ovidiu

Tudor Oprea - Scrisoare deschisă către Federația Română de Ciclism

Recommended Posts

http://www.ciclism.ro/2012/09/tudor-oprea-scrisoare-deschisa-catre-frc/

Mie mi se pare absolut incredibil că s-a ajuns aici. Eram convins că persoana de la conducerea federației nu mai urmărește demult promovarea acestui sport dar acum sunt convins că Vasile Selejean și-a propus să distrugă orice are legătură cu acest sport.

Scrisoarea deschisă a celui mai titrat sportiv român cere niște răspunsuri pe care FRC trebuie să le dea cât mai repede. Pentru a pune puțină presiune pe ei vă rog să trimiteți articolul și câteva cuvinte din partea voastră la următoarele adrese:

Federația Română de ciclism

secretar.general@ frciclism.ro

Autoritatea Națională pentru Tineret și Sport

petitii@anst.gov.ro

în atenția doamnei Președinte Carmen Tocală

• Upvote 4

vai de capul nostru. Oare chiar nu putem sa scapam de paduchele asta de la Federatie? Oare chiar nu putem face nimic pe langa Ministerul Tineretului si Sportului?

Imi asum faptul ca l-am numit paduche si tot ce reiese de aici :)

• Upvote 3

Aceste lucruri ii lasa rece pe reprezentantii FRC. Internet ... Vorbe ...

Este nevoie de fapte. Mitinguri in fata FRC, asta e nevoie. Asa o sa se sesizeze si mass-media, poate si televiziunile. Eu personal nu pot organiza aceste manifestatii, dar pot veni zilnic daca este nevoie (fac 1 ora de la Pitesti pe autostrada) .

Data si ora este suficient si spun prezent !

Un inceput ar fi sa trimiteti mail la ANST si sa solicitati un raspuns oficial. Un pas mic dar daca toti il facem poate ca reusim sa miscam ceva.

or sa considere ca e spam eventual. nu inteleg de ce in romania trebuie sa se ajunga la miscari de mase pentru a schimba deciziile aberante ale unor imbecili.

Nu este nici un spam dacă fiecare scrie un punct de vedere.

Nu cunosc exact legatura dintre cluburi, sportivi si FRC. Insa nu cred ca este o legatura sanatoasa daca se permit astfel de lucruri.

Daca sportivii si cluburile nu fac nimic, atunci ne piedem timpul de grija unora care se complac in aceasta situatie. Ma asteptam la reactii mult mai "vizibile" la decizia aberanta a FRC din urma cu cateva zile. Inca mai sper.

Nu cunosc exact legatura dintre cluburi, sportivi si FRC. Insa nu cred ca este o legatura sanatoasa daca se permit astfel de lucruri.

Daca sportivii si cluburile nu fac nimic, atunci ne piedem timpul de grija unora care se complac in aceasta situatie. Ma asteptam la reactii mult mai "vizibile" la decizia aberanta a FRC din urma cu cateva zile. Inca mai sper.

Nu te astepta la reactii din partea sportivilor legitimati. Am discutat in ultimele zile la telefon personal cu marea lor majoritate. Cred ca sunt maxim 20. Nu vor lua atitudine.

Si astfel la Cupa Mondiala vom aveam 0 participanti. Ca de obicei.

Este nevoie de fapte. Mitinguri in fata FRC, asta e nevoie. Asa o sa se sesizeze si mass-media, poate si televiziunile. Eu personal nu pot organiza aceste manifestatii, dar pot veni zilnic daca este nevoie (fac 1 ora de la Pitesti pe autostrada) .

Data si ora este suficient si spun prezent !

Am propus si eu asta pe un alt topic. Miting PE biciclete, cu goarne si air-zound-uri :) Ar fi bune si niste vuvuzele :)

exista un guvern (sau cum i se spune) care cred ca ar avea un cuvant de spus prin ministrul tineretului si sportului. daca gresesc, rog a nu trimite pari in "mansarda".

de pe alta parte, federatia de unde primeste bani, pt ca nu cred ca se finanteaza singura, mai ales in situatia de fata?

Nu te astepta la reactii din partea sportivilor legitimati. Am discutat in ultimele zile la telefon personal cu marea lor majoritate. Cred ca sunt maxim 20. Nu vor lua atitudine.

Si astfel la Cupa Mondiala vom aveam 0 participanti. Ca de obicei.

Tudor Oprea a facut un gest admirabil si a luat atititudine, restul de ce nu i-ar urma exemplul? Inseamna ca fiecare are un interes undeva la mijloc si federatia ii tine in sah? Ce sa intelegem din lipsa aceasta de reactie?

Tudor Oprea a facut un gest admirabil si a luat atititudine, restul de ce nu i-ar urma exemplul? Inseamna ca fiecare are un interes undeva la mijloc si federatia ii tine in sah? Ce sa intelegem din lipsa aceasta de reactie?

ar trebui sa trimita si ei scrisori?

N-am spus-o ca acuza la lipsa lor de reactie. Protestul poate imbratisa multe forme. Daca el nu transpare in nici o forma nici macar in zona apropiata si foarte apropiata fenomenului ciclistic deduc ca nu exista. Daca nu exista inseamna ca le convine situatia sau sunt la mana unor cluburi cu interese la fel de obscure ca si federatia ce le guverneaza.

Nici un eu nu stiu care e exact legislatia in domeniu, dar cred ca federatiile sunt relativ independente fata de minister ( nu exista subordonare). Deci nu stiu in ce masura ministerul poate lua in mod direct atitudine . As zice ca o influenta mult mai mare o poate avea federatia internationala ciclism ...

Lucrurile arata la acest nivel (de pasionati de ciclism si sport) destul de evident ca fiind foarte anormale .Totusi e greu ca neffind la curent cu legislatia si regulamentele interne al federatiei sa ne exprimam mai mult decat o parere foarte neavizata. De aceea parerea mea este ca cineva din interior, poate sa formuleze o astfel de de parere, iar cine este de acord sa o semneze, ca in final sa fie inmanata autoritatilor competente.Nu in cele din urma, cred ca presa ar putea sa fie poate cea mai eficienta solutie, daca poate fi implicata in comunicarea acestor probleme.

Pentru toți cei care se întreabă ce trebuie făcut cred că un pas important ar fi să nu participați la competițiile organizate în colaborare cu FRC. Nu mai legitimați federația prin participarea voastră.

Din păcate majoritatea suntem mari zmei pe internet dar atunci când vine vorba să acționăm ne cam trece cheful (aici mă includ și pe mine).

• Upvote 7

Eu doar imi intaresc convingerea ca nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Acum 3 ani s-a initiat un demers in aceasta directie.

Ulterior s-a diluat si moderat tocmai din speranta? ca se vor indrepta lucrurile si FRC prin personajele sale notorii vor apuca pe un drum bun, apuncand o mana intinsa...

In opinia mea nu a fost inca de atunci posibila schimbarea la fata, si iata ca prezentul o confirma.

Timp consumat.

Cum crezi ca ajuta asta ?

Eu ma duca maine la un astfel de eveniment, in principal pentru ca are o tura Family. Chiar daca am genunchiul in pioneze fac un efort pentru baiatul meu, caruia i-am promis mai demult ca o sa mergem. In plus acest eveniment , e si o actiune caritabila in favoarea copiilor cu autism. Care este vina organizatorului ?

Nu sunt de acord cu ce spui. Dupa argumentația ta dacă am fi trăit acum 70 de ani nu ai fi avut o problemă să intri în trupele SS pentru că Hitler făcea experimente interesante la Auschwitz, experimente care au ajutat la studierea unor boli, și organizatorul nu avea nici o vină pentru că rezultatele erau pentru o cauză nobilă.

Organizatorul respectiv putea să organizeze evenimentul fără FRC. A ales să colaboreze cu ei și tu prin participarea ta susți o instituție coruptă. Mie nu mi se pare corect dar fiecare cu logica lui.

LE: O altă variantă ar fi ca la concursul respectiv să porți o eșarfă cu un text de protest.

• Upvote 3

LE: O altă variantă ar fi ca la concursul respectiv să porți o eșarfă cu un text de protest.

La cata nesimtire vine dinspre FRC, ii doare in fund de textele de protest de pe esarfe, campaniile din presa, scrisorile deschise si petitiile on-line.

In opinia mea sunt doua solutii care ar putea avea sanse: boicotarea competitiilor FRC si/sau proteste vizibile in strada. Evident, sportivii legitimati trebuie sa initieze asta.

• Upvote 1

Daca nu ajunge in media (presa, TV) orice actiune de acest gen nu exista. Asa cum celalalt subiect a ajuns in gura comentatorilor eurosport (prin intermediul userilor de pe facebook) si aceasta scrisoare ar putea ajunge de la o discutie live la un articol in Gazeta Sporturilor, apoi la un trust media cu televiziune (chiar si la otv)

Ce n-am văzut până acum menţionat (şi întreb pentru că nu ştiu): ce nevoie este, realmente, de FRC? De ce depind organizatorii şi sportivii de ei? Cu ce-i "au la mână" de-şi permit să dicteze termeni?

• Upvote 1

Ce n-am văzut până acum menţionat (şi întreb pentru că nu ştiu): ce nevoie este, realmente, de FRC? De ce depind organizatorii şi sportivii de ei? Cu ce-i "au la mână" de-şi permit să dicteze termeni?

Fara FRCT nu poti participa la competitii internationale. E simplu. Si cu asta isi permit sa faca orice.

eu cred ca e un cerc vicios si la mijloc ceva putred ce ne scapa noua celor de pe margine. FRC nu are cum sa existe sau sa supravietuiasca fara cluburi si fara sprijinul acestora. Atata timp cat majoritataea cluburilor canta in cor cum dicteaza FRC partitura nu se va schimba.

@VIOREL: Nu poţi participa punct, sau nu poţi participa ca reprezentant oficial al României?

@VIOREL: Nu poţi participa punct, sau nu poţi participa ca reprezentant oficial al României?

La competitiile internationale, singurul for romanesc care poate inscrie un concurent este FRCT. Nu te duci de capul tau ca nu te primeste nimeni. FRCT inscrie concurentii.

eu cred ca e un cerc vicios si la mijloc ceva putred ce ne scapa noua celor de pe margine. FRC nu are cum sa existe sau sa supravietuiasca fara cluburi si fara sprijinul acestora. Atata timp cat majoritataea cluburilor canta in cor cum dicteaza FRC partitura nu se va schimba.

Ai fi uimit sa aflii ca FRCT are afiliate peste 30 de cluburi :) La Turul Romaniei cred ca au fost 20 de ciclisti romani.

90% din cluburi doar voteaza si primesc bani in schimb, avand o activitate 0. Cluburile cu ciclisti activi n-au nici o sansa in a schimba ceva. Eu personal numar pe degete cluburile profesioniste cu activitate.