puterfixer

Acumulatori si Baterii

Recommended Posts

Pachetul de 4 baterii 18650 al farului meu dă semne de oboseală, și aș lua separat de la chinezi 4 baterii similare + o cutiuță în care să le țin. Acuma, întrebări: care brand ar fi mai ok? Am înțeles că alea cu protecție sunt de preferat. Ați văzut și vreun suport de 4 baterii 18650, că-s prea mari pentru un suport de baterii AA? Trebuie să mă dumiresc și de montarea lor, dacă-s în serie sau în paralel sau cum. Ah, și dacă îmi puteți recomanda și un încărcător mai inteligent pentru asemenea baterii.

Doi la mână, aș căuta o sticlă diffuser pentru far, ca să nu mai orbesc lumea cu un spot așa puternic. Idei?

Doi la mână, aș căuta o sticlă diffuser pentru far, ca să nu mai orbesc lumea cu un spot așa puternic. Idei?

pai asta de mai jos nu se potriveste la farul tau?

Unghiul in care e "aruncata" lumina e de aprox. 10 grade, dar am rezolvat cu un difuser care modifica doar dispersia pe orizontala la 30 grade ( pe verticala ramane la fel ). Asta e:

http://www.ebay.com/...=item415e27aa23

Mmmm posibil, să mă uit de dimensiuni. Între timp am aflat că cei 4 acumulatori sunt de fapt două perechi în paralel de acumulatori puși în serie, probabil să aibă destul curent pentru far. Dacă iau de schimb niște TrustFire, îi voi monta în câte 2 cutiuțe de-astea puse în paralel. Acum mai caut un încărcător inteligent cu canale separate pentru fiecare acumulator :)

Eu am altă "problemă". Vreau nişte acumulatori de calitate şi mă gândeam la ceva de aici: http://www.e-acumula...ie-pcb-7-a.html

Care ar fi best bang for the buck?

Am 14 baterii Ultrafire 18650 dar ţin aşa de puţin că trebuie să car 3-4 după mine mereu....

Le: pfffai, acum văd cât costă o lanternă la ăştia...dă-o-n spanac de treabă.

Revenind on topic, pachetul de 4 baterii 18650 al farului meu dă semne de oboseală, și aș lua separat de la chinezi 4 baterii similare + o cutiuță în care să le țin. Acuma, întrebări: care brand ar fi mai ok? Am înțeles că alea cu protecție sunt de preferat. Ați văzut și vreun suport de 4 baterii 18650, că-s prea mari pentru un suport de baterii AA? Trebuie să mă dumiresc și de montarea lor, dacă-s în serie sau în paralel sau cum. Ah, și dacă îmi puteți recomanda și un încărcător mai inteligent pentru asemenea baterii.

Pachetul tau de 4x18650 este dupa ai dedus si singur 2 serie, 2 paralel si cel mai probabil, daca il desfaci, intre acumulatori vei gasi circuitul de protectie. Daca nu-ti mai folosesc acumulatorii vechi poti inlocui doar celulele, eventual cu unele fara protectie (sunt mai ieftine), dar folosind circuitul actual de protectie. Se lipesc direct, se strang in varnis temo sau banda izolatoare, si iese un singur fir cablu. Exact ca la pachetul original. Varianta cu suport nu e recomandata deoarece pot aparea contacte imperfect cauzate de vibratii, oxidare, incalzire etc. Si e si mai scumpa.

Cu lentila e simplu - desfaci farul cu grija sa nu rupi/ciupesti O-ringul(garnitura), mai ales la remontare, unde se poate prinde in filet. Masori diametrul sticlei, eventual si diametrul vizibil (parte din geamul ala e ascuns sub buza farului). Cauti lentila sau diffuser exact pe dimensiunea aia si inlocuiesti fara frica. Atentie si la grosimea sticlei, respectiv a partii din lentila care vine sub buza de metal.

Pe dealextreme.com au lentile, dar nu am gasit pentru farul meu (au alte diametre), au si acumulatori, majoritatea supraevaluati din pdv al capacitatii in mAh, dar ieftini si destul de ok in general. Incarcatoarele sunt aproape sigur bune toate. Costa sub 1$ un circuit integrat specializat pentru incarcare Li-Ion si toata implementare lui consta in adaugarea unei rezistente. Bine, si sursa de alimentare cu 5V, care nu mai e de mult un mister pentru chinezi. Deci nu prea au cum sa faca un charger prost, ca mai toate au aceeasi baza - un integrat dedicat. Mai mult de 10$ pe un incarcator e jecmaneala si nu merita.

Si me mine ma tinea 2-3h pachetul de 4x18650 plus ca era prea puternic, din fabrica avea 70%-100%-strobe. Am rezolvat tot bagandu-mi nasul prin montajul ala si inghesuind un microcontroller care sa-mi dea 5%-20%-40%-100% fara strobe. Autonomie 20h+ pe minim (acceptabil pentru 15-20km/h).

• Upvote 1

Eu am nevoie de un buton ca alea de motocicleta, cu prindere pe ghidon cu macar 0.5cm3 spatiu liber inauntru. Vreau sa fac un montaj intermediar intre far si baterii, usor adaptabil la orice frontala cu acumulatori separati de far. Caut de ceva timp si nu gasesc sa fie exact ce-mi trebuie si la pret bun (sub 10$).

Asta ar fi ideal, dar...200$ ?!?!

Asta ar merge, dar tot e scump la 30$

Asta e ieftin, dar cam penibil si probabil librarea e cat un rinichi.

O sa dau o tura pe la magazinele de piese auto-moto, poate imi sare ceva in ochi.

Si eu vreau sa trec la treburi mai serioase. M-am cam saturat de faruri si acumulatoare din bazar.

Vreau niste recomnadari pentru niste acumulatori R3 buni si niste incarcatoare pe masura.

Sanyo Eneloop / Sanyo Eneloop XX. De departe cei mai buni. Gasesti la Media Galaxy / Altex. La Domo se poate sa fi vazut, dar nu garantez.

Daca nu gasesti de-astia, cauta orice acumulatori din categoria "low self-discharge rate", usor de recunoscut ca fiind cei "ready to use". Smecheria cu ei e ca, spre deosebire de acumulatorii Ni-MH / Ni-Cd clasici, care se descarca fara sa fie utilizati in cateva zile, astia rezista incarcati un an in proportie de 85% (asa se lauda ei). Capacitatea lor declarata e o idee mai mica decat a acumulatorilor similari, dar in realitate sunt mult mai utili si tin incomparabil mai mult, in contextul utilizarii lor ocazionale (adica exact situatia de la farul de bicicleta).

Alte produse echivalente ar fi GP ReCyKo (se gasesc mai des decat cei Sanyo Eneloop) si ceva model de la Duracell (greu am gasit de-ala). Cu aceleasi specificatii de mai sus (low self-discharge rate / ready to use).

De obicei vin cu incarcatoare dedicate, de la incarcatoare "overnight" clasice la incarcatoare rapide cu microcontroller si tot felul de senzori.

• Upvote 2

Am bifat acumulatorii, la prima vizita prin Media Galaxy am sa iau cativa.

Dar daca nu au si incarcatoarele aferente? Ce ar trebui sa caut? Am deja doua incarcatoare, dar nu stiu prea bine de ce sunt in stare. Vreau ceva mai ceva.

Au si incarcatoare facute pentru ei la standul unde gasesti acumulatorii. O sa te prinzi, ca sunt pachete cu acumulatori (R6 sau R3) cu incarcator inclus, si gasesti si incarcatorul separat. Cel standard e de-ala de pus "peste noapte", dar se poate sa gasesti si din alea rapide.

Atentie la o chestie: se gasesc si acumulatorii "Eneloop Lite", care au o capacitate mai mica. Ca sa fii sigur, scrie pe spate capacitatea la fiecare model. La cei R3 ar trebui sa fie vreo 1000-1200 mAh, iar la R6 de 2000 mAh pentru cei Eneloop (albi) si 2500 mAh pentru cei Eneloop XX (modelul mai nou, negri).

Incarcatoarele asa ar trebui sa arate:

Overnight:

Imagine postată

Quick-charger:

Imagine postată

Alte incarcatoare nu stiu in ce masura sunt compatibile cu tipul asta de acumulatori. Pe anumite site-uri am gasit informatii ca e necesara utilizarea incarcatoarelor facute special pentru tipul asta de acumulatori (deci cele din poze), pe altele am gasit ca nu conteaza. Nu stiu ce sa zic. Tot pe la Media Galaxy se gasesc si incarcatoare rapide de la alti producatori (Duracell, GP). Eventual uita-te pe site-ul lor si vezi ce alte modele se gasesc pe la ei (macar in oferta daca nu si in magazin).

LE: se pare ca acumulatorii R3 Eneloop au 800 mAh. Ceva mai putin decat ma asteptam (am vazut de maxim 1200 mAh), dar faptul ca au tehnologia aia de low self-discharge e un bonus major. Eu am o gramada de R6-uri Eneloop/Eneloop XX si nu se compara cu nimic altceva din ce-am avut inainte (Philips, GP, Sony, toti de-aia clasici).

• Upvote 1

Cel mai bun încărcător de acumulatori Ni-MH este ăsta, dar e overkill pentru cineva care nu lucrează în mod frecvent cu mulți acumulatori. Cel mai bun încărcător la un preț decent e ăsta, mai ales pentru cele 4 circuite de încărcare independente - fiecare acumulator e testat și încărcat cât e nevoie, nu ca încărcătoarele Sanyo care încarcă acumulatorii doar în perechi. Dacă ai nevoie de ceva similar da' pentru 8 acumulatori de-odată, asta e scula potrivită, poate selecta și încărcare rapidă/lentă la fiecare acumulator, și descărcare completă înainte de încărcare (deși acumulatorii Ni-MH teoretic nu suferă de efectul de memorie).

• Upvote 2

OOF, Titele, cum mi-ai luat tu vorba din gura. Maha "cel mic si alb" e intr-adevar foarte bun si fara functii scumpe. Acumulatori am avut o gramada AA si AAA - noname 4-5 tipuri, GP, Samsung, Sanyo, Varta si Maha AAA impreuna cu Maha AA. No-name au murit toti in 4-5 ani, GP mai am jumatate, restul merg si acum. Cei Maha par sa reziste mai bine in timp, sa tina incarcarea mult timp dar ce-mi place cel mai mult este ca tin tensiunea sus pana sunt aproape goi, nu scade repede ca la altii. La aparatul foto se incarca mai repede blitz-ul pe ei, dar la frontala de bicla nu cred sa vezi vreo diferenta, probabil montajului ala ii e indiferent ca-i dai 0.9 sau 1.6V (la un AA).

Dă-mi te rog un link, acelaşi acumulator l-am găsit la 25$ pe ebay

Am gresit eu, te rog sa ma scuzi pentru dezinformarea fara intentie. Acumulatorii vazuti de mine au celule Panasonic si PCB dar nu sunt Enerpower.

Inca un pont legat de acumulatori: daca Maha/Powerex sunt preferati de profesionisti in aplicatii cu pretentii, ar trebui sa satisfaca si niste nevoi mai domestice. Iar cum diferenta de pret intre acumulatorii Maha/Powerex si Sanyo Eneloop e mica, deja conteaza mai mult longevitatea lor.

Eu am cateva seturi de 4 acumulatori Eneloop AA si AAA, si au inceput pe rand sa mai moara cate unul. Vad asta cu incarcatorul cu analizare a capacitatii. Acumulatorii Powerex, insa, trag in blituri ca-n prima zi.

Acum am doua incarcatoare mai slabute care incarca acumulatorii in perechi, ori 2 ori 4.

Problema e ca multe faruri si lanterne functioneaza cu 3 acumulatori. Ce fac cand se golesc, incarc doar doi?

de asta e ok sa aveti incarcatoare cu canale separate, eu am luat din selgros un incarcator rapid cu 4 acumulatori sanyo de 2700 mah, incarcator pe 4 canale cu display si indicator de baterie incarcata, are si un sistem de mentinere a bateriei dupa incarcare.

Toate au "trickle charge" dupa finalizarea incarcarii, sa ii tina la 100% pana ii scoti. Dar nu e chiar bine sa ii lasi acolo cu zilele.

apropo de baterii bune, nu de acumulatori ! in carrefour se gasesc baterii carrefour verzi de 2500 mah si albastre de 2600 mah, baterii ieftine cand sunt la reducere, fara reducere 4 buc = vreo 8 lei, cu reducere am luat 4 buc la 4 lei :) (ca nu prea se cumpara, fiind marca carrfour scrisa pe ele ,toti se gandesc ca sunt petarde) sunt niste baterii care le tot folosesc la un blitz extern ptr un dslr, si duc bine bine. recomand sa incercati.

ps: le-am verificat cu un multimetru si surpriza, aveau 2700 mah si partea misto e ca au 1.5 v nu 1.2 ca toti acumulatorii :)

la acumulatori recomand cu caldura energizer de 2000 mah parca. rezista foarte bine in timp, si se mentin incarcati foarte mult timp, spun asta ptr ca le tin ptr un aparat foto, pe care il folosesc rar, ptr ca am un dslr pe care il folosesc mai mereu si acel aparat foto e folosit rar de tot si numai cu acei 2 acumulatori energizer, si se descarca greu de tot.

ps: le-am verificat cu un multimetru si surpriza, aveau 2700 mah si partea misto e ca au 1.5 v nu 1.2 ca toti acumulatorii :)

Cum ai masurat cei 2700mAh cu un multimetru? Sper ca nu ai pus ampermetrul direct pe baterie si ti-a dat curentul de scurtcircuit 2.7A

In alta ordine de idei, am gasit ceva dragut pentru fanii bricolajului cu baterii Li-Ion: Modulul asta care incarca Li-Ion din mufa USB. Programabil intre 80mA si 1000mA prin schimbarea rezistentei. Iei un modul, o celula 18560 sau orice baterie Li-Ion (mobil/camera video/foto etc.) si incarci printr-un cablu USB (probabil la maxim 500mA). Stiu ca nu am descoperit apa calda, dar e mai comod decat sa te apuci sa lipesti SMD-uri si mufe USB si bla-bla. 2.5$ si e gata montat, inclusiv LED-uri de indicare a starii.

Un incarcator f bun pt NI-MH, mai putin voluminos decat MAHA MH-C9000, este La Crosse BC-700. Eu l-am cumparat ceva timp in urma din Bucuresti cu 140 lei. Incarca independent 4 acumulatori.