cascadorys

cursiera peugeot

Recommended Posts

salutare! Sunt nou pe aici, dar incep cu intrebarile. :D Azi mi-am luat o curisera, la mana a doua, destul de buna zic eu. Insa ghidonul nu are materialul ala de protectie(stiti voi, un fel de scotch:D) - de fapt, are o aprte, dar e foarte rupt si amarat. Puteti sa ma indrumati de unde as putea sa cumpar, eventual sa fie si ieftin, sau macar cum se numeste el de fapt? Mersi mult!

Îţi recomand cu căldură să montezi ghidolina la un service. Nu e deloc o chestie trivială.

54 cred. daca am masurat bine. (daca nu e 52):D. oricum, nici macar nu stiu daca e buna si merita banii; eu asa zic, dar nu imi place ca nu am nimic shimano pe ea.

54 cred. daca am masurat bine. (daca nu e 52) :D. oricum, nici macar nu stiu daca e buna si merita banii; eu asa zic, dar nu imi place ca nu am nimic shimano pe ea.

Cateva intrebari daca nu te superi ca si eu vreau sa-mi cumpar si tot un 54 mi-ar trebui:

-De unde ai cumparat-o?

-Cat ai dat pe ea?

-Poti sa pui cateva poze?

Felicitari de bicicleta, asteptam detalii. Nu e chiar asa de greu sa schimbi ghidolina singur (nu o sa-ti iasa perfect prima oara)

P.S. Daca nu ai nimic shimano pe bicla dar ai campa tot nu e rau :>

Felicitari de bicicleta, asteptam detalii. Nu e chiar asa de greu sa schimbi ghidolina singur (nu o sa-ti iasa perfect prima oara)

P.S. Daca nu ai nimic shimano pe bicla dar ai campa tot nu e rau :>

Poate are campagnolo si nu-si da seama :)).

scuze pt raspunsul asa intarziat:(. Nu, nu am nimic shimano pe ea, e exact cum "mirosea", sasch-huret, si frane weinman. Am luat-o de la cineva care a adus-o din Franta, eu am fost primul care a rulat-o in romania:D. Are nevoie de cauciucuri noi, cu siguranta. In rest mie imi pare ok, dar sa vedem ce imi spuneti voi.Si iata si ceva poze...

post-13911-0-46714700-1347729041_thumb.jpgpost-13911-0-81559400-1347729103_thumb.jpgpost-13911-0-56956000-1347729149_thumb.jpgpost-13911-0-86575300-1347729193_thumb.jpgpost-13911-0-76271800-1347729254_thumb.jpgpost-13911-0-87005800-1347729308_thumb.jpgpost-13911-0-21501600-1347729351_thumb.jpgpost-13911-0-66089000-1347729401_thumb.jpg

Si scuze pt ca nu am rotit imaginile, le-am pus in graba:(. Si am dat 350 de lei, by the way. Am facut saptamana asta prima tura adevarata cu ea, 115 km, mi-a placut cum s-a comportat.

Pare un model din zona inferioara spre mijloc a gamei Peugeot, dar s-a conservat bine. Un Tourmalet din 1986 poate?

Cadrul e din otel obisnuit, HLE, iar echiparea Huret Rival era cam la nivelul Shimano2300 de acum.

350 nu e in niciun caz putin!! Dar, ca orice Peugeot ingrijit, arata mai scump decat este de fapt!

Bafta cu el si spor la pedalat!

http://cyclespeugeot.com/images/1986_Peugeot_Tourmalet_PH10LE_Avoriaz_P8.jpg

Pare un model din zona inferioara spre mijloc a gamei Peugeot, dar s-a conservat bine. Un Tourmalet din 1986 poate?

Cadrul e din otel obisnuit, HLE, iar echiparea Huret Rival era cam la nivelul Shimano2300 de acum.

350 nu e in niciun caz putin!! Dar, ca orice Peugeot ingrijit, arata mai scump decat este de fapt!

Bafta cu el si spor la pedalat!

http://cyclespeugeot..._Avoriaz_P8.jpg

Poate sa fie cum zici tu, habar n-am! Insa pe ea nu scrie decat "Peugeot Ventoux", care banuiesc ca e modelul, deci nu Tourmalet. Iar cadrul se pare ca este "Reynolds 501", sau cel putin asa scrie pe el. Asta spune mai multe despre ea? Mersi!

Poate sa fie cum zici tu, habar n-am! Insa pe ea nu scrie decat "Peugeot Ventoux", care banuiesc ca e modelul, deci nu Tourmalet. Iar cadrul se pare ca este "Reynolds 501", sau cel putin asa scrie pe el. Asta spune mai multe despre ea? Mersi!

Bun daca ea asa!! M-au pacalit pozele mici.

Reynolds 501 e foarte bun iar atunci 350 devine un pret ok!

Hai Sorin,stim ca poti mai mult.Eu imi caut o cursiera de vreo 3-4 luni si pana acum n-am gasit ceva (macar) functional sub 700 lei.Este diferenta si de masura,mie imi trebuie un 52 care sunt rare iar a lui cascadorys cred ca e un 55-56 dar totusi...Si trebuie sa luam in considerare ca "Am luat-o de la cineva care a adus-o din Franta, eu am fost primul care a rulat-o in romania",deci a rulat pana acum pe niste drumuri excelente.

Totusi,nu e doar ok. :)

Ea arata foarte bine si probabil ca nu este doar ok .Avand in vedere ca totusi este semicursiera si 501 este un cadru greut este ok pentru cei cu pretenti.Dar bikla arata la 8 mil chiar si 9.

Probabil bate undeva la 11 kg si ar fi foarte bun pentru un single speed.

Sa ai noroc de ea si la pedale ca acuma vine baba iarna

.Si trebuie sa luam in considerare ca "Am luat-o de la cineva care a adus-o din Franta, eu am fost primul care a rulat-o in romania",deci a rulat pana acum pe niste drumuri excelente.

Totusi,nu e doar ok. :)

Ea arata foarte bine si probabil ca nu este doar ok .Avand in vedere ca totusi este semicursiera si 501 este un cadru greut este ok pentru cei cu pretenti.Dar bikla arata la 8 mil chiar si 9.

Probabil bate undeva la 11 kg si ar fi foarte bun pentru un single speed.

Sa ai noroc de ea si la pedale ca acuma vine baba iarna

@Madalin96, sper ca nu crezi chestia aia cu "adusa din Franta, eu sunt primul"!! Prin anii 90 era minciuna clasica a vanzatorilor de masini SH care umblau la kilometraj si dupa aia spuneau ca "masina a apartinut ambasadei X si nu a fost folosita decat la deplasari oficiale" sau "masina a apartinut unor pensionari care nu vedeau bine si nu au folosir masina" etc.

Tu cumperi un produs, nu "povestea" lui, nu?

i

@Madalin96 si @buchter emil

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum ati ajuns la concluzia ca bicicleta de mai sus merita 9 mil (200E)!!!! Intreb serios, ca eu nu inteleg cum ati ajuns voi la cifra asta. care a fost rationamentul?

• Upvote 1

Sorin, apreciez mult contribuia ta la acest forum si-ti multumesc pt toate cate le-am invatat de la tine.

Si eu sunt de parere insa, ca subevaluezi mult valoarea de piata a bicicletelor clasice.

Pe ce ma bazez eu?

Pe realitate: am reconditionat o bicicleta clasica si am vandut-o cu 250 eur (imi era cu 4 cm prea mare) dupa care mi-am cumparat cu aceiasi bani una potrivita (in care am mai investit cate ceva (anvelope, camere, cabluri si camasi, pedale, ghidolina, ciclocomputer, reglaje) si mai am de investit (pedale, mansoane frana, bidon si suport, etc).

Sau poate esti tu foarte norocos si ai gasit intotdeauna biciclete foarte ieftine...

Apropos: credeti ca ar fi util un topic in care sa postam biciclete pe care le-am gasit (indiferent unde) si care merita cumparate? Sau ar degenera intr-un bazar in care fiecare isi lauda propriile bicle de vanzare?