LucianTheOne

2012.09.22 - Maraton Nordul Moldovei Caii Pedaleaza - Botosani

Recommended Posts

In data de 22 septembrie 2012 sunteti invitati la cea de-a doua editie a Maratonului MTB Nordul Moldovei care va avea loc la mosia "Cai de Vis" de la Varfu Campului - jud Botosani. Startul are loc la ora 10 din curtea conacului. Tura scurta are 24 km iar cea lunga de 45 km si ambele sunt deosebit de pitoresti si pot fi parcurse integral pe bicicleta de cei mai buni. Taxa de participare e de 20 lei iar fondul de premiere e de 1000 euro. Va asteptam!

Detalii pe site-ul competitiei MTB Nordul Moldovei.

• Upvote 1

"Ma uit aici si ma minunez. 0 replies si 0 views de pe 08.09. Stiu ca e departe Botosani, dar chiar nu vine nimeni, nimeni? Impartim intre noi prada la sfarsit?"

Dupa ce am postat au aparut 227 la views, imi juca feste forumul. Deci e mai bine acum.

Taxa de participare e de 20 lei iar fondul de premiere e de 1000 euro.

Bravo, cum reusiti? De obicei este invers.
  • Upvote 2

De piesa aia din Basarabia, maus, imi aduc aminte prin 1989 si pana in 1991 era tare in voga. Inclusiv la "Podul de Flori" era power play-ul zilei. Acum suna like sh..t.

In program pentru intervalul de o ora inainte de premiere, proprietarii hergheliei vor face o prezentare a cailor. Am inteles ca unele exemplare costa cateva zeci de mii de euro $-). Asta DA pasiune costisitoare.

...si inca ceva. Traseele vor parcurge si o padure privata, un domeniu de vanatoare in care sunt exemplare de cerbi lopatari, iepuri si caprior. La inceputul lui octombrie, incepe "boncanitul" cerbilor. Poate aveti norocul sa zariti cateva exemplare.

Doar daca ma ia un cerb in coarne sau imi intra un iepure intre spite, au sanse sa-i observ.

Eu in concurs nu observ decat marcajele, de obicei nici punctele de alimentare nu le vad.

Nu prea m-am expimat eu clar... Cerbii lopatari, capriorii, mistretii si posibil bursucii si vulpile nu prea au avut ocazia sa vada biciclisti mascati prin padure. Nu stiu cati din ei vor "casca gura" la hoardele de biciclisti care le invadeaza teritoriu. Din fericire doar pentru cateva ore si doar o data pe an.

Poate ne vor considera invadatori ostili si vor purcede la represalii...

Sa vezi ce recorduri de viteza vom dobori, urmariti fiind de vreun mistret sau lopatar.

Cazare prin apropiere ? ; Varfu Cimpului, Bucecea.

Pe net apar doar Mosia Cai de Vis sau pensiuni , hoteluri Botosani si Suceava. Ceva mai accesibil,fara pretentii si apropiat pentru cei ce vin cu trenul de la Bucuresti puteti sugera ?

La Maratonul Marasti - Marasesti am stat la localnici cu care organizatorul a vorbit in prealabil.

Mosia Cai de vis are citeva camere si este loc de cort, daca e cazul. In Suceava si Botosani exista suficienta cazare. Se poate lua in calcul si in Dorohoi o posibila varianta. Luni o sa avem in vedere cazarea la localnici, carora nu cred ca le va strica ceva biciclisti in gospodarie.

Desi stau foarte aproape, voi veni la mosie de vineri si voi dormi in cortul meu personal impreuna cu inca un prieten. Ce conditii ofera campingul? Exista baie si apa?

Vreau sa fac o recunostere a traseului si sa fiu odihnit in ziua concursului, lucruri ce nu s-ar putea intampla daca as veni de sambata.

Chiar in apropierea liniei de start e un teren plat cu iarba pe care-l vom amenaja pentru camping. Vor fi doua wc-uri ecologice si om pus special sa aiba grija. La prima tura de recunoastere am luat cu noi 2 tineri localnici biciclisti. Acum tot satul "fierbe" de nerabdare si bunavointa dar nu pot aprecia cam ce facilitati au in gospodarie. Eu la aceasta editie "semnez" la treaba cu traseele. Daca cineva se cazeaza in Botosani (28 km de start), de departe cea mai buna oferta special pentru acest eveniment e cea de la Hotel Rapsodia. Amplasat vis-a-vis de primarie fix in centru - 4 stele la 90 lei camera + mic dejun. Cand sunati la receptie, ca sa nu va spuna altceva, va rog sa mentionati ca sunteti participant la maratonul de ciclism de la Varful Campului. La Memorialul Eminescu de la Ipotesti, la 20 km de start e cazare cu 30 lei/pat in bungalowuri fara mic dejun. Aici a fost sosirea la editia de anul trecut.

". Acum tot satul "fierbe" de nerabdare si bunavointa dar nu pot aprecia cam ce facilitati au in gospodarie."

". Luni o sa avem in vedere cazarea la localnici, carora nu cred ca le va strica ceva biciclisti in gospodarie."

O intrebare simpla - sunt dispusi sa cazeze contra cost sau nu ?

Traseele sunt in circuit cu plecare / sosire din curtea conacului. Tura scurta e destul de lejera. Nu am avut nevoie de placa mica.

Decat cautat cazare la localnici si sa depinzi de ei, mai bine cu cortul , parerea mea.

Avem placerea sa va anuntam ca dupa festivitatea de premiere, vom organiza o tombola. Astfel, toti participantii la maraton vor avea sansa sa castige accesorii, piese, echipament oferit de unul din sponsori, in baza ticket-ului primit la inscriere, odata cu pachetul de start.

Tocmai m-am intors de la Maraton, am pedalat mai ceva decat un cal.

Vremea a fost perfecta, nici o picatura de ploaie, nici nori, nici vant, traseul uscat complet.

Nota 10 pentru organizare, a fost un eveniment foarte reusit, am sa revin mai tarziu cu detalii, poze si un articol.

M-am simtit foarte bine la MNM 2012. Locatia bine aleasa, frumoasa si linistita. Traseul scurt n-a pus probleme deosebite. Uneori a fost nevoie de multa atentie pentru a depista marcajele si calea corecta, iar in febra concursului se mai intampla sa nu observi sau sa te iei dupa cei din fata.

Si prezentarea cailor la manej a fost ceva frumos, inedit pentru mine.

Felicitari organizatorilor si la cat mai multe editii!

I-mi pare rau ,ca nu am participat "la cursa de cai".Nordul Moldovei este cam departe de "toata tara",asa ,ca ne-am dus la Predeal.Presupun,ca am pierdut un eveniment organizat cu suflet(specific Moldovenesc)si am ramas cu un gust amar de la Predeal...

• Upvote 2

Un mare Bravo pentru baietii din Botosani!!! Am vazut impresii si poze, cred ca a iesit super si sunt mahnit ca nu am putut ajunge.

@aatila, nu fi suparat, te (va) asteptam pe 6 octombrie 2012 la MTB Zemes, langa Moinesti, jud. Bacau , la aprox 90 km de Miercurea Ciuc. Va fi organizare tot specific moldoveneasca, traseu ciclabil indiferent de conditiile meteo, sponsor generos (taxa inscriere ZERO lei), distractie si voie buna. Pentru alte detalii, Ovidiu va posta eventul luni.

Speram ca va fi total diferit fata de cursa de la Onesti - tot cu specific moldovenesc, unde dupa ce s-a desfasurat evenimentul adio poze, rezultate si alte minuni ce au fost intampinate pe traseu si la premiere.

Salut George.

Eu zic ca va iesi bine, Am organizat un eveniment vara aceasta la nivel LOCAL si uite ce a iesit:

Avand in vedere ca vrem sa facem un eveniment la nivel NATIONAL, va trebui sa ne autodepasim. Vom avea tot sprijinul RADIO ZU si OMV PETROM. De luni va incepe promovarea pe Radio ZU .

P>S> La primul punct de alimentare o sa aveti o surpriza din partea mea (personala).

Guest
This topic is now closed to further replies.