Sign in to follow this  
florinleonte2002

Sinaia, 13 iunie 2008

Recommended Posts

Sinaia 13 iunie 2008, ora 07.20.

Dupa o tura pe Balea (11 iunie), cu ocazia Turului Romaniei, am planuit pentru Sambata, o tura la Sinaia cu ciclistii.

Asta este drumul pe DN1 spre Ploiesti. Film in coloana cate unul pe zona de siguranta.

Ca de obicei, plecarea noastra de la Arcul de Triumf. Mai plecau la o tura si niste motociclisti, care ne-au facut si poza.

De la stanga la dreapta: nea Viorel (58 ani), subsemnatul, nea Marin (70 ani), Adi, Carbune, nea Paul (48 ani), elevul lui nea Viorel, Eugen, Mihai si Vlad.

Imagine postată

Pe DN1 spre Ploiesti, cu vant de fata.

Imagine postată

Dupa ce am trecut de Ploiesti, ne-am oprit la o ciorba de burta la Paralela 45. Ciclistii sunt optimisti.

Imagine postată

In sfarsit, dupa un drum cu vant rau de fata, am ajuns si pe catararea de pe Posada.

Imagine postată

Vlad.

Imagine postată

Adi.

Imagine postată

Eugen si Mihai.

Imagine postată

Carbune pe MTB.

Imagine postată

nea Viorel. Felicitari.

Imagine postată

Paul, care l-a incurajat pe nea Marin.

Imagine postată

nea Marin pe Posada. Felicitari.

Imagine postată

Am ajuns si pe catarare pe Sinaia la cota 1.400. Ce telegondole frumoase.:)

Imagine postată

Cu toate ca Adi nu avea pantofi cu placute, ci doar niste adidasi de alergare in picioare, s-a tinut foarte aproape de mine pe catarare cota 1.400.

Imagine postată

Am ajuns la Cota 1.400 Sinaia.

Imagine postată

Adi triumfator, felicitari.

Imagine postată

Regruparea la Cota 1.400 Sinaia. Putin cam frig afara, vreme buna. Dupa o ciorba calda servita la terasa de sus, am inceput coborarea. Bine ca nu a plouat. Felicitari baieti pentru efortul depus.

Imagine postată

La prima curba pe coborare, am intalnit Ursul.

Imagine postată

Imagine postată

Si dupa 30 m, inca un Ursulet, mai mic. I-a mancat ciocolata lui Adi si era fericit.

Imagine postată

Dupa aceea, am plecat la vale, cu oprire la Sinaia pentru o cafea si o prajitura. Mai departe pe coborare, am mers cu viteza mare, pana la Ploiesti. Apoi ne-a prins intunericul si am luat trenul de la Ploiesti la Bucuresti.

Felicitari la toata lumea, in special pentru cei care au venit pentru prima oara la o asa tura de dificultate mare, pentru o zi.

Apreciez foarte mult efortul depus pentru cei care au mers fara pantofi de ciclist cu placute.

Ma inclin in fata celor care si la o varsta inaintata au mers foarte bine. Bravo lor.

Foarte frumos, mi-ar fi placut sa fiu si eu cu voi. Ma gandeam ca v-a prins ploaia, ca pe noi ne-a cam prins la intoarcere in Ploiesti.

Tot sambata am intalnit un ciclist mai batranel din Baicoi (il cheama Dumitrache si are undeva pe la 50 de ani, daca il cunoaste cineva), o sa incerc sa ies cu el si poate o sa ne intalnim cu totii la iesirile voastre.

Bafta!

Foarte frumoasa tura noroc ,ca a tinut vremea cu noi si ca a fost destul de cald:)

Felicitari tuturor celor care au participat :-P

multumim frumos pt felicitarile si gandurile bune pe care ni le-ati adresat...a fost intr-adevar o tura foarte frumoasa si o zi cu multe intamplari placute :)

Multumesc si baietilor, in special lui Florin pentru sustinere si pentru indrumarile pe care mi le-a mai dat pe parcurs..aa, si pentru o trena babana de la Posada pana la Ploiesti :D

Am crezut ca v-ati intalnit cu urspe2roti , dupaia mi-am dat seama ca era urspe4labe :mrgreen:. Felicitari, in special veteranilor.

Bravo baieti! Felicitari pt. tura!

Isprava lui Adi, pe care nu-l cunosc personal, (catarare la cota 1400) cu adidasi in picioare imi aminteste de prima mea tura cu gasca, cea de anul trecut... Cum trece timpul... Bravo Adi! Florin nu glumeste atunci cind pune piciorul in pedala, iar cota 1400 nu este o catarare tocmai usoara. Daca ai reusit sa te tii aproape de el, ai sanse mari sa devi un bun catarator.:)

Felicitari domnului profesor Viorel (58ani) pt. tura dar si pentru noua bicicleta (Bianchi)! Sa o stapiniti sanatos si la multi km in pedale!:)

De asemenea multa stima si consideratie pt domnul Marin (70ani) pt ca ne arata ce inseamna longevitate si vitalitate, sustinute prin miscare si un spirit tinar!:)

Paul, de asemenea felicitari pt tura! Tine-o tot asa!:)

Carbune felicitari! Ai ajuns un MTB-ist cunoscut printre fanii turelor de sosea!;-)

Felicitari tuturor celorlalti pe care nu i-am amintit sau inca nu-i cunosc personal!

Ne vedem pe sosea!:)

Frumoasa tura; sper ca nu va ramine un eveniment singular.

P.S. Respectul meu pentru respectul pe care-l aveti fata de domnul Viorel si domnul Marin; doi "baieti admirabili". Pe acest forum cei de virsta lor de obicei sint categorisiti drept "bosorogi" (de diversi "elitari" care traiesc cu impresia ca ar fi inchiriat tineretea vesnica) ;-).

Respectul meu pentru respectul pe care-l aveti fata de domnul Viorel si domnul Marin; doi "baieti admirabili". Pe acest forum cei de virsta lor de obicei sint categorisiti drept "bosorogi" (de diversi "elitari" care traiesc cu impresia ca ar fi inchiriat tineretea vesnica) .

Ultima isprava a unuia dintre acesti doi domni respectabili, si anume “nea Marin”, imi staruie in minte cu insistenta unui fapt de neinteles. Cel putin asta e perceptia mea acum. Poate oi fi eu profan si nu cunosc nivelul si longevitatea ciclistilor din alte tari ca sa pot face o comparatie, dar gandul asta nu ma impiedica ma simt uimit, depasit si in acelasi timp plin de admiratie. Weekendul ce tocmai s-a incheiat l-am petrecut la mare, in compania altor ciclisti care ajunsesera in Constanta via Slobozia-Harsova, joia trecuta. Unul dintre acestia, care din pacate nu mai era prezent cand am ajuns eu, era nea Marin. Alaturi de Florin si alti cativa participanti f tineri, nea Marin a parcurs aproape 300 de km intr-o singura zi, pe o caldura ingrozitoare si cu vant de fatza.

Ca unul care am mai facut drumul spre mare de cateva ori (chiar dc nu pe ruta aceea – mai lunga!!!) pot spune ca stiu ce impedimente implica o asemenea aventura. Si nu pot sa spun nici „bravo!” nici „tineti-o tot asa!”... sunt pur si simplu fara cuvinte...

Nu stiu daca nea Marin e miliardar ca in comedia aceea de care ne amintim cu totii dar sigur a adunat si continua sa adune o avere in suflet si minte.

P.S.

Nu in ultimul rand as vrea sa amintesc de faptul ca acesti doi domni au parcurs recent si Transfagarasanul precum si ture cu mult munte ca Brasov-Cartisoara sau chiar Cartisoara-Sinaia. Nu sunt multi tineri in tara asta cu dorinta, vointa si putinta de a savarsi asemenea ispravi care ii au ca protagonisti pe acesti adevarati venerabili.

Din pacate cel care s-a ocupat organizarea si descrierea turei pe Transfagarasan nu a putut posta pe acest site din motive pe care nu vreau sa le discut.

Frumoase cuvinte Eddy; si iara-si ma framinta aceasi intrebare : oare cu ce fel de suplimente se indoapa acesti doi "bosorogi" ;-) ramasi tineri ?