adelynadelyn

Senzor wireless ANT +

Recommended Posts

Buna ziua , as avea o intrebare la voi daca puteti sa imi dati raspunsul definitia mai exact

am un ciclocomputer wireless care scrie pe senzor ANT+ acest ciclocomputer este cu cadenta dar are si pt inima , dar nu am la el acea centura, intrebarea este

Ce inseamna de fapt ANT+ este compatibil cu orice centura fie ea si de la un ceas pt puls sau astea sunt codate ?

Dacă centura e şi ea ANT+, ar trebui să meargă.

ANT+ sunt centurile de la Polar (modelele de top), de la VDO (seria Z), Garmin, Sigma ROX... În general modelele de top au ANT+. Dacă eşti din Cluj putem încerca cu centura de puls de la VDO-ul meu.

aha, gata am inteles deci si centura trebuie sa fie tot ANT+ altfel nu merge...am 2 ceasuri cu puls si o centura merge la ambele ceasuri dar la ciclocomputer vad ca nu merge unde trebuie sa indice pulsul arata " zero " adica nu arata pulsul nu'l detecteaza...multumesc frumos, nu sunt din CJ sunt din GL oricum mc frumos...

in anumite cazuri, un device care emite ANT+ trebuie sincronizat. Eu la ceasul Suunto care are HR monitor, daca schimb bateria trebuie sa refac sincronizarea, altfel nu se pupa...

Si Decathlon vinde senzori compatibili ANT+ productie proprie, atat de viteza/cadenta cat si HR, la pret foarte competitiv.

Senzorul de viteza/cadenta de la decathlon avea probleme de sincronizarea cu alte dispozitive compatibile ANT+, nu stiu daca au rezolvat problema intre timp.

Horatiu ai cumva idee daca Samsung xCover "stie sa citeasca" senzori aia? Recunosc ca imi este lene sa gugalesc si mai mult ca sigur ca ai studiat si tu prblema asta! :D

Dacă centura e şi ea ANT+, ar trebui să meargă.

ANT+ sunt centurile de la Polar (modelele de top), de la VDO (seria Z), Garmin, Sigma ROX... În general modelele de top au ANT+. Dacă eşti din Cluj putem încerca cu centura de puls de la VDO-ul meu.

Polar nu lucreaza pe ANT+,au standardul lor (WIND) si au mai scos si pe Bluetooth. Pentru ce iti trebuie tie,ar trebui sa mearga orice centura ,de la orice firma,pe ANT+.

Vezi ca ANT si ANT+ nu sunt acelasi lucru.De exemplu,eu am Suunto T6d care e pe ANT (ca orice alt produs Suunto) si nu e compatibil cu ANT+. Dar atat timp cat iei ceva pe care scrie ANT+ ,99,9% o sa mearga.

@xemax - nu, cu siguranta XCover nu stie ANT+. Singurul care stie din astea e Sony Xperia Active, sau iPhone cu un mic adaptor.

• Upvote 1

Multumesc pentru raspuns chiar daca nu ma prea coafeaza! :))

Un mic update pentru posesorii de computere compatibile ANT+:

Am testat ieri un Garmin 910, la care nu aveam decât senzor de puls, cu senzorii de cadenţă şi viteză de la VDO şi vreau să vă spun că merg fără probleme.

Redeschid nitel topicul. Stie cineva de unde as putea cumpara de la noi, poate chiar si sh, un stick usb ANT+?