Sign in to follow this  
giani41

Cursa maneta frana hidraulica Shimano 446

Recommended Posts

Am observat ca la maneta franei de pe fata cursa este mai mare decat la cea de pe spate. Cum as putea sa reglez cursa manetei? Se poate strange din surubul de langa maneta cum se procedeaza la frana in V? As vrea ca distanta de culisare la cele doua manete sa fie identice.

Da. poti sa reglezi reach-ul manetei din surub si le poti aduce mai mult sau mai putin sa aiba acelasi feeling. Ciudat este ca e la maneta fata. In mod normal cursa mai lung au franele spate.

Diferenta intre ele e de 1 cm, bicicleta nu are nici macar un an. Franeaza la fel de bine si pe fata si pe spate, poate asa a fost de la inceput si nu am observat eu. O sa vad cum evolueaza si dupa iarna o aerisesc. Multumesc

N-ai dat suficiente detalii. Are cursa mai mare ca s-a departat manerul de ghidon sau ai un inceput de cursa in gol?

Pot fi mai multe cauze:

- Exista un surub care-ti regleaza lungimea cursei (cat de departata sa stea maneta de ghidon). Daca s-a rotit asta, iti poate modifica cursa. De obicei este situat (daca exista si la frana ta) pe / sub levier. In acest caz nu ai insa inceput cursa in gol; Rezolvi regland surubul.

- Franele necesita aerisire. Nu s-a modificat distanta fata de ghidon, dar inceputul cursei e "in gol", deci cursa e mai lunga. Se mai aude si un sunet caracteristic, un fel de fasait in piston. Rezolvi prin aerisire.

- Placutele s-au tocit. Ai cursa mai mare, dar nu mai fasaie. Unele frane au un reglaj de "Pad In", prin care poti apropia placutele tocite de disc si sa compensezi uzura lor. Rezolvi prin reglajul de Pad In sau prin schimbarea placutelor.

Vezi in ce situatie te afli, caci fiecare are o solutie diferita..

Unele frane au un reglaj de "Pad In", prin care poti apropia placutele tocite de disc si sa compensezi uzura lor.

Marea majoritate a frânelor hidraulice pe disc compensează automat uzura plăcuţelor.

Nu te contrazic, insa pe Avid XX exista acest reglaj, poate ptr un fine-tuning.

Contact Point Adjustment nu apropie plăcuțele de disc, ci modifică punctul în care pistonul din mâner începe să împingă lichidul în conductă (și implicit plăcuțele).

Manerul e in aceiasi pozitie, placutele sunt aproape noi. Sunt 2 posibilitati: 1. a fost asa de la inceput si eu nu am realizat; 2. cand am reglat etierul de la cele doua suruburi am apasat frana cand era bicicleta rasturnata. Fiind prima bicicleta cu frane pe disc hidraulice nu stiam ca nu se apasa frana cand e bicicleta intoarsa sau intr-o parte. Poate atunci s-a intamplat ceva, insa frana tine la fel, daca incepe sa scada puterea de franare o sa ma duc cu ea la aerisire. Daca nu, nu e asa deranjant ca nu au aceaisi lungime a cursei, o sa vad cum evolueaza.

Contact Point Adjustment nu apropie plăcuțele de disc, ci modifică punctul în care pistonul din mâner începe să împingă lichidul în conductă (și implicit plăcuțele).

Corect, otsdr.

Eu citisem doar asta:

Note: Contact-Point Adjustment is also used to "even out" the levers, so the spot where each lever's throw firms up is the same. It just feels right. And while you're adjusting, take note – no matter what you do to the contact point, the reach never changes.

Faptul ca misca placutele pentru a realiza asta a fost doar presupunerea mea. De fapt actioneaza cum ai explicat tu, insa rezultatul e cel cautat de initiatorul topicului.