thesseus

Hardtail sau Full Suspension?

Recommended Posts

Pai vad ca in 2015 ai scos cu 15 min mai putin pe segmentul urcare lunga XCP. Cel putin in Strava apare ca ai scos un timp mai bun overall decat in 2014. Ce estimeaza Strava in materie de watts este destul de relativ. Eu am segmente de urcare unde Strava imi spune ca bag 400+ iar ca si clasament general sunt pe locul 200 :). Probabil insa greutatea este factorul nimicitor.

Hexuare, comparatia ta stii cat valoreaza? Nimic!

Pentru ca-i posibil sa refaci traseul ala peste x zile, cu o tricicleta, si sa tai 30 min din timp. Din varii motive, ca ai mancat bine, ca ti-a zambit duduia de la aprozar, ca ai dormit profund, ca ai fost la wc si era sa te traga inauntru, samd. Nu esti constanta in ecuatia asta, sub nicio forma!

• Upvote 4

Pai vad ca in 2015 ai scos cu 15 min mai putin pe segmentul urcare lunga XCP. Cel putin in Strava apare ca ai scos un timp mai bun overall decat in 2014. 

Nu stiu de ce GPS-ul a generat un timp final mai mic. E posibil sa fi stat pe loc pe portiuni de push bike, desi au fost putine.

Oricum traseul a fost si mai lung cu 3.5 km in 2015.

Hexuare, comparatia ta stii cat valoreaza? Nimic!

Pentru ca-i posibil sa refaci traseul ala peste x zile, cu o tricicleta, si sa tai 30 min din timp. Din varii motive, ca ai mancat bine, ca ti-a zambit duduia de la aprozar, ca ai dormit profund, ca ai fost la wc si era sa te traga inauntru, samd. Nu esti constanta in ecuatia asta, sub nicio forma!

Cu atat mai mult cu cat ... nu e acelasi traseu :) (nu 100% cel putin. aia 100m in plus de urcare posibil sa conteze mai mult de cat crezi)

In 2015, aproximativ la km 18, iti lipsesc 9 minute, se vede pe profilul de drum o treapta cu panta de 33% ;).

In 2015, aproximativ la km 18, iti lipsesc 9 minute, se vede pe profilul de drum o treapta cu panta de 33% ;).

E push bike-ul de pe batrana din varf, unde se face bolovanis mare si apoi o panta pe iarba, care te cam taie de energie.

Nu, acolo ai o cadere de semnal sau o pauza de masurare, se vede cu ochiul liber, pe segmentul DJ106N climb.

As dori sa intreb pe acest topic referitor la alegerea unui mtb full susp.

Dupa multi ani de hardtail, ma tot gandesc la full, iar anul acesta am hotarat sa iau un full.

Vreau o recomandare de mtb, cursa 120 ideal -140 maxim, buget 4500-5000 SH.

Ma intereseaza sa gasesc piese de schimb, gen bucse si rulmenti pt bascula, sa ii pot schimba eu.

Citisem si tot aud povesti ca la Canyon, Radon, Yt este mai greu de gasit unele piese.

Mtb-urile gen Specialized, scott, trek, giant, sunt mai ok? 

Legat de suspensii, am citit ca rock shox este mai usor de intretinut, in sensul ca in ro service-ul este mai ok.

Roti pe 27.5.