zonconel

2012.10.06 - Mountain Bike Zemes

Recommended Posts

Mountain Bike înseamnă explorarea unor teritorii noi și provocarea limitelor fizice și de confort. Mountain bike înseamnă libertate și forță. Pentru iubitorii acestui sport avem o noua provocare: Zemeș. Fii alaturi de Asociația Activ Moinești la prima ediție a competiției Mountain Bike Zemes și ajută organizatorii să pună Zemeșul pe harta ciclismului românesc.

Asociatia Activ Moinesti organizează în data de 6 octombrie prima competiție de mountain biking din Zemeș, județul Bacău. Competiția va presupune doua trasee, unul de 35 km – dificultate medie, iar al doilea de 65 km – dificultate medie – sporită. Participanții vor avea parte de un peisaj mirific pe cele doua trasee, care îmbină dealurile Zemeșului și ale Moineștiului cu poteci prin păduri dense de foioase și conifere, dar și zone mai abrupte în care concurenții experimentați își pot testa aptitudinile. La acest eveniment sunt așteptați toți cei care iubesc mixul dintre natură și biking. Se pot înscrie, la cele 7 categorii existente, cicliști care au peste 15 ani, dar și seniori, care vor sa le demonstreze celorlalți că sportul nu are vârstă. Mai multe informații puteți găsi pe pagina de Facebook a Asociației Activ Moinesti și pe www.activmoinesti.ro

• Upvote 2

Super initiativa unui concurs si in zona aceea, va felicit pentru initiativa. Din pacate nu pot sa vin, fiind deja inscris si platit la alt concurs in aceiasi zi, dar sincer mi-ar fi facut o mare placere.

• Upvote 1

Multumim de aprecieri Horatiu, ar fi fost super sa te avem concurent si sunt sigur ca ti-ar fi placut traseul.

Succes la concursul la care esti deja inscris.

La Maratonul Piatra Craiului n-am lipsit niciodata, sunt la a 6-a participare, daca era alt concurs as fi renuntat pentru o zona frumoasa.... Poate la anu'

• Upvote 1

Actualizati va rog lista cu cei inscrisi :).

Multumesc!

Am locuri libere in masina si suporti pentru cine este interesat. Bucuresti, plecare vineri dimineata.

Vineri vom marca complet traseul mare (cel mic e marcat deja), deci puteti face recunoasterea ambelor trasee.

Va urez sa ramana traseele marcate pana la concurs. Mai faceti neaparat o verificare in seara dinainte, daca s-ar putea chiar dimineata devreme inainte de concurs cu o motocicleta daca aveti. Noua la Transalpin Bike ne-au disparut marcajele puse la 9 seara inainte de concurs pana dimineata la start, in niste zone in care ai zice ca nu trece nimeni. Cum e primul concurs in zona la voi, lumea nu stie despre ce e vorba....

:)) Aici ai dreptate, avem o fauna variata prin padure ;) . Avem motor de enduro si ne vom asigura ca totul este in regula inainte de start. Multumim de sfat.

Am locuri libere in masina si suporti pentru cine este interesat. Bucuresti, plecare vineri dimineata.

Salutare - cate locuri ai in masina ? noi suntem 2, problema este daca colegul meu poate pleca dimineata - lasa-mi un nr de mobil sa vorbim

Ne vedem maine dimineata la start ! :-

Va asteptam dimineata la start ;) .

Tocmai ce ne-am intors de la marcat. Sper ca Horatiu sa nu aiba dreptate si sa scapam cu marcajele intregi :D .

Vom afla maine cum stau lucrurile. Seara faina si bafta maine tuturor concurentilor.

Frumos eveniment. Bine organizat, felicitari. Asteptam pozele acum.

• Upvote 1

Felicitari organizatorilor, si multumiri Petrom; a fost un concurs perfect din punctul meu de vedere.

Zona de coborare prin iarba de la traseul de 65km a fost de vis. Parca am mers in montagne russe.

• Upvote 1

Pentru mine a fost cel mai bine organizat maraton si traseul superb, multumim familiei Gaburici! :)>-

• Upvote 2

excelenta organizare,felicitari celor care s-au implicat in realizarea acestui eveniment,un exemplu pt multi altii !Si ca o remarca personala dupa ce majoritatea concurentilor au plecat am vazut foarte multi copii localnici mergand cu bicicletele pe strazile din apropiere ceea ce inseamna ca evenimentul a prins in randul copiilor si multi dintre ei isi vor dori pe viitor sa practice acest sport .

• Upvote 1

Cea mai impresionanta mobilizare de oameni si logistica la un maraton MTB pe care l-am vazut pana acum. Dupa ce am bubuit si a doua camera ultralight, in max. 10 minute a venit un Duster si m-a dus la sosire. Peste tot erau oameni din organizare si jeepuri si...sonde. A fost peste asteptari. Daca stiam despre ce e vorba si daca nu era duminica Tur de Iasi, se umplea de botosaneni la start. Felicitari!

• Upvote 1

buna organizare,vreme superba,ce mai....un eveniment reusit.Speram la cat mai multe editii!

• Upvote 1

Am inceput sa redescopar Moldova.Mi-a placut urcarea pe drumul de dale betonate ptr ca 1 iubesc asfaltul 2 si drumurile de munte...:)

Fetele mele sau simțit super la Zemoși .

• Upvote 1

Va multumim tuturor pentru aprecieri.

Ne-am dat toata silinta sa iasa ceva bun si sper ca am reusit acest lucru.

Totusi acest lucru nu ar fi fost posibil fara participarea voastra, ocazie cu care tin sa va multumesc in numele organizatorilor.

Mi-a fost sincer teama ca am putea avea evenimente nedorite pe coborari insa ati fost precauti si ati reusit sa ajungeti "intregi" la finish.

Multumiri si CICLISM.RO pentru ajutor si sustinere.

@Maus, ai fugit repede la Iasi .... nu am mai apucat sa bem o bere impreuna ....

Concursul va ramane un reper in ceea ce priveste organizarea, iar traseul lung a fost frumos. Venim si anul viitor.

• Upvote 1

Organizare de exceptie. Multumiri celor implicati. Traseul lung a fost frumos si solicitant, desi as fi preferat o alta varianta de coborare in locul celei de 5km de la final pe forestier. Primul pas a fost facut cu succes deci se pleaca de la un nivel ridicat pentru urmatoarele editii.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.