zonconel

2012.10.06 - Mountain Bike Zemes

Recommended Posts

De concursul de la Zemes se va vorbi inca multa vreme de acum inainte. El nu a fost un concurs organizat de Activ Moinesti sau de Petrom ci a fost un concurs pus la cale de Mos Craciun si a lui strumfi. A fost prea perfect ca sa fie mana de om la mijloc.

Frigul cu care am fost intampinati la Zemes l-am uitat repede cand a inceput Marea Urcare. De fapt tot traseul a fost o mare urcare unde tot timpul am strans din dinti asteptand si sperand la o coborare lina si frumoasa. Nu a fost asa - urcare grea, coborare si mai grea. La un moment dat ma asteptam sa vad cascada Balea, asa se prezenta drumul , plin de serpentine si cu un grad mare de inclinatie. Despre zona dalelor de beton de care vorbea Maus pot zice, ca mi-au dansat rinichii ca la dansul pinguinului.

La acest concurs s-a vazut o masinarie intreaga de creiere pusa in miscare pentru a iesi un eveniment ca la carte.

Am sa incep cu plusuri ca minusuri nu prea am.

++++++

+ Zona de start arata ca la marile maratoane din afara tarii

+ pachet de start generos

+ startul s-a dat la ora EXACTA

+ cronometrarea s-a facut cu cip

+ o multime de volunatri pe traseu si in zona de start/finish

+ punctele de alimentare bine aprovizionate

+ marcajul traseului impecabil

+ berica si pastele de dupa cursa f. delicioase

+ cupele au fost muuult prea mari :))

----

- putini fotografi pe traseul scurt

La premiere se puteau da vouchere de la Petrom :))

Acest concurs nu trebuie luat ca referinta in organizarea altor concursuri, decta aveti relatii directe cu Mos Craciun.

• Upvote 1

Si eu sunt de parere ca organizarea a fost excelenta. Poate data viitoare sa dati si medalii de participare, eu de aia vin la concursuri :)) Cam multe pietre pe traseu, nu m-a incantat deloc coborarea, imi doream sa mai vina urcare in timp ce coboram. Felicitari pentru organizare, un eveniment frumos!

• Upvote 1

Multumiri din suflet fotografului oficial al evenimentului, domnul Ovidiu Micsik pentru fotografiile de exceptie.

Bucurati-va si voi asa cum am facut-o noi ;) (desi noi suntem foarte subiectivi), trebuie sa recunoasteti ca omul a surprins esenta!

https://picasaweb.go...gCIeT2qfz6tS9Nw

• Upvote 1

Va felicit si eu pentru modul in care ati reusit sa miscati oamenii din acea zona si sa participe cu mic , cu mare la buna organizare a concursului.La ultimul punct de alimentare m-a busit rasul din cauza avantului celor mici care vroiau sa-mi ofere de toate, numai ca nu prea puteam duce ;)).

Dupa ce ati primit laude binemeritate, mai vin eu sa spun ca nu prea era ok categoria asta de varsta, 30 - 45 ani. Clar ca unu de 40 ani nu poate duce cat unu de 30 ani. Daca la plus 45 nu erau macar 7 concurenti atunci o comasati. Si cred ca voi incerca sa impun si pe ciclism.ro ideea mea fixa cu timpi maximi pentru cei care acced la podium. La Preluca in 2011, am intrecut-o la 6 km de sosire pe fata de pe locul 2, cu toate ca eu veneam de la tura de 90 km si ea de la 38 km. Trif Linda cred ca avea doua ore de cand astepta la sosire.

• Upvote 1

Nici eu nu am putut sa scap de la punctul de alimentare fara glucoza si ciocolata:)).

• Upvote 1

eu spun ca ar fi mai ok o pagina(site) de concurs.sunt unii care nu avem conturi pa facebook si tre sa intrem de pe la prieteni.

apoi, a aparut clasamentul ca nu am reusit sa-l vad?

povestea noastra pe : http://hpmcyclingtea...final-de-sezon/

Clasamentul il gasesti aici: https://dl.dropbox.com/u/20051594/Rezultate%20Zemes.pdf

...La ultimul punct de alimentare m-a busit rasul din cauza avantului celor mici care vroiau sa-mi ofere de toate, numai ca nu prea puteam duce ;)).

Intr-adevar copilasii erau foarte saritori si la sosire, nu stiau cum sa ne mai ajute, iar organizatorii au pus mult suflet ;)

https://picasaweb.google.com/104533999750234800387/ZemesMTB6Oct2012?authuser=0&feat=directlink

pacat ca la anul nu se va mai organiza tot in aceeasi formula. La cate laude-s pe-aici, deja imi pare rau ca nu am fost si eu la Zemes, desi era programat. :( Sper ca la anul totusi sa ramane aceleasi standarde! ;)

Dane, cu siguranta cei care se vor ocupa de organizare pentru anul viitor vor sti ce au de facut astfel incat sa fie totul bine. Noi ii vom sustine de departe,(traiasca internetul ) si vom face tot ce se va putea sa ii ajutam. Singura problema pe care vor trebui sa o rezolve si care din pacate anul asta s-a vazut in numarul participantilor, va fi promovarea evenimentului. Te (va) asteptam cu drag.

Pai da, faceti si voi un efort sa-l anuntati macar cu 6 luni inainte... Ca e pacat de-atata munca.

• Upvote 1

a reusit cineva sa-si valorifice voucher-ele?sau ce stiti de modalitatea de a le valorifica?

Sa traiesti , tonka ! Scuze pentru intarziere, dar nu s-a putut mai repede. Sunt sigur ca intelegi , mai ales ca sunt persoane care inca nu s-au hotarat asupra produselor. Am incercat sa multumim pe toata lumea si sper ca am si reusit.

da Radu, totul este in regula. Am primit exact ce am cerut iar intarzierea nu prea a fost simtita. O sa fac o vizita magazinului din Onesti inainte de Craciun cand vin si eu pe acasa.

sa ne vedem sanatosi!

Sper ca toata lumea a primit ce a comandat. Scuze pentru intarziere dar totul a fost din motive obiective. Va multumim pentru intelegere si va asteptam la editia cu numarul 2 ;)

si a zburat Zemesu` nost` in Canada...

Guest
This topic is now closed to further replies.