octav

Maratona dles Dolomites 2013 & 2014 & 2015

Recommended Posts

Crama Seciu e un fel de semi-plat fata de ce e in Alpi, unde mai pui ca acolo urci poate si o ora sau mai mult pe o panta mai mare decat cea mai abrupta bucata din Seciu. Valea Fiarelor sau Nistoresti ar fi o comparatie mai realista, dar tot ramane lungimea urcarii. Sau mai poti compara cu Transalpina, cam singura urcare de pe la noi comparabila cu cele din Alpi. Eu zic sa-ti faci rost, macar imprumut, de un compact daca vrei sa te bucuri de concediu.

La prima mea participare la MdD am avut 53-39/12-27 si m-am descurcat.

Bineinteles ca un compact (50-34) ar fi totusi de preferat.

Si intr-adevar, nu conteaza atit panta cit lungimea lor. Poti forta o panta de 15% pe o diferenta de nivel de 100-200m, adr e altceva o panta medie de 10% pe o diferenta de nivel de 800m sau mai mult (de ex. P-sso Giau are cca 900m/9km).

Vrea cineva sa mearga la Maraton?

Din cauza problemelor pe care le am cu genunchii ma vad nevoit sa renunt la participarea de anul acesta. Taxa am platit-o deja, asa ca pana pe 27 mai pot ceda locul cui este interesat.

Detalii pe privat.

bai, imi pusesem toate sperantele in tine, sunt dezamagit crunt (a nu se intelege ca tu m-ai dezamagit).

chiar eram super incantat ca tu o sa te duci, dupa turele dementiale prestate de tine, anul trecut. imi pare rau sa aud, ca ai probleme medicale si astea te impiedica sa-ti realizezi un vis maret. Recuperare cu succes, asta e tot ce-ti pot dori.

Pff se pare ca participantii de la maraton au probleme :( Si eu am o problema cu genunchiul drept dar sper sa pot sa particip . Insanatosire grabnica!

nasol, imi pare rau, faceti-va bine cat mai repede, si spor la antrenamente!

Multumesc pt incurajari! :)

Totusi...exista si ocazia de a transfera taxa de participare timp de 2 ani la rand (iar in al 3-lea an rambursare), astfel incat norocul de la tragerea la sorti sa nu se piarda. :-

Mai degraba fa asa, dar mai asteapta, poate iti mai revin genunchii. Sfatul meu: combina cumva de un RMN la un genunchi - care e mai rau, cu trimitere poti sa iesi la vreo 150-200 RON si, daca nu e nimic grav, da-i bataie. Da las-o si tu mai usor decat anul trecut cu sutele alea de km pe zi de cateva ori pe saptamana.

• Upvote 1

In 2 luni si jumatate nu am cum sa ajung la 100%...

RMN-ul poate sa-mi spuna orice, atata timp cat nu pot sa fac mai mult de 20 km fara dureri nu pot sa ma mai gandesc la Dolomiti. Am explicat aici cum sta treaba cu genunchii mei.

Pana la urma cred ca o sa cer mutarea taxei pt anul viitor :)

pentru ceea ce s-a intamplat anul trecut vreau sa ii cedez locul  hipopotamului(userului)

Nu te lasa Cataline, muta taxa daca se poate si continua antrenamentul putin cate putin fara sa fortezi.

Pana la anu' iei tratamentul prescris de doctor si te refaci.

Baftaaaa! m/

pentru ceea ce s-a intamplat anul trecut vreau sa ii cedez locul  hipopotaNului(userului)

e cu N amice si nu cred ca vrea nimeni nimic de la tine.

de fapt, am gresit, imi cer scuze, eu (si probabil multi altii) am vrea sa ne scutesti!

Mai sunt 5 zile pana la cursa! Eu voi pleca de pe pozitia 10034 din 12000. Target-ul meu este sa termin in timpul alocat, sau sub 7h!

Voi folosi un angrenaj 52-38 cu un grup de 9 pinioane 11-30.

Mult succes tuturor!

Macar au vreme buna, nu reusesc sa vad filmul da' m-am uitat la meteo...

La plecare au avut 5 grade, iar apoi s-a mai incalzit. Totusi, nu cred sa fii avut mai mult de 15-20 grade.

Abia astept sa se intoarca baietii si sa ne povesteasca cum a fost :)

am facut cursa de 106 km cu diferenta de nivel de 3060m.

dimineata la 5 am cand am plecat din San Casiano spre startul Pinarello erau 4 C , apoi pana la 6,30 cand s-a dat startul erau "deja" 7C.

totusi a fost mai cald decat m-am asteptat pe coborari , cu o zi inante de concurs am inghetat bocna la coborarea de pe Falzarego.

am terminat cursa in 4,44h , obtinand locul 51 la cotegorie si 254 la general. numarul meu de concurs a fost 6611.

cateva poze de cursa gasiti aici : https://plus.google.com/photos/110537762411749607747/albums/5896327340913478145?authkey=CLivtMyTp9z2Lw

sa speram ca voi participa si la anul ! :X

Acum ca m-am intors din concediul care a inclus si cursa MdD sa va povestesc cum am trait eu aceasta cursa:

In primul rand vreau sa spun ca, fiind primul evenmient de acest gen la care am participat am ramas placut surprins de buna organizare a acestuia si de atentia catre detalii. De la ridicarea pachetului de concurs si pana la predarea cipului totul era f bine calculat.

Eu am ajuns vineri seara, dupa un drum destul de lung. A trebuit sa schimb cauciucul fata deoarece suportul mi l-a tocat, si abia il schimbasem in Bucuresti inainte de plecare!

Sambata am plecat pe bicicleta impreuna cu Gigi sa ne luam pachetele de concurs si apoi am urcat in primul pas Campolongo si am coborat in Arabba, si retur, au fost cam 30km, tocmai buni de incalzire.

Duminica: fiind cazat aproape de start m-am trezit pe la 5, am mancat ceva si am plecat spre zona de start. Cand am iesit afara mi s-a parut intuneric cu ochelarii la ochi asa ca i-am asezat pe ghidon, o alegere neinspirata deoarece pana la zona de start imi cad fara sa imi dau seama. Asta este, o sa fac cursa fara ochelari, imi zic ca o sa apreciez mai bine peisajele! Ajuns in zona de start incep sa ma uit dupa Octav, poate am noroc sa il intalnesc, deoarece plecam din acelasi grup. Nici o sansa, la cat de multi erau. Destul de frig, nu stiu cate grade erau, dar cu o bluza cu maneca lunga, tricou, incalzitoare de maini, si tot tremuram, intr-un final pana la start mi-am pus si pelerina de ploaie.

In sfarsit, se da startul, plecam, incet, ne oprim des, si trece ceva timp pana cand trec de linia de start. Aglomeratie mare, pe prima urcare (pasul Campolongo) a trebuit sa pun piciorul jos deoarece grupul se misca foarte incet. Aglomeratie si pe coborare, la fel si pe urmatoarea urcare (pasul Pordoi), abia pe urmatoarea coborare s-a mai rasfirat un pic si puteam sta mai in largul meu.

Inainte de cursa, in urma discutiei cu Gigi, in stabilisem unde sa opresc pentru alimentare, dar nu opresc deloc, deoarece mai aveam si apa si de mancare. Am avut la mine un bidon de 750ml de apa, 2 batoane si 2 geluri. Un gel l-am pierdut asa ca am ramas doar cu unul.

Urc destul de bine, doar pe Sella ma ating un pic de pinionul de 27, in rest urc constant cu 25 si cand se mai usura cu 20, in schimb pe coborari sunt destul de prudent. La doua trecere peste Campolongo in a doua parte vad ca ma depaseste Octav. Il strig, si mai schimbam cateva vorbe pana sus, pe coborare se distanteaza de mine, si il pierd din raza vizuala pe un fals plat spre pasul Giao. Aici inainte de urcare trebuia conform sfatului lui Gigi sa opresc sa la alimentare. Dar incepe o urcare destul de abrupta si imi zic gata asta este Giao! Vad pe dreapta punctul de alimentare, si nu opresc ca doar eram pe urcarea cea mai grea si cea mai importanta a zilei, desi mai numai aveam nimic de mancare si de baut cam doua guri! Mare greseala, deaoarece dupa aproximativ 1 km, urcarea se termina si incepe iarasi coborare. Deci nu era pasul Giao si eu ratasem punctul de amimentare. Asta este, ii dau inainte, si dupa putin timp ajung de data asta cu adevarat pe urcarea Giao! Incepe la fel cum este pana sus cu panta aproape constanta de 9,5%, pe un soare puternic. Termin imediat apa, trec pe pinionul de 27, apoi dupa cativa metrii trec pe ultimul pinion cel de 30 si viteza tot imi scade, mi se face sete si vad pe dreapta un perete pe care se scurgea apa. Nu stiu daca era un izvor sau de la zapada, nu m-a interesat, am oprit si am baut!!! Cand stateam acolo trece Octav, ma intreaba daca sunt ok, ii zic ca da, mai i-au o gura de apa, umplu bidonul si plec! Dar tot greu ma misc, imi este sete in continuare, beau aproape toata apa din bidon in numai 2-3 km, opresc iarasi la un izvor unde ma spal si pe fata, imi mai revin un pic, cu timpul urcand se mai racoreste, si ajung intr-un final pas, dupa 1h18'. Aici gasesc punct de alimentare, mananc o banana, niste dulciuri, beau ceva lichide, si dai la vale. Pe urmatorul pas imi revin, ma agat de un grup sa nu simt vantul care era din fata si termin si ultima urcare, urmeaza o coborare lunga, apoi finishul!!!

Am terminat pe locul 2157 la general si 316 la categoria mea!

A fost frumos, mi-ar fi placut sa termin sub 7h, dar intarzierea de pe Giao si coborarile "prudente" m-au tras in jos. Nu-i nimic, poate la anul.

• Upvote 4

Super, in sfarsit o poveste de la cineva... Felicitari si fi sigur ca la urmatorul concurs o sa stii mai bine ce ai de facut ca sa valorifici cat mai bine ceea ce poti. Ma gandesc ca te-au speriat si pe tine cum coboara aia pe-acolo :) Daca ai fi stat o saptamana inainte ai fi prins curaj mai mare si la coborari si ai mai fi recuperat ceva timp, dar na, noi, obisnuiti cu drumurile noastre, suntem din start prudenti. Inteleg ca pana la urma si combinatia de foi si pinioane a fost perfecta.

Da, erau rachete pe coborare! Eu am avut viteza maxima 71km/h, nu cobor foarte bine, poate si de la bicicleta, poate si experienta putina, etc...

Combinatia de pinioane 52-38 cu 11-30 (ultimele 20-25-27-30) a fost f buna, ca pe pasul Giao, din cauza oboselii mai degraba, nu am putut sa tin o cadenta ridicata, dar am fost multumit de aceasta alegere. Anul acesta cel putin si pe aceasta bicicleta o sa o pastrez asa!

Ma asteptam insa, sa mai vad biciclete vechi, asa ca a mea cu schimbatoarele pe cadru, dar nu a fost asa! Peste tot numai carboane!

A scos Shimano de anul asta angrenaje 52-36, cred ca pentru cei ce iubim genul asta de concursuri si trasee sunt alegerea perfecta impreuna cu un 11-28.

Nu stiam ca ai fost cu o batranica. Felicitari atunci inca o data. Daca erai mai atent in jur, cu siguranta vedeai si oteluri reconditionate, dar e drept ca nu cu manete pe cadru, in general exemplare gen Colnago Master impecabile.

Asa mai, ca de cand asteptam sa zici si tu ceva despre cum a fost acolo... :D