h3x0r

Top sau down pull pentru schimbator fata?

Recommended Posts

Buna seara,

Cand mi-am facut transmisia full XT , si am intrebat pe la magazine care e diferenta la deraioarele fata, intre top si downpull(high respectiv low mount), din punct de vedere al rapiditatii schimbarii, mi s-a spus ca e la fel.

As vrea sa iau un X9 3 viteze, caci am trecut pe SRAM in locul XT-ului, si as vrea sa stiu daca merita sa iau High Mount, in speranta ca va schimba mai rapid.

http://www.bike-components.de/products/info/p14452_X-9-Umwerfer-High-Mount-3-fach-.html

Multumesc.

Astept sa vad si eu plin de curiozitate un raspuns savant la intrebarea asta cu high si low mount... Sa mor daca m-o preocupat vreodata subiectul asta. Da' o diferenta trebuie sa fie, ca altfel nu s-ar fabrica.

High clamp sau low clamp alegi în funcţie de cum îţi permite cadrul. Dacă le poţi pune pe amândouă, atunci este de preferat high clamp deoarece este mai puţin sensibil la noroi.

Tragerea (pull-ul) se alege în funcţie pe unde vine cablul.

Am luat eu din greseala un Deore cu tragere jos, dar mergea montat si cu tragere sus (cum de fapt imi trebuia mie).

Am facut schimb si am pus a doua zi cu tragere sus.

Nu era nici o diferenta la schimbatul foilor, insa cablul sta mai bine ascuns dupa cadru, in cazul celui cu tragere sus.

eu am gasit la bikexpert cu 115 sau 120 lei x9 prin primavara mai ieftin ca in afara.

eu am trecut de la deore pe spate, alivio fata+manete deore la full x9.

1-pe sosea sau accidentat dar drept schimba foarte bine dar mai are mici momente cand face figuri.

2-partea proasta este ca in loc sa scada in greutate bicicleta, a luat in plus in jur de 300 grame(asa arata cantarul)

3-x9 schimba extrem de prost spre deloc in panta, fata de deore si alivio.

de exemplu alivio are arcul mai tare decat x9, cu alivio reuseam sa schimb la urcare de pe foaia mare pe ca mica, pe cand cu x9 care are arcul mai moale schimba asa si asa, depine de panta, nu are arcul putere sa traga.

eu sincer o diferenta senzational/fenomenal DD in direct nu am vazut. singura diferenta mare este la schimbarea de pe foaia nica pe mare, maneta se apasa foarte, foate usor spre eosebire de alivio unde trebuia sa apas ceva mai cu putere pe maneta sa urce lantul.

N-are cum sa schimbe X9 mai prost, sigur e de la reglaj, daca nu coboara repede pe foaia mica ar putea sa fie datorita cablurilor/camasilor mai degraba decat de la deraior.

Verifica si daca deraiorul e pozitionat bine. Cineva cu experienta multa la reglat deraioare fata cred ca face minuni :)

Confirm punctul de vedere exprimat de Mladen. Tipul de cadru poate impune tipul de colier la schimbatorul de foi. La bicicleta mea FS, existenta unei ranforsari, care face parte din sistemul de suspensie spate, impune folosirea unui schimbator cu colier de montare jos. Cel cu montare sus ar atinge in ranforsarea la care fac referire.

Despre avantaje/dezavantaje la schimbare sau de alta natura nu pot sa ma pronunt.

Mai sunt si cadre care nu accepta nici un fel de schimbator cu prindere pe seat-tube si atunci trebuie un schimbator cu prinderea pe monobloc - se numesc E-type, ca sa fie informatia completa daca intra cineva sa se documenteze. Fostul meu cadru FS necesita asa ceva. In cazul folosirii unui astfel de schimbator (care teoretic ar trebui sa mearga zic eu pe orice bicicleta) se va renunta la un distantier de la rulmentul din dreapta.

Imagine postată

In primul rand, cred ca titlul topicului e gresit. Pe cadrul pe care il ai iti pui top sau down pull in functie de cum sunt trase cablurile nu de cum vrei tu. Daca vorbim de high mount sau low mount,atunci se schimba discutia.

Daca iti trebuie cu top pull,nu inteleg de ce ,daca permite cadrul, sa nu pui low mount. Cablul sta ascuns in spatele seat tube-ului si functioneaza perfect. La fel de bine functioneaza si cu high mount,dar cablul e mult mai expus. Nu stiu daca e valabil si la schimbatoarele SRAM . Am vazut cateva poze sch fata SRAM cu low mount top pull si cablul era mult mai expus ca la Shimano.

Un mic dezavantaj pt low mount este ca deraiorul va fi mai expus noroiului, cauciucul spate arunca in majoritate fix acolo. High mount trebuie sa fie permis de cadru si in general iti ia posibilitatea de a mai monta un suport de apa pe seat tube. In cazul drossiger-ului meu, clama pentru high mount vine convenabil fix sub piulita inferioara pt suportul de apa. Daca era 2mm mai jos pe cadrul meu nu puteam pune high mount.

Mai sunt si cadre care nu accepta nici un fel de schimbator cu prindere pe seat-tube si atunci trebuie un schimbator cu prinderea pe monobloc - se numesc E-type, ca sa fie informatia completa daca intra cineva sa se documenteze. Fostul meu cadru FS necesita asa ceva. In cazul folosirii unui astfel de schimbator (care teoretic ar trebui sa mearga zic eu pe orice bicicleta) se va renunta la un distantier de la rulmentul din dreapta.

Am avut eu pt 30 min un E-type.

Nu se poate monta pe orice cadru pt ca presupune sa-i futi cadrului o gaura pt fixarea surubului din lateral.

Cred ca deraiorul e ok, ca pe M770 manete mergea foarte bine. O sa trec si manetele SRAM la X0 sa termin toata povestea asta cu manetele clapauge X9.

Foile nu se schimba in panta, si eu nu fac asta de obicei. Asa cum scrie la carte, imi pregatesc foaia inainte de panta, iar in panta schimb doar pinioane. Mi s-a incurcat lantul acum 3 zile pe plat in deraiorul fata intarziind schimbarea, de aia am prins mini boala.

@ Raducan Mihai:

Eu am Downpull, low mount. Cel mai estetic. Si nici pe noroi imens nu am avut probleme. Intrebam de high mount in ideea in care parghia actioneaza mai bine si schimbarea e mai buna in anume conditii.

Am inteles,dar titlul este : "top sau down pull pentru schimbator fata " si incercam sa explic ca nu pui ce vrei,decat daca au tragere dubla. Eu am un XT (low mount,top pull) si nu am avut probleme cu el nici pe noroiul de la PE din 2010 (cu manete tot XT). Daca iti permite cadrul (unele cadre de carbon nu permit ,fiind prea groase in zona respectiva),din punctul meu de vedere, cu top pull,numai low mount as pune. Tu ai spus ca ai cablul down pull,deci se schimba situatia.

nu schimba bine? eu ma refer ca in panta nu schimba cum trebuie, pe plat nu-i bai.

cablurile sunt jagwire

Inainte sa schimb lantul si mie mi se intampla sa ramana putin lantul exact in afara dintilor adica pe varful lor . Parerea mea este ca si lantul tau are ceva uzura , ori lantul este nou si foile sunt cam uzate . In prezent , cu lantul cu 350 km si foile 200 km totul merge bine , fara astfel de probleme.

Ar trebui sa mai reglezi putin schimbatoul , eu zic ca e loc de mai bine , mai ales la schimbarile in jos , care ar trebui sa fie perfecte , indiferent de uzura . Cele in sus e mai dificil , pentru ca orice grad al custii schimbatorului se traduce printr-o altfel de pozitionare a lantului .