buchter emil

Cursieră de oţel uşoară

Recommended Posts

Domnule Emil,eu in locul dvs mi-as construi in primul rand o bicicleta robusta,frumoasa si perfect functionala mai ales ca spuneti ca mergeti zilnic cu ea peste tot.As cauta un cadru columbus sau reynolds pe care sa montez componente de top cat mai fiabile.Sincer intre 8,5 si 10kg pt un amator nu cred ca ar conta asa mult.O zi buna.

Daca mai detine careva orin ograda o furca de carbon cu gatul lung, grosimea de 1", care se potriveste pe cursierele vechi sunt direct interesat. mersi anticipat

Am 2 colnago si un BIANCHI record de otel superbe echipate campa si care ofera confort si placere ,asa e THX-1pentru un amator nu conteaza cele 2-3 kg dar cei care au microbul asta cu bicicletele au pasaricile lor .Todeauna doresc altceva si niciodata nu sunt multumiti.Am cunoscut pasionati care au facut depozite de biciclete si de piese

Acuma merg pe VITUS 979 nu am ce face ,intre timp am vorbit cu baieti de la mine care au o sectie de componente si care lipesc orice metal ,carbon etc pentru componente avion .Si se face meserie si cu soluti foarte bune.Cei care au probleme cu mufele cu lipitul ii pot ajuta.[cei cu VITUS ]

Sunt convins ca o sa reusesc sa fac bikla cea usoara ,dar trebuie sa recunosc ca FRANK are dreptate si nu o sa obtin ce m-a sfatuit el .

Edited by LucianTheOne

@ Frank : Off topic...

Locomotiva RDG-ista (Piko 9mm ecartament scara N in prezent ... nu se mai fabrica)... cu abur BR 65 care prin 1963 a inceput sa fie retrasa din circulatie.. din Germania.

Imagine postată

@ buchter emil : Sputnik imi era cea mai usoara bicicleta de otel mai de mult...

Imagine postată

..... Si imi este si in prezent .... chit ca are 14 kg de obicei in tinuta de mars.

Imagine postată

Numai de bine va urez ...

N-ai scapat nimic "cu vederea"?

In rest, constiincios si corect ca boii de nemti :-bd .

Sincer, vedera mi-a trecut cam in diagonala peste ultimile posturi. Daca am scapat cate ceva, sa ramana ca amintire.

Am sa mai urmaresc topicul ca si eu am in cui un cadru de cursiera din otel bun si o furca asortata.

Mai astept sa-mi pice ceva piese potrivite si am sa-l readuc la viata.

• Upvote 1

Am sa mai urmaresc topicul ca si eu am in cui un cadru de cursiera din otel bun si o furca asortata.

Mai astept sa-mi pice ceva piese potrivite si am sa-l readuc la viata.

Vrem amanunte.

Salut ! Nu-mi dau seama ce are în comun Sputnicu' cu titlul topicului, nici cursieră nu era, nici ușoară, în comun poate că era din minereu de fier, nici măcar oțel. M-a impresionat postarea de la #80, când aveam și eu Sputnic purtam o geantă asemănătoare pentru mască, la fel ca-n poză.

• Upvote 1

Furca sa rezolvat datorita faptului ca cine are prieteni adevarati are si bucuri pe masura .Mi sa donat o furca Vitus in stare buna si care doar urechea trebuia lipita .La mine in aviatie se lipesc aluminiu,otel,carbon cu soluti foarte bune .deci sa rezolvat.

Ma ajutat si DANG 123 cu manete campa frana si ii multumesc inca o data. In generat am toate piesele mai putin rotile unde cum spuneam intentionez sa fac calitate maxima. Butuci campa record pe rulmenti cu spite poate de aluminiu si jante usoare [400 gr]

Am ajuns la concluzia ca merita efortul doar daca ai un cadrul si o furca mai usoara si sa coste mai putin

Cadrul de vitus 1400 gr +furca 470 gr sunt destul de usoare ca sa obtin cele 8500 gr. Piesele pun campagnolo normale si pe langa rotile amintite atac la greutate la sea [am una sell italia 147 gr] la pedale SPD unde obtin ceva semnificativ.

Unde as putea sa mai obtin ceva astept de la voi niste sfaturi .EI acum ma pregatesc pentru o ultima plimbare in batranul si frumosul SNAGOV .Se pare ca ar fi ultima zi de plimbare

sanatate tuturor

Nu mai e chiar asa dramatica prognoza pentru zilua de maine sau sfarsitul saptamanii viitoare. Doar ca se va intuneca mai devreme.

hai cu ceva poze d-le Emil ;)

nici o vorba fara poze :))

+1 Si eu sunt foarte curios sa vad produsul final.

Pentru poze copii stati linistiti .Next year deoarece rotile ma costa 10-13 mil si deocamdata CRIZA MARE.Desi trebuie sa ma grabesc deoarece atentie la cadre vechi de otel si la Vitus am citit pe net ca obligatoriu numai butuci spate de 130 mm se pot folosi altfel fortezi furcile spate cu 135mm

Recorduri se gasec la 130mm cu 32 gauri si pe caseta de 9 dar sunt pe cale de disparitie .Apoi nu stiu daca am ales bine jantele Sun Assault la 80 ron bucata si 405 gr greutate .Intre timp am aflat totusi ca italieni cu ALAN ar fi reusit cele mai reusite cadre de aluminiu .

Deja nu am mers de 2 zile cu bikla si sunt trist

sanatate

Pe vremuri am avut un amic care era ginerele lui Pall[renumitul mecanic la Steaua la sectia ciclism ]si la invatat ca sa faca o bikla usoara sa ia un cadrul foarte mic 50, 51 si de calitate si cu o pipa lunga si un ghidon de contratimp si a obtinut pe vremea aia pe baieuri 9 kg.Cadrul era un URAGO superb la care a pus doar o placa de 52 ,grup de pinioane Atom de 5, pipa lunga de peste 12 cm favorit .Nu stiu ce sa intamplat cu bicicleta respectiva ,intre timp amicul meu a fost dat afara de la servici si am rupt legatura cu el.Deci este si asta o solutie cine vrea ceva usor pe bani putini .Acuma nu prea se mai gasesc ghidoane de contratimp dar se poate face dintr-un ghidon normal intors si tai di el .Nu este la fel dar se apropie

sanatate

Salut ! Personal nu agreez metoda de "uşurare" cu orice chip şi în mod amatoricesc (am văzut chiar şi cleşti de frână masacraţi în acest mod - sinucigaş). Iau cazul de mai sus, decât să pierzi zile întregi cu găurirea componentelor mai lesne este să umpli bidonul de apă mai puţin cu 50 de grame. Dacă adunăm tot şpanul de alumuniu rezultat din operaţia de găurire nu cred că se depăşeşete 30 de grame.

Dupa ce am vazut ce vrea sa faca Emil,am zis sa ma apuc si eu de un proiect d-asta cu o cursiera de otel usoara.Am facut rost de un cadru bun italienesc din otel columbus de prin 89-90' cu furca cromata marimea 58 si l-am cantarit:Cadrul 1750gr si furca 650gr Total=2400gr.(zic eu destul de bine pt un otel de 58) Acum urmeaza dilema: Componente noi moderne sau SH clasice? :-?

• Upvote 1

Super greutate, ce cadru e si poze?

La partea de componente, fiecare cu gustul sau :)

Eu am mers pe moderne, dar jante clasice, ca să nu strice aspectul.

Dupa ce am vazut ce vrea sa faca Emil,am zis sa ma apuc si eu de un proiect d-asta cu o cursiera de otel usoara.Am facut rost de un cadru bun italienesc din otel columbus de prin 89-90' cu furca cromata marimea 58 si l-am cantarit:Cadrul 1750gr si furca 650gr Total=2400gr.(zic eu destul de bine pt un otel de 58) Acum urmeaza dilema: Componente noi moderne sau SH clasice? :-?

Este simplu daca doresti bicicleta tip tablou pui piese vintage .Daca vrei sa zbori cu ea si sa obti ceva usor mergi pe cele moderne.Eu i-ti spun cinstit pentruca am 2 colnago unul cu piese traditionale si celalalt cu piese traditionale dar cu roti moderne pe rulmenti .

Este o diferenta enorma de viteza ,calitate si rulaj. Ideal este sa ai o baba cu rochia ei traditionala si una sexi bomb moderna dar din pacate stam rau toti cu MONEY asa ca fiecare cum poate .