buchter emil

Cursieră de oţel uşoară

Recommended Posts

Un cadru frumos si eu m-am uitat la el, dar era prea mare pentru mine.

Da italieni astia sunt cei mai mari mesteri si in epoca renasteri si la biciclete de neintrecuti.Totusi la cadrul gol cum se justifica faptul ca un cadrul columbus SL este dat la 1925gr in general la masura 54 ? Eu am cantarit numai la posta sau la mine la Tarom unde sunt cantare exacte .

Nu pun la indoiala greutatea dar 1750gr au putine cadre columbus .In ani de dupa 90 au scos columbus Genius, Gilco la 1800-1900 gr dar nu sunt convins. KL ,RECORD ,EL-OS ,EL ,MAX au fost in jurul la greutatea spusa de tine dar nu SL .Daca era o masura mica era posibil dar asa nu stiu ce sa zic .Reynolds la fel a fost o mare performanta realizarea de 1750 gr cu renumitul 753 urmate de greutati si mai usoare 653,853,953. Tu ce parere ai referitor la greutate ?

Pai tocmai asta a fost idea de atunci sa faca ceva usor pe o masura foarte mica si sa compenseze cu lungimea suplimentara a ghidoanelor de contratimp si a pipei care cea de favorit tiu minte era in jur de 12 cm .

Avea si o sea lunga ca un vapor deci a reusit sa o fac pentru inaltimea lui care era in jur de 1,78 m .In cazul cand ai 1,90 adevarat este o alta poveste .Problema ca nu se mai gasesc acele ghidoane care tare interesante erau

la 1.80, 1.90 inaltime nu stiu ce poti face cu varianta oferita de tine ;)

Da italieni astia sunt cei mai mari mesteri si in epoca renasteri si la biciclete de neintrecuti.Totusi la cadrul gol cum se justifica faptul ca un cadrul columbus SL este dat la 1925gr in general la masura 54 ? Eu am cantarit numai la posta sau la mine la Tarom unde sunt cantare exacte .

Nu pun la indoiala greutatea dar 1750gr au putine cadre columbus .In ani de dupa 90 au scos columbus Genius, Gilco la 1800-1900 gr dar nu sunt convins. KL ,RECORD ,EL-OS ,EL ,MAX au fost in jurul la greutatea spusa de tine dar nu SL .Daca era o masura mica era posibil dar asa nu stiu ce sa zic .Reynolds la fel a fost o mare performanta realizarea de 1750 gr cu renumitul 753 urmate de greutati si mai usoare 653,853,953. Tu ce parere ai referitor la greutate ?

Salut Emil,intradevar ai dreptate azi am fost cu el la un magazin de biciclete unde lucreaza niste prieteni si am cantarit cadrul cu un cantar electronic suspendat iar cadrul are 2kg insa furca a iesit la 650gr.Se pare ca dracia asta mica de cantar de bucatarie indica bine insa cand am cantarit cadrul probabil ca nu poate fi asezat cu centrul de greutate corect :)) Baietii de acolo mi-au zis ca e f bine 2650gr pt un otel de 58. E bine sau e mult? :-/

post-13421-0-14309800-1351814621_thumb.jpg

Cică Colnago Master XLight, cel ce se produce acum, are 1850g fără furcă.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=13398;page=1;menu=1000,4,34;mid=168;pgc=0

Doar că ei nu folosesc tubulatură Reynolds ci altceva... DT15 V ? Vă spune ceva?

Salut ! Acum am învățat și eu câte ceva despre Columbus-uri, Reynolds-uri, Tange-uri și alte țevi. Vă rog treceți la pasul următor, cu ce echipați aceste fierătanii ?

Aici e problema! Pt ca oricat de mult mi-as dori sa pun componente clasice campagnolo pe ea tot nu-mi vine sa dau pe vechituri de-acum 20 de ani uzate,zgariate si care nu stiu cat de bine vor functiona bani cu care as putea lua o linie completa noua shimano 105(2012) care ar merge ca unsa dar care nu arata asa bine pe un cadru clasic de otel.Deci ori aleg design-cu piese vechi grele uzate ori functionalitate-cu piese noi usoare si performante. :-? gen asta:

Imagine postată

Pana la anul la primavara ma voi gandi ce o sa fac.

In cazul nostru Columbus SL a reprezentat una din cele mai reusite tevi si este echivalentul lui Reynolds 531 C si P. Referitor la piese sunt piese campagnolo dupa ani 90 superbe tot vechi dar de foarte buna calitate .Chorus si Record din ani 90 sunt o varianta zic eu foarte buna si nu sunt zgariate si uzate si au greutati foarte bune .In orice caz un foarte frumos cadru si i-ti doresc mult succes si inspiratie

Salut Emil,intradevar ai dreptate azi am fost cu el la un magazin de biciclete unde lucreaza niste prieteni si am cantarit cadrul cu un cantar electronic suspendat iar cadrul are 2kg insa furca a iesit la 650gr.Se pare ca dracia asta mica de cantar de bucatarie indica bine insa cand am cantarit cadrul probabil ca nu poate fi asezat cu centrul de greutate corect :)) Baietii de acolo mi-au zis ca e f bine 2650gr pt un otel de 58. E bine sau e mult? :-/

E bine. Cum spuneam pe prima pagina, eu am scos 2440gr cu Vitus marimea 59-60, dar fara vopsea.

Cică Colnago Master XLight, cel ce se produce acum, are 1850g fără furcă.

http://www.bike24.co...4;mid=168;pgc=0

Doar că ei nu folosesc tubulatură Reynolds ci altceva... DT15 V ? Vă spune ceva?

Pe net cel putin informatile privind noile columbus in nici un caz nu au 1850 gr .Este mult,dupa ani 90 au aparut columbus SPIRIT ,LIFE.SLX[cel nou] Zona .Torelli nemo 747 si DT15 V sunt date la 1586 si 1598 gr si furca precisa si genius la 570 gr .DT15 V ESTE UN ALIAJ CR-MO-VANADIU si master x light sunt biciclete care in functie de echipare oscileaza de la 8 kg la 6,187 kg. In 2011 au fost 8 modele cu diferite echipari si sunt multe sub 7 kg

La Reynolds la fel sa coborat mult sub 1850 gr cu 653 ,853 ,953 si de fapt chiar FRANK ne spunea de bikle de otel in jur de 7 kg.Acuma nu stiu ce fel de cantare folosesc baieti astia :))

sanatate multa

E bine. Cum spuneam pe prima pagina, eu am scos 2440gr cu Vitus marimea 59-60, dar fara vopsea.

Da un VITUS MARIMEA 52-53 cat erau de usoare chiar si cu vopsea .Au fost mesteri mari cei de la Ateliers de la rive iar Durifort a fost emblema calitati .Urago ,Vitus ,Gitane le-au folosit cu mare succes si nu pot intelege de ce biklele Gitane de atatea ori castigatoare in TOUR de FRANCE sunt apreciate cu mult sub calitatea bicicletelor italiene .

Pentru ca Gitane nu-s asa de colorate ca cele italienesti si pentru ca functioneaza si aici stereotipul ca francezii nu se pricep la surubaiala si fieraraie.

Varful de gama din 1978, de exemplu, e foarte discret:

Imagine postată

Referitor la piese sunt piese campagnolo dupa ani 90 superbe tot vechi dar de foarte buna calitate .Chorus si Record din ani 90 sunt o varianta zic eu foarte buna si nu sunt zgariate si uzate si au greutati foarte bune .In orice caz un foarte frumos cadru si i-ti doresc mult succes si inspiratie

Mda,stiu despre ce-i vorba dar un grup de campa chorus (de record nici nu mai vb) de dupa 90' e mult mai scump decat un grup nou modern.Iar pe bucati e si mai scump.Am rascolit tot ebay-ul si toate site-urile de vanzari piese.

Da ai perfecta dreptate si de acea un colnago master dupa ani 90 in special cele cu furca dreapta sunt foarte scumpe si greu de gasit .

Referitor la Gitane desi poate spun prosti deoarece in ani tinereti informatile nu erau bazate pe lucruri concrete si pe vorba cica asa si pe dincolo.

Dar oricum cu ochi mei am vazut ca GITANE nu stiu modelele erau foarte usoare dar le cam lua rugina si chiar pe asta care am vazuto era umflata in zonele de sudura. In orice caz mie mi sa parut ca erau simtitor mai usoare decat celelalte marci. Dar pe vremea aia pe mine ma impresionat foarte mult URAGO care era o frantuzoaica superba ,pacat ca nu prea mai sunt informati legate de aceste marci.Doar ca foloseau Durifort si extrem de usoare

Salut ! Am citit cu atenție câteva postări de mai sus, nu se pune la îndoială cunoștințele/pasiunea legate de construirea cadrelor în special. Rog a se specifica de exemplu, greutatea unui cadru și măsura acestuia, astfel cred eu, se crează confuzii: un cadru din fier mort de Sputnic măsură 52 poate fi mai ușor decăt unul de Vitus 62 !

Da asa este cel putin eu cred ca masura standard cand se da o greutate ar fi masura 54. Diferenta intre masuri cica ar fi 50 gr cel putin la Reynolds. Apoi chiar daca Sputnik masura 50 ar fi mai usor decat Vitus 62 nu se pot compara .Multi apreciaza un cadrul numai din punct de vedere al greutati .O diferenta de 100 de gr ce reprezinta oare ?

Apoi sunt diferente si la furci si aici difera in functie de unghi si de calitate .O furca Colnago nu se compara cu una de Bianchi .Si in final in afara de faptul ca Sputnik a facut parte din tineretea noastra in rest nici nu merita facut comparatie cu cele din West

Da asa este cel putin eu cred ca masura standard cand se da o greutate ar fi masura 54. Diferenta intre masuri cica ar fi 50 gr cel putin la Reynolds. Apoi chiar daca Sputnik masura 50 ar fi mai usor decat Vitus 62 nu se pot compara .Multi apreciaza un cadrul numai din punct de vedere al greutati .O diferenta de 100 de gr ce reprezinta oare ?

Apoi sunt diferente si la furci si aici difera in functie de unghi si de calitate .O furca Colnago nu se compara cu una de Bianchi .Si in final in afara de faptul ca Sputnik a facut parte din tineretea noastra in rest nici nu merita facut comparatie cu cele din West

De ce o furca Colnago nu se compara cu una Bianchi?

Comparatie era legata de otel nu de carboane .Am avut multe Bianchi si acuma mai am doar una un Bianchi record campiono del mondo cu stante de vultur pe ea. Colnago doar 3 dar mie personal mi sa parut in mod evident ca furca de Colnago preia si se comporta mult mai frumos decat cele de Bianchi .Apoi chiar in general nu poti compara cele doua bikle . Si ca pret si ca orice Colnago este mai sus. Nu cunosc modelele din perioada lui COPPI alea foarte vechi si foarte valoroase .Apoi au fost si modelele de aluminiu pe vremea lui Pantani si ULRICH .Eu m-am referit la modelel obijnuite si este strict punctul meu de vedere.Au fost modele de Bianchi cu tevi columbus Max si El-os probabil foarte reusite ,dar cele din piata noastra si pe care le-am avut nu m-au convins ca ar fi la standardul Colnago .Iar furca Colnago este ceva deosebit din toate punctele de vedere.

As mai avea doar rotile de facut .Am 2 butuci chorus pe rulmenti dar din pacate am intarziat si nu am mai gasit jante pe la magazine .Peste tot sa epuizat stocurile si au ramas cele suparate.Gasisem jante bunicele la 80 ron - Sun rims assault la 405 gr si foarte tari .Din pacate am facut o pereche de roti sa vad cum iese treaba si acuma nu mai sunt.Am gasit pe PlayBike on line la Brasov dar scumpe la 99 ron Greu si cu spitele alea Revolutions nu se gasesc la lungimea care o doresti .Asta e iarna e lunga asa ca rabdare si tutun .Poate stiti careva sau a-ti vazut jantele astea pe undeva

o sara buna

Decat sa dai 100 de lei pe o janta grea, mai bine iei asa ceva.

Jante Kinlin la 380 de grame, 40 de dolari bucata :) Si atunci chiar s-a putea sa iasa niste roti usoare.

Sunt foarte surprins să aflu de jantele astea, care sunt într-adevăr deosebit de uşoare pentru preţul lor. Eu zic că şi 100 de lei e un preţ foarte bun, ţinând cont că o jantă la aceeaşi greutate de la DT Swiss este 60 de euro.

Da, daca gaseste Sun Rims ar fi foarte tare. Dar in rest, la 100 de lei se gasesc doar jante grele.

Da fratilor fara sa ma laud dar am simtit imediat ca sunt bune desi nu stiam nimic si nu le-a recomandat nimeni .Ca rechinul am atacat dar am luat doar 2 cercuri ,ce sa faci nenorocitul asta de portofel niciodata nu e umflat .Am mers cu ele si mi se par foarte bune la acest pret.

E o sursa buna de la ODORHEIUL SECUIESC acolo este si un club sportiv si are tot ce vrei piese plus mesteri dibaci mai ales la centrat roti.Astea Sun assault sunt si inguste si mi se par cele mai reusite