buchter emil

Cursieră de oţel uşoară

Recommended Posts

Da nu i-mi face placere episodul dar in mare am vazut ca pe acel  forum sunt mai multe piese vechi si am zis sa incerc.Am vrut sa cumpar o placa angrenaj campagnolo de 52 si cum pozele nu aratau mare lucru i-am spus vanzatorului sa nu fie facatura ,eu am avut ocazia sa am piese facute adica angrenaj cu brate si placi din pala de avion an24 si il18.

Era vestita IRMA de la aeroportul BANEASA care era un institut foarte bine pus la punct si facea aceste piese de foarte buna calitate .Placile erau reusite insa pe vremea aia nu stiam noi nimic de calirea materialeleor si dupa ce am taiat o zi intreaga la o pala de elice si cu emoti sa nu fim prinsi in sfarsit baieti ne-au facut bratele si erau reusite foc.Bucurosi le-am montat dar dupa o perioada am constatat ca materialul -i-si modificase forma ,adica labele se curbase spre interior.Apoi ne-a explicat inginerul cum se calesc materialele la cate grade etc.Am povestit toate astea sa arat ca stiam facaturile astea pe propia mea piele. Cand a venit placa prin posta am vazut imediat o lucrare grosolana cu material lasat si cumea pana la urma la placa mergea  si fara calire dar si gaurile erau date gresit .Omul habar nu avea  de fenomen ,el doar stie sa vanda si sa faca comentari urate cu niste cuvinte greu de reprodus .I-am dat un vot negativ si l-am lasat in plata domnului.Nu va mai spun ca sunt niste indivizi pe acolo care achizitioneaza piese de la targuri si le prezinta tip colectie cu sume mari .Culmea ironiei a fost ca am recunoscut un deraior spate campagnolo grand sport pe care eu l-am vandut cu 40 de ron[avea doua suruburi vopsite in negru]de mine ] si hop ca a aparut la rechini cu 150 ron . Toata lumea munceste greu pentru banuti dar trebuie sa fie o limita in a cere pentru ceva si sa nu faci dintr-o pasiune un mod de a pacali lumea.Cineva i-mi spunea ca pentru piesele vintage orice pret se poate justifica ,asa o fi Dumnezeu mai stie care este adevarul dar prin aceste forumuri cunosti si oameni minunati dar din pacate si oameni care mai bine sa nu ii cunosti 

• Upvote 1

Imi pare rau pentru patania ta, dar inainte de a face o tranzactie e bine sa mai sapi putin pe forum, ca d'aia e feedback si pagina personala, trebuie doar accesate. Personal am facut vreo cinci tranzactii pe forumul ala intre care si o bicicleta intreaga si toate au fost incheiate cu succes. Singura chestie la care pot sa spun ca de fapt m-am pacalit a fost greutatea bicicletei, dar dau vina pe mine ptr ca nu m-asteptam sa fie o cursiera de 11.5 kg, mai ales ca am cautat modelul pe net si am gasit un model mai recent cu o greutate de 10.2 kg, greseala mea ca nu am intrebat. Sunt si tepari, dar asta nu inseamna ca toti fac la fel.

Dom Buchter, individul ala stie excat ce vinde, nu va amagiti! Agresivitatea verbala ii arata adevarata fata. Plus pozele neclare exact cat trebuie ca sa starneasca interes.

Smekerii spun ca nu se pricep ca sa se acopere ulterior, cand se descopera teapa. Cum naiba nu se pricep daca stiu exact cum sa faca preturile? Intotdeauna le pun in sus, niciodata in jos! N-am vazut niciunul care sa zica ca nu se pricepe si sa puna un pret de vechitura, gen 5 sau 10 Ron.

Si eu am cumparat cateva maruntisuri de acolo, dar numai dupa ce am primit poze clare si am discutat doar cu useri cu vechime.

PS.

Cat despre bisnitarii de acolo.....si eu stiu niste biciclete cumparate cu 400Ron sau 150E de pe alte situri si puse acolo in vanzare cu dublul pretului! Sau facute bucati si vandute pe piese cu mentiunea ”pentru colectionari”!

Sunt cel putin doua biciclete pe care era sa le cumpar de pe alte situri de vanzari dar pana sa ma inteleg cu vanzatorii de acolo (unul a raspuns greu la mail, altul nu prea vroia sa trimita cu curierul etc) a trecut timpul si s-au dat. Surpriza, ambele sunt acum pe dirtbike dar cu pret dublu si mai mult. Deh, ”colectionari”......

Da ADDILA 777 dar eu la 55 nu sunt asa dibaci ca voi pe net si caut sa ma tin si eu dupa tineri dar batranetea incepe sa te prosteasca  :)) .

Sorin eu in general am incredere in oameni si fara sa exagerez eu am ajutat pe baieti din Bucuresti cu ce am putut fara sa ma gandesc la castig ci pur si simplu la nivel de a bea o bere impreuna .Un hoby ,o placere asta inseamna sa te ajuti reciproc sa primesti si sa dai sfaturi si sa ne bucuram impreuna de o pasiune comuna. I-am ajutat pe baieti cu vopsitul,sudatul etc nu sa castig ci pentruca pentru asta este acest forum sa ne rezolvam problemele si sa fim multumiti .Ultima data un baietel ma rugat sa ii dau o pompa Favorit ca face o bikla veche Favorit care a fost al tatalui sau .Cat sa cer pe o pompa veche care este o piesa vintage adevarat dar sunt pompe acuma performante care nici nu se compara .I-am dato cadou el mi-a dat si el un deraior fata si amandoi am fost multumiti .Eu asa vad ca ar trebui sa decurga relatile si putina omenie nu strica . Poate sunt oameni care nu au seviciu au greutati si este usor sa faci comentari si sa fi generos cu burta plina ,si asa poate i-as intelege pe cei  care fac bisnita din asta .Adevarul este intodeauna undeva la mijloc dar intodeauna mentalitatea mea a fost urmatoarea ; Sigur daca exista Dumnezeu ne-a dat o constinta pe care este bine sa o ai cat mai curata posibil si ai prilejul in cursul vieti sa faci lucruri bune chiar daca toti avem si  pacate .

Am facut VITUS pana la urma astazi fac final test sa vedem cum merge .Nu am cantarito dar pare undeva la 8kg si un pic 

sanatate multa 

• Upvote 1

Salut ! Chiar dacă sunteți cunoscători în domeniul biclelor eu recomand ca la achiziționarea unei biciclete să fiți însoțiți de un prieten. Două perechi de ochi observă mai bine detaliile și posibilele defecte ascunse !

Asa este Ciomby dar in cazul de fata pachetul a venit prin posta si poza nu spunea nimic .Dar eu sunt un caz fericit totusi am primit ceva dar au fost cazuri cand sa primit cani de baut apa si alte chesti urate.Insa bine a sesizat Sorin pozele neclare sunt un motiv de suspiciune la care eu nu am reactionat 

E curat SF raspunsul in ceea ce priveste greutatea, tot ce se vede in poza 1.4 kg ?, sa fim seriosi, numai cadrul singur ar trebui sa aibe cel putin 1.7 kg, un Reynolds 753 de pista are 1750 grame.

Sincer imi vine rau cand vad ce greutati posteaza unii pe acolo, mai are unu o cursiera acolo Torpado Destriero si zice ca are 9.5 kg, am demontat la cineva de curind aceeasi bicicleta, o janta are 900 gr, pipa 300gr, furca 1110 gr, socotiti si voi.

Auzi tu ! Cadrul de otel cu furca,cuvete,ghidon si pipa,monobloc si tija+sea 1,4 kg !  :-J

Pe mine ma amuza aia care trec in anunturi la toate fierataniile " pentru cunoscatori".

Gen asta :

http://www.निषिद्ध/biciclete/cursiere/vand-cursiera-competitie-pentru-cunoscatori--a60071452

Salut ! Trebuie să mă laud și eu cu o biclă. M-am "procopsit" cu un Raleigh de oțel - țeavă Reynolds 753 C, echipat Shimano 600 (gidon drept, roti Ambrosio anvelope Schwalbe 23/622). L-am cântărit, cu tot cu far și sclipitor are 9,9 kile, biclă mai ușoară decât alte modele.

Ce-ti pasa ? Baga poze sa vedem si noi.

Cadrele cu tevi Reynolds 753 sunt varf de gama, cele mai usoare si durabile de la Reynolds. Stiam ca exista 753T (Track), cu cca 1750g. si 753R (Race) cu 1800g.

753C nu stiam ca exista, asteptam detalii si foto, multumim

S-o stapanesti sanatos!

Auzi tu ! Cadrul de otel cu furca,cuvete,ghidon si pipa,monobloc si tija+sea 1,4 kg !  :-J

Pe mine ma amuza aia care trec in anunturi la toate fierataniile " pentru cunoscatori".

Gen asta :

http://www.निषिद्ध/biciclete/cursiere/vand-cursiera-competitie-pentru-cunoscatori--a60071452

De furca indoita nu zice nimic!!

Păi dacă e pentru cunoscători, se presupune că cunoşti! Ce să-ţi mai zică :))

Salut ! Trebuie să mă laud și eu cu o biclă. M-am "procopsit" cu un Raleigh de oțel - țeavă Reynolds 753 C, echipat Shimano 600 (gidon drept, roti Ambrosio anvelope Schwalbe 23/622). L-am cântărit, cu tot cu far și sclipitor are 9,9 kile, biclă mai ușoară decât alte modele.

Sanatate Ciomby cred ca suntem printre putini mosnegi care incercam sa tinem pasul cu tineri de pe acest forum.A sesizat bine amicul CRK [am dus rotile la nea Teoader] ca ai zis de teava de 753 C ...? nici eu nu am auzit de varianta asta .Au fost 753atb, track si road cel folosit cu succes in 1980 cand Raleigh a castigat turul Frantei.Dar faptul ca este 753 Ciomby chiar este ceva rar ,eu nu am vazut niciodata 753,si de acea merita niste poze sa faci sa vedem si noi .Stiu doar  ca era un 531 inbunatatit si cu tevile mai subtiri si mai rezistente .

Asteptam ceva poze cu 753 Ciomby

o seara placuta tuturor

Legat de greutati pot spune ca multi pasionati de biciclete sunt ca si pescari care intodeauna baga ceva in plus .Diferenta este ca la biciclete se baga in minus . :- Legat de acest aspect intodeauna cei care sunt mai marunti si au bikle de 50-52 masura au un avantaj la greutatea cadrului care parca stiam ca ar fi de 50gr la fiecare masura . Dar zic eu ca o bikla de otel la 9 kg este ceva foarte remarcabil si se poate obtine cu o cheltuiala rezonabila .Cine insa vrea mai mult deja zic eu cheltuiala este prea mare si mai bine in acest caz alegi carbonul.

Cine insa vrea mai mult deja zic eu cheltuiala este prea mare si mai bine in acest caz alegi carbonul.

Depinde de gusturi d-le Emil eu sunt cam fanatic otel in special columbus iar daca as avea de ales as lua cu ochii inchisi ceva cu campa C record cu teava SLX sau generatie noua: f1-x-uno-azz-01.jpg

http://www.chesini.it/it/bici/old-school-7/x-uno-blue-179.html

Da ai perfecta dreptate, dar eu vorbeam in general de biciclete la bugetul nostru, cele de care spui tu sunt mii de euro. Bicicletele de dupa 90, preferabil peste 95 (cele cu furca dreapta) sunt raritati scumpe si alea da, sunt si sub 9 kg fara sa mai investesti nimic. Cati dintre noi avem asa ceva ca tot ai pomenit de columbus: gilco s4, torelli nemo, spirit, zona, life, slx (cel nou)? Este valabil si la reynods. Tevile care inainte de anii '90 erau la dimensiuni de 25mm si 28mm, dupa '90 au devenit 28mm cu 32 mm si cu grosimi interioare de 0,4mm sau chiar 0,3mm.

Dar repet: cine are asa ceva, sunt probabil si care au asa ceva chiar undeva pe acest forum. Avea cineva un Colnago cu tevi dt15v (master x light) la 8kg, dar noi din pacate avem vechituri, dar si alea rar cu tevi de top. De acea asteptam de la Ciomby ceva poze cu 753 reynolds.

Numai bine.

Revin cu o informatie despre 753 ,am gasit pe un site strain[HILARY STONE .COM

unde se vindea niste biciclete in special Raleigh si acolo era o bikla Bob Jackson care avea tevi reynolds 753 C ,in ani 79 si cadrul care avea latimea [dropouts witdth ] 120mm si cantarea cadrul gol 1,6 kg

Deci exista 753 C si asteptam si niste poze eventual comentari de la Ciomby

O SEARA placuta

Dom Buchter, am vazut ca ati luat teapa pe dirtbike. Cum a fost? Poate invata unii din patania dvs.

Intre timp sa sters toate pasajele individului a ramas doar una unde este dat ca omul este serios si de incredere si uite asa continua treaba murdara .Sunt niste individizi foarte suspecti pe acolo si nu neaparat ca i-ti trag teapa dar umfla preturile rau de tot

o seara placuta

Da dar omul foarte cinstit ...are cauciucurile cam uzate :)) .In aceasi categorie putea sa puna si pedalele care urla a uzura .Ma rog la uzura cauciucurilor eu vad in poza ca ar fi vorba de baieuri[eu am impresia ca a confundat cauciucul cu baieul si i sa parut uzat] .Dar daca suntem la capitolul glume nu pot sa nu i-mi aduc aminte de un Diamant care sa incercat sa fie vandut aici cu ceva ani in urma .Prima data omul ma contactat si mi-a explicat ca are un Diamant de la tata si ar vrea sa stie ce valoare are ,dupa cate zile a bagato pe Bazar si cerea vreo 35 mil,pe vremea aia bani multi .A urmat un show l-au facut oameni cu ou si otet si cateva saptamani a fost distractie mare

o seara placuta

Previzibil! Gunoiul de pe vremea bazarului de aici s-a mutat acolo. Totusi, acolo e avantajul ca poti comenta si completa informatia, altfel ar fi plin si acolo de cursiere Columbus pentru cunoscatori

Apropo de preturi:

http://www.निषिद्ध/cursiera-9222807.html

Oare chiar o cumpara cineva????

Eu ma gandesc ca a gresit cand a pus pretul iar in loc de 750 ron a pus euro.Mi se pare aproape imposibil sa cred ca exista cineva atat de cretin incat sa ceara 750 de euro pe fieratania aia.

Salutari!

Nu am habar despre ce model ar fi vorba in foto.  Exista vreo sansa sa poata fi asociata unei  marci anume ? ( schimbatoare Simplex , frane , manete si jenti Weinmann )

Multumesc.

post-14684-0-65517800-1363737937_thumb.jpg