Sign in to follow this  
bijamonte

Alegere furca

Recommended Posts

Salut

Sa va spun care e problema, vreau sa-mi fac o bicicleta pe care sa o folosesc exclusiv pe sosea si m-am orientat ca tip catre un mtb. Am ales mtb din doua motive: pretul si starea drumurilor.

As vrea sa stiu ce furca imi recomandati avand in vedere ca nu merg pe munte?

Multumesc pentru raspuns.

Guest

Bike pentru sosea !! Iti recomand un cyclocross cu roti de 28" :idea:. Poti sa pui anvelope de 28 latime spre 35 si ai siguranta si super rulaj. Io ma dau cu cyclocrossul pe zapada si singletrail. Mtb-ul normal cu roti de 26 este ok, insa nu asa de rapid ca un 28.

Furca: :arrow:

Cromoly(ceva mai grea, insa elastica si de toata ziua)

Alu(mai usoara, dar super rigida si dura)

Carbon(usoara si elastica, insa mai scumpa)

Pt sosea nu ai nevoie de suspensie, numa daca o vrei cu neaparat.

Bike pentru sosea !! Iti recomand un cyclocross cu roti de 28" :idea:. Poti sa pui anvelope de 28 latime spre 35 si ai siguranta si super rulaj. Io ma dau cu cyclocrossul pe zapada si singletrail. Mtb-ul normal cu roti de 26 este ok, insa nu asa de rapid ca un 28.

Furca: :arrow:

Cromoly(ceva mai grea, insa elastica si de toata ziua)

Alu(mai usoara, dar super rigida si dura)

Carbon(usoara si elastica, insa mai scumpa)

Pt sosea nu ai nevoie de suspensie, numa daca o vrei cu neaparat.

Ca adaugire la excelenta sugestie a lui GABEE... cateva bike-uri de CICLOCROS gasibile pe la noi:

http://www.neuzer.hu/company.php?CategoryID=24

http://www.merida.com/s0_global/main_control.php?group0=bikes&group1=cross&bikeId=37

http://www.orbea.ro/index.php?link=bikes/leisure/cross_echano.htm

http://www.orbea.ro/index.php?link=bikes/road/cross/road_cross.htm

(ultimul fiind singurul bike de-adevaratelea de CICLOCROS)

Multumesc frumos pentru amabilitate, desi aveti dreptate in ceea ce priveste cyclocrossul eu o sa raman la mtb pentru ca mi-am luat deja o parte din piese. Mai am totusi o intrebare, de unde imi pot lua o furca fixa de carbon sau alumuniu la un pret rezonabil?

Guest

desi aveti dreptate in ceea ce priveste cyclocrossul eu o sa raman la mtb pentru ca mi-am luat deja o parte din piese

Ce piese ai in afara de rotile de 26, care sa nu se potriveasca la un bike de 28? sunt curios..... :?:

furca de carbon 26, in stil de sosea, este greu de gasit, si se pare ca sunt cam prea elastice, adica, scartzaie la franare.....o furca de carbon de 26 in stil mtb ofera Pace sau On One, la pretzuri intre 200-300euro, furci care te tin o viatza intreaga. Daca ai banii, se merita....investitia, numa in cazul unui bike scula de sosea......am sa-ti dau si cateva exemple , in alt topic, mai tarziu.....

o furca de alu sau cromoly, ieftine, se gasesc peste tot, nimic deosebit...

Desi s-ar putea sa spun prostii, avand un cadru de doar 16" cred ca nu se potriveste cu rotile de 28. In afara de asta ma gandeam ca piesele specifice unui cyclocross nu se potrivesc cu cele de la un mtb.

Guest

mda, daca ai deja cadrul (mtb-26) atunci nu mai poti pune roti 28, decat cu modificari masive :))

da, o intrebare :? : sper ca te-ai gandit ca la sosea ai nevoie de un cadru mtb, ceva mai mare, decat cel obisnuit potrivit tie pentru teren accidentat!! 16" 8O , nu e cam mic(pardon, micro-mic) pt tine? ce inaltime ai? 8O 8O 8O

Am uitat sa spun ca, cadrul nu e pentru mine ci pentru sotia mea care are 1,63m si 48 kg. Am luat un cadru asa de mic pentru ca scopul meu e sa obtin o bicicleta cat mai usoara.