Claudiu Moga

Turul Europei 2012 (9000km in 123 zile prin 17 tari)

Recommended Posts

Calculatorul meu de acasa este prea vechi si are memoria prea mica deci nu mai pot posta nimic pana nu ajung la pagina 8. Deci va rog mai dati cateva comment-uri sa ajungem la pagina 8 sa pot sa potez si sf. povestei cand ajung in tara

Hai, bre, nu ne jigni inteligenta cu scuze d'astea penibile!

Cu ce iti ajuta calculatorul daca iti da lumea comment-uri? (~~)

Uite, ti-am facut un hatar si am postat.

Probabil ca incarca fotografiile greu. Cand se schimba pagina nu mai are ce incarca.

:) Vlad, cred ca se refera la faptul ca pagina curenta sunt deja foarte multe poze, si i se incarca greu spre foarte greu (memorie RAM mica) si asteapta ca thread-ul sa sara la pagina urmatoare (din ce vad eu, sunt 40 posturi pe o pagina).

De data asta Claudiu nu abereaza, si la mine dureaza ceva pana se incarca, si am un calculator decent. Imi inchipui cum merge pe unul mai vechi, depasit dpdv hardware :)

LE: Am verificat acu' in Task Manager, Firefox-ul cu un singur tab deschis, pe pagina asta, haleste aproape 1 GB de RAM, deci e clar ce se intampla pe un PC care doar atata are disponibil :)

Multumesc Lucian, va multumesc tuturor care m-ati ajutat. Povestea poate sa continue.

In curand ma ajunge un ciclist cu care pedalez cativa km. prin acest decor magnific.

100_9720.JPG

Soseaua serpuieste printre niste munti impozanti.

100_9727.JPG

Peste cativa km. ajung intr-o zona cu podgorii si cochete case de vacanta.

100_9729.JPG

Putin mai tarziu ajung si la un castel acoperit de iedera.

100_9734.JPG

In apropiere admir si un turn medieval.

100_9735.JPG

Mi se face foame si intr-o localitate cumpar niste burek cu branza delicios.

100_9739.JPG

Ma pun apoi cu cortul langa raul Krka si dorm foarte bine. Ziua urmatoare imi continui calatoria pe langa rau.

100_9741.JPG

Ajung intr-o localitate turistica Konstanjevica si ma apuc s-o vizitez.

100_9765.JPG

Aici gasesc niste flori provocatoare.

100_9753.JPG

Langa un bar gasesc si niste picturi interesante.

100_9750.JPG

Ajung si la un pod de lemn.

100_9746.JPG

Pot admira si un afluent salbatic al raului Krka.

100_9760.JPG

Aproape de granita cu Croatia dau peste o superba cultura agricola.

100_9769.JPG

Slovenia este o tara "bike friendly". Intotdeauna m-am simtit bine prin aceasta tara pe 2 roti.

100_9772.JPG

Mai pedalez cativa km si ajung si-n ultimul oras din Slovenia, in Bistrica ob. S, unde imi schimb banii in kuna si in forinti.

100_9774.JPG

Primul popas in Croatia il fac in localitatea Kumrovec unde aflu ca n-a nascut marele dictator Tito. Aici vizitez un frumos muzeu satesc.

100_9776.JPG

E momentul sa sarbatoresc astfel ca merg la o carciuma cu terasa si comand o traditionala bere.

100_9777.JPG

Urmeaza o delicioasa portie de "cevapci".

100_9778.JPG

Soarta imi surade din nou si ma imprietenesc cu Antonio, un tanar simpatic care ma invita la un chef la un hotel, apoi imi ofera ospitalitate la el acasa. Petrecem o seara minunata in care intalnesc multi croati de treaba, vorbitori de limba engleza. Apoi primesc cazare intr-o casa parasita, eu alegand acest culcus bizar in detrimentul cazarii intr-o camera decenta din vila lui Antonio.

100_9859.JPG

Langa aceasta maghernita modesta se afla superba vila a bunului meu prieten Antonio.

100_9860.JPG

Ziua urmatoare sunt invitat de Antonio sa mergem la niste prieteni de ai sai la un alt chef. Avem de mers pe jos aproximativ 3km printr-un decor rural interesant.

100_9864.JPG

Ajungem pana la urma la vila cu pricina unde o punem de un chef tare. Aici Antonio imi face cunostinta cu splendida Tamara, a diva de o frumusetre fara seaman.

100_9875.JPG

Tot aici il intalnesc si pe fericitul sot al Tamarei, pe tanarul Mario.

100_9878.JPG

Petrecem ca-n sanul lui Adam, Antonio dovedindu-se sufletul petrecerii.

100_9879.JPG

Tamara si Mario sunt posesorii unei frumoase vile, un adevarat lacas al distractiei si al veseliei.

100_9887.JPG

De pe terasa vilei lor avem o panorama ampla si generoasa.

100_9885.JPG

Gradina vilei este ticsita de o vegetatie exuberanta.

100_9886.JPG

Ma imprietenesc si cu catelul fericitului cuplu.

100_9882.JPG

Seara dupa ce am petrecut excelent toata ziua, mergem in centrul comunei sa mai socializam si sa mai cumparam niste vin.

Aici il intalnesc pe "Zmy" (Dragonul) - cel mai mare betiv din localitate, un om care nu se trezeste niciodata din betie.

Antonio imi face cunostinta si cu Valentina, o superba blonda de vreo 20 de ani care are un prieten francez ce e plecat intr-un tur pana in India cu bicicleta.

Tarziu pe la miezul noptii in maghernita mea puturoasa sunt atacat de betivul Zmy care se introduce in patul meu si care-mi face scandal. Astfel ca merg si o deranjez pe bunica lui Antonio care-mi face un mare circ.

Antonio se trezeste ii explic situatia si apoi imi da o camera in vila sa. Aici ma imprietenesc cu cateaua lui Leika care este o calina deosebita.

100_9889.JPG

Vine momentul sa-mi iau ramas bun de la Antonio. Nu voi uita niciodata satul Risvica unde am trait aventuri de roman.

100_9895.JPG

Pedalez printr-o zona de deal cu multe podgorii.

100_9896.JPG

Traseul este foarte pitoresc cu multe catarari exact pe gustul meu.

100_9901.JPG

Langa localitatea Marija Bistrica gasesc mai multe statui de lemn interesante.

100_9910.JPG

Urmeaza traversarea muntilor Medvednica unde intalnesc una din cele mai dure catarari din tot turul european.

Ma lupt cu o panta de cativa km. care ma pune la grea incercare.

100_9913.JPG

In continuare vine coborarea spre orasul Zelina unde fac un popas in parcul din centru.

100_9917.JPG

Mai pedalez cativa km pana gasesc un loc excelent de pus cortul langa un restaurant.

Aici din pacate mi se rupe din nou axul din spate pt. trailer si pierd jumate de zi pana gasesc pe cineva sa ma ajute sa-mi remedieze situatia.

Astfel ziua urmatoare pe la ora 15 pot sa-mi continui periplu.

Un ospatar de treaba m-a omenit cu o ciorba guyas si cu o bere si mi-a oferit chiar si o cazare gratuita la hotel pe care din pacate am refuzat-o pt. ca am vrut sa mai pedalez macar 50km in ziua respectiva.

100_9919.JPG

Pedalez prin Croatia profunda pe un drum secundar spre orasul Krizevci. Traseul este superb plin de catarari si cu trafic redus.

100_9921.JPG

In Krizevci ma opresc sa fac o poza la un monument.

100_9925.JPG

In Rovisce decid sa ma pun cu cortul langa localitate si am parte de un frumos apus.

100_9926.JPG

Aici gasesc o pizzerie unde cu pretul de 30 Kuna(3,60 Euro) mananc cea mai buna si mai ieftina pizza din toata Europa.

Ma mai cinstesc si cu cateva beri ce costa doar 10 Kuna bucata si petrec o seara agreabila ascultand muzica buna.

Preturile sunt mult mai bune in Croatia decat in Slovenia.

100_9927.JPG

Ziua urmatoare in Rakitnica intalnesc o interesanta masinarie veche.

100_9928.JPG

Intr-un sat intalnesc o scoala decorata bizar.

100_9931.JPG

Sa tot fi elev intr-o astfel de scoala!

100_9933.JPG

In Virovitica mananc ultima portie de "cevapci" din Balcanii de Vest iar in Terezino Polje beau ultima bere slava pe ultimii bani croati.

100_9935.JPG

In Croatia am pedalat pe ruta: Kumrovec - Zabok - Marija Bistrica - Sv. Ivan Zelina - Krizevci - Rovisce - Durdevac - Pitomaca - Virovitica - Terezino Polje.

Intru in Ungaria pe la Barcs iar in Nagydobsza sunt intampinat de celebrele paiate unguresti imbracate in costum traditional.

100_9936.JPG

La barul din localitate intalnesc niste tineri simpatici si o punem de un dans si de un chef. Unul dintre tineri imi face cinste o bere si-mi face cadou un tricou al echipei locale de fotbal.

100_9938.JPG

Apoi dau comanda prin telefon sa mi se aduca o pizza din orasul Szigetvar aflat la 10km distanta. Pizza se dovedeste apetisanta si ma costa doar 1300FT(5 Euro).

100_9939.JPG

Ma pun cu cortul langa sat iar ziua urmatoare ajung in splendidul oras Pecs care a fost capitala culturala europeana in anul 2010. Aici am ce admira arhitectura superba a cladirilor.

100_9944.JPG

In centru pot admira si o somptuoasa moschee.

100_9950.JPG

In apropiere gasesc si un superb monument.

100_9949.JPG

Ma plimb putin prin centru si admir cladirile.

100_9952.JPG

Apoi ma opresc la o terasa unde mananc un meniu al zilei cu doar 800FT(3EUR) stropit cu berea traditionala produsa chiar in Pecs.

100_9959.JPG

Noaptea ma prinde in Nagypall unde gasesc un superb local care au o excelenta bere la halba.

Aici este de mine si ma decid sa raman in acest sat peste noapte astfel ca zabovesc mult timp la acest local si dupa cateva beri e cazul sa comand si o pizza.

100_9962.JPG

Noaptea mi-o petrec in cort pe care l-am instalat langa terenul de fotbal din localitate.

100_9963.JPG

Toata noaptea mi-a tinut un greiere simfonie iar dimineata urmatoare am reusit sa imortalizez marele artist.

100_9965.JPG

Urmeaza un traseu interesant de podis cu destule catarari.

100_9966.JPG

Ajungem pana la urma la vila cu pricina unde o punem de un chef tare. Aici Antonio imi face cunostinta cu splendida Tamara, a diva de o frumusetre fara seaman.

100_9875.JPG

Sarcasm la Moga? Parca nu e chiar el

• Upvote 2

Trec prin sate cochete. In Himeshaza ma opresc sa-mi cumpar de mancare de la un magazin.

100_9972.JPG

Aici intalnesc 2 paiate foarte nostime.

100_9973.JPG

Ador aceste figurine din fan.

100_9974.JPG

In satul Szekelyszbar intalnesc o casa cu o arhitectura originala.

100_9975.JPG

Infrastructura la unguri este impecabila.

100_9978.JPG

In curand ajung la Mohacs unde observ un palat oriental.

100_9987.JPG

Ajung si la o moschee impunatoare.

100_9986.JPG

Acest edificiu religios este pazit de un rege in armura.

100_9991.JPG

Intru in biserica si descopar multe picturi frumoase.

100_9994.JPG

Vitralile sunt bine conservate.

100_9995.JPG

Intalnesc si statuia Mantuitorului.

100_9998.JPG

Tot aici pot admira si niste mozaicuri interesante.

101_0005.JPG

Urmeaza sa traversez Dunarea cu bacul.

101_0015.JPG

Fluviul este destul de lat pe aici.

101_0018.JPG

Pe celalat mal e momentul sa fac un popas la o terasa de unde am o frumoasa panorama.

101_0022.JPG

Iar pedalez pe drumuri secundare. In localitatea Csatalja gasesc o frumoasa reprezentare grafica pe o cladire.

101_0023.JPG

In Bacsborsod admir o biserica veche si cam ruinata.

101_0026.JPG

In Bacsalmas nimeresc la un restaurant cam scump unde o simpla ciorba de guyas ma costa 1250FT.

Cand am vazut cat ma costa si sticla de bere Amstel mi-a stat ciorba in gat.

101_0027.JPG

Apoi am mers la periferia localitatii la un bar ieftin unde s-au legat 2 tineri turbulenti de mine. Dupa ce le-am dat niste tigari si m-au oripilat cu intrebarile, am taiat-o la sanatoasa.

Am pedalat pe noapte vreo 3km apoi m-am pus cu sacul de dormit intr-un camp de porumb recoltati. In timpul noptii m-a vizitat o vulpe, cerul a fost foarte instelat dar a fost cam racoare.

Dar vine si dimineata si abia astept sa ma indrept spre casa.

101_0028.JPG

De la Melykut intru in DN55, un drum destul de circulat, cam ingust si cu multe tiruri. Pedalez 40km in stres pana ajung in Morahalom de unde am parte de o pista ciclabila.

101_0029.JPG

A venit, a venit toamna! Si ce frumos vesmant a asternut pe copaci. Carpaticus era satisfacut dupa un asemenea megatur european.

101_0030.JPG

Of, cand vom vedea si-n Romania astfel de piste ciclabile?

101_0031.JPG

Cu cativa km. inainte de intrarea in Szeged ma opresc la un restaurant select.

Stau la terasa si admir o caruta veche si multa vegetatie.

101_0032.JPG

E momentul sa comand o savuroasa portie de guyas acompaniata de o excelenta bere Zlaty Bazant.

101_0033.JPG

Dupa ce ma mai cinstesc cu niste bere, e momentul sa mai pedalez cativa km. si iau bacul peste Tisza.

101_0036.JPG

Pe rau zaresc o superba barca cu motor.

101_0040.JPG

Iata-ma asadar trecand cel mai mare afluent al Dunarii de care sunt atat de atasat.

101_0043.JPG

Interesant acest bac. In Ungaria se intalnesc destule exemplare.

101_0037.JPG

In Mako ma prinde noaptea la o berarie, povestesc unor tineri aventurile mele apoi merg la o excelenta pizzerie.

101_0044.JPG

Apoi pedalez pe noapte inca mai bine de 30km pana la Mezohegyes unde dorm cu sacul de dormit sub un gorun chiar in localitate. Noaptea ma viziteaza un arici mai uratel decat cel de la lacul Neuchatel.

101_0045.JPG

Si uite asa s-a desfasurat ultima noapte din una dintre cele mai tari expeditii realizate vreodata pe batranul continent.

Iata-ma la doar 6km de scumpa tara unde am vazut lumina zilei.

101_0046.JPG

La revedere Ungaria! Pe curand drag Occident!

101_0047.JPG

Si uite asa Carpaticus intra triumfator in Romania pe la vama Turnu. Bun venit Romania!

In Iratosu ma opresc sa cheltui ultimii banuti. Bun venit bere Ursus in care ne-am nascut!

101_0048.JPG

Si iata asadar dupa mai bine de 9000km pedalati in 123 zile prin 17 tari europene Carpaticus ajunge teafar si fericit la casa parinteasca din orasul Ineu.

Aici ma astepau cu toti dar in special catelusa mea Candy care era in al 9-lea cer cand m-a vazut. La fel ca si subsemnatul calator.

100_3845.JPG

In incheiere tin sa le multumesc mult tuturor oamenilor inimosi din toate tarile Europene (ati auzit bine, chiar in toate tarile am fost ajutat cu cate ceva, macar cu o vorba buna).

Multumesc din suflet si prietenilor care m-au ajutat cu donatii consistente.  Va multumesc frati dragi si buni ai sufletului meu! Dumnezeu sa va rasplateasca insutit si sa ne revedem sanatosi! Datorita voua, oameni cu suflet, oameni minunati, un est european, un roman, si-a indeplinit un mare vis. Dumnezeu sa va binecuvanteze! Amin! cu respect si prietenie,

Va pup pe pormoneu,

Claudiu Moga alias Pantani Carpaticus

• Upvote 4

@ Claudiu Moga

Foarte tare.

Felicitari pentru tura si pentru efortul de a termina povestea.