Sign in to follow this  
robert_11

Nu ma obisnuiesc cu noua sa

Recommended Posts

Salutare. Nu sunt un mare ciclist si nici nu voi deveni, insa imi palce sa am pe bicicleta lucruri cat de cat acceptabile. Acum cateva luni cineva a cazut cu bicicleta mea si mi-a rupt saua. Atunci am cumparat una noua, mai sport, cu gel, dar totusi destul de tare zic eu (un amic mai artist ca mine in ceea ce priveste MTB-ul, mi-a spus ca saua este buna). Ieri am plecat din Berceni pana in padure la Baneasa sa recunosc traseul pt concursul de saptamana viitoare si acum simt nevoia de o operatie, pentru a-mi scoate bazonul din fund (:P - am mai avut si 2 perechi de pantaloni cu bazon). Pozitia mea pe bicicleta nu cred ca este cea corecta, dat fiind faptul ca tija de la sa este cam scurta, iar daca o ridic prea mult, risc sa-mi iasa de pe teava. Asadar, am o rugaminte la cei cu mai multa experienta, sa-mi dea o solutie, pentru a ma obisnui cu saua. Daca inlocuiesc tija, si voi avea o pozitie mai inalta, am sanse sa ma mai lase durerea? Sau ce solutii imi dati pentru o pedalare care sa aiba in ecuatie si placerea? Ca mi s-a luat de dureri de oase la fund. dupa 15 km imi vina sa ma dau jos si sa dau picioare la sa, pana se umfla. :P

Poate e prea subtire saua.Incearca una mai lata si vezi cum e.

- am mai avut si 2 perechi de pantaloni cu bazon)

Parerea mea e ca greseti luand 2 perechi pe tine. Nu e nevoie decat de o pereche si aici trebuie avut in vedere si acel bazon sunt de diferite calitati si pretul difera bineinteles. S-ar putea ca si geometria sau marimea bicicletei sa nu fie pentru tine. Poti inlocui doar tija de sa, dar trebuie avut in vedere unde e optim sa fie pozitionata saua. Poate pui o poza cu bibicleta si tu pe ea?

Vrem o poza cu bicicleta (si implicit cu saua respectiva). Si pe urma vrem sa stim ce inaltime si greutate ai.

Poate ai o pozitie incorecta, o inaltime a seii prea mica, o sa nepotrivita cu anatomia ta (prea ingusta, prea moale/tare).

Am sa fac un shooting foto cand ajung acasa. Ideea este ca nu mai am nicio placere sa ma urc pe bicicleta, cand ma gandesc ce calvar ma asteapta.

Oricum la 2 perechi de pantaloni cu bazon trebuie sa renunti, clar.

• Upvote 1

A fost prima data cand ma incercat varianta asta cu 2 pereche de pantaloni. Am avut o pereche de pantaloni scurti cu bazon albastru de la btwin si peste ei o pereche de pantaloni lungi cu bazon rosu, insa se pare ca nu m-au ajutat de niciun fel. Am sa revin cu pozele respective pentru a va putea face o idee mai buna despre toata treaba.

Doua perechi de pantaloni dintre care una lunga pe caldura de duminica!? :)))

Daca saua este tare te va durea oricum dar de fiecare data mai putin, pana te obisnuiesti. Oricum nu cred ca te doare de la pozitie ci cel mai probabil saua nu iti este buna. Pe ce mergeai inainte nu ai avut nicio problema sa inteleg?

Cred ca este irelevant pe ce mergeam inainte, ca ma urcasem pe bicicleta de putin timp, si cred ca ma durea si daca stateam pe puf. Ca sa raspund totusi la intrebare, da, ma durea si cu cea veche.

PS: Referitor la caldura si la pantaloni... sunt buni ca transpir mai mult. :P

Oi fi transpirat si la bazon, insa nu in felul cum am facut-o la bulane. :P Nu m-am gandit nicio clipa ca vreau sa slabesc in zona bazonului. :))))

Mi-am adus aminte. Referitor la tija. Daca iau doar un adaptor de tija, in loc sa cumpar toata tija, nu e acelasi lucru? Ma gandesc ca rezolv problema cu 10 lei, pe cand o tija noua, e cel putin 80 de lei.

Functia bazonului este mai degraba reducerea frictiunii, din cate stiu eu. Poti sa iei zeci de pantaloni pe tine, ca nu o sa fie mai bine :P.

Ziceai ca nu de mult te-ai apucat de ciclism...poate pur si simplu nu te-ai obisnuit cu pedalatul. Dupa a lunga pauza si eu simt cateodata ca parca ceva n-ar fi in regula.

Dar cel mai probabil tija scurta este de vina, cum au zis si ceilalti. Cum inchipuiesc pozitia ta pe bicicleta, toata greutatea este sprijinita de sa, fara sa fie distribuita pe maini si picioare.

Mda. Intr-un final, am cumparat alta tija. Aveam 2.7 x 30 si mi-am luat una mai lunga, si anume 2.7 x 40. Nu stiu daca este bine sa ma urc acum pe bicicleta, pana nu scap putin de dureri. O sa revin cu poze asa cum am promis. Din cate stiu, saua trebuie ridicata pana in momentul cand piciorul va sta intins pe pedala. Corect? Adica, noua pozitie pe sa, este corecta?

Daca ai piciorul intins in pozitia cea mai de jos a pedalei atunci stai corect

Daca ai piciorul intins in pozitia cea mai de jos a pedalei atunci stai corect

Eu as zice ca nu trebuie sa ai piciorul intins, daca stai pe sa si piciorul in pozitia de pedalat pe pedala, eventual sa stai cu calcaiu pe pedala si atunci sa ai piciorul intins, Pe coborari poti chiar sa lasi tija de sa mai jos.

... dar cu siguranta vei gasi un topic cu pozitia corecta pe bicicleta

Haideti ca am reusit acum 2 zile sa fac niste poze la sa. As dori daca se poate sa va dati cu parerea asupra ei. Sper sa reusesc sa urc poze si cu mine calare pe bicicleta in cel mai scurt timp.

post-12960-0-76357500-1349340825_thumb.jpg

post-12960-0-52739300-1349340828_thumb.jpg

post-12960-0-54283200-1349340831_thumb.jpg

post-12960-0-80329900-1349340833_thumb.jpg

Pozele nu prea sunt relevante. Ideea e sa ne dai poza de ansamblu cu bicicleta. Saua in sine arata ok, dar daca nu o asezi la inaltimea potrivita + setarea antero-posterioara potrivita, degeaba.

Bicicleta e asa,de imagine (sau pentru gagici).Bemveul din fundal e de baza :)).

• Upvote 1