Sign in to follow this  
robert_11

Nu ma obisnuiesc cu noua sa

Recommended Posts

joaca-te un pic cu setarile, mai jos, mai sus, mai in fata mai in spate, si o sa afli singur poziita ideala.

Mda. Am pozat-o asa, ca am fost sa-mi cumpar tija, si daca nu ma pricep, am luat saua cu tot cu tija din bicicleta si m-am dus la magazin. Plm, data viitoare ma urc in 116 si fac o poza, poate nu se ma subintelege nimic alteceva decat ar trebui. Anyway, reactiile de genul asta, sunt ieftine si de doi bani.

• Upvote 3

Robert, mergi pe bicla, si tine cu un picior pedala dinspre dreapta jos, si pune pe cineva sa te pozeze sa vedem cum stai pe bicla. Se poate? E nevoie sa stim daca stai la inaltimea care trebuie, si corect raportat la ghidon.

A prins omul in poza o fata de usa si o grila de aerisire si v-ati oparit brusc ca-i asa si pe dincolo, ca are bimveu bre. Pe langa faptul ca-i penibila asocierea asta de 2 lei, mai moare si cainele de drum lung ...

Fara mine pe bicicleta n-am reusit sa fac. Am uitat.

LE: Am facut ieri 15 km cu noua tija la inaltima din poza si parca tot ma doare. Deja am impresia ca sunt masochist.

post-12960-0-20975300-1349442202_thumb.jpg

post-12960-0-06894000-1349442204_thumb.jpg

Fara mine pe bicicleta n-am reusit sa fac. Am uitat.

LE: Am facut ieri 15 km cu noua tija la inaltima din poza si parca tot ma doare. Deja am impresia ca sunt masochist.

saua e cam sus si am impresia ca si cadru e o marime mai mica pentru tine

Mda. Am pozat-o asa, ca am fost sa-mi cumpar tija, si daca nu ma pricep, am luat saua cu tot cu tija din bicicleta si m-am dus la magazin. Plm, data viitoare ma urc in 116 si fac o poza, poate nu se ma subintelege nimic alteceva decat ar trebui. Anyway, reactiile de genul asta, sunt ieftine si de doi bani.

Stay chill,a fost doar o gluma inofensiva.

da, mai coboara saua cativa cm, sa nu stea atat de intins piciorul

Cadrul sigur este mic. Asta voiam sa zic de cand am citit primul post. Daca bicicleta este marimea ta si tija trebuie sa iti ajunga. Nu cred ca o bicicleta care iti este ok (la cadru) are o tija prea scurta. Durerea o ai de la "nepedalat''. Nu te-ai obisnuit inca cu o sa de bicicleta. E ca la orice sport. De ex. daca nu alergi de fel, si te apuci sa alergi 1000 de metri, a doua zi o sa ai febra musculara. Daca alergi de 2-3 ori pe saptamana, nu o sa mai ai febra a doua zi. Ceva de genul este si cu saua. Si pe mine m-a violat prima data. Dupa 3-4 iesiri de 8-10 km nu mai aveam probleme. Succes cu fundu...

Ai saua mult prea sus , abia atingi cu varful piciorului .

Mie mi se intampla sa merg cu saua sus cand plec in bocanci de acasa si ma intorc in adidasi si simt un discomfort in doar cativa km .

Daca te supara saua in continuare , vezi ca sunt magazine care au sei de test( au multe modele cu preturi intre 100 si 300 ron ) pe care le imprumuti cu buletinu iar apoi le cumperi la jumatate de pret de pe situriile din afara :)).

Saua este putin prea sus, cadrul este bun. NU are nicio legatura durerea pe care o simti cu pozele astea. Mergi mai mult si incearca alte sei. Imprumuta de la cunoscuti... oricum trebuie sa mergi mai mult ptr ca durerea apare repede daca nu ai km. Bazonul trebuie sa fie dens dar nu f grost, sa stea lipit de piele si sa nu se frece (sa nu ai joc :D ) ptr ca produce iritatii. Ce anume te doare mai exact? Daca te doare tesutul de pe tuberozitatea ischiatica (oasele bazinului pe care se sprijina corpul in pozitia sezut si in cazul nostru pe sa) este

Sa nepotrivita

Latimea ei. Masoar-o si vezi pe urma ce distanta ai tu intre proeminetele mentionate. Eu am cam 10 cm si merg pe o sa de 13cm insa pana m-am obisnuit cu ea am avut fo 200 de km mai durerosi. La inceput de sezon ii am oricum

Duritatea ei. Aici chiar este vb de preferinta insa daca faci km multi pe tura nu o sa vrei una prea soft. Pare ciudat ce-ti spun dar una moale poate sa-ti faca mai multe probleme.

Sper ca ajuta ce am scris ca subiectul asta nu prea are esenta de topic maraton. Zi cu treiaru' :D... atat iti zic 25i ;)

:)))). Buna asta cu jumatatea de pret de pesite-urile de afara. :)). Referitor la iesit. Ies aproape saptamanal cu ea, nu pot spune ca stau foarte mult timp fara sa ma urc pe ea. Am vreo 300 km facuti in vreo 2 luni. Nu e mult, insa as fi iesit poate zilnic, dar dureaza mult recuperarea la poponeata.

Se pare am fost prins si eu intr-o poza, ieri la MTB - Romanian Corporate Sports. Am reusit sa imprumut o sa de la un prieten, si s-a vazut diferenta. Mult mai bine, si parca nu ma mai dor oasele ci ma dor muschii de sub "cojones", ceea ce banuiesc ca e normal, dupa o cursa in care am mai si fost zdruncinat cu fundul pe sa. Astept sa-mi mai treaca durerea, dupa care ma sui iar pe bicicleta sa vad diferenta pe un teren asfaltat. Acum am facut 38 de km prin padure si durerea era cat de cat suportabila, iar cu saua mea, am facut 50 de km pe asfalt dar ma simteam, de parca m-ar fi violat un batalion intreg.

post-12960-0-20782000-1349599092_thumb.jpg

Asta e saua cu care sa nu te mai violeze nici batalionul, si nici sa nu doara portiunea de sub cojones(are despicatura anatomica saua).

Pentru tine.

• Upvote 1

@H3x0r Saua aia e "priceless" ca nu vad nici un preţ pe telefon?

ma dor muschii de sub "cojones"

ai grija sa nu fie prea in spate saua, sau sa nu aluneci de pe ea, in fata. Rezultatul e ca nu te mai sprijini pe oasele bazinului, cum ar fi normal, ci pe restul de chestii dintre fese. 8-X

Haideti ca am reusit acum 2 zile sa fac niste poze la sa. As dori daca se poate sa va dati cu parerea asupra ei. Sper sa reusesc sa urc poze si cu mine calare pe bicicleta in cel mai scurt timp.

Oameni buni. Vreau sa scap de saua asta, dar nu pot sa-mi dau seama ce marca este. Recunoaste careva brand-ul si ma poate ajuta?

Robert , ti-am dat mesaj privat , poate iti place saua mea si facem schimb .

Vezi sus in dreapta ca e un plic(acolo e casuta postala :D ) .

Am pus-o pe lancearmstrong.com/foundation. Stai sa vad daca o dau sau nu si incercam si varianta ta.

Anul acesta mi-am schimbat si eu saua, cu asta: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=23428 si sunt foarte multumit. Am ceva discomfort la finalul unei zile de biciclit (dupa 4-5 ore de pedalat) dar a doua zi ma urc pe bicicleta fara probleme. Cu saua veche imi amorteau "accesoriile" dar asta e chiar ok, pt mine cel putin.