Rubyca

2012.10.20 - Cupa Vlădeasa – Mountain Bike 2012

Recommended Posts

Cupa Vladeasa – Mountain Bike face parte din seria de competitii desfasurate sub egida Cupa Vladeasa. Se adreseaza tuturor iubitorilor de sport in natura. Din seria competitiilor face parte concurs de schii, de catarat pe gheata, dry tooling si mountain bike.

La concursul Cupa Vladeasa – mountain bike care va avea loc in data de 20 octombrie 2012, startul se va da din Valea Draganului, traseul parcurgand conturul lacului Floroiu partial, urcand in creasta masivului Vladesa si apoi revenind in Valea Draganului pe la Piatra Banisorului.

In seara de dupa concurs, tuturor concurentilor li se va oferi o mancare gatita de maestru bucatar Vali Coman (autor a doua carti culinare) pe ritmurile unui concert sustinut de Emeric Imre, Trupa Om + alte surprize.

Traseu:

- profesionisti (maraton): lungime 68.4 km, diferenta de nivel 2296 m, durata maxima de parcurs 8 h si 30 min

- amatori: lungime aproximativ 35 km, diferenta de nivel aproximativ 800 m, durata maxima de parcurs 5 h

Informatii despre înscrieri si trasee puteti gasi pe site-ul concursului http://cupavladeasamtb.wordpress.com/

Super, un concurs intr-o zona de vis, alpina, intr-un anotimp provocator. Va fi de vis. Eu sunt prezent.

Atentie pentru doritori! Pe pagina concursului sunt trecute ca obligatorii lumini fata/spate, probabil din cauza ca se intuneca repede.

• Upvote 1

Atentie pentru doritori! Pe pagina concursului sunt trecute ca obligatorii lumini fata/spate, probabil din cauza ca se intuneca repede.

as prefera un tunel ca cel de la Hunedoara 8->

intr-un procentaj mare si eu cred ca voi fi prezent la start . imi doresc o vreme senina sa putem admira zona

• Upvote 1

Mda,suna frumos profilul de altitudine,si mai ales altitudinea la care tranziteaza maratonul.Eu nu m-a descurc cu traseul sa il vizualizez.Am inteles ca e ceva "manevra",de facut...

Ma ajuta careva?

Mda si eu m-am chinuit cu fisierul.

1. il downloadezi

2. schimbi proprietatile folderului unde ai salvat fisierul ca sa poti sa vezi si extensia - debifezi Hide extension

3. redenumesti cu extensia *.kmz

Dar traseul nu prea este complet, apar doua linii lungi pe prima urcare si ultima coborire ceea ce este cam imposibil pe teren.

Eu sper, spre binele concurentilor sa fie temperaturi pozitive la data desfasurarii concursului ca altfel luminile sint ultima grija a unui participant.

Pai si ce-are daca-s negative? Ca doar nu exista vreme proasta, doar biciclist prost echipat. Din cate am vazut, traseul nu urca la statia meteo de sus, atinge doar creasta in golul alpin de deasupra cabanei daca nu ma insel. Zapada n-are cum sa fie peste 2 saptamani, poate sa se strice vremea si sa dea un praf acolo... Nu ca m-ar deranja sa vina iarna, dimpotriva, schiurile de tura sunt foarte plictisite in coltul lor, da' doamne ajuta sa le scot anul asta, de obicei pana prin februarie canci zapada. Asa ca haine groase si voie buna, mai mult nu cred ca e nevoie.

• Upvote 1

Chiar daca in orase e toamna ,la munte la peste 1300 m alt. deja ieri a nins (exmplu: zona Balta de la Maros Maraton-tura lunga).

Vladeasa este un pol al frigului in zona, chiar daca zapada nu s-a depus, a nins cu siguranta la 1600 m alt.

Ca sfat le recomand participantilor sa se pregateasca si pentru frig. Zona e racoroasa si vara cand in restul tarii e canicula.

Mda,suna frumos profilul de altitudine,si mai ales altitudinea la care tranziteaza maratonul.Eu nu m-a descurc cu traseul sa il vizualizez.Am inteles ca e ceva "manevra",de facut...

Ma ajuta careva?

Traseul oficial are cateva portiuni ciudate, asa ca mi-am permis sa-l refac(sper sa nu se supere organizatorii). Varianta mea este aici: http://www.bikemap.net/route/1865200

Iti recomand sa descarci fisierul .kml folosind functia "GPS export" si sa-l deschizi in Google Earth. Atentie, acesta nu este traseul oficial, dar macar este ciclabil.

• Upvote 1

Chiar daca in orase e toamna ,la munte la peste 1300 m alt. deja ieri a nins (exmplu: zona Balta de la Maros Maraton-tura lunga).

Vladeasa este un pol al frigului in zona, chiar daca zapada nu s-a depus, a nins cu siguranta la 1600 m alt.

Ca sfat le recomand participantilor sa se pregateasca si pentru frig. Zona e racoroasa si vara cand in restul tarii e canicula.

Pai le recomand tuturor participantilor la Maratonul Vinului sa vina la Vladeasa. De compensatie :))

In alta ordine de idei, sensul de parcurgere va fi cel din track-ul de mai sus? Pe track-ul lor nu mi-am dat seama, dar parca era o sageata care indica invers. Chiar si profilul l-ar recomanda tot invers la prima vedere.

• Upvote 2

Bai ..,mi=a atras cineva atentia catre premii .Nici nu ma chinui sa mai scriu ceva...Am deja un gust amar.

Bai ..,mi=a atras cineva atentia catre premii .Nici nu ma chinui sa mai scriu ceva...Am deja un gust amar.

Aoleu, am vazut acuma ce vrei sa zici. O sa le dau un mail sa vad ce i-a apucat cu faza asta.

buuuu .... !!!!! :o :o interesanta linia cu pricina de la categoria premii .

Mausule uite ca sa vii acolo te momesc cu o "apa de/pt tuse" si sa nu iti inghete codita acolo sus am sa o duc cu mine sus la munte sa te ospatez.

Nu dragule ptr mine este mult prea departe ca sa pot fi momit cu ceva.

Eu ti-am zis ca odata si odata te iau astia de bosorog si-ti dau flit :)

Nu e vorba despre mine Viorele.Era o discutie in general.

@maus

Da tati stiu. M-am uitat si eu pe site si la maraton exista spre exemplu doar categorie feminin under 14 :)

Au sa reconsidere probabil partea cu premiile, au mai primit "reclamatii".

Viorel, 14< inseamna mai mare de 14, numarul e in partea ascutita a semnului :) Mai bine sa remarcam ca le da voie de la 14 ani la cursa lunga, super pentru Zsu daca vine.

Viorel, 14< inseamna mai mare de 14, numarul e in partea ascutita a semnului :)

Off topic.

Bai Horatiu, m-ai spart. Sau nu te-ai trezit din betia data de Warp-Drink din week ?

Deci care este '<' inseamna mai mic si '>' inseamna mai mare. Mai conteaza si cum privesti partea ascutita :)

Ca exemplu : '14<' inseamna mai mic STRICT de 14, '14<=' mai mic sau egal, '14>' mai mare STRICT de 14 si tot asa.

x>14, x natural => x = 15,16,...

14<x, x natural => x = 15,16,...

ei asa au vrut sa se inteleaga

e un pic ciudat, nu suntem obisnuiti, ce sa-i faci, este cineva laconic pe acolo, vedeti si comunicatele; nu se omoara nici cu vorba pe aici, ceea e iarasi ciudat in Romanica noastra;

poate e Joe Indianul (porecla cuiva) responsabil cu "media" si atunci se explica :): sa fiti atenti ca nu repeta un lucru de doua ori

• Upvote 1

Nu Viorel, inseamna 14 e mai mic decat ce urmeaza dupa semn, 14<15, etc... Aici 14<varsta concurentilor. E o formula matematica, nu se traduce literal cum se citeste, daca ar fi fost <14 ar fi fost mai mic decat 14 iar 14 ar fi stat de partea corecta a semnului.

Problema cu comunicarea cred ca vine de la faptul ca oamenii aia isi cam petrec timpul pe munte nu pe la calculator. Eu sunt convins ca organizarea va fi de exceptie si ma duc cu incredere. Dar nici nu cred ca va fi o organizare excesiva, va fi probabil ca de la oameni de munte pentru oameni de munte.

• Upvote 3

Care mai merg cu trenul de unde?

Eu o sa plec din Cluj sambata dimineata, ma gandesc sa plec pe la 6. Daca mai sunt doritori, va iau, ne putem inghesui 5 la mine (adica inca 4), cu biciclete cu tot. Dar ma intorc seara dupa concurs. Daca vrea cineva, dat fiind ca e deja miercuri, ma gasiti la tel (0744166262).

caut loc + bicicleta :D din timisoara sau imprejurimi :)

sau poate ne strangem si mergem cu masina mai multi

Guest
This topic is now closed to further replies.