Rubyca

2012.10.20 - Cupa Vlădeasa – Mountain Bike 2012

Recommended Posts

Superba organizarea, delicios gulas-ul, au participat rideri valorosi si din strainatate (Ungaria), data fiind valoarea premiilor. Daca ar fi sa excludem "micul" push-bike pe bolovani de 1 ora si ceva si 700 m diferenta de nivel, totul a fost perfect. Vestea buna e ca organizatorii vor sa continue sa organizeze concursul si anii urmatori, dar de fiecare data in alta zona a muntilor Bihor-Vladeasa, deci cu cate un traseu nou in fiecare an. Sa vedem ce va fi la anu;. Pe anul asta, a fost traseul pe care am obtinut cea mai mica medie de viteza, 12,6 km/h, ceea ce reflecta nivelul mare de dificultate.

• Upvote 1

Insa cu discriminarea intre juniori ,seniori si oameni normali sa rezolvat?

Cum ai putea sa explici unui junior care ajunge inaintea unui om normal ca el e mai putin valoros decat un om normal ,chiar daca la depasit valoric?

Insa cu discriminarea intre juniori ,seniori si oameni normali sa rezolvat?

Cum ai putea sa explici unui junior care ajunge inaintea unui om normal ca el e mai putin valoros decat un om normal ,chiar daca la depasit valoric?

.

Aşa cum nu poţi să-i explici nici unui veteran. Problema s-a rezolvat parţial la >40.

Având în vedere faptul ca a fost prima ediţie eu nu am decât cuvinte de laudă. Traseul mi-a plăcut că a fost foarte variat, inclusiv pushbike-ul pe bolovani unde am luat oarecare avantaj. Marcajul a fost bine făcut, nu am avut niciodată senzaţia că m-am rătăcit. Atmosfera plăcută, mancarea bună inclusiv desertul, bere la discreţie pentru cei care sunt cură Aşteptăm ceva poze de la cei care s-au ocupat de treaba asta.

Despre cursa mea mai pe larg: http://vezentan.blogspot.ro/2012/10/cupa-vladeasa-la-mtb-si-clujul-pedaleaza.html Nu m-am plictisit, intr-adevar mult push-bike, am avut si o mica dezorientare si o cazatura de linistire. Se pare ca multa lume a terminat cam obosita proba lunga si probabil abia peste o zi doua o sa inceapa sa dea din coada :). Familia si alte concursuri m-au determinat sa plec acasa seara dupa ora 8, ca altfel mai stateam cu cortul si noaptea ce a urmat. A fost frumos, astept concursul de ski de tura si sper sa nu fie nevoie de pioleti, ca mi-au trecut ceva zvonuri pe la urechi.

• Upvote 1

Multumim de poze si le asteptam si pe cele de la organizatori.

REZUMAT

traseul fain cu coborari tehnice si sau de viteza cu treceri prin paraie sau nu (la trecerea unui vad era si un pod , nu l-am vazut ) urcari usoare si grele tehnice si una dementiala de push-bike - m-am taiat ca o maioneza. si fratilor cel mai savurat moment au fost cele 6 pahare de ceai de la ultimul punct de alimentare. bucuria de a ajuta si a fi ajutat in timpul competitiei (pierdut bidon ceai -declarat nul -recuperat cu ajutorul "autoritatilor")

MULTUMIRI

- organizatorilor pt concurs pe care l-au realizat si gestionat.

- multumiri celor implicati pe langa SALVAMONT

- d-lui primar DJ

- pt cheful de dupa concurs

- si pt toate cele

sper ca si la anu sa ne vedem pe acolo pe un alt traseu la fel de spectaculos

Cupa Vladeasa

Si au aparut si cateva impresii de la "cursa".Un concurs greu,dar frumos.

Bine organizat,iar despre traseu,sunt multe pareri.Oricum o zona superba,cu oameni minunati.

Sunt sigur,ca urmarind pozele o sa aveti o impresie buna despre concurs.

Felicitari Salvamon-Salvaspeo Vladeasa.

Felicitari tuturor riderilor,si felicitari suplimentare celor clasati pe podiumurile de premiere.

Salutare tuturor! cateva impresii si din partea mea, ca participant la traseul hobby:

- organizare buna, perfecta as spune pentru prima editie, oameni de treaba peste tot, la inscrieri, detalii traseu, etc; si deschisi spre a indrepta unele lucruri pe care si ei l-au identificat ca fiind scapari pentru prima editie;

- zona faina, perfecta pentru ture, si linistita, am tras un somn de o ora dupa cursa pe pajistea din curte de la pensiune, era o liniste deplina;

- traseul, desi a fost in mare parte pe forestier si drum de caruta, a avut cateva zone superbe, coborarea prin parau de la mijlocul traseului mi-a placut enorm, bolovani, tot ce vrei;

- se pare ca si oamenii din satele de pe traseu sunt altfel decat in alte zone, am discutat cu organizatorii seara la inscriere si le era frica sa nu dispara semnele din intersectiile problematice, eu n-am avut nicio problema, in + au legat tinut si cainii legati asa cum li s-a cerut, doar unul a incercat sa ma alerge, dar n-a tinut ritmul :))

- mancare si bautura la discretie, pentru toate gusturile, nota 10 si pentru desert;

- atmosfera placuta la base camp, mai o poveste, mai o gluma, muzica buna, sa nu uitam de masaj, binevenit, multumesc Kinga!!

- daca concursul s-ar fi desfasurat mai in vara, sigur mult mai multa lume era prezenta la cort si ramanea si la concert & party, dar pe multi intunericul si frigul i-a speriat :(

Le multumesc frumos tuturor celor care au facut posibil ca acest eveniment sa aiba loc, si sper sa ne intalnim cu aceeasi echipa organizatorica si la anul, sigur va iesii treaba la fel de faina!

• Upvote 1

Si felicitari colegului nostru doddo pentru locul 1 in clasamentul general la tura scurta!

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.