Rubyca

2012.11.11 - Contratimp Zalău

Recommended Posts

Hehe, CTI+fond si cred ca o sa vina multi baieti/fete din toata tara.

Sambata CTI si duminica maraton sau si mai bine sambata CTI si duminica fond, tot pe sosea (ca de MTB suntem satui). Multi dintre voi (in mare parte MTB-isti) nu stiu (pentru ca nu au avut concursuri) ce insemna adrenalina unui concurs in pluton pe sosea.

Plus un vot de la mine :)

CTI + fond sosea, asa vin si eu, fie si in ordine inversa, dar nu combinat cu MTB.

MTB e cu totul altceva. Ce-ar fi sa nu mai amestecam lucrurile?

Domnilor, desi nu am fost prezent, nu pot decat sa salut orice initiativa a unui organizator de a incerca sa faca ceva si pentru ciclismul adevarat, cel de sosea. Totusi, daca acceptati cateva propuneri, imi permit sa va fac niste sugestii:

- varianta mtb urmata de CTI nu este una de agreat, deoarece contratimp inseamna efort individual la intensitate maxima, ori dupa un concurs greu de mtb nu stiu daca mai e cazul de efort maximal pe sosea (desi unii vor zice ca e la fel pentru toata lumea);

- luna mai (daca am inteles bine data organizarii) este luna cu deja doua curse celebre si consacrate: Prima Evadare si Cupa Emmedue, competitii care stim ce ofera si care sunt un "must have" asa ca daca va suprapuneti cu una din ele ...;

- daca tot optati pentru sosea si mtb, programati CTI-ul inainte de mtb;

- CTI este o cursa pentru cursiere;

- categoria master este + 35 ani;

- ideal ar fi, totusi, sa nu amestecati mtb-ul cu soseau si daca aveti posibilitatea sa organizati fie si numai o cursa de fond, atunci faceti-o ...

- CTI pe echipe ar fi ceva intr-adevar unic.

Succes si felicitari inca o data pentru initiativa!

@dreamlike - sa nu o dam acum pe polemici care este ciclismul adevarat! Vor fi multi care vor sustine ca este MTB-ul, vor fi si mai multi care vor sustine ca este cel de sosea si uite asa un topic dedicat unui eveniment se duce-n ....! Referitor la sugestiile tale:

- varianta maraton urmata de CTI nu este agreata de multa lume

- cu un calendar competitional tot mai incarcat, asa cum spunea si multa lume de pe acest forum este cam imposibil sa nu se suprapuna unele curse. Cele doua curse celebre si consacrate de care vorbesti, de exemplu nu prea prind in Ardeal, adica nu sint multi participanti din aceasta zona a tarii asa ca nu inteleg de ce trebuie sa fie un "must have"

- asa cum ai spus TT-ul este "efort individual la intensitate maxima", nu prea este ageata de populatie nici aceasta varianta

- TT-ul de la Zalau este o cursa open in care participantii vin sa se distreze, restrictionarea participarii doar cu cursiere este iar o palma data la c***t. Pe de alta parte, au fost multi cusieristi batuti de catre MTB-isti.

Ca cam atit am avut de precizat, acum este decizia organizatorilor daca vor tine cont de parerile noastre. Sint niste oameni pusi pe facut treaba buna si o fac din ce in ce mai bine asa ca daca ei decid sa le combine atunci stiu ei ce fac.

• Upvote 1

Ca cam atit am avut de precizat, acum este decizia organizatorilor daca vor tine cont de parerile noastre. Sint niste oameni pusi pe facut treaba buna si o fac din ce in ce mai bine asa ca daca ei decid sa le combine atunci stiu ei ce fac.

Ca cam atat ? Hai Max,cu atentie,ce naiba !

In Kolozsvar nu se vorbeste limba romana ?

• Upvote 2

Exista oameni care considera ca introducerea noilor reguli de scriere cu "â" in loc de "î", "sunt" in loc de "sînt", "nicio" in loc de "nici o" reprezinta o involutie a limbii. Aceste schimbari au fost operate doar pentru ca s-au introdus de catre comunisti si era necesara revenirea. In mod oficial scriu cu noua versiune a limbii, in mod formal pastrez vechea scriere. Vezi toate posturile mele si o sa-ti dai seama.

Dar pina una alta, de ce sintem off-topic??? Modul meu de scriere nu este subiectul acestui topic.

Ca cam atat ? Hai Max,cu atentie,ce naiba !

In Kolozsvar nu se vorbeste limba romana ?

Omul sublinia ca esti cacofonic pe langa faptul ca folosesti I din A,inca in 2012

Rog toţi naziştii gramaticii să scrie cu diacritice înainte să facă scandal :)

• Upvote 4

Omul sublinia ca esti cacofonic pe langa faptul ca folosesti I din A,inca in 2012

KKfonia a fost intentionata.

Atita vreme cit nu fac greseli de gramatica cred ca folosirea literelor este la libera mea alegere.

Si din nou: sintem total off-topic. Urmatorul care va mai continua pe acest subiect primeste Report.

Varianta 1-CTI+ fond (macar 80km)= excelent!

Varianta 2-CTI+ CTE(adica CT pe echipe)+fond= ..de vis..:)

In prima zi contratimpurile, a doua zi fondul. Simplu de zis, de facut..baietii de acolo stiu mai bine ce ar insemna asta!;)

CT Zalau a fost dragut, dar nu poti lua in serios un concurs de mountain bike pe sosea :) Eu unul am mers la contratimp pentru ca nu mai erau alte competitii. Cum nu posed o bicicleta de sosea, si acum imi vine sa rad cand imi vad 29erul cu gume de cursiera. Voi merge la XCMul din 18 mai, la CT sa mearga soselarii si cei care se plang de noroaie!

• Upvote 2

intr-adevar un Team time trial ar aduna la start f multi soselisti,succes garantat

ar merge in prima zi TTT iar in a 2-a zi ITT sau o cursa de fond

Oameni buni, au reusit si baietii de la Zalau sa inchida centura cateva ore duminica dimineata si voi sperati curse de fond? Nu zic, Doamne ajuta sa poata, da' mi se pare imposibil de facut fara ajutorul "stiti voi cui". Cred ca si concursul asta a reusit sa se desfasoare ca n-au auzit baietii de el.... Noroc pentru MTB-isti ca in padure indivizii nu mai au nicio putere. Dar mi-e ca pe sosea o mica scrisorica la Politia Rutiera cum ca "Noi nu ne-am dat acordul..." si e gata.

Totusi Zalau e ascuns bine acolo dupa Meses si poate o sa reuseasca, eu le tin pumnii. Chit ca inca nici nu au zis ca ar vrea sa organizeze asa ceva. Baietii sunt majoritatea MTB-isti.

Horatiu, traseul a fost inchis de pe la ora 8 pina la ora 17. Avantajul zalauanilor este ca Politia se implica in evenimentele lor si dupa ce ai toate autorizatiile pentru organizarea concursului poa sa vina oricine sa spuna ca nu vrea concurs pe drum.

In alta ordine de idei traseul centura Zalau - Hereclean - Ilisua - Simleu Silvaniei - centura Zalau s-ar preta la o cursa de fond ca in 3 ore poate fi facut, drumul este bun.

Legat de TT-ul de la Zalau cred ca MTB-istii s-au distrat la fel de bine ca si cursieristii pentru ca n-am auzit pe nimeni acolo, la fata locului, circotind. Si, in fond, cam asta era scopul.

(pentru cei care tin cu dintii la gramatica limbii romane sa stiti ca am scris tot cu "î" si de asemenea stiu ca dupa "punct" o propozitie nu poate sa inceapa cu "Si")

si cati membrii sa aiba echipa de TTT ?!

Cel putin doi..mai jos nu e echipa:)). Si stai linistit, chiar daca unele echipe aduc 3-4 sportivi, la cum e traseul de greu trebuie sa fie de valori aproximativ egale, altfel cel mai slab ii trage pe toti in jos..Si sa se ia timpul ultimului sosit, ca sa nu se poata face misculatii,sa vina echipe cu 5-6 insi, trei sa traga tare si apoi sa abandoneze. Vi cu 2, amandoi sa termine. Vi cu 5, la fel, sa termine toti. Pai nu?:)Bafta!

Oameni buni, au reusit si baietii de la Zalau sa inchida centura cateva ore duminica dimineata si voi sperati curse de fond? Nu zic, Doamne ajuta sa poata, da' mi se pare imposibil de facut fara ajutorul "stiti voi cui". Cred ca si concursul asta a reusit sa se desfasoare ca n-au auzit baietii de el.... Noroc pentru MTB-isti ca in padure indivizii nu mai au nicio putere. Dar mi-e ca pe sosea o mica scrisorica la Politia Rutiera cum ca "Noi nu ne-am dat acordul..." si e gata.

Totusi Zalau e ascuns bine acolo dupa Meses si poate o sa reuseasca, eu le tin pumnii. Chit ca inca nici nu au zis ca ar vrea sa organizeze asa ceva. Baietii sunt majoritatea MTB-isti.

Pentru organizarea curselor de sosea este necesar acordul DJTS-ului, care mai departe obtine acordul si sprijinul Politiei si al Jandarmeriei. Federatia nu are nici un amestec. Nu este Federatia cea care cere Politiei inchiderea circulatiei. Cursele de sosea pot fi organizate aproape la fel de usor ca si cele de MTB, implica doar relatiile suplimentare cu institutiile anterior amintite. S-a impamantenit la noi ideea ca ar fi extraordinar de greu poate chiar imposibil de organizat curse de sosea. De fapt acesta este un motiv invocat de organizatorii de concursuri MTB pentru ca e mult mai usor pentru unii dintre ei sa faca bani fara sa isi bata capul cu Politia si alte aprobari. Iar acesta este si motivul pentru care MTB-ul este atat de apreciat in randul iubitorilor de ciclism: normal ca ce ti se da aia mananca. Cat despre ciclismul de sosea se stie doar de la Eurosport. Va spun acest lucru in cunostinta de cauza, fiind implicat in organizarea CN Sosea pt Amatori 2012 de la Constanta: nu e greu deloc. Succes

Varianta 1-CTI+ fond (macar 80km)= excelent!

Varianta 2-CTI+ CTE(adica CT pe echipe)+fond= ..de vis.. :)

In prima zi contratimpurile, a doua zi fondul. Simplu de zis, de facut..baietii de acolo stiu mai bine ce ar insemna asta! ;)

supervarianta !

Sa stiti ca ne ambitionam sa organizam si o cursa de sosea la pluton, pana in primavara veti auzi mai multe detalii, cat despre DJTS, Politia Rutiera, Jandarmeria, Primaria Locala toti ne-au sustinut si ne vor sustine in continuare in ceea ce dorim sa facem, asa ca singura noastra limita este imaginatia. Avem cativa sponsori care agreaza proiectele noastre, si le vor da atentie pe 2013. Asa ca spor la pedalat, si sper sa ne vedem la anul.

Succes,

• Upvote 1

Tot Ardealul se pare ca-i 'fruncea'..:) Speram sa auzim numai de bine de pe acolo! Bafta!

Guest
This topic is now closed to further replies.