addrian

Saboti pentru cantilever

Recommended Posts

Pe ciclocross am frane cantilever la care nu am reusit inca sa gasesc saboti de calitate. Am incercat mai multe variante, dar nu sunt multumit. Am in plan sa pun Avid BB7 Road fata spate, compatibile cu manetele de cursiera, dar mai dureaza, mai intai finalizez tandemul. Pana atunci nu prea merg la munte cu ciclocross-ul, pt ca la coborari lungi ma aleg cu niste dureri de antebrate stasnice, ma simt ca Popeye. Tot iau MTB-ul si e pacat de el pe asfalt :)

Imi puteti recomanda ceva?

Din cate stiu iti trebuie saboti model vechi, fara filet.

E cam greu sa gasesti ceva bun in domeniu, in afara de Fibrax si Point nu am vazut.

Oare sunt compatibile rezervele Koolstop pt V-brake cu vreun model de sabot cantilever?

La sportwin gasesti mai multe modele de saboti , nu sunt toate prezentate pe site. Acum vreo luna cand am fost sa imi cumpar saboti pentru v-brake am vazut ca aveau mai multe modele si pentru cantilever, daca imi aduc bine aminte unii erau chiar de la ashima si fibrax. Poti da o fuga pana la ei , poate gasesti ce cauti.

Ce fel de frane ai exact? Majoritatea merg cu rezerve de saboti de v-brake normali si sincer e plin in magazine de ei, de la ieftini la scumpi, de la negri la colorati. Mie mi-au placut unii de la Merida, in trei culori, verde - gri - negru. Parerea mea e ca daca iti oboseste mana de la frane, problema e mai mult de la cabluri si camasi decat de la saboti.

Imagine postată

Da, n-am prea vazut din astia pe ciclocros, in ultimii ani de cand franele canti sunt de nisa si doar pentru ciclocros, care e o chestie de nisa oricum, se fac cu saboti cu cartus.

In momentul asta am saboti Fibrax, rosii, fara cartus, luati de la Sportwin. Sunt model mai vechi, fara filet. Ma batea gandul sa iau frane cantilever Avid, dar din review-urile de pe net nu am ramas cu o impresie buna.

Din moment ce m-am hotarat sa pun disc, as schimba doar sabotii.

@hcampian : nu e de la camasi / cabluri, sunt noi.

Trebuie sa strang puternic de maneta ca sa franeze bine - pe pante mai abrupte.

De curiozitate am pus roata de pe ciclocross pe MTB (am Avid SD5 cu sabotii originali pe spate), am mers pe acelasi traseu si frana pe spate e mult mai eficienta - se incinge si janta mult mai puternic.

Stiu ca o frana cantilever nu e asa eficienta ca un V-brake, iar astea pe care le am sunt mai vechi, dar cred totusi ca problema majora e din saboti. Pe drum drept, inafara de scartaitul de la franare, nu am probleme, doar la coborari lungi simt nevoia de frane disc. Ma gandesc ca niste saboti mai buni mi-ar rezolva partial problema (sa nu ma doara mainile) pana le vine randul la franele disc ... merg mai usor la vale decat cu MTB-ul (acolo am disc).

Cred ca o sa comand o pereche de saboti Ashima fara filet, am gasit la Playbike - incerc si pe astia sa vad ce noroc am. Mai apar la Playbike niste saboti Point (nu sunt pe stoc) cu posibilitatea de schimb a gumelor. Ma gandesc daca pot pune rezerve mai bune am rezolvat problema ...

Franele cantilever sunt foarte greu de reglat. Conteaza foarte mult unghiul si lungimea cablului, pozitia si inclinatia sabotilor si alte fineţuri.

Cred ca totul se poate rezolva cu un reglaj profesionist.

Da, eu n-am reusit sa reglez canti-urile de nici o culoare, nu franau deloc, m-am chinuit mult si degeaba. Apoi maestrul Basso a pus mana pe bicicleta si a doua zi am crezut ca am discuri hidraulice. De atunci n-am mai umblat la pozitia sabotilor, schimb doar cauciucul. E o operatie grea reglatul asta, trebuie experienta, cu siguranta mecanicii tineri de prin ateliere habar n-au cum sa faca asta.

Franele cantilever sunt foarte greu de reglat. Conteaza foarte mult unghiul si lungimea cablului, pozitia si inclinatia sabotilor si alte fineţuri.

Citeva reguli si principii simple (pentru cei care nu inteleg limba ar trebui sa ajunga imaginilii)

http://www.veloagend..._einstellen.pdf

Nu sunt profesionist dar nici timid cu sculele nu sunt. O sa incerc reglajele dupa pdf - multumesc Frank. Reglajul de acum este "in zona", sabotii i-am pus asa ca la V-brake (toe-in daca nu gresesc) iar unghiurile apropiate de 90 grade, inspirat de pozele de pe net. Am mai modificat unghiurile in timp, pana la pozitia de acum, prin incercari.

Eu am luat de la Decathlon saboti cantilever, dar n-am idee cum sunt in comparatie cu alte firme. Bicla pe care i-am montat e de putin timp in posesia mea. Au fost vreo 25-30ron, perechea pt o roata.

I-am vazut si eu pe aia, nu prea imi inspira incredere ....

Din ce am vazut eu, la piese Decathlon nu sta grozav la calitate, are piese din gama de jos, si cu preturi mult exagerate. Alte puncte sunt forte la Decathlon, unele reduceri la biciclete, o parte din echipament.

I-am vazut si eu pe aia, nu prea imi inspira incredere ....

Din ce am vazut eu, la piese Decathlon nu sta grozav la calitate, are piese din gama de jos, si cu preturi mult exagerate. Alte puncte sunt forte la Decathlon, unele reduceri la biciclete, o parte din echipament.

Cam asa e cu preturile. Multe cumparate din Decathlon au avut reduceri importante (gen ultimul produs, sfarsit de serie, etc). N-am montat inca sabotii, daca te pasioneaza sa-i incerci ti-i pot impumuta o saptamana :). Dar trebuie sa ajungi in Militari-Lujerului si la ridicare si la predare. Nu stiu cat de relevanta ar fi proba de o saptamana, dar, ma rog, e o oferta "free of charge" :)

Eu merg cu frîne cantilever numai cu saboți de la Decathlon. Principala lor proprietate pozitivă e că sînt moi și se lipesc de jantă. Și nu o zgîrie deloc.

Cam asa e cu preturile. Multe cumparate din Decathlon au avut reduceri importante (gen ultimul produs, sfarsit de serie, etc). N-am montat inca sabotii, daca te pasioneaza sa-i incerci ti-i pot impumuta o saptamana :). Dar trebuie sa ajungi in Militari-Lujerului si la ridicare si la predare. Nu stiu cat de relevanta ar fi proba de o saptamana, dar, ma rog, e o oferta "free of charge" :)

Iti multumesc pentru oferta, dar la kilogramele mele nu faci afacere buna - mai ales daca sunt moi.

Cand mai trec pe acolo o sa cumpar o pereche sa le testez ...

Iti multumesc pentru oferta, dar la kilogramele mele nu faci afacere buna - mai ales daca sunt moi.

Cand mai trec pe acolo o sa cumpar o pereche sa le testez ...

No problem. Daca te razgandesti da-mi PM. Eu i-am luat pentru Bianchi care are un sabot pe spate rupt la un colt, dar inca are "carne". N-am nici o graba sa-l schimb. O sa-l schimb cand o sa am timp sa fac si reglajele ca la carte (adica pdf-ul de mai sus).