hipopotanu

Ghidolina buna si ghidolina "de duzina"

Recommended Posts

In ultimul timp am tot schimbat ghidolina la cursiera si am nimerit una mai proasta ca alta.

Asa ca am zis ca cel mai bine e sa lase fiecare un feedback, sa stim de ce sa ne ferim sau ce merita cumparat.

Sram - make the leap arataoasa ce sa zic, fi-mea a ales-o pentru broscutele de pe ea, in rest s-a distrus in doar cateva ture, buretele de pe ea s-a intarit imediat, odata pusa nu se mai scoate, decat pentru aruncat, se topeste si se lipeste una de alta

Acor - Ieftina si nu prea am avut pretentii de la ea, dar scurta, mult mai scurta decat celelalte, nu prea mi-a ajuns pana unde imi trebuia

Fizik dual tape - cea mai buna ghidolina intalnita vreodata, este dintr-un fel de piele foarte fina la atingere, ramane moale, eu am folosit-o un an jumate si era inca buna, se monteaza mai greu din cauza ca este mai groasa si daca esti fitzos si vrei sa arate bine cele doua culori, trebuie sa ai un pic de rabdare cu ea.

Se poate remonta de mai multe ori, fara absolut nicio problema, eu am pus-o de vreo 3 ori si nu au fost probleme. Se curata foarte usor cu un burete sau o carpa un pic imbibata in detergent.

Mie imi place cea din pluta. Am folosit FSA, Easton, Bontrager,Point si alte marci mai putin cunoscute.

Cea mai buna folosita mi s-a parut cea Bontrager dar diferenta este mult prea mica intre ele.

De rupt mi s-au rupt doar daca am cazut cu ele. In rest prefer sa iau una la 20-25 de lei si sa o schimb de cate ori am chef de ceva nou pe bicla :D

• Upvote 3

Am dat si eu 60 ron pe o ghidolina zicand ca daca e mai scumpa tine o viata.Dezamagire mare dupa un sezon a inceput sa se dezlipeasca primul strat si a trebuit sa il dau jos .Alea pe vremuri intradevar tineau o viata.Am puso pe aia veche de pe vremuri cam uzata ce sa fac

Daca toate lucrurile ar tine o viata producatorii cui ar mai vinde?

La un moment dat s-ar acapara toata clientela,toti vom avea lucruri care vor tine toata viata

Am dat 60 ron pe o...dezamagire mare

Pai asta era si ideea topicului. Sa spui pe ce ai dat banii, sa nu se mai tapeasca si altii.

Interesanta ideea de a da putin pe o ghidolina si a o schimba relativ repede, dar eu prefer una buna, de aceea caut acum una mai buna, sa o pun peste cea de la acor. Amortizarea cat mai buna a vibratiilor si reducerea amortelii mi se pare un motiv bun de investitie intr-o ghidolina de calitate.

Bah, Sram Fa Pasul folosesc si eu si Oreste de 1 an juma aprox si sta bine inca, eu am pus-o la ciclocros peste cea Giant care era cam subtirica si stau cu mana ca pe polonez :))

Felt, cea din oficiu care are si niste gel pus separat pe ghidon dar nu as putea sa zic ceva anume despre ea, poate doar: "coafura rezista"!

Mai am acasa ca omul strangator una Selle Italia de 2,5 mm (desi dorisem sa cumpar una de 5 mm insa bike24 m-a incurcat la socoteala) dar nu am folosit-o inca. Arata serios tough

• Upvote 1

gramarnazistu' dân' mine zice că ar fi: Sram Fă Saltu'

Păi ori suntem ironici ori nu mai suntem ;))

scuze dă oftopic...

Sunt foarte multumit de asta. Suficient de groasa, moale, placuta la atingere. A fost data jos si montata din nou fara probleme.

Acu' ma gandesc sa o schimb, ca am luat vreo doua trante si s-a cam julit, saraca.

gramarnazistu' dân' mine zice că ar fi: Sram Fă Saltu'

Păi ori suntem ironici ori nu mai suntem ;))

scuze dă oftopic...

Nu ca ar avea legatura cu gramatica... Leap inseamna Salt, corect dar unde ar mai fi ironia despre care ai pomenit ???? Traduceri legalizate traduceti? :)

scuze dă oftopic...

Eu am folosit doar Bianchi si mai recent Deda. Ambele sunt cam aceleasi lucru, poate Bianchi un pic mai confortabila. Niciodata nu m-am gandit sa tin ghidolina o viata cum scria cineva mai sus. Din motive estetice si de confort prefer sa o schimb macar o data pe an.

mno, așa se zice ... nu c-ar avea neapărat legătură cu gramatica ;))

ai dreptate... erai ironic dar nu un ironic corect =))

Naaaaah, legalizez traduceri legalizate :)

Si eu am un "Sram Fa Saltu'" cork tape pe cursiera. Pana acum a tinut destul de bine. N-am observat rupturi, dezlipeli, sau altele. Atat ca se jegheaza extrem de usor (alba cu broaste rosii), dar se si curata destul de simplu. La tonajul meu as vrea totusi una mai groasa.... si cred ca am sa fac un experiment de "double-taping" sa mai pun o tura peste asta sa vad cum ma inteleg cu ea. Asa este foarte placuta la atingere, si se vede bine asta cand mergi 3-4 ore fara manusi.

PS: Stimabile MaC®, ma ierti da nu-mi pun diacritice pe Mac nici batut :D.

Eu am Brooks neagra. Arata ca noua dupa vreo 6 luni de naveta, tur etc. Inainte am folosit din astea din tot felul de materiale cauciucate, dar se murdareau sau se distrugeau foarte repede, mai ales cand dadeam de umezeala.

Eu pe Cannondale am (inca) ghidolina originala (excelenta, chiar si dupa 6 ani de folosire), iar pe Peugeot-ul cu care merg prin oras am pus Shimano cu pluta si gel (rezonabila calitatea pt. 17 $).

Am luat o ghidolina de la Ritchey la 50 de lei, foarte buna, nu am nimic de reprosat. ce mi se pare si mai bun la ea, sunt dopurile, cu o solutie inovatoare as zice eu, cu un fel de strangere cu imbus la interior. Mie mi s-a parut ok.

Acum ca mi-am amintit, am urmatoarea problema cu dopurile de la ghidolina: unul din dopuri tot vrea sa iasa (periodic) din capatul ghidonului.

Solutia mea de compromis e sa il bat la loc usor cu un ciocan de plastic dupa ce ii protejez intai cu ceva.

Insa ma gandesc sa nu il pierd odata si-odata pe drum. As putea sa-l fixez cumva sa nu mai iasa (habar n-am - poate cu superglue?)

Pai eu i-as da niste role de banda de izloier pe el, si asa i-as mai mari un pic diametrul si teoretic ar trebui sa stea mai bina.

merge si cu lipitul, dar cand o sa vrei sa-l scoti ... asta daca vrei sa mai refolosesti ghidolina, daca nu baga mare.

Deci o ghidolina buna de unde se poate cumpara ?    Buna si nu exagerata ca pret  ?   Si  inca ceva : se pune greu , are un lipici pe partea interioara ?      Nu ma pricep !

Eu am avut una originala, solzoasa, din plastic negru, si trebuind sa umblu la pipa  si ghidon am fost nevoit sa o dau jos. Pe ghidon a ramas o dara alba spiralata , probabil de la solutia ei de lipire...

Ce ziceti ? Mersi !

Sunt unele cu adeziv si altele fara. Gasesti de cumparat la toate magazinele cu piese de bicicleta. Preturile incep de la 20-25 lei.

orice ghidolina are o banda auto adeziva pe mijloc, deci nu iti trebuie niciun alt adeziv. Parerea mea este ca se pune destul de usor, prima incercare e ... dar dupa merge brici, inceputul e un pic dificil, daca incepi de jos si pusul dopurilor, in rest absolut nicio problema, daca  nu esti fixist si vrei sa le pui la milimetru.

eu le recomand pe cele cu insertie de pluta pentru un confort sporit.

Pai nu se incepe de sus si se termina la dopuri, unde se prinde si se fixeaza prin insurubare ? Altfel nu se desface?

Fiecare face cum crede, cum ii place mai mult. daca incepi de jos, la capetele de jos fixezi cu dopurile, iar sus cu banda de izolier.

Cel mai bine e să începi de jos, ca să-ţi facă suprapunerea ca ţigla de pe casă, să nu aibă tendinţa să se ridice când îţi alunecă mâna pe ea....

Multumesc la toata lumea  ! Am reusit !