Levy

Sistem antifurt

Recommended Posts

Citeam zilelele trecute rubrica cu depozitatul bicicletelor si am vazut ca multe au fost furate din casa scarilor din blocuri sau beciuri.

Asa mi-a venit in minte o idee de sistem antifurt care sa prezinte o siguranta marita impotriva"baietilor jmecheri" de cartier.Nu pot spune ca va fi 100% sigur numai dupa ce-l voi experimenta si eventual sa discutam impreuna masurile de imbunatatire.

Ar mai fi o problema.Daca as incepe sa-l produc in serie mica chiar foarte mica de cateva bucati pe an fara sa vreau sa fac milioane poate pentru prieteni si eventual colegi de forum si s-ar gasi unul cu mai mult sange in vana sa-l patenteze la OSIM poate m-ar putea da in judecata mai tarziu ca fabric fara licenta.Cum credeti ca as putea preveni acestinconvenient in cazul in care s-ar intampla.Eu m-am gandit sa fac niste desene si documente cu descrierea pe care sa le autentific la un notar public in felul acesta s-ar vedea ca ideea nu e a lui sau ca s-a nascut inaintea patentarii lui.

O sa fac rost de materiale si m-apuc de lucru poate in 2 saptamani sa prezint ceva palpabil.

Costa mult. :)

Dacă nu te deranjează să prezinţi ideea am putea deja de acum să o discutăm. Poate descoperi că s-a făcut deja. Eu personal nu reuşesc să mă gândesc la ceva ce nu s-a încercat deja, sau care ar descuraja un hoţ lăsat singur cu bicicleta într-un loc izolat timp îndelungat.

Poate omu a descoperit ceva cu adevarat inovator ...

Oricum nu are nimic de castigat daca isi prezinta aici ideea , in prima situatie , daca ideea e buna o sa i-o furam si zicem ca noi ne-am gandit primii iar in a doua situatie , in cazul in care ideea e proasta sau exista deja , nu castiga nici macar aprecierea noastra ...

Eu ma gandisem odata sa imi pun un tracker in cadru , in caz ca mi-o fura sa o gasesc pe gps , da cat am stat sa analizez am ramas fara bicla respectiva .

Oricum mi se pare o idee buna , nu stiu de ce nu foloseste nimeni , singura chestie e ca nu stiu exact cum functioneaza trackeru ala si nici nu ma mai chinui sa ma interesez .

Si asa pana mi-o fura in general ma plictisesc si vreau mereu alta bicla(e vorba de bicle pentru plimbat prin oras de 100-200 ron) , asa ca fac o treaba buna si hotii astia ...

Va fi un intreg ansamblu.Nu va fi mobil ci fix.Va putea fi dezmembrat numai cu flexul.

Levy!

NU la OSIM.

Birmingham UK sau Detroit USA

Costa mai putin. Se face mult mai repede.

Cauta pe net, sunt avocati in US care se ocupa de asta.

Ce pui la OSIM dureaza si un an, timp in care patentul tau ajunge la altii.

Ti se da refuz sau il gasesti intre timp fabricat in china.

Crede si nu cerceta...

Am gasit la mine in Austria ceva avantajos.O sa incerc aici.Anyway merci de sfat.

Va fi un intreg ansamblu.Nu va fi mobil ci fix.Va putea fi dezmembrat numai cu flexul.

Cum spuneam, nu văd ce ai putea realiza care să fie mai ieftin sau mai practic decât chestii la care s-a gândit lumea deja. Sau care să reziste unui hoţ lăsat mult timp cu bicicleta într-un loc izolat.

Orice dispozitiv ai imagina, ar fi în esenţă similar conceptual cu o cuşcă încuiată. Care are două puncte slabe: tăiat barele cu flexul, respectiv încuietoarea. Problema cu flexul zici că n-ai rezolvat-o. Şi chiar dacă ai imaginat o încuietoare infailibilă, ar fi mai utilă la uşa boxei, care boxă e o cuşcă mult mai eficientă decât un dispozitiv de metal.

Nici nu ne-a spus care e proiectu lui si deja i-ai gasit puncte slabe :))

Nu m-as teme asa demult nici de flex intrucat ar trebui sa faca cel putin 3 taieturi ca sa elibereze bicicleta si in acest rastimp sigur ar iesi cineva pe casa scarilor sa vada ce e cu zgomotul asta in mijlocul noptii.De ce ma tem cel mai mult e desfacerea lacatului prin"damping" vedeti pe you tube sa va convingeti.Poate reusesc sa gasesc ceva rezistent si pentru metoda asta.Insa ce vreau sa subliniez ca un hot obisnuit cu cleste,bonfaier si din ala de bolturi nu are nici o sansa.

@Wirespot-Orice lacat seif sau alt mijloc de protectie facut de o fiinta umana poate fi desfacuta de o alta fiinta umana fie prin violenta sau electronic cum e cazul.Deci nu poti fi sigur pe nici un dispozitiv creat.Depinde cat de mult e intarziat actul de furt ca poate pana la urma hotul sa renunte fiind vorba totusi numai de o bicicleta si nu bijuterii sau alte obeicte de valoare mai mare.

Apropos ala care n-are beci la bloc ce sa faca?

Apropos ala care n-are beci la bloc ce sa faca?

sa lege de balustrada o bicla de 200lei cu antifurt de 100 lei

sau

sa tina in casa o bicla scumpa.

• Upvote 1

Dar de ce presupunem că hoţii sunt idioţi? Eu zic că-s cel puţin la fel de deştepţi ca şi noi. Şi că-i duce capul să creeze o diversiune, cum ar fi o alarmă de maşină, ca să taie 2-3 minute cu flexul. Poţi întârzia un flex 10 minute? Jumătate de oră? O oră?

Ori ce sistem folosim, atat timp cat hotul are posibilitatea sa-l observe va gasi o metoda de a fura.

Este un principiu al creativitatii din necesitate.

Noi ne-am satisfacut nevoia cu "incuietoarea" pe cand hotul are are o problema ce o va rezolva cu siguranta!

Solutia ar fi sa nu se intilneasca hotul cu bicicleta pe principiul pompieristic : unde sunt materiale inflamabile nu se intra cu sursa de foc!

Dar de ce presupunem că hoţii sunt idioţi? Eu zic că-s cel puţin la fel de deştepţi ca şi noi. Şi că-i duce capul să creeze o diversiune, cum ar fi o alarmă de maşină, ca să taie 2-3 minute cu flexul. Poţi întârzia un flex 10 minute? Jumătate de oră? O oră?

Da in cele din urma vor aduce o trupa de navy seals ca sa fure o bicicleta din casa scarilor. :)) Se vede ca n-ai prea lucrat cu palma la viata ta altfel ti-ai da seama ca dupa 2-3 minute de taiat cu flexul trezesti si vecinii din celalalt bloc.Oricum eu de acum incolo nu ma mai amestec in discutie numai dupa ce am dispozitivul gata.

• Upvote 1

Inca nu s a inventat incuiertoarea aia de netrecut pentru hoti si cred ca este o utopie. Sunt incuietori bune si mai putin bune; difera doar timpul si efortul depus de spargator pentru a fi trecuta.

Poate ca inventia lui Levy o sa le dea mai mult de lucru hotilor, sau vor fi nevoiti sa si completeze trusa de scule. :))

Dupa mine antifurtul trebuie sa fie descurajant pentru initiatorul sectiionarii.

Descurajarea trebuie sa fie directa sau subtila.

Daca as face un antifurt el ar avea structura geometrica a unui lant dublu ADN.

O spirala din zale cementate in sectiune patrata(aluneca din majoritatea falcilor) de maxim5 mm/za, in rpfil lantul avand 3 zale decalate in spirala.

Miexul ar fi compus din cablu de otel cementat cu maduva din canepa(pe aceeasi structura ca sufele de tractat tancuri).

Peste asta as aplica o camasa(husa) din Kevlar.

Ar iesi destul de scump pentru achizitie, si probabil ar fi considerat o extravaganta pentru orice bicicleta.

Incuietoarea ar fi de tip put(z), cu cititor de amprenta in 9 puncte (H.D.)

O astfel de traznaie ar ajunge pe la 500 Euro bucata la lungime de un metru.

Ar cumpara cineva? Ma indoiesc.

Ar arata apropiat de acest ca desen

Imagine postată

Pentru orice antifurt, trebuie conceput un sistem de straturi. Metalele toate cedeaza la taiere sau hipercongelare(exista tuburi cu lichid care le distruge termic prin supercongelare, apoi le strangi intr-un cleste si se sfarama metalul ca ipsosul, fie el si cementat).

Spre exemplu, o usa metalica, blindata, poate fi taiata cu torta fara probleme, in relativa liniste. Pentru a nu putea fi atacata cu flacara cu temperatura foarte inalta, se placheaza cu lemn tratat special sau cu stratificate compozite(care in amestec cu rasini, rectioneaza la flacara cu fum greu si inecacios).

Balamalele exterioare(de cutii blindate sau seifuri, dupa cementare se placheaza cu un compozit de tipul azbestului(ca proprietati, dupa care se camasuiesc cu o alta carcasa metalica.

In opinia mea, secretul unui grad mare de securitate provine din constructia cu mai multe straturi care sa se comporte diferit.

lantul postat de tine este interesant, si cred ca foarte greu de taiat, dar din pacate sunt foarte usor de taiat inelele din capetele lantului :)

Mumus mamica, aia e o bratara oferita ca exemplu, fa un efort de imaginatie si inchipuie-ti ca nu are acele inele la capete; si ca are un miez compus din cablu de otel cementat cu maduva din canepa si ca e invelit intr-o camasa de kevlar.

Top tip: cand vrei sa scrii ceva, opreste-te. Daca si dupa o ora vrei sa mai scrii acelasi lucru...

• Upvote 1

Chiar daca realizam un lant indestructibil , va trebui sa il legam de un gard care in urma unui scuipat rugineste si se rupe singur ...

• Upvote 1

Copii eu am gasit o solutie zic eu perfecta pentru antifurt .Catelul meu soricar foarte nervos si semnaleaza orice miscare .De 13 ani de cand il am nu am o bikla furata desi vreo doua le tin pe scara blocului legate.In plus find micut mananca putin ,ocupa spatiu putin doar in ultimul timp a inceput sa imbatraneasca si mai da alarme false .Il apuca latratul noaptea tarziu si ce mai da alarme false :-W

La modul serios acuma pentru bloc un catelus este mult mai bun decat cel mai tare lant inventat plus ca il mai ataca pe hot

• Upvote 1

.Catelul meu soricar foarte nervos si semnaleaza orice miscare

Inseamna ca e si destept tare daca poa sa faca diferenta intre un vecin beat care umbla la miezul noptii si hotul venit dupa biciclete. :D