Levy

Sistem antifurt

Recommended Posts

:)). M-ai facut curios levy.

In orice caz cum spuneai si tu nu poti decat a marii timpul furtului sau a descuraja hotul (lucru destul de greu de facut fiindca si ei sunt inventivi , chiar daca nu isi patenteaza inventiile).

Daca aveti quick release-uri la butuci,luati-le cu voi[una sau ambele] unde va duceti,o alta metoda de a descuraja hotul.

De cele mai multe ori se urca pe bicicleta si dispar in tromba,deci.....

• Upvote 1

Daca aveti quick release-uri la butuci,luati-le cu voi[una sau ambele] unde va duceti,o alta metoda de a descuraja hotul.

De cele mai multe ori se urca pe bicicleta si dispar in tromba,deci.....

daca este asa, poate merge sa slabim quick release urile si sa provocam un accident de "munca" :)

Da,m-am gandit si la asta,dar totusi e mai bine sa fie scos,in acest fel hotul este descurajat din start.

Doar slabite ar merge in cazul in care am incerca sa organizam un flagrant,dar pentru asta ar trebui o bicla mai ieftina,gandeste-te ca nu-i va fi usor nici hotului,dar nici bicicletei cand va sari roata[se zgarie,se pot avaria unele piese].

sistemul ideal antifurt ar trebuie sa prezinte urmatoarele elemente:

1. rezistent incat sa implice zgomot mare si timp mai lung pentru a-l desface chiar si cu scule specializate

2. usor si compact pt a putea fi transportat

3. compus din cel putin doua module printre care un modul sa fie mic si indesat si altul mai mare si labartat.

4. cireasa de pe tort - sa dea ori alarma sonora la locul incidentului ori prin radio semnal catre un mic pager care sa aiba posibilitatea de a suna mai puternic sau mai incet, reglabil. sa mai castige si ursu, nu numai vulpea.

Da, varianta cu pager-ul ar merge de minune. Indesi transmitatorul pe unde poti(seat tube, ghidon, in cazul meu pot pune si in toptube ca am gaura dinspre cuvete, unul mic intra), pe baza de sensor de miscare. Bine, fiind mic, raza de actiune nu ar fi foarte mare, sa zicem o raza de 100m.

adipe, toate caracteristicile acelea sunt foarte ok, dar neglijezi un amănunt esenţial: sunt zero barat atâta vreme cât nu ai cum să-ţi dai seama dacă cel care încearcă să "elibereze" o bicicletă e proprietarul sau un hoţ.

Uitati-va la minutul 1:30. O consider o solutie buna pentru a-ti asigura saua, casca, portbagajul.

Tocmai mi-am luat recent un cablu, posibil să fie fix acela din film, pentru acest scop. :) Şi întâmplător l-am folosit exact ca acolo, o buclă în jurul roţii faţă şi cea de la capătul opus pe u-lock.

Asta pe bicicleta cu pretenţii. Pe cea de oraş am blocat maneta QR cu colier de ţeavă, din acela care se strânge cu şurubelniţa. Altă metodă relativ ieftină sunt tije QR care în loc de manetă au şuruburi cu inbus pe ambele părţi.

Asta ca să nu mergem mai sus la soluţiile mai scumpe, cum ar fi tije QR "antifurt", care necesită sculă specială, sau vreo şmecherie. Am auzit de una interesantă care nu putea fi desfăcută decât când bicicleta era cu roţile în sus. :)

adipe, toate caracteristicile acelea sunt foarte ok, dar neglijezi un amănunt esenţial: sunt zero barat atâta vreme cât nu ai cum să-ţi dai seama dacă cel care încearcă să "elibereze" o bicicletă e proprietarul sau un hoţ.

asta inseamna ca ar trebui ca legislatia sa ceara ca cel care incearca sa "elibereze" o bicicleta altfel decat cu cheia sau cautand cifrul (asta e alta discutie, cifrurile ce pot fi ghicite) sa fie obligat sa prezinte la cerere oricarui 'cetatean' actul de identitate pentru a putea fi eventual identificat de catre cel care reclama furtul.

si ar mai insemna ca se pleaca si de la premisa ca exista un procentaj semnificativ de buni samariteni printre noi.

cu alte cuvinte necazul pleaca de la indiferenta cetatenilor. avem un sistem asa zis democratic prin care teoretic legile ar trebui sa fie in folosul nostru dar... homo homini lupus.

altfel zis cel mai bun antifurt e sa ai bicicleta atat de ieftina incat antifurtul propriu zis sa nu merite osteneala.

cinic spus, cel mai bun antifurt e sa ai bicicleta mai ieftina decat altii si eventual sa o legi acolo unde sunt legate biciclete mai scumpe.

sau o legislatie mai dura pt furturi incat sa pedepseasca proportional cu valoarea bunului furat.

Altă metodă relativ ieftină sunt tije QR care în loc de manetă au şuruburi cu inbus pe ambele părţi.

QR = Quick Release

Deci un ax cu piulite si nu cu QR, nu?

@Kimosabe: corect, dacă nu mai are manetă nu mai e QR. :) Dar pe site-uri şi pe astea cu piuliţe le găseşti tot sub categoria "quick release".

@adipe, ar fi complet aiurea să fie conferit dreptul de a se legitima unul pe altul cetăţenilor oarecare, sub pretexte din astea. Come on.

Şi nu, nu e vorba de indiferenţă ci de faptul că ne place şi ne convine faptul că a deţine o bicicletă e ceva liber de orice formalităţi. Ai prefera să fie urmărite şi ştanţate toate piesele, să înregistrezi la poliţie orice bicicletă, orice modificare, orice reparaţie, să faci 20 de acte şi să alergi în 20 de locuri când vinzi sau cumperi şamd, cum se face la automobile? Eu personal prefer riscul de furt.

cinic spus, cel mai bun antifurt e sa ai bicicleta mai ieftina decat altii si eventual sa o legi acolo unde sunt legate biciclete mai scumpe.

Sau legate cu antifurturi mai proaste. :) Tactica asta să ştii că funcţionează. Stau super liniştit de câte ori leg bicicleta cu u-lock lângă 5 biciclete legate cu cabluri care pot fi tăiate cu unghiera.

sau o legislatie mai dura pt furturi incat sa pedepseasca proportional cu valoarea bunului furat.

Shit, şi dragii noştri politicieni care fură cu milioanele de euro ce crezi c-ar zice? :D

@Kimosabe: corect, dacă nu mai are manetă nu mai e QR. :) Dar pe site-uri şi pe astea cu piuliţe le găseşti tot sub categoria "quick release".

@adipe, ar fi complet aiurea să fie conferit dreptul de a se legitima unul pe altul cetăţenilor oarecare, sub pretexte din astea. Come on.

Shit, şi dragii noştri politicieni care fură cu milioanele de euro ce crezi c-ar zice? :D

mi se pare de bun simt sa prezint buletinul cetateanului care vrea sa previna furturile in cazul foarte rar intamplat in care mi-am pierdut cheia si recurg la ferastrau. sau daca sunt proprietarul unui magazin si nu vreau sa stau cu bicicleta unuia legata trei zile la rand in fata magazinului. ce parere ai? despre asta vorbeam.

in asemenea caz nu as protesta daca cineva mi-ar face poza si eventual mi-ar cere buletin. ideea e ca mi s-ar parea normal ca orice cetatean sa aiba dreptul sa iti ceara buletinul incat sa nu iti dea voie sa tai o bucata din bicicleta sau sa demontezi o roata de la acea bicicleta fara sa ii prezinti aceluia buletinul incat sa ii faca o poza cu telefonul mobil.

politicienii care fura milioane ar trebui sa raspunda in fata unei justitii independente. problema e ca justitia nu e independenta ci doar se pretinde acest lucru. nu vreau sa dau exemple aici pe forum incat sa fiu acuzat ca acuz pe altii dand nume fara sa am probe. desi as putea sa o fac si nu m-ar condamna nicio instanta din lumea asta pt a imi exprima punctul de vedere.

din pacate nu iti e ingaduit sa vorbesti nici macar asupra inflatiei de holocaust in romania practicata pentru a fi avut justificare eliberarea sovietica si complexul de vinovatie (care inca si acum persista) fata de cei de anumite etnii, daramite de coruptia din politica.

unii e mai egali ca altii, nah. inclusiv e mai egali incat sa fie iertati daca fura biciclete sau bani de la buget numa numa ne-o baga intr-un razboi cu rusia sau siria sau iranul (nato)... sa manance si gura lor o paine. pe elvetieni care au fost neutri in WW2 stim sa ii laudam, acum nu ne permitem sa fim neutri, nu? pai normal ca nu, doar ne-am privatizat aproape toata industria si resursele intereselor straine.

asta sa ne fie grija, sa nu ne fure bicicletele. totul pana la bicicletele de firma, nu?

sorry de comment (aparent) offtopic.

@adipe:

* Dacă orice cetăţean ar avea dreptul de a te legitima în acele condiţii nu văd ce-l opreşte să-ţi pună el un antifurt pe bicicletă ca să creeze ocazia să ţi se uite-n buletin. Ai sărit aşa de simplu de la presupunerea că toţi suntem măgari nepăsători la cea că toţi suntem animaţi doar de intenţii bune?

* Un drept nu înseamnă nimic fără posibilitatea de a-l impune. Dacă refuzi să te legitimezi unui poliţist respectivul are mijloace pentru a te obliga sau face să regreţi asta. Cetăţeanul ce mijloace ar avea?

* Cei care remarcă biciclete aparent abandonate le pot semnala primăriei sau poliţiei. În ţările unde instituţiile astea funcţionează normal aşa se procedează, şi se ocupă ei (se aşteaptă o perioadă, apoi se ridică bicicleta, se încearcă identificarea proprietarului, se stochează o perioadă, se vinde la licitaţie etc.) La noi nu se face nimic în legătură cu maşinile abandonate, de exemplu, aşa că procedura asta e defectă din start.

Drepturile de genul ăsta se acordă de obicei selectiv, nu oricărui individ, pentru că altfel se deschide posibilitatea de abuzuri sau nonsensuri.@adipe:

* Dacă orice cetăţean ar avea dreptul de a te legitima în acele condiţii nu văd ce-l opreşte să-ţi pună el un antifurt pe bicicletă ca să creeze ocazia să ţi se uite-n buletin. Ai sărit aşa de simplu de la presupunerea că toţi suntem măgari nepăsători la cea că toţi suntem animaţi doar de intenţii bune?

* Un drept nu înseamnă nimic fără posibilitatea de a-l impune. Dacă refuzi să te legitimezi unui poliţist respectivul are mijloace pentru a te obliga sau face să regreţi asta. Cetăţeanul ce mijloace ar avea?

* Cei care remarcă biciclete aparent abandonate le pot semnala primăriei sau poliţiei. În ţările unde instituţiile astea funcţionează normal aşa se procedează, şi se ocupă ei (se aşteaptă o perioadă, apoi se ridică bicicleta, se încearcă identificarea proprietarului, se stochează o perioadă, se vinde la licitaţie etc.) La noi nu se face nimic în legătură cu maşinile abandonate, de exemplu, aşa că procedura asta e defectă din start.

Drepturile de genul ăsta se acordă de obicei selectiv, nu oricărui individ, pentru că altfel se deschide posibilitatea de abuzuri sau nonsensuri.

mi se pare de bun simt sa prezint buletinul cetateanului care vrea sa previna furturile in cazul foarte rar intamplat in care mi-am pierdut cheia si recurg la ferastrau

Deaia primesti 3-4 chei de rezerva la antifurt, sau cel putin doua. Nu merge povestea ca *mi-am pierdut cheia*.

Nu inteleg cum iti poti pierde o cheie de antifurt, ce, nu o tii legata de cheile celelalte de la casa, de exemplu? de care ai grija ca si de ochii din cap. Asta nu inteleg eu.

Iata (cred) cel mai bun antifurt din lume...

P1090818.JPG

Si iata cum aleg unii sa-si asigure suplimentar bicicletele demontand saua sau chiar pedala:

P1100097.JPG

P1090751.JPG

Puii mei, ma, daca ai QR la roti, scoti rotile, saua,  si ramai doar cu cadrul legat de stalp :)).

De parcă hoţul nu poate să pedaleze din picioare... Mai interesant mi se pare ce-a făcut al doilea cu lanţul -- în partea de jos pare că e pe foaia mare şi-n partea de sus pe foaia mică.

Asta cu scosul unei  pedale e de luat in calcul. O desfaci, o pui in buzunar si ai plecat.

In general bicicletele se fura pe la magazine cand faci cumparaturi ,si atunci este bine sa ai o bikla pentru asa ceva .Nu cu singlespeed ci o bikla veche de oras fara QR fara nimic deosebit pe ea.

La bloc cine nu are spatiu si o tine legata de scara blocului recomand cel mai bun lacat din lume  CAINELE .Eu am doar o singura bikla legata de scara blocului si stau la 4 dar si musca cand trece pe acolo este semnalata de soricarul meu

sanatate

Din 37 de produse testate de Stiftung Warentest numai 5 au primit calaficativul “bun” – printre ele doua modele U-Lock pentru 80€ respectiv 85€.

... interesant mi se pare ce-a făcut al doilea cu lanţul -- în partea de jos pare că e pe foaia mare şi-n partea de sus pe foaia mică.

Am fost odata in oras si am uitat antifurtul acasa. Trebuia sa intru intr-un magazin si tot ce-am putut face a fost sa scot lantul de pe foaia mica si sa-l las sa atarne pe BB. Cand am iesit am uitat de lant, m-am suit pe sa si am inceput sa pedalez :))

Cu alta ocazie similara am scos inbusul si am strans franele pe janta la maxim. 

am citit azi povestea unui tony martin care a ajuns in inchisoare pt ca - vezi doamne - a pandit hotii care i-au spart casa si nu i-a impuscat cu premeditare.

vedeti cu bicicletele, sa nu puneti capcane hotilor ca maine, poimaine, s-ar putea sa va dea in judecata pt despagubiri daca isi rup vreun os plecand cu bicicleta furata neavand franele functionale sau mai stiu eu ce...

http://en.wikipedia.org/wiki/Tony_Martin_(farmer)

• Upvote 2