Levy

Sistem antifurt

Recommended Posts

Eu momentan am doua lanturi, unul facut de mine (de la feronerie, cu zale cam de 5 mm diametru si lacat yale "hardened" cu urechea cam de aceeasi grosime) si altul de tip motocicleta (o porcarie de sarma de otel impletita si acoperita de fragmente tubulare de tabla sau otel, totul invelit intr-un furtun). 

Vreau sa-mi las bicicleta in parcarea subterana, pentru ca de la suprafata s-au mai

biciclete. Cu siguranta nu va fi cea mai atractiva optiune desi e noua dar vreau sa ma asigur cat mai mult. Pana imi cumpar un bbb u-vault ma gandeam ca pe langa cele doua lanturi sa mai pun cate un lacat pe discul de frana, in fata si in spate.

asta e util in parcari fixe (gen la corporatie). 

Daca lantul de la decatlon (de 1mil) a stat 3 zile in centru, un d-asta e nemuritor. Exceptand flexu :P

Si flexul are dificultati, zic eu.

Cu o bormasina poti sparge butucu.....nu faci nici galagie mare,nu atragi nici atentia

@Alex

N-ai frica, lacatele adevarate(scumpe) au anti-drill, adica bagi bormasina si nu rezolvi nimic, adica dai gaura si atat, nu se desface, doar strici butucul.

Nasol daca strici butucu....nu te bucuri nici tu nici propietarul :)))

Bada, daca vii cu descarcerarea cu sculele lor :D. Nu mere cu cel mai mare bolt-cutter.

http://www.liveleak.com/view?i=3db_1349648013&comments=1

fixed gear, caini comunitari.... si putin noroc.

vai de mine, saracul om, a dat cu capul in stalp si eu ma bucur de necazul altuia... foarte urat din partea mea. si foarte urat din partea cainilor comunitari. mai ales ca fac concurenta neloiala politistilor comunitari.

Oare cat de eficiente (greu de desfacut) sunt antifurturile astea care se pun pe disc? Ma gandeam ca hotul nu prea ar vrea sa le forteze, ca sa nu indoaie discurile de frana.

$(KGrHqN,!ksE+7fIcnGIBQIff2HO9!~~60_1.JP

@ yesyesyeso: ... si ce-l impiedica sa plece cu bicicleta in spate sau s-o arunce intr-o dubita?

parcarea subterana l-ar impiedica, pt ca nu intra cu dubita acolo (n-are legitimatie + camere de filmat) iar din parcare are de urcat o rampa de 50 de metri + sa treaca cu bicicleta in brate prin fata paznicilor.

plus ca are 14-15 kg, doar e DHS, cu tot cadrul ei de aluminiu :)

Cine fură un DHS? Georgel Fiarevechiluăăăăăm. :D

Cred că ai prea mare încredere că un hoț ar fi grijuliu cu ceea ce fură sau cunoscător în mecanica bicicletei. Unii hoți nici măcar nu știu să meargă cu bicicleta, ci doar s-o fure și să dispară rapid cu ea.

Blocarea pe disc îngreunează plecarea PE bicicletă, dar nu și furtul ei - poate fi ușor cărată în spinare. În cel mai rău caz, roata cu lacătul poate fi scoasă cu totul și lăsată proprietarului, în timp ce restul biclei dispare.

Tipul ăsta de lacăt e eficient la scutere și motociclete, unde hardughia are niște zeci sau sute de kile și cam TREBUIE să o împingi pe roțile ei (deși câțiva vlăjgani organizați pot lua pe sus un motor nelegat cu lanț de vreun stâlp, să-l urce într-un microbuz oprit alături și să dispară în 30 de secunde, rezolvând antifurtul ulterior).

Ma interesa mai mult cat de greu e de taiat / indepartat, cum am spus mai devreme nu va fi scoasa si carata in brate din parcare.

exista dispozitiv de blocare disc cu alarma. poate fi montat si pe foaie. ideea e sa urle. e practic imposibil sa pleci cu bicla in spinare fara sa urle cel putin jumatate din timpul in care INCERCI sa mergi incet ca dispozitivul sa nu urle.

am avut un lacat cu alarma, ala era oleaca de aprox. 1kg si destul de eficient. dispozitivul cu alarma pe disc are mai mult sau mai putin de 500g in functie de pret si alte chestii. din cate imi aduc eu aminte.

http://www.xenasecurity.ro/categorie8/XZZ-Series.htm

220 lei cel mai ieftin se pare. creca pretul e dublu fata de pretul daca iei jucaria direct de la chinezi dar ma rog...

daca cineva cumpara asa rugam sa ne spuna cat de multumit a fost (sau este).

singura problema la acest dispozitiv e toleranta celor din jur la hoti si intoleranta la dispozitivul antifurt.

Ma interesa mai mult cat de greu e de taiat / indepartat, cum am spus mai devreme nu va fi scoasa si carata in brate din parcare.

Din "anatomia" lacatului, foarte greu cu ustensile manuale, chiar imposibil. Cu un flex se poate taia, adica se baga intre corp si disc flexul si se taie boltul,daca nu vrei sa distrugi discu', si asa il vei freza cu flexu' cand tau boltu, deci tre alt disc.. Dar este buna pentru a asigura bicicleta cat mergi la magazin.

Am ceva asemanator la motor, ca si greutate are cred ca un kg. Dar am vazut pe ocazi si variante mai simple si mai ieftine 20-30 lei, dar fara alarma.  Cred ca am sa incerc si eu unul zilele astea, doar ca boltul respecitv are 5.5mm si nu cred ca intra in gaurile din discurile de la biciclete. Am sa incerc unul zilele astea.

418 grame dispozitivul, am gasit informatia asta aici:

http://www.electronictudor.ro/produs49/index.htm

acesta ar fi dispozitivul secundar.

dispozitiv primar: un U-lock mai mare sau mai mic sau ceva de genu.

pachetul acesta este de mare folos dar eu pana acum nu am reusit sa investesc intr-o bicicleta atat de mult incat sa consider ca e necesar sa fac investitia de bani si greutate sporita in jucaria asta. in mediu umed ma astept ca bateriile sa se duca mai repede. si inca ceva, daca ai putina imaginatie poti sa faci ca sunetul sa fie redus mai mult sau mai putin. deci nu este un dispozitiv bun decat in masura in care hotul nu si-a facut temele.

dar in principiu nu prea poate sa opereze asupra antifurtului principal fara ca cel secundar sa dea alarma. ideal ar fi ca alarma sa se afle IN dispozitivul principal. din pacate trebuie sa asteptam pana se va gasi un industrias sa produca pe banda rulanta ceva integrat. costul de productie in serie mica ar fi ridicat.

sau poate ar fi bine sa ne maturizam si sa nu mai mergem cu bicicletele ci cu masinile, ca ceilalti.

Cine fura un dhs???

:)) Stau la curte.. si acum 2..3 ani mi s-a furat bicicleta Rich din curte... :)) deci e posibil.

Ceva de genul asta cred ca e de ajuns, doar ca e vreo 130$ 4chsmu1.gif

Ar mai fi si varianta asta

nu prea cred ca ai chef sa te duci la politie si sa te lauzi ca ai reusit sa trecuiesti bicicleta care ti-a fost furata. pe de o parte poa sa aiba hotul pile, informatori, cartite la politie. pe de alta parte nu o sa poti sa vii cu politia sa intri in casa omului. va trebui sa pandesti sa o scoata din curte si sa o scoata la targ ca sa o iei. si daca nu e politistul cu tine nu poti sa o iei din mana hotului decat daca ai un topor mai mare. iar toate cheltuielile astea, de logistica si de interventie in forta va trebui sa le suporti tu, nu te subventioneaza statul. e foarte de cacat statul asta, legile sunt de asa natura incat sa favorizeze erodarea paturii mijlocii.

inca ceva, daca hotul a vandut bicicleta la sfert de pret cuiva care e de buna credinta ce ii vei face aceluia? ii vei cere sa iti dea datele personale ale vanzatorului? cati iau acele date personale atunci cand cumpara o bicicleta SH?

e mult mai indicat sa impiedici si descurajezi furtul bicicletei tale si doar in al doilea rand sa faci recuperarea mai usoara.

si, nu in ultimul rand, ce te faci daca maine poimaine hotii invata si trucul asta ieftin si iti demonteaza tracker-ul imediat ce ti-a furat bicicleta?

pe scurt, eu, unul nu mi-as cumpara si monta tracker de-asta decat daca as avea o bicicleta in valoare de cel putin 2000 euro. dar prioritar ar fi sa am un U-lock de cel putin 70 euro - modelul asta de la bike-components pe care il speraclezi cel mai greu - si o alarma sonora de 30 euro. tracker-ul ar fi de natura sa imi ofere siguranta pt cazul extrem de rar in care hotul taie U-lock-ul cu ditamai foarfeca industriala si fuge cu bicla dupa ce o baga intr-o duba de unde a scos ditamai furca de taiat ditamai diametrul de aliaj dur.

sau mai sunt si alte modalitati de a farama un antifurt, nu numai la cald dar si la rece:

http://www.popsci.com/diy/article/2012-08/gray-matter-how-science-helps-bike-thieves

PS: La chinezi e mai ieftin. A comandat cineva de pe Alibaba? Trimit si in Ro?  http://www.alibaba.com/showroom/spy-bike.html

la chinezi toate sunt mai ieftin. spre exemplu:

http://www.youtube.com/watch?v=eOshOXcSkDA

Edited by otsdr
Adăugat la loc quote-urile