Levy

Sistem antifurt

Recommended Posts

Din punctul meu de vedere, "sfert de preț" și "bună credință" nu-și au locul în aceeași propoziție ;) .

Din punctul meu de vedere, "sfert de preț" și "bună credință" nu-și au locul în aceeași propoziție ;) .

ok, sa inteleg ca tu nu ai cumpara niciodata o bicicleta care a fost pusa la marketplace cu serie, cu poze etc. si ar avea sfert de pret?

sau un angrenaj la sfert sau niste roti la sfert de pret. sau niste actiuni la bursa la sfert de pret...

dar daca hotul vinde la sfert de pret unui intermediar care pune si el un adaos comercial si are alibi ca nu a fost la ora si locul furtului in calitate de hot iar tu nu poti sa trasezi conexiunea intre operator si plasator?... asta era ideea cu tracker-ul, e un dispozitiv ce isi are utilitatea intr-o gama restransa de biciclete, cele de competitii, in valoare de 3000 10.000 euro. unuia i s-a furat bicicleta pe care o bagase omul in masina si era cu ea la competitie la munte. si mai stiu pe unul care mi-a vandut o bicla la 600 lei acu 6 ani - avea furca judy sl, frana doar pe fata mx2, cadru merida dual matts, angrenaj truvativ pe patrat, roti wtb, lant si pinioane in stare buna, transmisie 1x9, o bicla decenta pt un beater si vanduta la 1/3 din pretul la care ai fi gasit-o in magazin - pentru a face rost urgent de bani sa plateasca detectivi si oameni de interventie pentru a-si recupera bicicleta de downhill in care bagase o gramada de bani. stia unde e, in ce oras e, avea insa nevoie de "intariri". deci, tracker-ul e de rahat pentru ca daca bicicleta trebuie luata cat mai repede de la un om pe care il poti dovedi ca are in mod sistematic legaturi de 'afaceri' cu hotul si sa dovedesti deci complicitatea la furt tainuind faptasul si ceilalti oameni de legatura, altfel nu ai sanse sa iti recuperezi bicicleta.

nu e vina cumparatorului ca hotul a furat. e vina legislativului ca nu a dat legi sa ocroteasca proprietatea privata si sa dea posibilitate celui pagubit sa isi recupereze prejudiciul si sa puna in spinarea hotului amortizarea pentru cheltuielile de paza si pentru ancheta. de-asta in trecut era expresia "cu varf si indesat". dar probabil ca vlad tepes era un om crud daca nu ii iubea pe hoti mai mult decat pe napastuiti.

eu, unul, ma consider napastuit sa fiu nevoit sa traiesc intr-un oras in care oamenii nu merg cu bicicleta tocmai pentru ca e prea multa poluare si pe deasupra nu isi pot asigura bicicleta impotriva furtului considerand ca decat sa faca o investitie pentru a o amortiza in mai multi ani mai degraba merg cu tramvaiul. in jungla de aici chiar trebuie sa ai o bicicleta scumpa, nu ca in olanda unde un harb te poate duce in siguranta peste oriunde pentru ca nu e jungla in trafic.

cand vor pune de parcari subterane etajate in bucaresti? nu e nevoie de paznic, robotul iti ia cartela si atat... cand ne va cuceri japonia probabil.

la care judecator pot sa ma duc incat sa obtin mandat de perchezitie a domiciliului daca bicicleta sta bagata in vreun subsol la vreun interlop?... sa fim seriosi, ai nevoie de firma de detectivi si securitate. sau de cunostinte in acel oras unde a ajuns bicicleta. pentru ca cele scumpe nu prea sunt vandute in acelasi oras.

intr-un fel e de vina si proprietarul pagubit de viitoarele furturi daca se lasa pagubas si nu depune eforturi pentru a fi prinsi faptuitorii. dar nu este el principalul vinovat ci cei care sunt legiuitori si ministri peste tara. iar asta e un fenomen generalizat doar ca difera de la o tara la alta in oarece masura. nu zic sa i se taie mana hotului dar sa fie reabilitat prin munca fortata daca nu isi permite sa plateasca de 4x valoarea produsului furat in cazul in care e prins ulterior. iar daca e prins asupra faptei trebuie sa fie disculpat penal cel care si-a aparat proprietatea. deci, hotul trebuie sa zica bine mersi daca scapa fara oase rupte. tu, personal, cum ai proceda daca l-ai prinde pe un hot incercand sa iti fure bicicleta? i-ai da bani ca sa nu mai fie nevoit sa fure, nu?

Asa cum pui tu problema, politia nu mai aresteaza pe nimeni ca n-are probe. In primul rand nu-ti iei dispozitivul de urmarire si lasi bicicleta neasigurata. Dar daca tu ai legat bicicleta (cu lant, u-lock, sufa),ti-a fost saltata,  si vezi si unde a dus-o hotul, ce proba le mai trebuie politistilor? Ala a venit pregatit de furat deci a premeditat.Eu cred ca ti-o recuperezi destul de repede, daca stii unde este, daca nu stii, si astepti sa-ti gaseasca politistii hotul... aia e alta treaba.

Asa cum pui tu problema, politia nu mai aresteaza pe nimeni ca n-are probe. In primul rand nu-ti iei dispozitivul de urmarire si lasi bicicleta neasigurata. Dar daca tu ai legat bicicleta (cu lant, u-lock, sufa),ti-a fost saltata,  si vezi si unde a dus-o hotul, ce proba le mai trebuie politistilor? Ala a venit pregatit de furat deci a premeditat.Eu cred ca ti-o recuperezi destul de repede, daca stii unde este, daca nu stii, si astepti sa-ti gaseasca politistii hotul... aia e alta treaba.

nu prea se grabesc politistii sa prinda astfel de hoti. mai mult o fac de ochii lumii ca sa se faca cum ca le pasa. crede-ma, e o conspiratie impotriva bicicletei ca vehicol pentru transport. e ok daca iesi la plimbare cu bicicleta trek precum lance armstrong sau george bush dar nu e ok daca te deplasezi in dauna folosirii automobilului.

poate ca ar trebui sa conspiram si noi impotriva celor care conspira. oligopolul inseamna conspiratie in sensul ca acei indivizi care sunt restransi ca numar se pot intalni si negocia pentru a stabili un pret pentru fiecare dintre noi, ceilalti care nu ne putem intalni incat sa negociem si sa stabilim preturile. din bube, mucegaiuri si noroi iscat-am frumuseti si preturi noi. asta e buba, suntem prea multi ca sa ne intalnim si sa iscam vreun idol nou.

speak, monkey, speak:

http://www.youtube.com/watch?v=fclNJMTISJM

everything leads to corruption...

Salutare

Ne-am apucat sa facem un sistem de monitorizare a bicicletei in sensu:

Un dispozitiv GPS si GSM.Cand tzoagla nu mai e trimiti un sms la numarul tau si primesti coordonatele GPS. Vrem sa bagam jucaria undeva in cadru si sa folosim cadru ca antena (aici o sa ne prindem urechile, pentru restul solutia exista).Cand bateria e pe gata se trimite sms cu avertizare. De asemenea in caz de indepartare a dispozitivului din cadru se trimite automat sms cu locatia.

Exista limitari, evident - acoperire GSM, contul prepay-ului sa fie valid

Eu nu sunt biker, ultima bicicleta ce am avut-o era un pegas asa ca va rog sa imi dati in cap cu idei, posibile probleme dar mai ales cu ceva componente "standard" dintr-o bicicleta ce poate fi folosit ca un lacas pentru jucarie.

Multzam

Pace mondiala.

eu as monta in cadru ( mai exact in locul unde intra tija de sa), ptr ca restul pieselor sunt usor de vandut separat, dar poti si in pipa, oricum, daca se fura trimiti instant sms :)

Io l-as baga in BB. Unul construit special sau unul de serie adaptat, daca dimensiunile permit.

Daca nu, in seat-tube, deasupra BB.

WTF is BB?

Altfel cred ca si pipa e un loc bun.

BB = Bottom Bracket = butuc pedalier / spatiul din cadru unde se infileteaza butucul pedalier.

Bottom Bracket e doar monoblocul. Trebuia sa spuna Bottom Bracket Shell - cochilia monoblocului.

Multumesc!

Mi se pare interesant un dispozitiv anti-furt GPS-GSM.

Nu inteleg cum poate fi montat discret, eficient si mai ales greu de identificat si contracarat.

Pentru un produs nou s-ar putea miza pe elementul surpriza dar pe termen lung?

Eu mi-am imaginat un dispozitiv gen bratara de puscarias care nu poate fi taiat ...

nu stiu daca a mai specificat careva, dar eu la fixa, imi leg cu un lant/antifurt foaia de cadru astfel, pe bicicleta el nu are cum sa plece. Bineinteles ca o leg si de un stalp/rastel/gard sau orice gasesc la indemana.

Daca iti taie antifurtul , ce mai conteaza ce ai legat tu cu el ?

• Upvote 1

Am vazut la cineva un fel de bara in forma de U groasa care cred eu ca nu prea ai ce ii face .Dar nu stiu cat de grea sa fie ,dupa ce am vazut eu parea greu

Eu cred ca antifurturile, sau utilizarea lor, trebuie facuta in functie de cat de departe in timp esti de bicicleta:

- mana pe sa (piata, parc) - nu e necesar

- 5 secunde + bicicleta la vedere (non-stop, piata, terasa) - lant, antifurt ordinar

- 15 secunde + contact audio (magazin, piata, terasa 'neprietenoasa' cu biciclistii) - antifurt rigid+alarma sonora

- mai mult timp (restaurant, supermarket, acasa) - sub pat...

La cat timp si munca am investit in biciclete pot fi considerat paranoic.....sau nu?

• Upvote 1

asa ceva?

da, asa ceva. Cu cateva modificari: parca ei au abonament lunar, ei gestioneaza pozitionarea.Noi vrem ca dispozitivul sa comunice direct cu beneficiarul. In plus noi furnzam ultima locatie stiuta (in caz nu este semnal gps ca baga bicicleta in beci) asa ca poti sa mergi sa vezi unde e beciul. (are card sd intern pe care face trackingul si ia informatia utila de acolo)

Avem deja primul prototip e un tub de 24mm diametru, lungime 30mm. Include un accu de backup in aceste dimensiuni.Se mai poate lucra la dimensiuni dar nu foarte mult.

Acuma bagam tare la soft sa il optimizam si pe urma o sa impartim cateva sa fie testate.Nu merge inca pe orange da o sa luam legatura cu ei sa vedem care e treaba.

Cat e in teste o sa lucram la aplicatia pe smartfon.

Referitor la dispozitivul de mai sus, e ceea ce folosim si noi insa generatie mai noua(nu ca ar conta).Din ce am citit pe forumuri, chiar nu inteleg de ce isi gestioneaza asa datele dar e treaba lor.

Asteptam curiosi apritia prototipului vostru si rezultatele testelor. Mult success si sa speram ca vom gasi asa ceva de cumparat in Romania, facut de romani.

Noi vrem ca dispozitivul sa comunice direct cu beneficiarul. In plus noi furnzam ultima locatie stiuta (in caz nu este semnal gps ca baga bicicleta in beci) asa ca poti sa mergi sa vezi unde e beciul. (are card sd intern pe care face trackingul si ia informatia utila de acolo)

Avem deja primul prototip e un tub de 24mm diametru, lungime 30mm. Include un accu de backup in aceste dimensiuni.

Asteptam noutati, dar fara reclama gratuita, da?

da, asa ceva. Cu cateva modificari: parca ei au abonament lunar, ei gestioneaza pozitionarea.Noi vrem ca dispozitivul sa comunice direct cu beneficiarul. In plus noi furnzam ultima locatie stiuta (in caz nu este semnal gps ca baga bicicleta in beci) asa ca poti sa mergi sa vezi unde e beciul. (are card sd intern pe care face trackingul si ia informatia utila de acolo)

Avem deja primul prototip e un tub de 24mm diametru, lungime 30mm. Include un accu de backup in aceste dimensiuni.Se mai poate lucra la dimensiuni dar nu foarte mult.

Acuma bagam tare la soft sa il optimizam si pe urma o sa impartim cateva sa fie testate.Nu merge inca pe orange da o sa luam legatura cu ei sa vedem care e treaba.

Cat e in teste o sa lucram la aplicatia pe smartfon.

Referitor la dispozitivul de mai sus, e ceea ce folosim si noi insa generatie mai noua(nu ca ar conta).Din ce am citit pe forumuri, chiar nu inteleg de ce isi gestioneaza asa datele dar e treaba lor.

Ma ofer cobai la testat.

Suntem 2 oameni ce lucram la asta, nu am firma sa ii fac reclama.

Asta ii modelul 3d. Cobaii vor fi in cluj doar.

post-16230-0-08385700-1390381405_thumb.png

• Upvote 1

Astia nu au fost in stare sa gaseasca o aeronava 'certificata' prabusita si voi vreti sa descoperiti o bicicleta furata cu ajutorul GPS?! Personal, va urez succes!

Astia nu au fost in stare sa gaseasca o aeronava 'certificata' prabusita si voi vreti sa descoperiti o bicicleta furata cu ajutorul GPS?! Personal, va urez succes!

Tocmai, noi nu suntem "astia" Noua ne place ceea ce facem, nu suntem numiti politic sau pe pile.Al dracu ca pana acuma merge brici.

Multumim de urari.

• Upvote 4