Levy

Sistem antifurt

Recommended Posts

Amuzant e că tipul zice că modelul e pe piaţă de 2 ani (în 2009), iar acum în 2014 Masterlock încă vinde aceleaşi chestii: acelaşi tip de încuietoare şi braţe cu secţiunea rotundă.

Eu nu văd decât U-lock-uri cu cheie normală, dar presupun că e mai "amuzant" să faci afirmații nefondate. Street cuff-ul are cheie tubulară, poate fi descuiat, însă asta e valabil pentru absolut orice încuietoare.

Cu brațele cu secțiunea rotundă m-ai prins, habar n-am la ce te referi.

l.e. Nu numa' că-i vechi, dar a mai fost și tot eu m-am găsit să comentez și atunci :-< (problema a fost descoperită la Kryptonite prin 2004-2005).

Cu brațele cu secțiunea rotundă m-ai prins, habar n-am la ce te referi.

Un u-lock cu secţiunea rotundă poate fi rotit după ce tai unul dintre braţe, ceea ce te scuteşte să-l mai tai şi pe celălalt. De asta se preferă u-locks cu secţiune pătrată sau altă formă care nu poate fi rotită, pentru a dubla timpul de tăiere.

Evident ca un sistem suplimentar. Plus ca are senzori de miscare si daca il atingi incepe sa urle.

vezi ca se strica cand ti-e lumea mai draga...

Vrei sa spui ca lasi bicicleta nelegata de stalp? Pai daca se urca pe bicicleta si o ia la fuga crezi ca il mai prinzi? Apoi crezi ca un ciocan bine plasat nu o poate dezafecta?

alarma aceea este o gluma… sunt extrem de slabe calitativ, am avut, nu vorbesc din auzite.

Un u-lock cu secţiunea rotundă poate fi rotit după ce tai unul dintre braţe, ceea ce te scuteşte să-l mai tai şi pe celălalt. De asta se preferă u-locks cu secţiune pătrată sau altă formă care nu poate fi rotită, pentru a dubla timpul de tăiere.

si nu numai :). sectiune hexagonala/patrata= suprafata mai mare de contact a "taisului" a boltcutter-ului, cu antifurtul, deci, mai greu de taiat, poate chiar sa alunece de pe sectiune ascutisul cand se aplica presiune.

Nu numai la u-lock exista sectiune hexa/patrata/whatever, si la lanturi cu zale:

[imagine ștearsă fiindcă site-ul sursă distribuie malware]

si una pe patrat:

[imagine ștearsă fiindcă site-ul sursă distribuie malware]

interesante aceste sisteme moderne de siguranta, insa in fata unor hoti verosi, nu stiu zau cata eficienta au........mie mi-a plecat odata o bicicleta cu lacat cu tot si de atunci ma "straduiesc" sa nu-mi prea las bicicleta singurica, oricat de legata ar fi.

Un sistem interesant:

• Upvote 3

No, aia da treaba, o inginerie buna.

Chiar daca hoţul are cheia se plictiseste pana il descuie.

L-am vazut mai demult, nu mi l-as lua. In ciuda incuietorii sofisticate, bara U se poate taia usor.

Probabil daca s-ar mai supradimensiona bara U... macar la un minim 15mm profil, si eventual cu sectiune patrata.

Sa daca vrem sa o "ardem" smart  *-:)

• Upvote 1

Excess Apple.

Normal, cine si-o luat gama completa Apple doar ca sa aiba de pe ce sta pe Facebook o sa cumpere si Skylock ca sa-si lege bicicleta "vintigi" in fata la Starbucks.

(@@MaC® stiu, unii mai folosesc MacBook-urile si ca sa lucreze de pe ele...)

Platesti acum si iti vine in 2015. Dar la 159$ nu e mult (fata VAT, fara transport). Pina acum aveam discutia despre lacate in sine si gps trackere cu alarma, deci doua componente. Iar cine vrea sa-l taie, trebuie sa o faca in doua locuri.

Ce spuneti de asta? http://seatylock.com/

Pretul pare a fi bun tinand cont ca sunt doua produse, se adapteaza la mai multe biciclete, nu e conceptul acela de lant integrat in cadru ca la VanMoof. 

Pentru doar deplasare urbana ... poate nu conteaza saua prea mult. Dar daca e una ieftina si de degradeaza repede, recumperi produsul cu totul? 

Pentru o pliabila insa mi se pare o solutie perfecta.