Sign in to follow this  
rolyv

S-a furat un Focus Raven Expert Carbon

Recommended Posts

Stiu ca sunt alte topic-uri referitoare la biciclete furate, insa atunci cand ti se intampla tie sau prietenilor iti vine sa strigi in gura mare, poate-poate cineva o dibui bicileta si persoana speciala care a smanglit-o.

Unui prieten din Cluj Napoca i s-a furat bicicleta Focus Raven Expert Carbon (fosta bicla de competitie a lui Elisei Miron de la Maros Bike). Bicicleta a fost furata din balconul apartamentului (et.1), hotii catarandu-se pe niste paleti de BCA. Este o piesa deosebita si am speranta ca va fi reperata usor in cazul in care apare in trafic sau la revalorificare. Mai jos sunt specificatiile si fotografii (are stickere cu Maros Bike pe cadru si furca, precum si altele, dupa cum se poate vedea din foto), in cazul in care aveti informatii va rog sa ii scrieti pe adresa popmihaiandrei@gmail.com, sau reply la acest post. Voi reveni si cu informatii privind seria cadrului.

Foto:

https://picasaweb.go...CL-Jw5zwpZaI1AE

Specificatii:

Cadru:

Carbon

Furca:

Rock Shox Recon Race, 100 mm - culoare alba

Cuvetarie:

integrata

Suspensie cadru:

nu

Pedalier:

Shimano XTR

Monobloc:

inclus cu pedalierul

Pedale:

-

Pinioane:

Lant:

Schimbator spate:

Shimano XT

Schimbator fata:

Shimano XT

Manete schimbator:

Shimano XT

Manete frana:

Avid Elixir R

Frana fata:

Avid Elixir R

Frana spate:

Avid Elixir R

Jante:

Mavic CrossRide

Spite:

Mavic CrossRide

Butuc fata:

Mavic CrossRide

Butuc spate:

Mavic CrossRide

Cauciucuri:

Continental Mountain King 2.2

Ghidon:

FSA XC 180

Pipa ghidon:

BBB

Sa:

BBB Anatomic Design

Tija sa:

Concept

post-12725-0-22136200-1350330073_thumb.jpg

post-12725-0-83133500-1350330095_thumb.jpg

Imi pare rau, roly, de bicicleta prietenului. Daca auzim ceva iti dam de veste.

Ce-i cu tine, nu mai dai nici un semn de viata?!

Din balcon ? E incredibil ! Asa ceva nu credeam daca nu citeam acum

Bafta la recuperarea ei...din ce-mi dau seama se fura foarte mult si-n Cluj,credeam ca doar in Bucuresti

Din balcon Isuse :)) imi cer iertare, dar e un ras amar. O sa ajungem sa construim incaperi secrete pe dupa dulapuri si biblioteci.

Tare mi-e teama ca cine a furat-o a stiut ce fura de s-a pretat la asemenea actiune, si e posibil sa nu se riste s-o vanda in tara. Dar va doresc succes in gasirea ei.

Imi pare rau pentru cele intamplate. Am vazut bicicleta de cateva ori in balconul respectiv si de fiecare data ma soca 'curajul' respectivului. Fara suparare, dar asta era unul dintre cele mai clare exemple de 'asa nu'. Era un balcon deschis, la parter, la inaltime mica. Bicicleta mi se pare ca nici nu era legata, o vedea oricine trecea pe strada si pe deasupra era o bicicleta scumpa si aratoasa care atragea atentia.

Sper sa o gaseasca, sa-l prinda pe hot si sa-i fie invatatura de minte amicului. Eu unul nu as depozita in conditiile alea nici macar gioarsa de oras care face 200 de lei.

Furtul din balcon e printre cele mai uzuale si mai la indemana hotilor, mai ales de la etajele inferioare. De aia s-au inventat de zeci de ani balcoanele inchise. Era o bicicleta cunoscuta, daca a furat-o ceva aurolac, sigur o sa apara pe undeva, in Cluj n-are sanse sa mearga cineva cu ea nici 10 minute fara sa fie "detectat". Asta daca nu e deja dezmembrata sau in drum spre Moldova sau Ucraina....

Oare din nou e vinovat proprietarul? Acum o sa urmeze sa ne zidim balcoanele din cauza hotilor?

Spor la recuperat si sa-i vedem pe hoti prin "balcoane inchise"!

• Upvote 1

Intr-un fel, daca raportam costurile bicicletei cu ceea ce puteau lua din casa, mai bine-i spargeau casa...

Imi pare rau, roly, de bicicleta prietenului. Daca auzim ceva iti dam de veste.

Ce-i cu tine, nu mai dai nici un semn de viata?!

Salut Sole,

e drept, nu am mai dat niciun semn pentru ca cresterea piticului ne ocupa tot timpul atunci cand este la Bucuresti. Cand este la bunici, fac naveta in fiecare sfarsit de saptamana la Petrosani HD si retur, Cu toate acestea am urmarit peripetiile CCC. Felicitari tuturor pentru tura Tinutului Sasesc! Am vazut imaginile si am citit ce s-a scris si sunt convins ca a fost o aventura pe cinste.

In ceea ce ma priveste, naveta a avut si partile ei frumoase pentru ca mi-a permis sa explorez zona Retezatului Mic pe bicicleta si am descoperit peisaje superbe. In general am facut ture de antrenament (40 km) pe asfalt, insa mi-am facut hatarul si am ajuns si pe munte. atasez si un link, poate va atrage pentru o tura la anul... https://picasaweb.google.com/110601642680165893577/TuraStanaScorota?authkey=Gv1sRgCKHxjoW9_Ni0VA

Toate cele bune!

Nașpa...Dar, din omul din greșeli învață. E drept, aceste topicuri cu furăciuni au 2 scopuri. Să ajute în promovarea ei și a crește șansele găsirii și a-i ajuta pe alții în a nu repeta greșelile victimelor.

Deci, pe lângă antifurturi și cabluri de tot felul, aveți grijă și acasă unde o țineți.

As dori sa fac o revenire la anuntul meu cu o precizare si o rugaminte. Lasand deoparte neglijenta/naivitatea proprietarului, furtul ramane un fenomen condamnabil. Este tardiv sa dezbatem cauzele si ne indepartam de scopul topic-ului.

De aceea apelez la voi, ca pasionati ai ciclismului, constienti de supararea prin care trece cineva caruia i se fura bicicleta, sa distribuiti anuntul (mai ales cei din Cluj) pentru a creste sansele (si asa reduse) de a-i da de urma. Cu siguranta va fi scoasa la vanzare, integral sau pe componente...Multumesc.

Deși nu sunt fan - ba chiar am "un cui" împotriva Facebook - poate nu strică să fie pus un anunț și acolo.

As dori sa fac o revenire la anuntul meu cu o precizare si o rugaminte. Lasand deoparte neglijenta/naivitatea proprietarului, furtul ramane un fenomen condamnabil. Este tardiv sa dezbatem cauzele si ne indepartam de scopul topic-ului.

De aceea apelez la voi, ca pasionati ai ciclismului, constienti de supararea prin care trece cineva caruia i se fura bicicleta, sa distribuiti anuntul (mai ales cei din Cluj) pentru a creste sansele (si asa reduse) de a-i da de urma. Cu siguranta va fi scoasa la vanzare, integral sau pe componente...Multumesc.

de acord cu Mac,baga si pe FB

M-am speriat un pic cand am vazut topicul asta.

Am crezut ca hotii si-au rafinat tacticile, se fura deja la filaj, biciclete scumpe, lezand nu doar furia priprietarilor, ci si articole din codul penal cum ar fi intrarea prin efractie.

Ma pregateam ca in loc sa-mi iau roti de 500e, sa ma duc sa-mi pun niste termopane mai de soi la balcon, sa protejez investitia deja facuta in loc s-o pierd.

Pot sa dorm linistit, nimic nu s-a schimbat, nici metode noi, nici exemple noi de "asa nu".

Ar merge niste stickere speciale cu mentiunea , pentru biciclete cu cadre de carbon: "Langa tine sau langa pat, atarnata de tavan."

Deși nu sunt fan - ba chiar am "un cui" împotriva Facebook - poate nu strică să fie pus un anunț și acolo.

se va posta si pe FB. Eu nu am cont :- , dar se ocupa pagubitul...