ombun

Mars de protest al biciclistilor din Bucuresti - 27 oct 2012

Recommended Posts

Bicicliștii din București ies în stradă pe 27 octombrie pentru a-și revendica dreptul de a exista ca participanți cu infrastructură proprie la transportul bucureștean.

Marsul se va desfasura pe o distanta de 13 km sub sloganul "Existăm și-o să avem bandă!".

Comunitatea Bicicliștilor va protesta și împotriva infrastructurii velo defectuoase din capitală care nu permite ca mersul pe bicicletă să devină o alternativă viabilă și durabilă la transportul cu autoturismul.

Marșul "Existăm și-o să avem bandă!" reclamă ineficiența celor 100 de kilometri de piste amplasate pe trotuare și declarate ilegale de către Brigada Rutieră București.

Timp de 3 ore, pe un traseu care va include câteva artere importante ce conectează Piața Constituției (punctul de plecare) de Piața Unirii – Piața Alba Iulia – Piața Muncii – Piața Victoriei – Piața Constituției (finish), participanții își propun să arate că locul bicicletei e pe carosabil și că bicicliștii bucureșteni merită un sistem de căi de acces gândit după standarde europene.

Acest eveniment este susţinut de

• Comunitatea Biciclistilor din Bucuresti

• Optar.ro

• Masa Critica Bucuresti

• Asociatia Bate Saua sa Priceapa Iapa

• Centrul pentru Politici Durabile Ecopolis

• Asociatia GreenRevolution

• ATU Asociatia pentru Tranzitie Urbana

• ViitorPlus

• Recicleta.ro

• Mai Mult Verde

• Motivation

• Curierii Tribul

• Comunitatea Pista Ma-sii

• Asociatia ROI

• Cycling Romania

• Portocala Mecanica

• Militia Spirituala

(lista ramane deschisa)

Afisul evenimentului:

Imagine postată

Iar aici, "Cum sa-ti afisezi revendicarile la un mars pe bicicleta":

Cei care au cont de facebook, pot sa "se inscrie" pe lista participantilor:

http://www.facebook....24899744326490/

• Upvote 7

foarte bine .. cu cat mai multe evenimente cu atat devine mai evidenta necesitatea pistelor ( bine important este si numarul participantilor, am mai fost eu in primavara la un eveniment de promovare si eram o mana de ciclisti )

Chiar daca sunt pitestean prin adoptie de cativa ani, o sa particip garantat. Felicitari pentru initiativa.

Exista vreo aprobare de la primarie sau politie pentru marsul-protest de 3 ore prin Bucuresti? Nu de alt ceva, dar sa stim cum ne vom comporta in raport cu autoritatile. Sau mai ales cum se vor comporta ele cu noi. Oricum, o initiativa laudabila!

Noi am respectat legea. Pe 9 oct am anuntat marsul la Primarie.

In cazul unui refuz, trebuia sa primim raspunsul si motivatia in doua zile (48 de ore). Nu am primit niciun raspuns timp de 6 zile. Asa ca in a 7-a zi am anuntat marsul.

(Art. 11. – Decizia prin care se interzice desfăşurarea adunării publice se comunică în scris organizatorului, cu arătarea motivelor care au determinat-o, în termen de 48 de ore de la primirea declaraţiei scrise.)

Drepturile si obligatiile participantilor la adunarile publice:

... sau un rezumat:

• Upvote 1

mariusescu, eram cu masina. Si pentru ca ploua, orasul era blocat. De aceea am preferat sa mergem spre periferie decat sa revenim intr-un parc.

hipo, nu esti singurul care se plange de situatia pistelor din parcuri. Chiar astazi vorbeam cu cineva despre o situatie similara (dar fara accident). Din pacate administratia face foarte multe ilegalitati iar cetateanul sufera.

Acolo au "spalat" banii cei de la parcuri... pentru ca cei de la Administratia Strazilor s-au "ocupat" de pistele de pe trotuare.

Este marsul biciclistilor, al Comunitatii. Iata lista sustinatorilor (de pana acum):

• Comunitatea Biciclistilor din Bucuresti

• Optar.ro

• Turific! handmade

• Masa Critica Bucuresti

• Asociatia Bate Saua sa Priceapa Iapa

• Centrul pentru Politici Durabile Ecopolis

• Asociatia GreenRevolution

• ATU Asociatia pentru Tranzitie Urbana

• ViitorPlus

• Recicleta.ro

• Mai Mult Verde

• Cicloteque

• Motivation

• Curierii Tribul

• Comunitatea Pista Ma-sii

• Asociatia ROI

• Cycling Romania

• Portocala Mecanica

• Militia Spirituala

• Skirtbike

• We Bike

• Pump Shop

• Bicicletele Pegas

• Mieztrials Bike School

• Bicishop

• Publicicleta

• Drumul bicicletei

• Kite Bike

• Buna dimineata, Bucuresti

• VforVerde

• RomâniaPozitivă

• noinu.ro

• MBike

• Freerider.ro

Este primul titlu de intrunire (de care aud si eu) care suna explicit si pune direct degetul pe rana. Imi va placea sa particip. :(|)

• Upvote 1

Daca nu puteti sa faceti o pancarta cu revendicarea pe care vreti s-o transmiteti, va rugam totusi sa veniti pregatiti ori cu fluiere ori cu masti de praf.

Imagine postată

O forma de protest este cea propusa de Cosmina Dinu. Daca aveti prin casa masti de praf sau daca v-au ramas mastile de la "gripa aviara", veniti cu ele la mars.

Bucurestiul este cel mai poluat oras dintre cele 27 de orase monitorizate de UE timp de 3 ani de zile. Traficul auto a fost identificat ca sursa principala de poluare.

Deci, masca pe fata ! Iar daca nu aveti, un batic (alb?) sau o batista poate transmite la fel de bine mesajul. La magazinele de bricolaj ve-ti gasi masti pentru praf la 5 lei / 3 bucati.

Ne straduim ca toti membrii WarpSoft impreuna cu prietenii din jur pasionati de pedalat sa fim prezenti.

@ombun, pai si cum pot fuma cu masca aia pe fata :) ?

Îi faci o gaură cu o foarfecă - numa' bine ții tot fumul pentru tine ;)

• Upvote 4

primiti si cu masca de aia verde de pe vremea impuscatului?

Vorbește cu Bogdan să-ți facă o șapcă verde militar, croială a la Fidel, să te asortezi.

primiti si cu masca de aia verde de pe vremea impuscatului?

Daca are revizia la zi si filtrele nu sunt infundate.

heheheh, nebun esti bre ombun.

Ii rugam pe cei care pregatesc pancarte / banere, sa impartaseasca imagini ale acestora cu ceilalti participanti. Pentru ca este un mars de protest am vrea sa incurajam biciclistii sa participe cu propriile revendicari (pancarte/banere) la acest mars. Rugamintea este sa aveti grija ca mesajele sa nu incalce legea deoarece nu va fi permisa afisarea lor. Aici este un rezumat al legii care va poate fi de ajutor:

Iar aici este un ghid de realizare a unei pancarte si cum poate fi ea atasata de bicicleta: