Sign in to follow this  
rzv007

Bicicleta SSP cu frana torpedo (la pedala)

Recommended Posts

am cumparat in toamna ...credeam eu afacere.....o bicicleta nou-nouta fixie...ma uit pe net, pe site , youtube etc ...ffff frumos. Merg cu cursiera cand am timp.... si dupa o plimbare de cateva zile prin Munchen ....ma hotarasc sa cumpar fixia ...sa merg toata ziua prin oras, sa am 20-30km in fiecare zi in picior, sa mentin antrenamentul si sa inlocuiesc masina. Surpiza = fixia nu avea frana decat la mana si era pe fata.....bineinteles am vandut-o in pierdere si nou-nouta. Dar am un nou proiect FIXIE cadru cursiera (alb), jenti late (rosii) si frana pe pedale. Ma ajutati cu sfaturi ????? sau exista asa ceva. Exista cadre speciale??? multumesc

Eu cred că nu ai înţeles tu ce e aia o fixă!

La fixie, pedalele şi roata spate se învârt ÎNTOTDEAUNA împreună! Deci implicit dacă te opreşti din pedalat, roata spate se opreşte (dacă te ţin bulanele :P )

Cred că ce ai avut tu a fost un SSP. Conversia la fixă te-ar fi costat vro 10 euro, preţul unui pinion fix. Nu trebuia s-o vinzi.

• Upvote 2

nu m-am facut inteles deplin.....era pe o parte singel-speed .....si pe parte cealalta fixie.....la 40km ora nu aveam cu ce pune frana si era sa o rup in bucati......si DA = nu m-au tinut bulanele la frana. iar frana fata cred ca era de forma ca aia frana nu era......Era Vicini spartana..... si vreau ceva exact ca aia doar ca frana la pedala

Explica-ne ce intelegi prin frana la pedala. Deocamdata e un concept nou si abstract pentru marea majoritate.

• Upvote 1

presupun ca se refera la sistemula ala de la pegasurile vechi: cand apesi invers pedalierul se franeaza. Nu mai tin minte cum se numeste avea o parghie in partea opusa pinionului care se prindea se cadru.

Frana torpedo, sau frana la picior, sau contrafrana, sau frana la retropedalare, sau coaster brake (eng).

Orice fixie are frana la picior, ca doar cu piciorul o opresti, destul de similar la la torpedo.

• Upvote 1

nu m-am facut inteles deplin.....era pe o parte singel-speed .....si pe parte cealalta fixie.....la 40km ora nu aveam cu ce pune frana si era sa o rup in bucati......si DA = nu m-au tinut bulanele la frana. iar frana fata cred ca era de forma ca aia frana nu era......Era Vicini spartana..... si vreau ceva exact ca aia doar ca frana la pedala

Frana/maneta/placutele erau de proasta calitate, sau prost setate...eu folosesc o singura frana (model din 1985) si ma tine perfect. Nu inteleg de ce trebuia sa vinzi bicicleta, mie mi se pare ca avea o problema rezolvabila in 5 minute sau cu cheltuieli minime.

pai si pe cadrul ala nu puteai sa iti montezi o frana si pe spate? in fine...

franele alea torpedo sunt ok pentru estetica dar nu prea eficiente, depinde unde te prinde ceasul rau cu picioarele

• Upvote 1

Frana torpedo e ok la viteze mici si nu pentru urgente, la fixa e altfel tre sa inveti bulanele sa opreasca roata spate iar frana fata, daca o ai, ramane pentru urgente.

da...la pegasul vechi ma gandeam = TORPEDO= si nu prea aveam ce regla la frana aceea ....jeanta era doar de fite nu si functiona corect pt franare....eu credeam ca frana e pe torpedo....dar in fine....care sunt dezavantajele unei asemenea frane??????....si daca se mai gaseste de cumparat >> butuc torpedo spate (sa nu gresesc denumirea).

Mai exita biciclete noi 2012-2013 cu frana pe pedale?????

Frana/maneta/placutele erau de proasta calitate, sau prost setate...eu folosesc o singura frana (model din 1985) si ma tine perfect. Nu inteleg de ce trebuia sa vinzi bicicleta, mie mi se pare ca avea o problema rezolvabila in 5 minute sau cu cheltuieli minime.

janta era de vina...nu frana sau placutele

Butucul torpedo nu are nici o legatura cu butucul cu pinion fix. La torpedo te poti opri din pedalat si roata se invarte in continuare, deci nu e sistem fix.

In consecinta ai o bicicleta single speed sau, cu o singura viteza in romaneste, dar nu e fixi-pixi.

care sunt dezavantajele unei asemenea frane?

Pe scurt, frâna spate (de orice fel) folosită de una singură e aproape complet inutilă în general. În trafic poate fi chiar periculoasă, mai ales dacă e de picior. Când ai de ales, foloseşte frână pe roata faţă.

Frâna spate e utilă în cazuri aparte. Asta de picior e ok pentru plimbări prin locuri nepericuloase, gen parc. Frâna pe spate e folosită la BMX sau dirt jump pentru reglări fine ale vitezei de apropiere de rampe sau după aterizări. E utilă în trafic ca backup dacă vreodată te trezeşti fără frâna faţă, sau dozată combinat cu cea din faţă pe ud, în ideea că dacă derapezi să derapeze fundul nu faţa. E utilă la biciclete specializate gen MTB sau tandem în anumite condiţii.

Când frânezi corpul tău se duce în faţă şi se sprijină pe ghidon, furcă şi roata faţă. Greutatea şi forţa de inerţie apasă pe punctul de contact pe sol şi contribuie la forţa de frânare. Pe roata spate nu apasă decât părţi foarte mici din greutatea ta şi-a bicicletei şi aproape nimic din inerţie. Dacă frânezi cu spatele roata spate se blochează imediat şi se târâie pe sol. Se obţine frecare în felul ăsta dar e mult mai slabă şi ineficientă decât cea pe care ai obţine-o pe faţă. Plus că apare deraparea, care nu se rezumă doar la direcţia faţă-spate ci se poate duce şi-n lateral. În care caz faci buf.

Prin contrast, frâna prin faţă foloseşte mare parte din greutate şi inerţie pentru frânare deci e mult mai eficientă. Doi, e mult mai puţin probabil să derapezi (pe sol suficient de aderent, nu vorbim de ud, pietriş, iarbă, praf etc.) pentru că o frână bine reglată nu va bloca roata, de la o anumită forţă în sus saboţii patinează, deci obţii un fel de ABS. (Pe spate nu e valabil pentru că nu obţii niciodată destulă forţă de rotaţie ca să patineze saboţii.)

Frâne faţă care să blocheze se folosesc la bicicletele pentru acrobaţii, unde ciclistul are nevoie în anumite situaţii să stea în echilibru pe o roată care nu pleacă de sub el.

O întrebare frecventă a începătorilor este "dar nu mă dau peste cap dacă frânez cu faţa?" Este teoretic posibil, dar e foarte puţin probabil. E nevoie de deceleraţie enormă pentru a zbura efectiv peste ghidon. În 99% din timp n-o să ai ocazia să faci asta. Se poate întâmpla la frâne instinctive şi extrem de puternice de la viteze foarte mari. În restul timpului e mai probabil să fii proiectat jos din şa şi să aterizezi pe picioare. Aici depinde cât de sus e şaua faţă de ghidon, dacă ai standover suficient ca să aterizezi cu picioarele pe sol nu cu oole mânjite pe top tube etc.

Doi la mână, hai să ne gândim ce s-ar întâmpla în cazul ăla la care dacă ai frâna cu faţa ai zbura peste ghidon, dacă în loc de asta ai frâna cu spatele: te-ai înfige ca-n brânză cu tot cu bicicleta, pentru că frâna ar fi aproape neglijabilă. Şi tot peste ghidon ajungi. Dar măcar cu frâna faţă îţi rămân celelalte 99% din cazuri în care ai control şi eficienţă crescută.

• Upvote 5

+1. Si felicitari pentru rabdarea de a scrie aceste explicatii.

Ce a zis wirespot e 100% adevarat dar trebuie adugat ca sunt unii biciclisiti care au f mult talent si experienta incat sa merga pe fixe fara frana fata si sa faca asta in siguranta. E drept sunt putini dar nu e chiar extrem de riscant dar necesita f f multa experienta. Eu nu fac parte din aceasta categorie dar am mers fara frane pe fixa si stiu ca desi e dificil nu e imposibil si am mers prin bucuresti la ore de varf prin trafic fara sa fiu calcat de masini sau sa ma lovesc de pietoni.

In seara asta am vazut o cursiera in parcare la Carrefour cu butuc torpedo si fara alte frane, pe langa asta avea si foaie de 52 si pinionul undeva la 18. Cu asa ceva eu nu mas da prin traficul din bucuresti dacat in weekend si mergand incet.

eu am asa ceva (52 cu 19) si merg in fiecare zi prin Bucuresti (de dimineata pana seara).

normal, ce are sula cu prefectura. pardon... ce are frana la torpedou cu lipsa sigurantei.

Deraparea unei bicicleta cu torpedo este mereu controlata chiar si atunci cand nu ai experienta caci piciorul cu care apesi pedala in momentul in care franezi iti spune in mod inconstinet care este directia in care o sa patineze bicla . In plus, centrul de greutate al biciclistului care actioneaza frana la pedala difera de centrul de greutate al biciclistului care apasa o maneta, primul se deplaseaza spre spatele axului pedalier , al doilea spre fata.

Nu am mers demult pe o astfel de jucarie si nu as renunta la sistemul de viteze oferit de bicicletele moderne dar asta nu inseamna ca torpedoul este mai ineficient la franare.

Sunt de acord ca frana fata este performanta in cazul decelerarilor violente ,dar ... frana principala este cea care-ti ofera siguranta relativa in conditii de echilibru precar si asta este pe roata spate.

Pentru cei care inca sunt confuzi, FIXI este cu totul si cu totul alta ciorba. Cand va urcati prima oara pe o bicicleta fara relanti in 10 m fie faceti buf fie va ridicati involuntar picioarele in aer.

bai ce-mi plac mie subiectele amuzante.

pai facem altcumva.....cumpara orice produs NOU.....si apoi vinde-l tu peste 2.zile cu acelasi pret..... daca reusesti sa imi spui.....ai fi cel mai tare vanzator

eu chiar nu mai inteleg....toate bicicletele 90% pana in 1990 erau un singur pinion, roata se invartea - pedalele nu se invarteau, si aveau frana la pedala ...atat..... toti astia peste 30ani am invatat pe bicicletele astea sa mergem> Torpedo, Pegas, Ukraina......(scuze daca am pocit vreuna)....ps>fiumiu are una Kero-copii un singur pinion+frana pe pedale <):)

eu am asa ceva (52 cu 19) si merg in fiecare zi prin Bucuresti (de dimineata pana seara).

pune si tu o poza daca ai

eu chiar nu mai inteleg....toate bicicletele 90% pana in 1990 erau un singur pinion, roata se invartea - pedalele nu se invarteau, si aveau frana la pedala ...atat..... toti astia peste 30ani am invatat pe bicicletele astea sa mergem> Torpedo, Pegas, Ukraina......(scuze daca am pocit vreuna)....ps>fiumiu are una Kero-copii un singur pinion+frana pe pedale <):)

Si totusi bicicletele de care vorbesti tu nu sunt cu pinion fix, sunt doar biciclete cu 1 pinion

Am schimbat numele topicului, ca sa terminam cu "controversele".

O bicicleta cu o singura viteza si frana prin retropedalare ("torpedo") nu e "fixa". Pe o fixa poti pedala si inainte si inapoi, butucul spate fiind solidar cu pinionul.

• Upvote 1