Sign in to follow this  
rzv007

Bicicleta SSP cu frana torpedo (la pedala)

Recommended Posts

In plus, centrul de greutate al biciclistului care actioneaza frana la pedala difera de centrul de greutate al biciclistului care apasa o maneta, primul se deplaseaza spre spatele axului pedalier , al doilea spre fata.

Nu prea. Nu ai cum nega inerţia. Îţi poţi cel mult coborî cu câţiva cm centrul de greutate, dar asta o face oricum şi un ciclist obişnuit cu manete de frână; fie că se lasă în spate şi în jos, fie că se lasă jos pe pedală în pregătire pentru a păşi pe sol.

Doi la mână, coborârea centrului de greutate este utilă doar dacă frânezi cu faţa. Pentru roata spate e complet irelevantă.

Trei, dacă te referi la forţa cu care ciclistul apasă cu piciorul pedala înspre spate, e utilizată aproape integral pentru a ţine roata spate blocată. Şi mare parte din ea e irosită, pentru că e suficientă o forţă mică pentru a bloca torpedoul. Restul forţei aplicate stresează inutil angrenajul şi transmisia.

Deraparea unei bicicleta cu torpedo este mereu controlata chiar si atunci cand nu ai experienta caci piciorul cu care apesi pedala in momentul in care franezi iti spune in mod inconstinet care este directia in care o sa patineze bicla .[...]asta nu inseamna ca torpedoul este mai ineficient la franare.

De acord că frâna torpedo e uşor de învăţat. Motiv pentru care se foloseşte pe biciclete de copii şi pentru plimbări şi ne amintim cu drag de Pegas.

Dar nu este eficientă. Nu are cum să fie. Nu beneficiezi decât de o parte foarte mică din greutate şi inerţie, deci forţa de frânare e foarte mică comparativ cu faţa; nu beneficiezi de nimic la coborârea centrului de greutate; roata e blocată deci riscul derapării e permanent; uzezi prematur anvelopa. Frâna pe faţă utilizează părţi mari din inerţie şi greutate, deci forţa de frânare e mult mai mare; are un mecanism anti-blocare implicit; disipă energia excesivă (prin transformare în căldură) la nivelul saboţilor, nu prin peticul de contact al anvelopei.

ce are frana la torpedou cu lipsa sigurantei.

Nimic, în afară de următoarele:

* Distanţă de frânare mai mare.

* Risc de derapare mereu prezent.

* Pentru a frâna trebuie să inversezi brusc activitatea normală a picioarelor.

* Te lipseşte de ajustări spre spate ale poziţiei pedalelor.

* E un sistem de frânare care necesită să rămâi cu picioarele pe pedale.

Ultimul punct în special este absurd de periculos. O parte esenţială a unei frânări sigure e posibilitatea de-a finaliza cu picioarele pe sol, independent de sistemul de frânare. Torpedo în schimb îţi cere să rămâi cocoţat şi să faci derapări controlate. E cool când eşti copil şi-o faci în parc. În trafic e moarte curată.

Iar penultimul punct e ceva ce mie-mi lipseşte foarte mult pe torpedo. Când virezi sau te apropii prea mult de bordură ai nevoie să ridici o pedală, ceea ce pot să fac liniştit dacă dau în spate. Tot datul în spate în permite să fac un fel de substitut de trackstanding, cu mişcare foarte mică în faţă, dând în spate puţin pedala apoi apăsând puţin şi repetând asta. E imposibil s-o faci pe un freewheel şi pedalând doar înspre faţă pentru că intri la un moment dat în zona moartă, cu pedalele [semi]verticale.

Sunt de acord ca frana fata este performanta in cazul decelerarilor violente ,dar ... frana principala este cea care-ti ofera siguranta relativa in conditii de echilibru precar si asta este pe roata spate.

ma, eu cand va ziceam ca e amuzant, voi nu si nu. Batman batman.

cumpara orice produs NOU.....si apoi vinde-l tu peste 2 zile

asta e amuzant. Nu ca n-ai obtinut banii :D
  • Upvote 2

În trafic e moarte curată.

Si totusi frana torpedo se foloseste doar pentru bicicletele de oras.

Chiar si acum mari producatori ca Shimano si Sram continua sa fabrice butuci cu viteze integrate si torpedo.

Nu e o frana chiar asa de rea, totul tine de obisnuinta. Nici mie nu-mi place dar stiu sa o folosesc daca nu uit de ea.

mda..am vazut,cu intarziere ce scrie pe aici.deci..am o vicini spartana cu butuc flip/flop si merg pe cel fix dupa ce am mers pe cel liber vreo luna de zile.am incercat fixul si mi-a placut...ba,am mai multe biciclete si cand m-am suit pe mtb ma simteam ciudat pt ca pot da cu picioarele in gol.folosesc frana fata si intradevar pana te obisnuiesti cu ea s-ar putea sa ai ceva emotii dar dupa aceea vei vedea cat este de eficienta frana pe fata.in fine3.daca nu iti placea nici una dintre variante iti puteai schimba butucul cu probabil mult mai putin din suma pe care ai pierdut-o pt ca ai vandut-o asa de repede.dar mie imi ridici un alt semn de intrebare...daca tu mergi cu o cursiera cum de nu stii ca cea mai eficienta frana este frana fata?cauta postari ale ciclistilor cu experienta si vei vedea ca asa e.aaa,si inca ceva..nu e nimic in neregula cu janta fata sau cu sabotii de frana.poate trebuia sa incerci sa tocesti vopseaua de pe janta(prin franari dese)si atunci se schimbau lucrurile.e o frana clasica pe clesti,normala nu ar fi trebuit sa ai probleme decat daca era ceva din fabrica.imi pare rau ca ai vandut bicla si sper sa iti gasesti una care sa iti placa.ai putea la noul proiect sa ai grija sa ii pui butuc torpedo(coaster brake) si gata...sau iti mai iei o vicini si ii schimbi butucul...ba chiar ai putea sa ii pui si o frana pe saboti/spate ca iti permite cadrul,e gaurit pt surub.chiar,daca vroiai frana pe spate de ce nu ti-ai pus o maneta de frana cu clesti?in fine.bafta si spor la pedalat.

Salutare ,

Am de facut o alegere si as avea nevoie de un sfat din partea voastra.

Am o fixa si intr-adevar ca la curbe mai aplecate sau pe langa bordura faptul ca pedalele nu se opresc , poate reprezenta un real pericol.

In conditiile de mai sus vreau sa schimb butucul spate fie cu un freewheel fie cu unul torpedo. Bicicleta este deja dotata cu frane de mana fata/spate deci daca e freewheel pot utiliza frana de mana pe spate.Acum nu-mi dau seama ce pierd daca nu pun una torpedo in loc de freewheel.

@@wirespot spuneai

E imposibil s-o faci pe un freewheel şi pedalând doar înspre faţă pentru că intri la un moment dat în zona moartă, cu pedalele [semi]verticale

te refereai la Torpedo probabil nu la freewheel - gresesc ? freewheel , e similar cu ceea ce gasim la cursiera - right ?

Salutare ,

Am de facut o alegere si as avea nevoie de un sfat din partea voastra.

Am o fixa si intr-adevar ca la curbe mai aplecate sau pe langa bordura faptul ca pedalele nu se opresc , poate reprezenta un real pericol.

In conditiile de mai sus vreau sa schimb butucul spate fie cu un freewheel fie cu unul torpedo. Bicicleta este deja dotata cu frane de mana fata/spate deci daca e freewheel pot utiliza frana de mana pe spate.Acum nu-mi dau seama ce pierd daca nu pun una torpedo in loc de freewheel.

Eu am încercat o biclă cu torpedo şi m-a scos din sărite. Prefer să am libertatea să pot învârti pedalele în spate. De multe ori ai nevoie să le dai un sfert de tură în spate să pleci de pe loc sau să o sprijini de o bordură şi nu poţi.

Pune-ţi freewheel dacă tot ai frâne.

• Upvote 1

multumesc, iau in calcul treaba asta.

Din ce am citit  aici as putea achizitiona un pinion freewheel pe care sa-l pun pe butuc in locul celui fix .In afara de numarul de dinti al pinionului ,dupa ce caracteristici tehnice se face alegerea ?

Ceva recomandari in sensul asta ? probabil ca si in acest caz exista branduri consacrate care fac astfel de componente cu raport calitate pret decent.

Eu câtă vreme am avut SSP (între timp mi-am pus Nexus 8, pentru că în Cluj sunt cam multe dealuri...) foloseam pinion din cel mai ieftin posibil, ceva chinezărie cu 25 de lei. Mă ţinea cam cât un lanţ, aprox 3000km.

da trebuie sa citesc putin,

La prima vedere din ce observ exista pinioane freewheel mai late altele mai subtiri ori de asta depinde si alinierea pinion-foaie cand freewheelu vine pe butuc.

Probabil ca sunt pe caprarii unele pentru road altele mtb/freeride, etc din motivul asta am intrebat ce caracteristici trebuie sa am in vedere . 

Trebuie sa ti cont de latimea pinion, lant, foaie si sa aliniezi pinionul cu foaia. Apropos, sistemul torpedo (coaster brake pe englezeste) contine freewheel intr-insul.

• Upvote 1

mercy, am sa tin cont.

ma declar pierdut .torpedo nu este similar cu pegasul vechi (frana de picior la actionare) ?

LE: corect in sensul ca poti lua o pauza de la pedalat ramanand pe loc cu picioarele insa ... nu poti da inapoi in anumite situatii pentru ca intervine frana de picior (freewheel vs. torpedo).

@@biker78: da, torpedo vroiam să zic. Sunt câteva variante:

* Trackstanding "real" presupune să poţi controla fin mişcarea în ambele sensuri (faţă + spate). E posibil doar pe fixie.

* Şi pe torpedo şi pe freewheel există varianta să staţionezi cu roata într-o locaţie care te face să rulezi în spate: denivelare, deal etc. Mişcarea spre spate are loc de la sine, pe cea spre faţă o furnizezi tu.

* Pe freewheel poţi face un trackstand "fake": dai pedalele puţin în spate şi înaintezi puţin în mod repetat. E fake pentru că nu stai pe loc ci te mişti în faţă, dar câte puţin.

* Mai există varianta să blochezi ambele roţi şi să stai pur şi simplu în echilibru, dar ai nevoie de un simţ al echilibrului foarte bun şi de manevre din ghidon.

• Upvote 1