(!8Y_M

Program simulator forte cadru

Recommended Posts

Salutare,

Vin si eu cu o rugaminte... daca aveti careva sa-mi donati si mie... vr-un program care simuleaza fortele intr-un cadru... fie el si bidimensional... nu e musai sa fie 3d

Nu conteaza daca este trial sau full... SAAaaauuuuu... daca nu se doreste raspandirea programului... pot explica ce si cum... eventual si pe schite si sa mi se dea direct rezultatul.

Multumesc!

Iti trebuiec programe care folosesc metoda elementului finit, si sunt extraordinar de scumpe, iar fara cunostinte solide in domeniu nu faci nimic (uite aici niste exemple ansys, abaqus )

Am un prieten care lucreaza cu programe de acest gen, este asistent la Rezistenta Materialelor, te pot pune in legatura cu el, dar momentan e ocupat cu doctoratul pana pe 1 noiembrie.

ideea e ca nu am nevoie de fortele din interiorul tevii de la cadru.. ci sa `desenez` modelul de cadru.. si sa sa aplic o forta de X kg/J/N si sa-mi spuna cat simte suspensia.. sau sa aplic pe suspensie si sa-mi spuna cat resimte roata spate... si mai era problema si cu cursa suspensiei sa vad cat se lasa `burta` cadrului

nu e graba... oricum daca nu gasesc... incerc babeste... cu 2 cantare.. pana-mi iese pasenta:P dar preferam un programel ceva:D

Multumesc oricum!

Bft all!

Deci practic tu vrei sa obti o distributie de forte (statice) data de o anumita forma a cadrului, nu neaparat sa afli tensiunea (stress) in material...

Deci practic tu vrei sa obti o distributie de forte (statice) data de o anumita forma a cadrului, nu neaparat sa afli tensiunea (stress) in material...

dap... exact... nu sstresul din cadru.. ci... parghiile suspensiei spate si dimensiunile lor...

ideea e simpla... vreau sa fac o bicicleta... chopper style.. cu suspensie spate reglabila... pe inaltime... gen sistemele hidraulicele de la o masina... sa cobor si sa ridic suspensia...

am amortizoare care sunt presetate ca si duritate.. si desenand cadru...sa aflu daca cursa amortizorului imi permine o cursa suficienta a `burtii`cadrului de la un -3cm pana la un +20cm in conditiile in care amortizorul are cursa doar 13cm si MAI ALES FORTELE resimtite de acesta in conditiile in care asupra axului spate se exercita X forte pe verticala... vorbind doar de greutatea mea si a bicicletei... nu de hopuri...

asta o zic in ideea ca .. pe langa estetic cadrul trebuie sa fie si functional... sau invers.... si in functrie de forta resimtita de suspensie spate... sa stiu ce fel de piston sa aleg... sau sa modific parghiile cadrului incat sa pot sa ma incadrez pe una din cotele pistoanelor hidraulice

solidworks

sa inteleg ca e nume de program? sau doar a fost o constatare/observatie?

Nu. Solidworks este un program de modelare parametrizata care are si ceva modul de analiza cu elemente finite, dar in estenta este un program CAD (computer aided design) profesional pe langa CATIA, ProEngineer, AutoCAD si altele pe aceiasi tema.

Mai caut si io si mai intreb maine la serviciu daca stie cineva un programel simplu freeware sau macar shareware care sa-ti permita sa afli o distrinutie de forte, si in final niste reactiuni la nivelul solului, pentru un anumit cadru (frame).

Multumesc frumos! Raman dator de cinste!!

Apropo... a nu se sari cu vederea... daca nu se doreste instrainarea programului ma multumesc si cu un simplu rezultat, desi am in plan pe viitor un trike cu acelasi sistem.. dar pe toate 3 rotile (spate independent)... deci programul mi-ar fi mai de ajutor:P + de asta pot sa-mi desenez eu exact cadrul asa cum mi-as dori!

O seara placuta in continuare!

Sunt un nemernic, desi n-am uitat de tine, n-am avut timp sa caut, iar la serviciu am avut ceva incarcare si daca as fi intrebat de alceva decat despre proiectul in curs as fi luat bataie! :))

Trimite-mi te rog pe mailul personal, i.e. sebastian [dot] petrisor [at] gmail [dot] com o schita de mana cu datele problemei, o schita cat de sumara... deseneaz-o pe hartie si fa-i o poza, sau un desen in MSpaint, orice.

da... ideea era ca eu vroiam ceva free... merge si trial/demo... nu e nevoie sa fie full dar sa-mi permita sa desenez cadrul si sa-i modific parghiile in asa fel incat sa pot sa ma incadrez pe forta amortizorului...

in lipsa de program o sa incerc sa creez o macheta...cadru din lemn (parghiile) ca sa pot sa le modific dimensiunile si o sa apelez la un cantar... sper doar sa afiseze identic si pe verticala si pe orizontala (cum vreau sa fie amortizorul)... logic... luand in calcul si fortele de frecare din `balamalele` parghiilor...

Desi n-am putut raspunde in timp util cu probabil ca ai fi avut nevoie o faca acuma in speranta ca va fi totusi folositor cuiva. Am dat recent de o aplicatie: Autodesk® ForceEffect™ din pacate pare a fi doar in varianta mobile (ifoane si androide). Imaginile sunt graitioare zic: