Sign in to follow this  
paunstefan

BMX vs. MTB

MTB sau BMX  

1 member has voted

1. 1. MTB sau BMX

• MTB
      12
    • BMX
      0

Recommended Posts

Care credeti ca merge mai bine si ca e mai buna un BMX sau o MTB . Eu votez 100% pt MTB. pe BMX ai echilibru mult mai prost decat pe MTB si sunt grele rau BMX-urile . Deci vot MTB.

Asta e ca si cum ai compara merele cu portocalele:!: Fiecare bicicleta e buna in felul ei si se foloseste in scopul pentru care a fost construita. Cu un BMX nu poti face ce faci cu un MTB si nici invers.

Da ai dreptate dar intrebarea mea a fost care merge mai bine si care va place mai mult.

"Merge mai bine" ? in ce sens ?

BMX-urile au fost proiectate din start pentru sarituri si alte "fite", totul intr-un parc, pe cand MTB-urile au fost proiectate pentru a parcurge distante uneori mari pe teren accidentat (tocmai de-aia nu prea sunt potrivite ca CityBike, chiar daca mai nou asa e moda).

Deci, asta e ca si cum ai intreba : care e mai buna, o masina de teren 4x4 sau o limuzina ?

Asa cum zicea si LucianTheOne fiecare isi are menirea ei.

Daca vroiai sa intrebi cu care se pot face mai bine "trucuri" pai atunci as zice ca cu BMX, iar daca intrebi care-mi place mai mult iti raspund clar ca MTB, pentru ca nu suport BMX-urile :-P

Da vreau sa intreb care va place mai mult . nu care e mai buna pentru sarituri sau off-road. Si un MTB e buna si ca CityBike eu am una de 2 ani si merg si prin parcuri si pe strazi pe asfalt e foarte buna e silenta si nu simti gropile pentru ca e full-suspesion.

O sa voteze 95% MTB caci sectiunea Downhill, BMX, Trial, Street, Freeride nu e foarte activa. Eu consider biciclete cele care sunt facute sa mergi cu ele eficient mai departe si mai repede decat pe jos. BMX-ul e un instrument de circ.

sunt grele rau BMX-urile

nici mie nu imi plac BMX-urile, dar in mod cert nu sunt grele rau :rolleyes: altfel nu ar mai fi fost bune la trick-uri

O sa voteze 95% MTB caci sectiunea Downhill, BMX, Trial, Street, Freeride nu e foarte activa. Eu consider biciclete cele care sunt facute sa mergi cu ele eficient mai departe si mai repede decat pe jos. BMX-ul e un instrument de circ.

vai vai.. instrument de circ,cand oi face tu circarii d-astea cu bmx-ul atunci vorbim

nu lua in deradere talentul unor oameni,asa as putea sa te iau si eu pe tine la misto spunand ca oricine poate sa urce un munte.

"...sa mergi cu ele eficient mai departe si mai repede decat pe jos... " exista si altele facute pentru distractie si senzatii tari!

paune.. care e rostul acestui poll ? bmx iti iei daca stii sa faci ceva pe el sau daca ai de gand sa inveti.. nu ca " e mai urat ca mtb-ul" sau ca "e mai greu".

Ca sa nu fiu inteles gresit, cand am zis ca nu suport BMX-urile ma refeream ca mie nu-mi plac cum arata si cum se manevreaza, nu ceea ce fac unii cu ele (de fapt ii invidiez ca pot sa sfideze legile gravitatiei :mrgreen:)

De altfel multi prieteni au comentat ca mi-am luat cadrul de "Trial" (sau Downhill) si nu unul de XC, pai initial eu vroiam sa ma apuc de facut trucuri cu bicla, si daca o sa aiba cineva rabdare sa-mi arate ce si cum poate mai am sanse.

Singurul lucru de care ma leg intotdeauna referitor la "tricksters" este ca de multe ori fac tot felu de "scheme" printre masini sau pe trotuar printre pietoni, si asta mi se pare o prostie. In primul rand se pun in pericol pe ei insisi si pe cei din jur si in al doilea rand ii fac pe oameni sa urasca ciclistii (si deja suntem destul de urati de multi, nu trebuie sa le mai dam motive). Daca n-ar fi destule parcuri si paduri in jurul orasului (cel putin in Mures) poate as intelege de ce fac asa ceva, dar asa nu gasesc nici un motiv serios.

De exemplu, caz concret, stiu un grup de "tricksters" care fac sarituri chiar langa un spital (Poli 2), si cum in general e plin de persoane in varsta si/sau bolnave nu cred ca e zona cea mai buna de a te "prostii" pe bicicleta.

Acuma revenind la ce ne place mai mult, asa cum zicea Csuporj va castiga MTB-ul, iar daca puneai si cursierele atunci alea castigau. De ce ? pentru ca sunt mult prea putini trialisti pe forum.

exista si altele facute pentru distractie si senzatii tari!

Cele facute pentru deplasare sunt folositoare. Nu am altceva cu ce sa merg in Muntii Gilaului, masina n-am, iar autobuz sau tren nu circula pe acolo. Circ poti sa faci si cu gimnastica pe iarba, cu 0 lei investitii. Nu am zis ca circarii nu sunt talentati.

Cred că threadul propune, de fapt, îndoiala:

singur în baie sau cu cineva în dormitor?

Sunt două spaţii diferite.

fara suparare, dar e un thread absolut inutil si lipsit de sens.

... un thread absolut inutil si lipsit de sens.

Si eu am incercat sa-i inteleg rostul; fara rezultat. Am crezut ca ma voi :idea::idea::idea: dar sansele sint minimale.

bmx iti iei daca stii sa faci ceva pe el sau daca ai de gand sa inveti.

Zici ca de asta iti iei BMX , eu am 3 prieteni care si-au luat bmx si nu stiu sa faca nimic cu el si nici nu vor sa invete ca le e frica.

Rostul thread-ului este sa vad ce tip de bicicleta prefera ciclistii , nu ce poti face cu ea!

Ti s-a raspuns: cursiera, mtb si la final de tot bmx :).

La cererea publicului, topicul a fost inchis.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this