Sign in to follow this  
missionnad

Up-grade far Bontrager Ion2

Recommended Posts

Dupa cum am spus in titlu,sunt in cautarea unui far care sa lumineze mai puternic decat actualul pe care am gasit sa il vand,dar care sa coste in jur de 200 lei[maxim 220].

Am fost la magazin si mi s-a spus ca nu ar fi niciun far Sigma sau Cat Eye[sau alte marci] pana in 200 lei mai bun decat Bontrager Ion 2[110 lei].Sincer nu am pus la indoiala cele spuse de baiatul respectiv,deoarece mai demult am probat acest far http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=7369 si nu prea m-a impresionat lumina acestuia,raportandu-ma binenteles si la pret,la cat costa ma asteptam sa bata cat de cat.

Am mai probat si asa ceva http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=3427 ,intr-adevar lumineaza puternic,dar depaseste cu mult bugetul alocat[costa 350 lei]si in plus nici nu imi place,este foarte lung,as dori ceva mai mic,mai finut in genul lui Ion 2.

Asadar astept raspunsurile dvs,v-as ruga sa va exprimati parerile doar daca aveti sau ati vazut in realitate[nu pe youtube sau citit review-uri pe net] cum bat farurile respective si as mai dori sa nu imi recomandati lanterne profesionale montate pe ghidon,lanterne de cap sau instalatii pe bicicleta cu nu stiu ce led-uri Nikia,acumulatori,etc...

Doar faruri de bicicleta.

Eu am Bontrager Ion 1 si mi se pare suficient pentru vizibilitate in trafic si luminat pe alee cand vin seara acasa.

Un prieten si-a luat de curand Ion 2, cu prima ocazie fac o comparatie si bag aici un rand. Stiu ca e multumit, dar nu stiu exact cat mai puternic e fata de Ion 1.

Nu ne-ai spus insa ce far ai acum.

De un an jumate sunt posesorul unui Bontrager Ion2 de care sunt foarte incantat si e mai puternic decat Ion 1.

Dar as dori ceva si mai puternic..

Sincer nu stiu ce sa fac:sa il dau sau sa raman tot cu el?

Am si eu un ION 2. Poate e o solutie stupida, insa nu or fi ok doua astfel de faruri? Costul ar fi 220 lei, lumina dubla fata de unul singur. Ai avea si avantajul ca poti regla fasciculul fiecaruia independent (de ex. unul sa bata mai aproape si unul mai departe). E destul de finut sa poti pune doua pe ghidon.

Da,dar este si consum dublu de baterii.

Dar as dori ceva si mai puternic..

Ai dori ceva mai puternic la acelasi consum? >-)

Vezi pe dealextreme, au faruri cu acumulator extern, luminozitate mare, la 45 de dolari. Poşta e moka, dar durează cam 4-5-6 săptămâni.

• Upvote 1

Ai dori ceva mai puternic la acelasi consum? >-)

Asemanator la consum,poate sa fie si cu 4 baterii AA sau AAA,oricum voi folosi acumulatori[de care am o gramada].

Raman tot la Bontrager Ion2,este un far extraordinar la banii lui.Am fost azi la un magazin de biciclete luand si farul cu mine pentru a face o comparatie "face to face" cu altele.

Am rugat vanzatorul sa imi arate un Cateye HL EL520[220 LEI] si ca totul sa fie ok,l-am intrebat daca exista vreun spatiu mai intunecat,iar acesta m-a condus in depozit unde era super ok pentru a putea face comparatia.Le-am aprins pe amandoua si am pus pe un perete la o distanta de 7-8 metri.

Mare ne-a fost mirarea[si a mea cat si a vanzatorului] cand am vazut ca Bontragerul[cu toate ca e mai subtire si suprafata lentilei mai mica] batea mult mai puternic,lumina era alba[un ton rece,asemanator xenonului] si care lumina si in lateral,fata de lumina lui Cateye care era mai slaba ca intensitate,iar tonul era unul galbui,cald.

De obicei cam tot ce e scump automat e si mai bun,mai performant dar vad ca exista si exceptii.

Asadar recomand Bontrager Ion2 tuturor care doresc un far de bicicleta[sau lanterna de mana] care bate cu adevarat,mic ca dimensiune si cel mai important,un raport calitate-pret imbatabil.

PS:sper ca nu este considerata reclama pentru un anumit produs,daca este vreo problema rog moderatorii sa-mi stearga postarea.

Tot nu ne-ai spus ce înseamnă "mai puternic", şi nici în ce condiţii îl vei folosi (oraş, potecă, drum de ţară etc.)

Dacă vrei Sigma la 200 de lei se găsesc, dar nu în magazinele noastre. Găseşti în afară Sigma Pava sau Karma Evo. Sau dacă ai dinam eşti foarte aproape cu bugetul de un Philips SafeRide 40 (varianta pe baterii e ceva mai scumpă).

"mai puternic"-care sa lumineze mai tare[sau putin mai tare] decat actualul Ion 2.

Ca utilizare,in conditiile enumerate de tine.

Dinam in niciun caz,am avut pe Ukraina cu care ma dadeam acum 12 ani.Nici nu ma gandesc cum ar arata un dinam pe un mtb modern de acum,cat de hidos ar fi,iar la anvelope nici nu am rizuri laterale pentru el.

Cred ca se referea la dinam in butuc... Sunt cateva modele destul de mici si usoare.

Destul de tentant si chiar ieftin acel Bontrager.

In butuc,in afara butucului....tot dinam e.La un far cu baterii[acumulatori] ai lumina in continuu si cand stai pe loc si in plus se poate folosi si ca lanterna de mana prin gospodarie sau unde ai nevoie..

Da Lucian,poate ai ocazia sa vezi si tu cum lumineaza,vei ramane placut surprins.

Şi la dinam ai când stai pe loc, dacă ai lumini cu acumulator. Că-n definitiv nu e de dorit să se stingă brusc când opreşti la stop. În fine, dacă nu-ţi plac, nu-ţi plac. Eu am zis-o pentru că încet-încet încep să mă plictisesc de frecat baterii. Am ajuns la părerea că pentru oraş şi trekking dinamul este rege. Reflectoare cu baterii merită pentru MTB.

missionnad, daca inca te intereseaza sa ai mai multa lumina cred ca cel mai usor este sa schimbi ledul din far si cu ajutorul unui prieten electronist sa mai faci mici modificari la partea electronica a farului.

Salutare,reinviu acest topic deschis in urma cu ceva timp pentru a va prezenta un far cu adevarat fantastic achzitionat cu cateva zile in urma,si anume Sigma Buster 200 cu incarcare USB.

Cei care sunteti din Bucuresti il puteti lua direct de la magazinul Dragzone,aici il gasiti cel mai ieftin,149 lei,fata de altele unde costa 195-215 lei.

http://www.dragzone.ro/faruri/11266-far-bicicleta-sigma-sport-buster-200.html

Am testat autonomia,intr-adevar pe modul cel mai puternic functioneaza fix 2 ore,exact cat este trecut in specificatii,lumina este constanta,nu scade deloc in intensitate pana la descarcarea aproape totala a acumulatorului.

Folosind un charger de telefon care scoate 2A,lanterna se va incarca full in doua ore jumate.

De asememi se poate alimenta/incarca de la un power bank in timpul functionarii sau de la smartphone(daca acesta are un acumulator cu amperaj generos).