gibonu

Canalul Dunare – Marea Neagra

Recommended Posts

@dan tm

Accesul in zona este foarte facil. Drumurile de pe malurile Canalelor dobrogene (Dunare - Marea Neagra si Poarta Alba - Midia Navodari)  sunt deschise, in cei 7 ani de plimbari prin zona nu am avut niciodata vreo problema de acces.

Problema mi se pare in alta parte, respectiv cati biciclisti ar fi atrasi de o plimbare pe malurile Canalelor.

Probabil ca daca acolo ar fi niste piste de biciclete, dar care sa nu fie folosite de autoturisme cum e pista de pe digul Begheiului aici in Timis, atunci ar aparea si biciclistii.

@dan tm

Traficul auto pe malurile Canaleleor dobrogene este zero barat. Foarte rar apare cate o masina a vreunui pescar sau a firmei de paza. 

Cat despre pista de bicicleta, pe mare parte din lungimea malurilor este macadam relativ bine intretinut (se vede cate ceva din pozele postate aici). Altfel spus, cu anvelope Schwalbe Big Apple de sosea nu am avut probleme pe timp uscat.

Ca fapt divers, buna parte din celebra EuroVelo 6 intre Ingolstadt si Regensburg este pe macadam, o idee mai bine intretinut comparativ cu cel de pe canal.

"pista de pe digul Begheiului " = pista asfaltata de pe malul Begai intre Timisoara si granita cu Serbia?

Am citit tot topicul, cap-coada si vreau sa-ti multumesc, gibonu, pentru documentare si celor care au scris informatii, am invatat lucruri noi.

Acum vreo trei saptamani un club de ciclism din Constanta a organizat o tura pe canal, au fost vreo 50 de oameni. Dar nu e o zona foarte frecventata de ciclisti, asta vara cand am trecut pe acolo oamenii de la firma de paza au fost foarte mirati sa ne vada si chiar au dorit sa faca poze cu noi.

@Danyutz

Cu cea mai mare placere. Sper sa te ajute pentru o minima documentare.

Daca nu l-ai citit, exista aici pe forum si un topic dedicat Canlului Poarta Alba - Midia Navodari:

@Action

Laudabila initiativa clubului de ciclism din Constanta.