Sign in to follow this  
giani41

Echipament ciclism de la cycling-monton.com

Recommended Posts

Ce parere aveti de site-ul asta? a comandat cineva de la ei? sunt de calitate produsele ? au preturi foarte bune si livrare gratuita in Romania.

Vezi pareri aici.

Am citit un pic, asa in diagonala, din ce zic baietii pe acolo, raportul pret-calitate e foarte ok, cel putin in cazul tricourilor.

Acum n-oi vrea sa fii si platit. Cand or sa te dea astia la TV atunci sa ai pretentia sa nu faci reclama degeaba. Pe strada, in Romanica, nu stie Gigel de la paine ce e aia Liquigas sau Katusha. Sa fim seriosi. Bine... intr-un final, fiecare se imbraca de unde vrea si cu ce vrea.

dar tot fake ramane

si mai faci si reclama degeaba

ia tu din Germania ce vrei si lasa-ne pe noi astia de aici sa ne luam ce vrem noi. daca asta ti se pare reclama nu mai e nimic de comentat. aia de la bikeradar nu au zis nimic de asa ceva. tipic romanesc sa te vaiti si acuzi. daca nu stii despre ce este vorba nu iti mai da cu parerea aiurea.
  • Upvote 1

calm. ;)

Io m-am amuzat de unele comentarii de acolo (da, am citit toate cele 6 pagini)

Bref:

calitatea este f. bună pt prețul dat.

Poți să ai probleme de conștiință știind că iei ceva mega ieftin și acel ceva poate e produs prin exploatarea nemiloasă a copiilor de 12 ani... :o

Ajung greu (dacă plătești ceva în plus ajung binișor, altfel livrarea bate și spre 60 zile)

nu ajung asa de greu, eu am facut vreo 4 comenzi si 3 dintre ele mi-au ajuns in 2 saptamani de la comanda, iar una in vreo 3.

asa cum s-a mai spus, calitatea e buna pentru banii aia.

tip: poti beneficia de 8% discount cu codul asd400 si chinezu mai face discount si pe chat

nu ajung asa de greu, eu am facut vreo 4 comenzi si 3 dintre ele mi-au ajuns in 2 saptamani de la comanda, iar una in vreo 3.

asa cum s-a mai spus, calitatea e buna pentru banii aia.

tip: poti beneficia de 8% discount cu codul asd400 si chinezu mai face discount si pe chat

ti-ai luat si ceva de toamna din acelea thermal? cum se comporta in timp echipamentul? ai si pantaloni sau ai luat numai tricouri?

nu mi-am luat thermal, mi-am luat doar un echipament cu maneca lunga/pantaloni lungi (dar din material normal).

am si pantaloni, astia la mine s-au scamosat chiar de la prima folosire intr-o zona mica unde probabil ma frec de sa cand pedalez (si in stanga si in dreapta intre picioare), in rest sunt ok. bazonul e destul de bun, nu e din ala subtire.

ca observatie, la prima comanda am calculat eu dupa masuratorile lor si am luat atat tricoul cat si pantalonii cu o masura mai mare decat port de obicei si imi vin bine...

ia tu din Germania ce vrei si lasa-ne pe noi astia de aici sa ne luam ce vrem noi. daca asta ti se pare reclama nu mai e nimic de comentat. aia de la bikeradar nu au zis nimic de asa ceva. tipic romanesc sa te vaiti si acuzi. daca nu stii despre ce este vorba nu iti mai da cu parerea aiurea.

eu zic sa il speli bine inainte sa il porti, poate o sa iti apara brusc par pe unde inainte nu aveai ;))

vrei echipament sportiv ia de la o firma care produce asa ceva, chiar daca sunt facute in china. macar se respecta ceva norme de fabricatie pentru vanzare pe piata europeana

ce vrei tu e echivalent cu a-ti lua adidasi din en-gross-ul europa, pardon dragonul rosu.

Da, chiar asa, ia de la o firma cunoscuta, ce conteaza ca platesti de 2-3 ori mai mult (in unele cazuri chiar pentru acelasi produs, facut in aceiasi fabrica) ;))

sqryn

io nu-s nici cu nici împotrivă. Aici, pe acest topic am văzut pt. prima oară chinezăriile astea.

Apoi am avut răbdare (și timp - mare noroc , că aici e problemă de obicei) să citesc cele 6 pagini de pe bikeradar.

Umorul englezesc rămâne umor englezesc.

Per total impresia de acolo e pe plus... și binișor.

Comentariile astea superioare de român "ajuns" dincolo, nu-și au locul.

Ai cumpărat de acolo și poți da sfaturi pertinente comparând CLAR , așa cum au făcut-o mulți pe bikeradar acolo?

• Upvote 1

Ce absurda mi se pare discutia, numeri pe degete marcile "nemtesti" pentru echipament si accesorii de ciclism, care se vand in magazine tot nemtesti, si pe care nu scrie "Made in China".

daca va antrenati un pic neuronii in loc de picioare si recititi ce am scris veti vedea ca refularile astea de romani "neajunsi" nu isi au rostul.

eu tot nu inteleg de ce ar vrea neaparat cineva sa pedaleze imbracat ca o sorcova cu o gramada de sigle pe el in un echipament care nici macar original nu este afisand niste reclame pentru care nici macar nu este sponsorizat.

daca ai tricou cu team sky nu esti un ciclist mai bun la fel cum daca ai tricou cu ronaldo nu esti un fotbalist mai bun

tot ce se poate umfla pe tine este orgoliul sau penele de papagal cand te dai mare cu tricoul fake la prima evadare

in plus sa inteleg ca daca aia de la bikeradar pedaleaza de maine in fundul gol tot forumul ii urmeaza?

sqryn, in afara de tine nimeni de pe threadul asta nu s-a referit la fake-uri sau orgolii, sau reclame. S-a discutat doar despre seriozitatea magazinului si despre calitatea produselor raportat la pretul lor.

Acuma ca tu nu suporti lucrurile "fake" sau nu-ti place sa faci reclama, asta a inteles toata lumea, e dreptul tau si eu ti-l respect. La fel cum e si dreptul nostru sa nu ne pese ce scrie pe piept, sau sa ne faca placere sa purtam "culorile" echipei sau ciclistului favorit (eu personal ma incadrez in prima categorie, daca tricoul are un material bun si-si face treaba, nu prea ma intereseaza ce scrie pe el).

Ca sa nu zic ca si pe site-ul in discutie gasesti o intreaga gama de produse care nu-s branduite cu sponsori si echipe :)

Imagine postată

Nu si dupa parerile celor de pe bikeradar. Intrun post chiar specifica ca sunt cu mult peste Lidl si apropiate de produsele originale ca si calitate. As cumpara si eu daca ar fi temenul de livrare mai rapid , dar cand am pitici si mi se pune pata pe ceva nu prea am rabdare sa astept...

Calitatea produselor de la Lidl pentru ciclism mi se pare buna, mai ales in ceea ce priveste echipamentul. Eu vroiam ceva mai pentru toamna insa am inteles ca e acelasi material ca la costumul de vara, numai ca are un fel de puf pe interior. Deci nu prea merita diferenta de pret. Mai mult ca sigur ca si producatorii mari de echipamente tot acolo le fabrica, trebuie sa investesti ceva bani ca sa pui la punct o astfel de fabrica si pana acum ce am gasit pe net despre ei e ok. Pana de curand majoritatea produselor erau comercializate prin ebay. Nu stiu de ce au renuntat cu toate ca aveau mii de tranzactii si unii chiar cu feedback peste 99%. Cat despre timpul de livrare, pentru mine e ok o luna mai ales ca e gratis :)

Pana la urma cum este cu masurile? 1 numar mai mare sau putem aplica masuratorile lor?

cred ca-s mai bune produsele din lidl fata de fake-urile astea...

Aproape tot ce am luat de la Lidl am aruncat, nici de donat nu sunt bune. Mai am o vesta de vant care isi face treaba la vreme rece dar nu e respirabila, buna doar de naveta urbana. Bazonul de la pantaloni mi-a ros fundul la o tura de 120 km, sincer eu nu inteleg agitatia de pe topicul cu Lidl, recomand decathlonul pentru cusaturi, materiale, croiala, orice.

Mai am un comentariu pentru domnul roman "ajuns", foarte multi ciclisti prefera un tricou "de echipa" nu pentru sponsori si echipa in sine, ci pentru ca e o garantie a calitatii, e rezistent chiar daca luat sh si asa colorat cum e, asigura vizibiltate in trafic.

cred ca-s mai bune produsele din lidl fata de fake-urile astea...

crezi prost

Pana la urma cum este cu masurile? 1 numar mai mare sau putem aplica masuratorile lor?

poti aplica masuratorile lor, dar dupa ce le-am aplicat, mie mi-au rezultat cu un numar mai mare decat port de obicei, atata tot.

eu am trei echipamente de la Monton, 2 de vara, 1 de iarna:

la cele de vara:

- tricourile sunt foarte ok, mai putin faptul ca se agata destul de usor, spre deosebire de un tricou original, sau cele facute la Bellotto de exemplu;

- de pantaloni nu sunt multumit: au bazonul subtire, si se scamoseaza/tocesc foarte usor. In plus, culorile alea se 'decoloreaza' cand materialul se intinde pe picior, intrucat tesatura de baza este alba.

la echipamentul de vara:

- pantalonii (thermo) au aceiasi problema: eu am unii negri, insa cand ii pun pe mine partea superioara (pana la genunchi) devine gri, datorita materialului de baza alb;

- bluza este tot thermo, insa exteriorul e un fel de carpa, destul de neplacuta la atingere; de tinut tine cald.

O alta problema la Monton este cea a marimilor echipamentului: au niste tipare foarte ciudate, mai ales la cele de iarna, unde bluza luata dupa marimile date de ei este foarte larga; la echipamentul de vara eu am luat o marime mai mica la pantaloni decat ce ar fi iesit dupa masuratori.

Dar cum au zis si altii, atata dai, atata face, deci nu prea ai ce comenta.

Eu as mai lua doar tricouri de la ei;

pentru restul echipamentului (pantaloni, sau echipament de iarna), o sa aleg produse de firma, verificate. Nu neaparat de top - de ex Etape, o firma ceheasca ce produce echipament de o calitate net superioara chinezariilor de pe ebay, sau chiar si un echipament din gama mai scumpa din Decathlon.