Recommended Posts

Unde ar fi trebuit sa fie frana fata intentionat ai pus cercul rosu de la kamikaze? :P ...just kidding

Sunt curios sa vad pe cineva pedaland in pozitia asta pe un fixie. Ai vreun video?

Era mai ok denumirea ,, Galeria Single Speed si Fixed Gear ,,?

Mai veneam si noi cu un flat bar ,riser bar ,freewheel ...

Pai stai ca nu vad ce treaba are flat bar'u, sunt si fixe cu flat bar, sunt si fixe cu riser bar. Singura conditie a topicului e sa fie cu butuc fix. Sa ajung pe acasa si pun niste poze cu orataniile mele si sa vezi aripi, stop pe aripa, flat bar, pedale flat din plastic... :P

Cinelli ala e pista bike 100% ca nu te vad punand lantul sau U-lock pe cadrul ala. E prea frumoasa.

Belea.... Abia astept sa mai vad si altele...

Interesanta fuzie intre clasic si modern (ma refer la roti vs restul). Inca nu m-am hotarat daca imi place sau nu :P. In orice caz e unica

Merci. Intradevar am utilizat-o in mare parte pe pista, dar nu este in nici un caz virgina in mersul pe strada la bere si chiar de cateva ori pe sosea in afara Bucurestiului.

@ Drysna - cercul rosu de kamikaze e pus de fabricant pe sub lacul vopselei ca sa astupe gaura de frana, si in caz de impact vezi exact unde ai nimerit inamicul.

Acum asteptsi alte aparitii...

Fixele mele, amandoua facute pe cadre Hercules de semicursiere prima e mai clasica cu cauciucuri de 23 si fara frana (deocamdata cu raport 42/17 dar urmeaza sa o trec la o foaie de 46) iar a doua e bicla mea de vreme rea si pe care in ultima vreme o folosesc in Bucuresti (in pricipal pt ca nu imi mai fac probleme daca merg in spatele masinilor care unda strazile) acum are slick-uri de 700x28 pe alte roti cu janta inalta vopsite negre de fostul proprietar cu spite negre si butuci joytec. Asta o sa mai primeasca aparatoare de lant si pinion pe 17 acum am 18, foaia de 44 ramane ca una mai mare nu intra sub aparatoare.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 3

"Fuzie" ? :o :o :o :o Oricum frumoasa bicicleta!

Fuziune nah :P. E mai greu cand folosesti 4 limbi deodata

Herculina asta a doua imi place tare de tot :)

Herculina asta a doua imi place tare de tot :)

Da, mi-ar placea si mie asa ceva, e o bicicleta serioasa, fara figuri.

Primul meu proiect, de acum vreo 3 ani, un cadru de pista din anii '50 cu mufe Oscar Egg si tevi Reynolds 531. Cadrul surprinzator de usor pentru un otel dar cu unghiuri cam labartate, specifice bicicletelor de acum mai bine de jumatate de secol.

Acum cadrul apartine unui alt membru al forumului, dar a suferit schimbari de look.

Imagine postată

Tema "weed & hookers"

Imagine postată

• Upvote 2

@ilpirati

deci tu esti :) te-am vazut putin, admirand cele doua Cinelli in cadrul "Existam si-o-s-avem banda!".

sunt tare curios de niste chestii. spui ca ti-a luat ceva timp pana sa ajungi la setup'ul actual (lungime angrenaj, pipe, tija, etc). asa, la prima vedere, pare o pozitie super agresiva!! imi vine in cap asta "nici Sir Chris Hoy nu cred ca sta asa". acea tija cu offset 0mm, seat angle cu siguranta mai mare de 73 grade (74-75), saddle-to-bar drop foarte mare, toate astea fac sa fii foarte pe fata. banuiesc ca marea marea majoritate a timpului o faci mergand normal, sau cruising, si rareori full speed. asta inseamna ca mai tot timpul ai o mare greutate in maini, destul de inconfortabil.

cum e? care e parerea ta? de ce setup'ul asta? te simti confortabil asa? sau look'ul e mult mai important? recunosc, arata bestial asa ;)

Transfer si eu o poza din topicul cu fixa mea

Imagine postată

si mai atasez o poza, cu patina si mizeria depuse dupa o tura prin ploaie, si sticker-ul japonez pentru noroc si voie buna

Imagine postată

• Upvote 4

Ce sonerie e aia? Eu mi-am pus un clopotel simplu (semisfera din aluminiu cu un bat care are un arc) sub sea la bicla verde inchis ca sa fiu legal 100% :P daca se accepta ca butucul fix e frana pe spate.

Ce sonerie e aia? Eu mi-am pus un clopotel simplu (semisfera din aluminiu cu un bat care are un arc) sub sea la bicla verde inchis ca sa fiu legal 100% :P daca se accepta ca butucul fix e frana pe spate.

O sonerie de aluminiu, cu arc. Am montat-o pe pipa, ghidonul fiind ingust, insa asa am acces la ea cu fiecare mana.

@gcycles A iest la fix combinatia dintre culoarea cadrului si jantele+saua negre. Multi kilometri cu fixa fara evenimente. Cum te descurci cu ea in traficul din Timi?

PS Foaia de la angrenaj e aia de la mine?

Multumesc. In urma unei vizite in Japonia m-am ales cu ceva ghidolina neagra si alte manete de frana, insa le montez la primavara.

Foaia este o Dura Ace de 46. Cea de la tine o tin pe un 600, am in plan un MTB de otel, fie fixed gear, fie city/touring/polo/shopping/orice. Strang piese si la iarna beau tuica si lucrez :D

Am pozat ultima productie, o bicicleta fixed gear/flip-flop (Doamne ce urasc cuvantul asta, cred ca la fel ca fixie) /single speed facuta pentru un prieten si fost coleg de liceu.

Cadrul la origine este un Motobecane de sosea, de pe care fara nici o remuscare am dezlipit suportii de schimbatoare, am taiat urechea de deraior etc. Fara nici o remuscare.

Vopseaua este un albastru cu publere metalica, componentele sunt medii-spre top (pedalier Miche, butuci On-One si Surly, cuveti Tange Seiki, Brooks, Randonneur etc). Ghidonul si pipa au fost lustruite manual.

Imagine postată

• Upvote 5