Recommended Posts

Cadru Planet X Kaffenback swop-out + furca Kaffenback

Roti: Novatec + Remerx Taurus + Schwalbe Road Cruiser 700x32

42 x 17

Frana fata/spate ca nu pot sa fac skid-uri - ce-i drept nici nu m-am straduit foarte mult de 2-3 ani incoace

Pareri?

Frumoasa si utila !

Mie imi place si tija :) .

Fixie nu presupune neaparat o pozitie sportiva, chit ca ghidonul mi se pare totusi prea sus. Risti sa ai probleme cu spatele, ti se taseaza vertebre de la pozitia prea "dreapta".

Tija de sa, o rezolvi asa - daca vrei - faci o solutie de soda caustica si apa clocotita, o bagi acolo 10-15 minute sa scapi de oxid, apoi o polishezi, cu smirghel de la 2000, la 100, 800, 500, 200 si apoi cu pasta Autosol. Daca vrei...

Imi place, ma bucur ca ti-ai luat un cadru bun.

Totusi, de ce te chinui cu fixie? Pune-i freewheel. O fixie presupune o bicla mai sportiva, pozitie mai aplecata si fara portbagaj de ex. Bicicleta ta e frumoasa (exceptand albastreala) pentru un singlespeed.

Multumesc :)

Nu ma chinui absolut deloc cu fixie. Este o adevarata placere.

Am in plan un On-One Midge (sunt in cautarea pozitiei sportive) 

O fixie presupune un pinion fix in primul rand...restul sunt detalii

portbagajul nu poate sa dispara deoarece acolo calatoreste de regula U-lock-ul + alte acareturi

• Upvote 1

Frumoasa si utila !

Mie imi place si tija  :) .

Albastru este culoarea mea preferata = si imi place culoarea tijei de sa. 

S-a intamplat ca varianta albastra sa fie la 1/2 din pret atunci cand am luat piesele. 

Multumesc pentru apreciere.

Fixie nu presupune neaparat o pozitie sportiva, chit ca ghidonul mi se pare totusi prea sus. Risti sa ai probleme cu spatele, ti se taseaza vertebre de la pozitia prea "dreapta".

Tija de sa, o rezolvi asa - daca vrei - faci o solutie de soda caustica si apa clocotita, o bagi acolo 10-15 minute sa scapi de oxid, apoi o polishezi, cu smirghel de la 2000, la 100, 800, 500, 200 si apoi cu pasta Autosol. Daca vrei...

Imi place, ma bucur ca ti-ai luat un cadru bun.

Ghidonul nu este neaparat prea sus (imi place ca ghidonul sa fie cat mai aproape de inaltimea seii) ci prea spre spate = pozitie dreapta. Asta am avut la indemana atunci cand am construit bicicleta si asta am folosit. 

Probleme cu spatele am oricum (2 hernii de disc din care una cu fragment de disc desprins) - probleme de dinainte de bicicleta.

Am vrut un cadru bun de otel si cat de cat versatil. Cadrul are "urechi" swop-out (orizontal/vertical), prindere pentru porbagaj, aparatori, prindere frana pe disc (suportii de v-brake de pe cadru se pot demonta), 2 bidoane, incap anvelope 700 x 35.

Initial am balit la un Surly Cross Check si la un Cotic ROADRAT insa bugetul m-a trezit la realitate.

Inainte de Kaffenback am avut un Peugeot PL8

Sa lasam topicul sa fie ceea ce a dorit initiatorul sau : o galerie de POZE (cu prezentari si scurte intrebari+complimentari admise).

Dezbaterile au fost mutate aici : http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/828-subcultura-fixed-gear/page-9#entry590957

Va multumesc pentru intelegere!

Mi se pare corect. Pacat ca nu am o poza de la 15 ani cand ma dadeam cu fixa pe velodrom. Asa ca ma voi rezuma la topicul SSP.

mandra mea. cadru columbus 55, tija de sa dura ace, ghidon mavic, pe spate campa cu janta rigida, si pe fata butuc halo cu janta H+son, cauciucuri vittoria, spite sapim laser.

dsc0140e.jpg

dsc0144ft.jpg

dsc0156vp.jpg

salut ,

Caut de ceva vreme un ghidon precum cel care il ai tu montat pe bicicleta.

Poti sa-mi spui de unde l-ai cumparat sau daca au vreo denumire anume ?

Mersi mult,

Bogdan

Ca tot suntem la capitoul SS sau Fixie ,exista magazine de unde se pot achizitiona piese special pentru acest tip de biciclete , exista o comunitate in care te poti "integra" ,evenimente si asa mai departe .

Sunt mai nou in domeniu si dupa cum se spune cel mai bine inveti de la altii( partea cu cititul pe internet pe mine ma cam omoara ) :D

Multumesc,

Bogdan

comunitatea suntem noi! :> hai la tura in bucale cu sspul, daca ne-am vedea la tura am avea sanse mai mari in vanatoarea de piese faine,, care sunt din ce in ce mai rare!

Astept sa-mi repar bicicleta ,aparent intampin ceva probleme pe partea de cuvetaraie si sper sa o pot rezolva weekendul acesta .

Bicicleta sta pe dreapta de ceva vreme si sunt nerabdator sa o scor la plimbare .

In orice caz dupa ce finalizez reparatia ( in ideea de a nu mai aparea si altele ) va trebuie sa facem un "get together"

Numai de bine,

Bogdna

The Black Dahlia  ,din nou pe strazile capitalei !

post-14793-0-87102900-1369427770_thumb.jpg

• Upvote 1

Suez, de ce nu pui maneta de frana pe stanga, cred ca ar sta cablul mai bine asa, tinand cont ca intrarea in frana e din partea dreapta

Suez, de ce nu pui maneta de frana pe stanga, cred ca ar sta cablul mai bine asa, tinand cont ca intrarea in frana e din partea dreapta

salut ,

maneta este pentru dreapta ,plus ca m-am obisnuit sa franez cu dreapta cel mai mult ,mi-ar fi incomod acum sa schimb si maneta si sa ma si obisnuiec .

Nu ma deranjeaza deloc ,atata timp cat ingheata roata atunci cand franez :)))).

Mersi

Eu gasesc utila maneta pe drapta, daca e sa fie doar una, ca sa pot semnaliza stanga (cu mana) si sa pot frana in acelasi timp daca e nevoie. Semnalizarea la drapta nu te expune asa de tare in trafic; dar semnalizarea si incadrarea la stanga sunt deseori delicate.

• Upvote 1

salut ,

Caut de ceva vreme un ghidon precum cel care il ai tu montat pe bicicleta.

Poti sa-mi spui de unde l-ai cumparat sau daca au vreo denumire anume ?

Mersi mult,

Bogdan

Ia un ghidon curbat normal si ii tai capetele si ai un bullhorn perfect

si acum fieru' meu care e la vanzare ca vreau sa bag bani in mtb:

Batranica asta:

IMAG0105_zps731b1c37.jpg

s-a transformat in tinerica asta:

IMAG0141_zps5e687c68.jpg

iar tinerica aia s-a transformat in fiara' asta fixa:

20130710_192145_zps90543de7.jpg

Multumesc @@radu_vadan pentru imbunatatirea estetica. 

@@ionut-daniel - un pont gratis - Caută la un magazin mâna a doua o jachetă de piele şi trage o husă nouă la şa şi o ghidolină cu stil. Găseşti detalii despre cum se face la mine pe blog: http://mai-bine-lasa.blogspot.ro/2013/03/plictiseala-si-vreme-rea-sau-ce-faci.html

• Upvote 1

Salut.

Va prezint fixa folosita de mine,construit in stil ratbike  :)

18463567_35b8bb64fa4ad94f831bffb51f1030a

• Upvote 1

10055890825_9e31ec0c0e_b.jpg

Edited by Traveller

Bun... in sfarsit e gata si fixa mea. Bine, aproape gata. Mai trebuie sa imi iau ratrape, pinion ssp si poate si o alta sa.

https://plus.google.com/photos/110406603472470338375/albums/5985924903386524673

Roata fata, clestii de frana si angrenajul este luat de pe o alta cursiera care e la vanzare. Cand o sa se vanda, o sa iau alt angrenaj, o frana cu 2 pivoti si poate un set de jante.

• Upvote 1

Albumul picasa nu e public.