Axe

Ti-ai dracu' cu stropitorile voastre !

Recommended Posts

De ceva vreme edili-dili au dat in febra stropitului, de preferat dimineata in varf de trafic daca se poate. Stropesc cu apa aia din Dambovita, plina de alge si reziduuri, care pute de-ti versi matele si in plus la contactul cu asfaltul plin si el de praf si resturi de cauciuc, noroi si alte jeguri se formeaza o mazga de parca ai fi pe un patinoar.

Nu in ultimul rand clisa aia neagra pateaza mai rau ca pacura si nu poti merge cu mai mult de 10km/h

Imagine postată

• Upvote 7

nici eu nu pricep care e scopul stropitului de asfalt, as intelege daca ar fi spalat dar stropit e din ciclu cum sa mai aruncam bani pe fereastra in timp ce rade foamea de noi in casa

• Upvote 1

pe mine ma scoate din sarite treaba asta....si mai sunt participanti la trafic care nici ei nu-s-ft incantati de asta (motociclistii)

• Upvote 1

S-a mai discutat despre asta, cred ca mai e un topic...

Nu l-am reperat daca se considera mutati-l va rog.

nici eu nu pricep care e scopul stropitului de asfalt, as intelege daca ar fi spalat dar stropit e din ciclu cum sa mai aruncam bani pe fereastra in timp ce rade foamea de noi in casa

Scopul ar fi ca in perioadele secetoase in care se aduna praful pe carosabil, sa se stropeasca pt ca traficul sa nu ridice praful.

Pana aici inteleg, dar sa faca asta cu apa de la robinet daca-i tin buzunarele(adica tot pe banii nostri) si pe cat posibil nu la ore de varf.

Sau sa spele noaptea cu detergent ca ziua sa fie "mai curat si mai uscat".

pe mine ma scoate din sarite treaba asta....si mai sunt participanti la trafic care nici ei nu-s-ft incantati de asta (motociclistii)

De astia ce sa mai zic, daca pisca acceleratia pe o curba cu mucii aia de pe jos, se pune pe burta instant.

Intr-adevar este deranjant,in special pentru cei care folosesc roti de 28 cu slik-uri ,la curbe si nu numai sunt sanse destul de mari sa iei o tranta in caz ca mai ai si ceva viteza

De murdarit pe haine nici nu mai pomenesc

• Upvote 2

Intr-adevar este deranjant,in special pentru cei care folosesc roti de 28 cu slik-uri ,la curbe si nu numai sunt sanse destul de mari sa iei o tranta in caz ca mai ai si ceva viteza

De murdarit pe haine nici nu mai pomenesc

eu fix din cauza asta am haine de schimb la mine,mai ales cand merg la serviciu

Da' ce, cu masina pe care ai dat 30-40 RON sa o speli crezi ca-ti convine sa dai prin spoiala astora? Nimeni, nici soferii nu suporta practica asta mizerabila. Tre' sa aiba saracii niste frigidere imense sa incapa atata carne...

Era sa ma fure si pe mine apa aia p*zdii cand eram la job, pe scuter, aveam vreo 60 la ora si a trebuit sa franez de urgenta, un idiot s-a bagat in fata mea cu masina, si eram intr-o curba, instant mi-a fugit spatele,din reflex si obisnuinta am lasat frana spate si si-a revenit, noroc ca nu s-a dus fata :))(centrul de greuate ii in spate, motor+pizzele+eu). Si la Cluj se petrece asa ceva, cu apa vietii. Bine ca am echimapent full(casca,cotiere, pt. umar, spate, genunchiere si tibie...).

eu am patit-o pe iuliu maniu intr-o dimineata veneam destul de tare si am intrat pe mazga asta puternic si cu shwable lugano ce aveam atunci slabe sanse sa nu cazi, noroc ca aveam masini in stanga si in dreapta, am rupt ghidolina am julit putin genunchi si am enervat 2 soferi dar care pana la urma si-au dat si ei seama de am pierdut controlu si nu au mai zis nimic.

@axe, ca sa nu se ridice praful ar trebui sa nu mai fie, cu toate ca aici e o problema mai complicata, bucurestiul e cam in calea vanturilor care matura baraganul si e ca un filtru de praf, cu putina strategie se poate rezolva si problema asta cu un tampoin verde, cu o curatenie contanta si cu spalatul strazilor nu udatul lor, daca la marginea dintre bordura si carosabil nu e prafu ala nenorocit colbu ala si e curat imaginea peisajului se schimba cu 60%,

@hcampian corect nici ca sofer nu apreciez sa merg pe mazga asta mergi in trafic ala din fata arunca tot pe parbrizu tau si umple masina de jeg..

E simplu - pt o cisterna de apa golita firma respectiva primeste cateva sute de euro. De asta o sa vedeti masinile astea stropind cu jegul ala strazile chiar si atunci cand ploua...

Pana nu se strang cateva sute sau mii de ciclisti/motoristi/automobilisti etc sa faca scandal unde trebuie pt a se introduce masini reale de curatat strazile (cu perie, aspirator and stuff), aia vor vomita in continuare jegul din dambovita pe strazi cu cisternele lor...

• Upvote 2

Si eu in fiecare dimineata ii zic in gand cateva "vorbe bune" aluia de stropeste pe traseul meu spre servici.

Ce-i drept apa nu e murdara, dar e multa.

murdara curata pana la urma nu conteaza idea e ca asfaltu nu e gazon ca sa trebuiasca udata, trebuie spalat, nu am pretentii excentrice dar macar periat spalat in asa fel incat dupa ce a trecut masina sa lasa in urma un asfalt curat fara praf mazga etc, un asfalt aderent, dar pana la urma si asta e un excentrism in conditile in care greu gasesti un km de asfalt fara gaura crapatura etc...

Am observat aceasta practica si in localitatile limitrofe, in Chiajna de exemplu. E prea mare tentatia lacului Morii din apropiere, o resursa care merita exploatata pentru a umple niste portofele private din surse de finantare publice ...

Daca mai adaugam topicului si stropitorile montate pe spatiile verzi de firmele de "irigatii rezidentiale" care de cele mai multe ori stropesc spre strada sau prea mult si fac balta langa bordura, subiectul devine de poveste si probabil va necesita o alta petitie...

Alea pe langa faptul ca se arunca in jur de 100E pe 100mp irigati(un calcul simplu arata o alta gaura neagra in buget), se pot regla sa stropeasca fix in unghiul necesar dar ele uneori imi dau direct pe ochi !!!

A fost facauta cel putin o petitie (de care stiu eu) de catre o organizatie de motociclisti acum 2-3 ani. Stropitorile tot merg de atunci, chiar si toamna pe ploaie... Inca o data tre' sa constientizati egalitatea <<bun cetatean = fix p%#a = forta docila de munca = oi speriate de mineri = sursa de venituri pentru porci>>

Salut ! Personal am efectuat experimente pentru a constata până la ce viteză nu vei fi stropit de roata din spate atunci când este udată strada : pentru anvelopă slick 23x622 nu vei fi stropit pe spate dacă nu depășești 8 km/oră.

Măi băieţi, da apărători de noroi la Bucureşti nu se vând? :D

o yeah! aparatorile sunt grele strica aspectu bicicletei de orice fel ar fi ea, distruge aerodinamica gandita cu atata truda de ingineri, plus ca nu merita decat daca stai in londra si mergi cu bicicleta zi de zi la job, in bucuresti nu cred ca sunt 40 de zile poloioase pe an, deci nu merita pt ca sigur in alea 40 de zile ai sa lasi bicicleta in cui

Eu pe bicla cu care merg la serviciu am apărători, şi crede-mă că iarna sunt multe zile în care m-aş uda la galoşi fără ele, cu toate că nu spală nimeni străzile :)

Plus că sunt destul de sigur că la bicla mea de oraş n-a stat nimeni să gândească aerodinamica :))

Periile de pe masinile de curatat ascund alta capcana. Daca periile acestea sunt de metal lasa multe surpize neplacute pentru ciclisti. Mergi linistit pe un drum curatat si te trezesti fara vazduh in camera. Multi prieteni au patit asa.

nu cred ca sunt din sarma ar lucra rugina mai repede ca frecarea, cu penele e nasol rau, prefer sa se sparga butucu sa rupa lantu orice altceva decat sa fac pana, macar stiu bha a cedat ca am supralicitat eu la el am mers prea mult cu el sau nu am gresat sau am fortat etc, o o neplacere atenuata de gandu asta, dar neplacerea la pana e din cauza altora, spre exemplu un imbecil a spart o sticla si din cauza lui nu poti sa faci tura linistit ca trebe sa faci pana.. deci e mai frustrant, singura pana acceptata e snake bite care e din vina ta ca nu ai inghesuit destul vazduh in camera

Slick-urile sunt cele mai bune caucicuri de asfalt, chiar si pe ploaie. Nu o zic eu o zice Sheldon, si are argumente: http://sheldonbrown.com/tires.html

Eu si pe bicla de ploaie am slick-uri michelin 700x28 si nu am probleme cu aderenta, e chiar impresionanta dupa ce a plouat ceva si s-a spalat mazga aia nenorocita diferentele fata de asfaltul uscat sunt destul de mici.

Eu din cauza stropitorilor am renuntat aproape complet la bicla fara aparatori mai ales ca acum nu mai e ca vara cand era cald si apa se evapora rapid.

Slick-urile sunt cele mai bune caucicuri de asfalt, chiar si pe ploaie. Nu o zic eu o zice Sheldon, si are argumente: http://sheldonbrown.com/tires.html

Dacă ții cont de mai multe variabile, viteză, unghiul virajului, experiență etc. Dă-mi orice cauciuc, cel mai aderent și îți pot demonstra contrariul. Aceste statistici se bazează pe mulți factori.