Dan71

Stand de podea

Recommended Posts

Totul a inceput cand m-am saturat sa ma uit pe youtube cum faceau aia reparatii, schimbau piese etc..si puneau bicicleta pe un suport ce le permitea sa nu tot cheme pe bunicul sa ridice bicicleta de sa cand regleaza deraiorul sau schimbatorul de foi. M-am gandit sa fac si eu unul. Nu am aparat de sudura, desi bare din fier am. Am zis sa-l fac din lemn. Am luat patutul in care dormeam eu cand eram mic(cel cu gratii) si l-am dezasamblat ca si asa nu il mai folosea nimeni si ocupa loc degeaba. Cateva cuie(mai multe) si ceva ajutor pe ici pe colo de la bunicu ca mai nou il implic si pe el in tot felu de treburi si am facut un suport de lemn.

Aici poza: Imagine postată Imagine postată

Inca nu am apucat sa-l curat, sa-l rotunjesc si sa-l vopsesc dar cand termin voi mai pune poze aici.

Stau la casa si spatiul nu este o problema. Deci o investitie intr-un suport din magazin mi se pare pierdere nu castig.

Sant deacord ca poate fi injghebat un astfel de stand daca ai spatiu necesar(sa nu fie foarte ergonomic) si ceva angebote din ce sa-l confectionezi.

Pentru mine nu-i foarte adecvat suportul model "Dan71", pentru ca la FS e mai complicat... :)

Am vazut multe modele facute de diversi fabricanti si cele din categoria de pret cu cel recomandat de mine sunt cam panarame. Multa plasticaraie, nu-s prea rezistente si utilate.

La 154 Euro nici pe Bike24 nu gasesti ceva mai acatarii.

Asta de la Unior de care zic este facut foarte trainic, usor de strans, greu de rupt.

Imagine postată. Modelul nou este ceva mai slab.Imagine postată

Au renuntat la partile de aluminiu-magneziu de la clestele de prindere si le-au facut din tabla. Nu stiu sa spun daca este mai fiabil modelul nou, dar nu mi se pare o imbunatatire.

Capul de prindere este rotativ si permite prinderea cadrului si de tija de sa, si de top tube, si de orice parte a cadrului, in functie de cum vrei sa pozitionezi bicicleta.

Am facut recomandarea aici pentru ca mie personal mi se pare cel mai bine facut, rezistent si utilat(are o tava de scule pe axul mobil unde poti tine cam tot ce ai nevoie la indemana), si usor de transportat in caz ca ai nevoie sa-l cari dupa tine.

In plus ii poti regla inaltime suficient de mult incat sa nu lucrezi in patru labe sau sta stai chircit, oriunde ai de intervenit. Este si foarte practic ca suport de bicicleta nu numai ca stand.

Il recomand pentru ca este verificat personal, lucreaza asa cum trebuie si este facut ireprosabil. Asta nu inseamna ca trebuie cumparat, ci doar ca cineva care are nevoie poate fi sigur ca este un model in firea lui care merita banii.

La BikeXpert am gasit cateva modele, la 425 lei era prea anemic, iar cele de la Park Tool sunt 950 sau 1260 si nu mi se par cu nimic mai bune, doar mult mai scumpe.

Multumiri.

MBZ la ce te-ai referit cand ai scris "pentru ca la FS e mai complicat" ? FS insemnand ce? E drept ca nu poti intoarce bicicleta dar probleme sa lucrezi la ea nu vad.

N-am dat nici un ban pe el, lemnul l-am avut si cuiele la fel. Nu o sa dau bani de curand pe asa ceva, vreau sa iau un cadru nou de bicicleta sa pot pune furci cu gat mai mare de 1" si nu am bani inca de unul din ala.

Voi pune o poza finala cand il termin de rotunjit, termin de facut partea pentru scule si il vopsesc.

FS = Full Suspension

HT = Hard Tail

Sunt abrevieri consacrate :)

Nu la toate FS shockul este prins din levierele furcii pe top tube.

Unde shockul este orizontal in general nu poti folosi suport cu brate, de genul bricolat de tine, sau este mult mai dificil, in functie si de geometrie. Oricum este de preferat stand cu brat si cleste.

Imagine postată

La cele unde legatura este deasupra pedalierului se poate folosi cu succes suportul mesterit de tine, respectiv unde shockul este montat vertical si este eliberat toptube de prinderi.

Imagine postată

Am iteles. Pai eu nu sunt fan la full suspention deoarece fac escursii lungi si la full se pierde multa energie cu pedalatul, nu din cauza ca e mai grea bicicleta ci din cauza ca flexeaza bicicleta cand te lasi pe pedala. (vorbesc de lungi pentru mine, nu pentru un ciclist de performanta)

M-am gandit sa ii fac un singur brat si sa-i montez in capat un sistem cu care sa prind cadrul dar cum nu am in familie biciclete FS am renuntat si am adoptat varianta mai simpla.

Merg si bicicletele de dama suspendate acolo, am incercat.

Am iteles. Pai eu nu sunt fan la full suspention deoarece fac escursii lungi si la full se pierde multa energie cu pedalatul, nu din cauza ca e mai grea bicicleta ci din cauza ca flexeaza bicicleta cand te lasi pe pedala. (vorbesc de lungi pentru mine, nu pentru un ciclist de performanta) [...]

Doar de curiozitate... Ce biciclete full suspension (şi în special ce shock-uri aveau) ai încercat până acuma de ai ajuns la concluzia asta?

[...] la full se pierde multa energie cu pedalatul, nu din cauza ca e mai grea bicicleta ci din cauza ca flexeaza bicicleta cand te lasi pe pedala. [...]

Asta este folclor. :)

Sunt shockuri de buna calitate care odata blocate, cadrul este la fel de rigid si de ferm ca un HT. Daca ai fi mai aproape ti-as da bicla mea sa te convingi.

Oricum, cel mai bun suport/stand/banc este cel aflat la indemana, care nu costa mult si pe care ti-l permiti.

Bratele le-as face din lemn rotund si le-as imbraca cu izopren de izolat conducte. Nu se roade ca polistirenul si este si ceva mai aderent. In rest, fiindca iti permite si spatiul, este perfect ce ai produs.

Simplu si eficient. Tocmai am terminat de marit si reamenajat atelierul meu, asa ca mai e loc de ceva chestii in plus. Poate am sa-mi fac si eu un suport ca al tau.

Daca vrei alt cadru te ajut eu. Nu vreau decat pe al tau la schimb. Numai sa-mi spui cam ce marime sa aiba.

Nu am mers pana acuma cu o FS decat mai demult, a primit un prieten o bicicleta din germania adusa de tatal sau. Nu tin minte cum era la pedalat dar ca flexeaza bicicleta am citit aici pe forum. Posibil sa fiu informat gresit. Sau la amortizoare spate de calitate mai slaba sa se intalneasca problema asta.

"Bratele le-as face din lemn rotund si le-as imbraca cu izopren de izolat conducte." Am sa tin cont de asta si ma voi interesa de material.(cred ca am prin podul de la garaj si magazie)

Lucian, daca te apuci de el spor la lucru. Cadrul nu il dau ca imi place si mie foarte mult.

Inaltimea este de 115 cm si latimea este de 50 cm. Eu l-am facut dupa ochi, nu am masurat nimic cand am batut cuiele in afara de distanta dintre brate sa ma asigur ca pot pune bicicleta bine pe ele. Lafel si suportii de jos, facuti la ochi. Acolo trebuie sa fii atent sa fie partea verticala perfect perpendiculara pe scanduriile ce sunt pararele cu pamantul. Si sa lasi si in spate ceva ca in poze nu se vede asa de bine, sa nu te trezesti cu bicicleta pe jos, eventual daca nu lasi sa lipesti suportul de perete.

Banuiesc ca vrei sa iti faci unul :) ?

Da, as vrea sa-mi fac si eu unul pentru ca este foarte util la intretinerea bicicletei, la reglarea schimbatoarelor... Unul de magazin e destul de scump si oricum mai am ceva lemne (PAL, scinduri) prin garaj asa ca pretul de cost va fi destul de redus, sa nu spun zero.

Ei, ai reusit ceva? O poza doua sa vedem cum a iesit?

Zilele astea voi face mici retusari la al meu, il vopsesc si pun niste "izopren de izolat conducte" in jurul bratelor cum mi-a recomandat MBZ. Ideea e foarte buna ca polistirenul deja incepe sa faca santuri si nu e bine. Bratele nu le fac rotunde, cred ca le las asa, cel putin deocamdata.

xemax,simplu de facut si eficient.Plus ca daca nu il folosesti,e usor de demontat,ca altfel iti ocupa ceva loc.mai ales la bloc,in balcon.Sigur o sa imi fac si eu unul.Partea pe care sta bicicleta e oare un Ghidon de mtb?

Nu da' am vazut unul foarte ingenios AICI.

Maine ma duc sa caut tevi.. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif , al meu il voi pune in marketplace la vanzare http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . Ms mult de link. Nu m-am gandit pana acuma la asta, sa vad cum fac cu teviile ca alea costa bani, poate le gasesc moca undeva.

Numai ca..e cam aiurea ca am impresia ca va flexa cand te dai de bicicleta sau misti de pedale. Al meu e tapan.

Cam ce diametru are teava? 3/4" este suficient? Eu ma gandeam la urmatoarele dimensiuni: Partea de jos 600 mm, Inaltime 1000 mm, bratele care sustin cadrul bicicletei sa fie de 300 mm. Ce ziceti sunt OK?

Si eu vreau sa imi fac un stand si am si multe exemple insa nu stiu de unde sa cumpar teava filetata. Teava si coturile vin direct filetate sau trebuie merg sa le filetez eu undeva?

Cateva exemple:

http://www.instructables.com/id/DIY-Portable-Bike-Repair-Stand/step11/Pitures-of-bike-stand-in-action/

http://www.instructables.com/id/DIY-Home-Bicycle-Repair-Stand/

http://www.instructables.com/id/Portable-Bike-Repair-Stand-from-Pony-Clamp-and-Tri/

http://www.instructables.com/id/PVC-Bike-Repair-Stand/

Toata conectica vine direct filetata. Coturi(indiferent de unghi, T-uri, reductii, prelungitoare sau adaptoare.

Teava nu.

O iei metraj(6m o bara), le tai la dimensiunea necesara si apoi mergi la un instalator sau la un strungar. AMbii fileteaza dar cu instrumente diferite. Daca nu stii pasul necesar al filetului mergi cu o piesa din conectica la cel care fileteaza si-l masoara(din ochi sau cu aparatul).

Restul stii. O piesa se tine fixa si una se insurubeaza Imagine postată (de obicei piesa cea mai mare este fixa )

Am văzut mai demult undeva un stand interesant şi apelez la voi, poate îmi aduceţi aminte unde.

Standul consta într-o bară verticală de vreo 40cm, conectată în partea de jos la alte două ţevi (sau triunghi) care constituie suportul la sol. Bara nu era perfect verticală ci înclinată la 10-20 de grade. Iar la vîrf se putea monta la suportul de cric de lîngă monobloc. Nu mai ţin minte dacă bara era telescopică sau de lungime fixă.

Mi s-a părut o idee simplă şi ingenioasă. Schimbînd orientarea standului cu 180 de grade poţi menţine suspendată fie roata din faţă fie pe cea din spate.

Credeţi că poate fi util aşa ceva? Evident, nu e la fel de versatil ca un stand cu suspendare completă, dar te poate ajuta să-ţi faci nişte treburi.

Am vazut in Decathlon stand cu 300 RON, parea destul de solid. Ma bate un gand ...

In afara de gheara care prinde tija de sa/cadrul, este foarte solid. Il folosesc de cateva luni si imi place, mai ales la 300lei. Uite si aici cateva cuvinte despre el.