purix

Galeria SSP

Recommended Posts

Daca fiecare categorie are galeria ei, atunci hai cu pozele SSP-urilor sa fie stranse la un loc. Propunerea mea ar fi fost sa unim cele doua galerii, cea a fixelor si a ssp-urilor. Asta or sa hotarasca moderatorii.

Pun si eu SSP-ul meu, terminat in proportie de 99% mai trebuie sa ii schimb pedalele, lantul, angrenajul eventual seaua, dar s-a terminat bugetul deocamdata.

Cadrul nu stiu ce marca este, dar este usurel, 1900 gr gol si este vopsit de Han. Mai trebuie sa ii pun stike-rele personalizate cu Ciclism.ro si Purix.

Rotile sunt facute din niste jante mai vechi CAmpagnolo cu butuci noi pe rulmenti on-one, spite sapim, pipa si ghidon Zoom taiat la 520 mm, mansoane piele, tija sea BMX, sea Centurion, frane ciclocross, pinon Dicta 16T, angrenaj Mighty 44T, lant SSP ieftin de 15 lei, cauciucuri Maxxis Detonator 700-23C

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 7

Nu, parca Miche, dar sunt de otel si sunt greleee...

Nu, parca Miche, dar sunt de otel si sunt greleee...

O vrei si pa mama, o vrei si pa tata...:[emoticonul care intinge cu micu in mustar]:

• Upvote 1

Imagine postată

ce jenti sunt?

Edited by Traveller

Imagine postată

oare dece nu e si mufa de jos de la bb vopsita galben? :-

Edited by Traveller

Off Topic: Incercati sa nu dati reply cu quote la posturile anterioare, e tare greu de urmarit topicul dupa aia.

On Topic: vara asta am devenit fan SSP (in Bucuresti cu un 42-16 poti sa mergi linistit oriunde) si m-am apucat de facut la ele:)

Bicicleta din poze e pe un cadru CrMo Koga Myiata, lacuit direct peste otel, jante pe baieuri vopsite rosu, frina la picior, pozitia e putin agresiva, vorba unui prieten: parca te pregatesti pentru Keirin :)

Raportul e 42-16, am pinioane si pe 15 dar si pe 17 la schimb dar cu astea ma simt cel mai bine.

Imagine postată

Imagine postată

Bicicleta cealalta este pe un cadru Univega de la LucianTheOne, vopsit cu vopsea auto folosita la Alfa Romeo, visiniu si crem.

Raportul este 40x16, pinionul este Dicta, frinele sint Campagnolo Gran Sport (in poze apare altceva), ghidonul este un Bontrager ciopirtit la 50cm latime. Manetele de frina sint pentru frine de sosea, dar pozitie de ghidon drept, Shimano. Minerele ghidonului sint din pluta. Pozele sint putin mai vechi, unele componente nu mai corespund realitatii: pedalierul, pedalele, saua. Tija de sa urmeaza sa o schimb zilele astea.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Mai am in lucru doua biciclete, una o fac cu bullhorn, va fi sigur SSP iar cealalta, in functie de toanele momentului va primi fie un tren de rulare shimano 600 arabesque sau o fac SSP.

• Upvote 1

oare dece nu e si mufa de jos de la bb vopsita galben? :-

Nu am vrut, se va murdari mai repede o culoare deschisa decat una inchisa.

Btw, @purix, daca-mi permiti un sfat :) schimba pipa aia ca da cam ca nuca in perete cu eleganta si supletea cadrului

@luc1an

Prima e exact pe gustul meu!

Dar, daca nu te deranjeaza, as avea doua intrebari: cum se comporta otelul sub lac (chiar nu rugineste?) si ce fel de lac ai folosit?

Btw, @purix, daca-mi permiti un sfat :) schimba pipa aia ca da cam ca nuca in perete cu eleganta si supletea cadrului

Stiu, dar momentan buget 0. Vreau sa ii pun una mai scurta de 60, sau chiar mai mica. Am eu un pitic cu ghidoanele rise pe oversize si cu pipa scurta.

Cum are tipu' asta Imagine postată

din filmul Line of Sight

@sorin7sorin: oțelul deocamdata e ok. lacul folosit e auto.

Multumesc! Otel natur si rosu e o combinatie geniala!

Bicicleta cealalta este pe un cadru Univega de la LucianTheOne, vopsit cu vopsea auto folosita la Alfa Romeo, visiniu si crem.

Superba!!! Si daca-i sti ca acel cadru era sa ajunga la fier vechi. A avut tija blocata in aşa hal inca nu am reusit sa o scot si era cat pe ce sa renunt la el. Resemnat, l-am dus la un frezor care l-a pus pe o freza orizontala si a bagat in seat tube un burghiu potrivit pana nu a mai ramas nimic din tija.

Vazand cum a ajuns ma bucur foare mult ca am fost incapatanat si am insistat sa-l salvez.

Iarna asta cred ca o sa-mi fac si eu un SSP. Inca nu stiu cât si cum, deocamdata am un freewheel Dicta. Probabil si niste frane.

Bicicleta din poze e pe un cadru CrMo Koga Myiata, lacuit direct peste otel, jante pe baieuri vopsite rosu.

Se poate sa ne mai arati niste poze?

Conversia a fost facuta cu un butuc Octane One Orbital Pro Single Speed, foaie e*thirteen si lant Spank Tweet Tweet plus ceva piulite rosii ale caror nume imi scapa acum. Raportul este 32:10

Imagine postată

Imagine postată

@ibzk: ai mesaj cu un link de la blogul meu de biciclete, nu stiu daca e ok sa-l postez direct aici

@ibzk: ai mesaj cu un link de la blogul meu de biciclete, nu stiu daca e ok sa-l postez direct aici

De ce nu?

nush, sa nu se gindeasca careva ca fac reclama desantata :))))

De ce "reclamă", le vinzi ?!

Dacă nu e nimic comercial, nu văd de ce nu ai pune link.