purix

Galeria SSP

Recommended Posts

Asta e bicla mea singlespeed super low cost.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Cadrul si furca sunt de Sputnik clestii de frana Weinmann sunt de la colegul Lucian The One , manetele sunt tot Weinmann gasite prin talcioc, iar restul pieselor ( lantul , pinioanele, foile, butucul pedalier si rotile sunt noname )

Trebuie sa o dezmembrez si sa tai toti suportii de pe cadru si sa il revopsesc , apoi sa cromez tija de sa , pipa si cuvetele .

Simpla si frumoasa.Imi plac rotile ,par f rezistente ,iar manetele de frana poate mergeau inversate pe ghidon ,cablurile si-ar fi urmat calea...

Trebuie neapărat să tai suporţii? Eu în general evit să fac modificări din astea, nu ştii niciodată când după o vreme te trezeşti că ai vrea să foloseşti cadrul la altceva şi ţi-ar fi folosit suporţii. Sau vrei să-l vinzi dar cumpărătorul şi-ar fi dorit suporţi.

De vandut nu o sa o vand niciodata pentru ca nu am de ce, si de folosit la altceva cadrul nu am la ce penru ca mai am o bicicleta ( Kona Smoke 29 ) pe care o folosesc la deplasari spre serviciu sau plimbari in afara orasului lungi .

Asta o sa fie o bicicleta cu care o sa ma plimb doar in oras sau eventual o imprumut unui prieten cand iesim la o tura .

Colnago PR82 manetele nu le schimb intre ele pentru ca sunt obijnuit cu frana fata pe stanga si imi e ca la o franare mai serioasa sa nu cad in freza ( am patit cu Kona ) .

Un teaser pentru o bicicleta in lucru... imi trebuie cercuri de 28 si niste anvelope albe 700x25c .La butuci o sa am de ales intre un set Maillard 700 cu flansa inalta, 36h, pe bile si un set Gipiemme (36h spate, 32h fata) flansa mica. Idei ?

Imagine postată

Poze aici.

• Upvote 1

nu sint bune din doua motive:

- sint pe 32 de gauri

- sint pentru baieuri

Flansa inalta clar la butuci. La jante nu ma bag dar as zice ceva cu perete inalt ca sa-i dea suplete mai ales ca mergi pe 700x25.

@luc1an, unde ai realizat vopsirea electrostatica? dar cromarea? dece nu ai cromat si mufa de sus dintre tt si dt?

cromarea si vopsirea le-am facut la un atelier din Bucuresti, cu magazin pe Iuliu Maniu, nu ii recomand neaparat, trebuie sa explici pina la ultimul detaliu altfel ai surprize... mi -au vopsit inclusiv surubul de la prinderea de sa...

cadrul a fost cromat cu totul, eu am vrut sa cromez doar mufele din fata si mufa de la pedalier, pentru ca la tija de sa ar fi iesit urit unde se face trecerea de la vopsea la crom. vopseaua electrostatica iese bine doar aplicata uniform, pe tot obiectul, altfel ai surprize neplacute.

Asta e calutul meu de toate zilele. Nu e o grozavie dar isi face bine treaba cu modestie. Nu cere decat putina ingrijire (periodic uns lantul si tacanitul in sa).

Imagine postată

Imagine postată

Mai multe poze puteti vedea AICI:https://picasaweb.go...feat=directlink

• Upvote 7

luc1an, anvelope albe subţiri am văzut la sportwin.ro în magazin. Nu mai ţin minte ce erau, CST sau Kenda. Nu apar pe site.

am vazut ca multe au un burete mare si de diferite culori pus pe toata lungimea barei de deasupra. care e scopul lui si de unde pot face rost de asa ceva. fixie-bike.jpgtks

Eu am vazut ca se pune unul mic si este pus acolo ca sa nu zgarii vopseaua atunci cand o rezemi de un gard sau ceva.

E cam offtopic intrebarea aia e o fixa. Burtetele e decorativ si probabil la fs ajuta la anumite trick-uri ca sa fie mai comod cadrul... Apratoarea aia mica are rol sa nu loveasca ghidonul de cadru.

Am si eu o intrebare:

Am un set de roti cu bucsi Campagnolo Record vechi, de prin anii 60-70, cele cu palarie mare. As vrea sa le folosesc la o bicicleta single-speed. Problema e ca bucsa spate nu are sistemul actual de caseta. Are un filet exterior pe care se infileteaza grupul de pinioane cu tot cu catei (freewheel). Astfel de pinioane care contin si freewheel-ul se mai gasesc doar prin piete, pe la "rusi". Care ar fi solutia cea mai eleganta pentru a avea un singur pinion pe asemenea bucsa dar fara a deveni un fixie? Exista pinion cu freewheel incorporat compatibil cu filetele vechilor bucsi?

Multumesc anticipat.

Exista pinion pt ssp cu freewheel pe filet care se potriveste pe fietul butucului, eu am Dicta si sunt multumit de el.

Da, dar daca in cazul butucilor pe caseta se pot gasi usor kituri de conversie ssp cu distantierele necesare reglarii chainline-ului, in cazul pinionului cu freewheel e mai greu de realizat treaba asta, daca nu chiar imposibil.

la freewheel mai lucrezi pe la foaie ;) plus ca diferenta la 2 foi nu e la fel de mare ca cea de la MTB cu 3 foi si de obicei casetele pe freewheel sunt de 5-6 pinioane, mai inguste. Poti sa pui si ceva distantieri/saibe la butuc daca e filetul destul de mare

eu nu am avut nici un fel de probleme cind am pus freewheel. in alta ordine de idei, am umblat putin la una din biciclete, am schimbat ghidonul si pipa. ghidonul a fost vopsit la @han caruia ii multumesc inca o data.

1-CANON-054.jpg

Mai multe poze, aici. Urmeaza sa fac rost de niste ghidonina din piele ca sa o pun fix partea de jos a ghidonului sau eventual il imbrac intr-o piele mai groasa, cusuta.

• Upvote 1