purix

Galeria SSP

Recommended Posts

la freewheel mai lucrezi pe la foaie ;) plus ca diferenta la 2 foi nu e la fel de mare ca cea de la MTB cu 3 foi si de obicei casetele pe freewheel sunt de 5-6 pinioane, mai inguste. Poti sa pui si ceva distantieri/saibe la butuc daca e filetul destul de mare

La actuala bicicleta de oras (un Favorit Special din 1967) am roti Campagnolo cu flansa mare (anii '70) si filet pentru freewheel. Freewheel-ul e un pinion Shimano Tourney made in Malaysia in 6 randuri. As vrea sa transform bicla intr-un single-speed deoarece din cele 2 foi si 6 pinioane eu folosesc doar placa mica si un pinion. Mereu acelasi pinion. Mai precis un raport de 2:1 (42:21). In principiu e simpla transformarea: renunt la ambele schimbatoare si scurtez lantul. Totusi n-as vrea sa car dupa mine si cele 5 pinioane pe care nu le folosesc. E greu sa incropesc ceva din alte pinioane tip Tourney uzate. Fiecare grup de pinioane are alt sistem de distantiere si alta prindere individuala a pinioanelor. Situatia ideala pentru mine ar fi daca s-ar gasi un freewheel care sa se potriveasca pe vechiul standard de filet al bucsilor spate (butucilor spate) iar pe acest freewheel sa se monteze un pinion pe care sa-l poti schimba cand se uzeaza plus posibilitatea de alegere a numarului de dinti ale pinionului pe o plaja mare. Nu doar 15, 16, 17 sau 18 dinti.

Ce parere aveti: am sanse si unde as putea sa gasesc asemenea freewheel/pinion? Shimano DX Freewheel SF-MX 30 este compatibil cu filetul bucsilor vechi?

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=17736;page=1;menu=1000,2,82;mid=0;pgc=0;orderby=2

in Bucuresti cel mai bine mergi la pumpshop unde au freewheeluri de la Miche (mai bune decat Dicta; Dx-urile alea nu merg pe ce ai tu, parca); oricum, treci macar pe 18 dinti la pinion cu foaie de 42, daca nu cu 16.

Multumesc pentru raspunsuri. 42:16 e imens. Tin foarte mult la raportul 2:1. Am avut de unde alege in materie de rapoarte avand in vedere ca am 2 foi si pinion in 6 randuri. Dupa cum am mai spus, singurul raport folosit de mine in oras este cel amintit. Eu merg in frecventa, nu cred ca scad sub 100 rpm. Poate doar la ture in afara orasului, cand sunt obosit.

Daca nu voi gasi freewheel cu pinion mai mare voi umbla la foaie. Ceva de genul angrenaj Shimano Alivio la care voi pastra decat foaia din mijloc de 32T. Desi as fi vrut sa pastrez actualul angrenaj Campagnolo Record vintage.

PS Freewheel-ul ala Miche cum e? Se invarte usor? Agata? M-am uitat la niste butuci spate de BMX si am fost dezamagit de freewheel-ul lor grobian. Momentan nu sunt in Bucuresti. Revin dupa 22 dec cand voi gasi magazinele cam inchise.

E foarte ok. Cu siguranta mai bun decat ce gasesti la alte magazine (in principiu, Dicta). E 45 de lei unul, parca; al meu e negru si mai si arata foarte bine. Cu raportul....fiecaruia cum ii place. Eu merg de ani de zile prin oras ori cu 52/16 ori cu 53/18.

freewheel pe 21 gasesti mai greu. nu imposibil dar te mai limiteaza la magazinele de unde ai putea sa cumperi.

din astea mari gasesti la CNC bike. eu cel de 20 l-am luat de pe ebay. Cu 15->18 dinti gasesti pe toate drumurile asa ca ideal ar fi sa schimbi si foaia daca vrei raportul de 2:1 neaparat

pentru look merita sa iei unul scump, mai "de firma" dar nu cred ca sunt mari diferente in functionare intre unul de 30 de euro si unul de 3 ori mai ieftin.

Am cumparat 2 pinioane cu freewheel tip Shimano Tourney de la o dugheana din Gura Humorului cu 14 lei bucata. Voi lua distantierele de la unul din pinioane si le voi pune la celalalt pinion pastrand doar pinionul cel mai mic care are rol de piulita si unul dintre pinioanele mai mari. Voi obtine astfel un freewheel cu 2 pinioane. Nu stiu cum va fi estetica lui dar sigur va fi mai usor. Va mai trebui sa fac o aparatoare de lant pentru angrenaj si eventual un chain catcher. Axul angrenajului nu e centrat perfect si va trebui sa las lantul destul de larg. Dar toate astea dupa ce ajung acasa in Bucuresti.

Nu stiu cum va fi estetica lui ...

Iata cum va fi estetica lui:

angrenaj%2520lant.JPG

Eu am facut aceeasi inovatie ca si tine si am fost multumit de functionalitatea lui...daca-ti pasa (prea mult) de design, poti poliza dintii pinionului mic(cel cu filetul)

Sau poti (ca si mine) sa te ingrijesti sa ai o floare in preajma care sa distraga atentia privitorului carcotas  :))

Noroc baieti, vedeti ca au aparut niste biciclete cu mai multe viteze, nush cum, dar te ajuta daca vrei sa urci sau sa mergi cu viteza  !!! %-( >:)

Pai asta e ideea: nu vreau sa urc si nici sa merg cu viteza. Deasemenea vreau sa-mi sprijin bicla de toate gardurile fara sa-mi pese de schimbatorul spate. Daca as fi mai curajos as renunta si la frane, ca sa nu mai feresc manetele cand o sprijin de aceleasi garduri.

Este vorba de orasul Bucuresti.

În așteptarea apocalipsei (sfârșitului lumii) postările off-topic au fost cutremurate, arse, inundate - într-un cuvânt: neantizate.

• Upvote 2

post-15018-0-83410800-1363317318_thumb.jpg

Un ssp construit cu piese medi ,on-one,novatec.ritchey,cane creek.dia compe

unde ai facut pozele?

Asta pare de Bike Polo, cu angrenajula ala si frana aia comuna.

Foarte interesanta bicicleta...vazand-o m-a facut sa imi doresc foarte mult un ssp care se desface in doua, cu frana doar fata pentru a nu avea treaba cu cabluri cand o desfaci.

Am intrat la producator pe site si este un fixie care seamana mult cu ceea ce imi doresc...dar eu vreau ssp. Ma pun sa caut asa un cadru :)

in primul rand e vorba de chainstay foarte scurt si deci de viraje stramte.

in al doilea rand furca nu are offset, e zero. asta pentru ca greutatii e distribuita mult pe roata din spate si mai putin pe roata din fata, mai ales la acceleratii. deci trail-ul nu va fi mic incat la acceleratii in viraj roata sa aiba tendinta sa se puna de-a curmezisul daca nu o tii bine din ghidon. cand intr-o mana ai o crosa si tii ghidonul cu o singura mana e mai greu de manevrat. daca s-ar intepeni roata trecand de-a curmezisul ai lua ditamai tranta. cu alte cuvinte geometria e de asa fel incat e strict pt polo. nu prea are rost sa fie folosita bicicleta pentru ca nu se comporta bine decat la viteze mici, pana in 15km/h, si acceleratii puternice.

si, evident, roata aia din fata e pt polo.

unii au impresia ca ar avea rost sa isi chinuie sufletul cu mtb-ul la polo neavand ceva adecvat. fara ceva care sa semene cat de cat cu jucaria asta... nu prea cred ca are rost. trist e ca nu prea sunt la indemana jucariile astea. o distractie scumpa in raport cu satisfactiile oferite, pana nu apare un numar semnificativ de amatori, dotati cu biciclete de asa fel incat sa nu se tamponeze frecvent, sa nu dea sportului o reputatie proasta prin generalizare.

un polo bike pt 'defense' (fixed gear, no brakes, low handlebars) in video-ul asta, minutul 2:50:

http://www.youtube.com/watch?v=zZViOHCbTOo

il vezi cum se ridica foarte incet pe roata din spate stand aproape pe loc.

Bicla mea in cea mai racy configuratie, saua sus si-n fata, ghidonul jos, raportul 48x16. Am bifat:
-550 meters circuit - fotografie,
-40 ture,
-22 km,
-38:09 timp,
-33,8 km/h media,
-44,1 km/h max (aproape in fiecare tur pe linia dreapta de aproape 150 metri).

Eu cu bicla am luat parte la P-Track Criterium, UAU, ce eveniment, ce misto a fost!!!

Nici nu stiu de unde s-o iau.. Pai de la inceput. Ma apropiam de locatie, mai devreme decat vroiam, insa asa a zis Petrache, sa venim devreme sa ne luam numarul si cipul. Ajuns acolo, oamenii marcau traseul, imi ziceam "mama, e pe bune". Cand am vazut si masinaria care facea curat pe traseu, am ramas paf.. Traseu marcat, curat, cipuri, microfon, boxe, diploma, service, si ce-o mai fi fost. Urma sa iau parte intr-o cursa pe bune, de fapt prima mea cursa ever.. Aveam bicla mea urbana single-speed in configuratia cea mai racy, niciodata nu mersesem asa, ghidon si manete cursiera plasate foarte jos, saua sus si-n fata, si raportul de 48X16. Asa ca multe erau necunoscutele, insa entuziasmul mare!.. Pff, si vremea tinea cu noi, a fost soare, cald, frumos.

Cum m-am simtit? Agonie si Placere :D
A fost foarte greu, cumplit, una din experientele cele mai grele. Pe la jumate asa, imi venea sa renunt. Ne invarteam pe acel circuit si timpul parca era vesnic, durerea fizica se accentua, si intr-un fel ma intrebam "ce caut eu aici?".. Pe la doua treimi din cursa era cumplit si singura chestie care m-a facut sa continui era urmatorul lucru: in fata mea aveam doi rideri ce mergeau tare, aveam doua sanse: ori sufar sa stau in spatele lor (sa profit de ritmul impus de ei, beneficiam de ceva aerodinamica, si astfel ramaneam in varful cursei), ori sufar sa sa stau singur (adica sa-i las sa se duca, sa-mi vad de ritmul meu, in care oricum trebuia sa fortez). Asa ca am ales prima varianta. Cand am auzit "ultimile 6 ture" a crescut putin inima in mine, in sfarsit aveam si eu niste repere mai clare, imi puteam doza efortul, sau altfel spus parca merita chinuiala aia . Apoi 5 ture, 4, si tot asa pana la ultimul.
Placere pt ca mi-a iesit totul: toata pregatirea, modificarea biclei, contextul, rezultatul, ca am tras de mine, ca am fost aproape de limita (sau la limita), placerea si relaxarea de dupa.

Pt rezultatul meu le multumesc celor doi rideri ce m-au tras dupa ei, Andrei Buletin si Marius Geafer, caci m-au impins la limita. Altfel.. nu cred ca faceam mare lucru.

O singura bubitza am. Cum ar fi fost daca era un clasament separat al amatorilor. Astfel intram si eu pe podium.

A fost misto ca au concurat impreuna amatorii cu profesionistii. Adica am putut sa vad si eu un pro la lucru. Am ramas uimit de usurinta, fluiditatea, celor doi pro rideri ce au castigat. Imi amintesc ca la single-speed cel care a castigat ne-a dat doua ture in fata parca, si nu imi venea sa cred cat de usor (estetic vorbind) pedaleaza. Iar apoi la fixed-gear, fiind doar spectator, relaxat, am fazut cum Eduard Grosu se juca pe teren nu-mi venea sa cred. Trecea pe langa mine, faceam cativa pasi pt a vedea si din alt punct de pe circuit, si aparea iar.. WTF!?! si iar si iar.. Misto de privit un pro rider, cat de frumos si organic se misca.

Inca odata, evenimentul, P-Track Criterium, a fost bestial! Nu ma asteptam la asa ceva. Marius Petrache a tacut si-a facut! Multumiri pt organizare, lui Tibi Savu pt sustinere, si, f important, lui Mihai Caranica ce mi-a imprumutat ghidonul si manetele cu doua zile inainte, si chiar ochelarii de soare cu cateva minute inainte de cursa.

So, P-Track Criterium rulz, pe data viitoare!
;)

10841350924_63dc3f9cfd_b.jpg

• Upvote 8

=D>

Ce raport de transmisie are? 36x18?

Este de 2 la 1, foaia fiind de 34 de dinti cu un pinion de 17.