purix

Galeria SSP

Recommended Posts

Fieru de naveta :)

Cadru ciclocross de otel, producator necunoscut (revopsit de fostul proprietar), stare destull de proasta, dar il las asa ca e mai neatractiv :)

Rotile profin de la o cursiera btwin, angrenaj fsa pe patrat din care am eliminat foaia de 52, 30 si am lasat foaia de 42, pinion Shimano 16T.

Frane v-brake Campagnolo Veloce, manete ciclocross Tektro.

Piesa de rezistenta e seaua, de piele, Fausto Coppi editie limitata cu nr 4151 :) 

http://www.velobase.com/ViewComponent.aspx?ID=b5237765-1d98-4406-9cfb-b3f13f50f480

IMG_1217.JPG

• Upvote 5

Pana nu se infige cu partea ventrala in ea, nu deranjeaza....

@ 'gcycles', 

te referi la duda ce iese dincolo de pipa, distantierele-alea multe?.. da, nu ma deranjeaza. stiu ca nu e frumos asa, da' mi-e lene sa le tai, plus ca mai experimentez cu pozitia.

si, cum zice 'andreibelcic', da, pana nu o sa ma lovesc de ea.. sper sa nu.

Noul SSP 8.8 kg :)

Cadrul Viner ProTeam otel Columbus TSX marime 52, furca carbon

20150408_091917.jpg

20150408_092057.jpg

20150408_092111.jpg

• Upvote 6

de cateva luni mi s-a pus si mie pata pe un SSP.. cum timp de cautat elemente si de mesterit nu am, am zis sa ma uit dupa ceva gata facut.

avad in vedere un buget relativ decent si fiindca nu vroiam sa ma arunc foarte tare ca nu stiam cum o sa ma adaptez cu noua jucarie, am ajuns la Enghouse Bike.

am cautat referinte prin forum pe aici, nu am gasit nimic despre olandezele astea.. sou, am configurat chestiunea in cauza la ei pe site, am comandat-o iar asta e rezultatul:

post-7238-0-44441400-1435306497_thumb.jpg

nu este fix cum am anticipat ca va fi, ma refer la nuante (in mod special verdele) dar e ok..

nici calitativ nu sunt impresionat dar e un inceput.. sper sa fie cat de cat fiabila, iar de nu, o sa inlocuiesc ce cade cu componente mai ok. :)

daca e vreun topic mai potrivit, rog sa se mute acest post.

daca sunt doritori de informatii despre solutia aleasa de mine, raspund cu placere.

• Upvote 1

Baietii-s danezi, din cate vad pe site. Cat a costat jucaria in final?

E simpatica, dar anvelopele alea albe se murdaresc din prima :)

olandezi, danezi, tot un drac  :D ..da, nush de ce am zis olandeze..

dap, din start s-au murdarit gumele (si se vor mai murdari sunt convins) dar macar pe lateral sper sa ramana cat mai mult timp aproape de culoarea initiala. 

355 euro, costurile fiind:

au avut (nu stiu daca mai este valabila) o campanie pe facebook cu 20% discount fata de pretul de pe site, adica 320 euro in loc de 400 - referindu-ma la configuratia basic pe care am ales-o eu.. caci exista posibilitatea sa adaugi componente si pretul sa creasca.

plus 20 euro transportul pana in Ro, desi scrie mare la ei pe site ca e free delivery in Eu, in Romanica nu e.

plus vreo 15 euro (parca) conversia la plata prin paypal.

Mersi de ajutor,si exact,e cel excentric,din link,sincer,cand e fara probleme,e de bine,dar cred ca si cel culisant e bun si fain,acum depinde care e solutie mai potrivita...

Cadru ala e facut sa functioneze cu o furca mult mai lunga. Eu cred ca tu esti mandru de bicicleta ta, dar ai distrus complet geometria ce au gandit-o aia de la dartmoor folosind asa o furca scurta.

• Upvote 1

Am impresia ca te-ai dus cu gandul la specificatiile versiunii noi de Hornet, cadru care-i conceput pt. furci cu cursa intre 120 si 170 mm. Cadrul meu - Hornet 2012 - nu are nici o legarura cu varianta noua. De departe arata la fel dar sant complet diferite din punct de vedere al geometriei. Astea fiind spuse sant totusi la limita de jos pt. lungimea furcii dar nu si in afara specificatiilor pentru versiunea vechie. Asa cum este acum bicicleta se comporta destul de bine chiar si pe coborari abrupte unde o furca mai lunga este in elementul ei. Daca vrei sa discutam de geometrie distrusa de furca indreapta-ti atentia catre celalalt MTB-u la meu - Focus-ul alb - .De si n-ai zice uitandu-te la ea comportamentul bicicletei este serios compromis de furca fixa ( aceeasi ca asta neagra de pe Dartmoor dar cu alta prindere pt. roata ) motiv pt. care mi-am facut un al 2-lea MTB - Dartmoor-ul - si am lasat Focus-ul pentru ture lungi si pt. oras.

Cat despre mandrie: sa nu exageram totusi. Este o bicicleta facuta cu bani putini si din piese ramase de la alte biciclete. Nu ma intelege gresit sant cat se poate de multumit de cum a iesit si de cum se comporta pt. o bicicleta rigida dar o bicicleta de care sa fiu mandru ar arata cu totul altfel.