octav

Campagnolo Super Record

Recommended Posts

Producatorul italian Campagnolo va reintroduce in fabricatie Super Record.

noutati: grup de 11 pinioane , greutate sub 2kg a grupului.

Interesant este ca Mirage si Xenon vor fi scoase din fabricatie. Campa isi va reorienta productia spre doua categorii : amatori(Veloce si Centaur) si profesionisti(Chorus , Record si Super Record).

In rest va las pe voi sa descoperiti si sa salivati:shock:

http://www.cyclingnews.com/tech.php?id=tech/2008/features/2009_campagnolo_jun08

Imagine postată

s-ar parea ca avem de asteptat pana In octombrie ??

When will the new 11 speed equipment be available....?

Will all of the 10 speed equipment be cheaper now?

2. GuidoRubino | 18 Giugno 2008 at 11:42

Availability will be from october 2008. Prices will be as below:

Chorus 11s: same price;

Record 11s: -2%

Super Record 11s: +17% (than actual Record)

• Upvote 1

@Ursp2roti:

Nesimtitii aia au niste preturi obscene. 970 de ron pentru o pereche de manete Ultegra? 1000 de ron ptr Chorus? Aia-s cazuti in cap?

Abia astept sa lanseze grupul de 17 speed...probabil ca nu o sa am nici o sansa cu un grup de 10 in fata unui grup de 11, sau 17 sau poate intr-un viitor 73 de pasuri.

Nu stiu dece, dar Campagnolo "super" record, prin nr. de pasuri ma face sa-l asociez cu telefoanele de figuri cu camere de n megapixeli si sute de functii inutile, a caror baterie nu reuseste sa tina jumatate de zi.

Imi pare un produs destinat sclavilor societatii de consum care sunt foarte usor pacaliti (ca sa nu spun altfel) prin strategii de branding si marketing de doi lei si juma`. Ei vor sa sugereze ca ar fi un grup destinat profesionistilor, care contribuie la imbunatatirea performantelor...dar parca nu mi-l pot imagina, spre exemplu, pe Ricco folosind grupul de 11, sa castige turul Italiei in fata lui Contador care ar folosi un grup de 10 sau 9.

Daca cele 3 companii producatoare se vor angaja intr-o cursa "a inarmarii" cu cat mai multe pasuri (determinata de cererea celor multi si de dorinta producatorilor de a scoate cat mai multi bani) calitatea produselor va avea de suferit destul de mult; si asa un grup de 10 se uzeaza mai rapid decat unul de 8 sau 9.

nu te contrazic, nu te aprob , doar intreb: oare nu au fost ca tine si cand a aparut grupul de 10? si acum ni se pare normal...

Blasfemie!!!!!!!

Cum poti sa vorbesti asa despre Campagnolo!!!!!!!

:mrgreen:

Ei vor sa sugereze ca ar fi un grup destinat profesionistilor, care contribuie la imbunatatirea performantelor...

Bine zici; e ca si cu suplimentele nutritive : binecuvintati sint cei care cred fiindca al lor va fi raiul iar pungile pungasilor se vor umple in timp ce prostovanii prost vor muri (in 3 linii cu 11 straturi), amin.

...se vor angaja intr-o cursa "a inarmarii" cu cat mai multe pasuri (determinata de cererea celor multi si de dorinta producatorilor de a scoate cat mai multi bani) calitatea produselor va avea de suferit destul de mult; si asa un grup de 10 se uzeaza mai rapid decat unul de 8 sau 9.

Numai habarnistii cer mai multe "pasuri" (cei din categoria "a mea-i mai lunga si mai groasa ...") si cine s-a reorientat sau se va reorienta stie ce-nseamna Rohloff ... ;-)
  • Upvote 1

...opinia multora e ca de la 7 incolo totul e in plus...insa Campagnolo(si SRAM si Shimano) desfasoara totusi activitati comerciale.Dupa ce SRAM a venit cu RED si Shimano a prezentat "revolutionarul" DURA ACE 2009 probabil si cei de la Campagnolo trebuiau sa faca ceva:

-11 e mai mult decat 10.

-masa e sub 2000g.

-finisarea peste a competitiei.

-rezolvarea unor minusuri mai vechi(ex ergonomia manetelor)

-cu acest 11,psihologic incearca sa pozitioneze probabil pe Dura ace undeva intre Chorus si Centaur.

-acest "super" aminteste de celebrul grup din anii 70-80,cel mai cel mai grup pana la aparitia schimbatoarelor indexate.

-au asteptat ca Shimano sa faca prima mutare.

... 11 e mai mult decat 10 ...

... chiar daca e mai mult psihologic ;-)

Interesant e de stiut cite din alea 27, 30 sau 33 de "viteze" sint viteze reale. Publicul doritor de cit mai multe "straturi" confunda posibilitatile de combinare cu vitezele reale ("intretaierile" sau combinatiile neindicate sint neglijate). Un Rohloff Speedhub ofera 14 viteze (teoretic si real); "Shimpanski" si "Campagniolski" ofera 27 sau 30 de viteze (teoretic; real nu sint mai mult decit 14).

corect.asa este.

Insa decizia de achizitie a unei componente sau alta are o puternica componenta emotionala.Iar in planul "imaginii" mutarea la 11 pare o "lovitura" data concurentei..

Insa decizia de achizitie a unei componente sau alta are o puternica componenta emotionala.

Cind "a mea-i mai lunga" bine-nteles ca cresc si emotiile ;-) (atit la posesor cit si la cei la care e prezentata scula).

Iar in planul "imaginii" mutarea la 11 pare o "lovitura" data concurentei..

Asta o crede neghiobul; "lovitura" adevarata o simte (neghiobul) la portmoneu si la intervalele tot mai scurte dupa care trebuie sa-si schimbe lantul si pinioanele.

nu te contrazic, nu te aprob , doar intreb: oare nu au fost ca tine si cand a aparut grupul de 10? si acum ni se pare normal...

Grupul de 9 imi parea suficient, dar sincer speram ca odata atins pragul psihologic de 10 nu o sa mai existe tentative de depasire a acestui prag. 10 este mai mult decat suficient pentru oricine...11 este deja ridicol...cum s-a mai postat este deja o competitie intre "cine o are mai lunga si mai gorasa"...si pana la urma dijaba o ai mai lunga si mai groasa daca nu te ajuta sa...mergi...mai bine.

Eu folosesc o bicicleta pe 10 doar pentru ca asa s-a nimerit.

eu folosesc 10 pt ca atunci cand am cumparat nu stiam cum sta treaba! 8 sau 9 este arhisuficient! pt 10 platesti prea mult iar rezistenta la uzura e mai mica! Am mers 1200 de km si 2 pinioane sunt neatinse!

Daca urci pe trans o sa ai 9 neatinse .;-)

Dar asta e -toate la timpul lor.Cele 11 pinioane sunt un fel de fine tuning.Daca 17 e prea mult si 19 prea putin atunci alegi 18.Daca nu-l ai atunci astepti grupul de 11 pinioane.Dar Frank stie:totul e pe bani si pretul creste de la o generatie la alta cu dublul cubului patratului sumei .:cry:

Dar Frank stie:totul e pe bani si pretul creste de la o generatie la alta cu dublul cubului patratului sumei .:cry:

Pe acest motiv va testa in zilele urmatoare (temporar) o bicicleta de oras ;-)"Terra Patria" sau "Norwid", cadru de otel handmade, echipat cu un angrenaj Rohloff, prin Alpi. Frank s-a saturat definitiv de politica de monopolist a producatorului de undite din Japonia respectiv a nepotilor Mafiei cicliste din Italia. Incerc sa ma bazez pe produsele artei ingineresti din "Nemtia" care te dezechilibreaza prin curbe (vorba unui forumist ilustru) si nu debordeaza de frumusete dar ...;-)

Dar "functioneste" ca un ceas elvetian cu clopotnita de vaca ;-) :P .

Dar "functioneste" ca un ceas elvetian cu clopotnita de vaca ;-) :P .

atat vreme cat merge bine (da ora exacta corect) conteaza daca e clopotnita de vaca sau clopot facut din aur masiv ? :-P

OFF TOPIC

Sint ardelean si vin de la tara (nu din mahala); ceea ce inseamna ca na-m nevoie sa ma impodobesc cu "Klunkere" de aur, argint sau alama respectiv alte briz-brizuri de laudat si dat rotund ;-).

...un alt plus al noului grup este garantia.Durata garantiei este de 4 ani,fata de 3 ani la Record.Asta probabil in dorinta de a elimina eventualele obiectii privind o durata de viata mai scazuta a noilor componente.

Nu stiu dece, dar Campagnolo "super" record, prin nr. de pasuri ma face sa-l asociez cu telefoanele de figuri cu camere de n megapixeli si sute de functii inutile

ua,ia uite aci

Blasfemie!!!!!!!

Cum poti sa vorbesti asa despre Campagnolo!!!!!!!

asa jupanu' ,multam8-) :mrgreen:

era evidenta miscarea celor de la Campagnolo

aceleasi Indoieli si-au facut loc si cand au aparut liniile de 8-9 sau 10, obisnuieste-te,tot asa se va 'nimeri' candva si o bicicleta cu linie pe 11,si vei spune ca cele cu 12 sunt proaste,si 'nu tine bateria'

asta e deja faza cu vechile dacii,"era' bune frate,ca avea' tabla groasa";-)

fara alte comentarii,si eu zic tot cam asa....

planul "imaginii" mutarea la 11 pare o "lovitura" data concurentei..

cu toate ca personal prea putin ma intereseaza

iar cel mai important

un alt plus al noului grup este garantia.Durata garantiei este de 4 ani,fata de 3 ani la Record.Asta probabil in dorinta de a elimina eventualele obiectii privind o durata de viata mai scazuta a noilor componente.

Problema voastra a celor care criticati este ca priviti doar DIN PUNCTUL VOSTRU DE VEDERE, cel al biciclistului amator care nu stie ce inseamna ciclismul de performanta pt simplul motiv ca nu l-a practicat.

Sunt de acord ca pt cei care nu participa la concursuri ca sa vina in fata este doar un simplu moft, dar pt ceilalti reprezinta un real avantaj.

La fel si pt suplimentele sportive de care se tot leaga mancatorul nostru de

mamaliga cu usturoi. Daca ar fi facut vreodata in viata 100 de km in doua ore

jumate sa vada cum i se descarca instantaneu corpul de energie n-ar mai fi vorbit in calitate de nutritionist sportiv "naturist get-beget".

• Upvote 1

O dai in balarii cu nonsalanta Florine...

TU crezi ca producatorul Campagnolo a scos grupul record de 11 pentru profesionisti?

Ciclistul profesionist merge pe o bicicleta care ii pica "moca". El nu cheltuieste nimic.

Producatorul tinteste spre "end user-ul" care este fascinat de inovatie si vrea sa utilizeze aceleasi componente pe care le utilizeaza profesionistul.

Crezi ca eu nu puteam sa merg foarte bine pe ultegra? Crezi ca merg mai bine pe bicicleta de cand am Dura Ace. Nu. Gaina am fost ...gaina o sa raman:mrgreen:

Am vrut Dura Ace, imi permit sa achizitionez asa ceva(si in occident sunt zeci de mii de oameni ca mine), si am cumparat fara sa ma gandesc ca datorita acestui grup voi fi mai bun.

Crezi ca Ursu o sa slabeasca brusc cu 30 de kg daca o sa isi puna record de 11? Sau crezi ca Basso o sa mearga in TDF daca isi pune acelasi grup? NU

Pentru mine este important faptul ca exista inovatie.

Faptul ca cei de le Campa au scos grup cu 11 pinioane o sa le dea de gandit celor de la Shimano.

Shimano scoate grup electronic..asta o sa le dea de gandit celor de la Campa.

Sram sta la cotitura si o sa incerce sa apara cu ceva mai interesant.

La faza cu mamaliga cu ceapa...eu cred ca tu nu ai inteles inca un lucru. 99% dintre utilizatori sunt amatori. Ideea este sa discutam despre placerea de a pedala, nu despre parcurgerea distantei intre punctul A si punctul B in cel mai scurt timp.