octav

Campagnolo Super Record

Recommended Posts

Diferenta o face productia in serie mai mare si nu in ultimul rand deprecierea.

O bicicleta de acum 15-20 de ani cu dura ace pe 8 pinioane face 200 eur. Una cu record face peste 1000 dolari.

Si sunt multi care merg pe Chorus chiar. Aici intra si componenta marketing in discutie. Chorus sau Record sunt grupuri mai accesibile ca si pret asadar se vor cumpara in cantitati mai mari.

Am si eu o mica dilema.

De ce exista o diferenta de pret asa mare intre Super Record si DuraAce 7900 (non Di2)?

Adica ce castigi cu SR fara de DA.

Ca pret Recodrul este mai aproape de DuraAce.

Din ce am vazut pe biku-rile de top ale ciclistilor care merg pe Campa, majoritatea aleg Record si nu Super Record. Care ar fi motivatia ?

Kero', Dura Ace este corespondentul lui Record. Super Record este o serie limitata, de legenda, pt. colectionari (so to speak). Deci daca vrem, putem compara Dura Ace cu Record dar si aici exista o decalare, nici astea nu sunt exact pe aceiasi pozitie. Campa' e cu jumatate de pozitie mai sus, zic eu, iar preturile dovedesc asta. Eu folosesc de ceva timp Chorus pe 11, dupa ce un an am mers pe Ultegra 6600 cu ergo Sora 2010. Diferentele sunt, se simt si pt mine care nu sunt un experimentat. La pret este 900 vs 600 euro (chorus vs ultegra de anu asta). Sunt diferente mari si la greutate, fiabilitate; shimano sunt niste pise dintr-un otel mai moale, cu uzura mai rapida (ex: lant chorus cu aprox 4000 km - uzura 0.
  • Upvote 1

Am folosit,folosesc SuperRecord...Nici nu-mi dau seama cand schimb vitezele...este foarte silentios si precis

• Upvote 2

Salutare,

am si eu o curiozitate, mai putin cunascator fiind, cum imi dau seama de un grup de pinioane campagnolo ce model e (veloce, chorus, record etc), ma intereseaza sa cumpar un grup record pe 10 sh si nu stiu cum sa-mi dau seama de model. la shimano e mai simplu sicrie pe pinionul mic codul si poti sati dai seama de model, la campa cum e?

Salutare,

am si eu o curiozitate, mai putin cunascator fiind, cum imi dau seama de un grup de pinioane campagnolo ce model e (veloce, chorus, record etc), ma intereseaza sa cumpar un grup record pe 10 sh si nu stiu cum sa-mi dau seama de model. la shimano e mai simplu sicrie pe pinionul mic codul si poti sati dai seama de model, la campa cum e?

chiar nu stie nimeni cum se deosebesc pinioanele campagnolo?!

PS scuze pt "sa-ti" :D

...nu sa mai scris nimic de ceva timp pe aici, asa ca m-am gandit sa pun o intrebare: am gasit un grup Campa Record pe 10, la un pret ok. Este nou si vroiam sa stiu daca se merita sa-l iau sau sa merg pe ultegra 6700?! La ultegra nu ma "inteleg" cu priza pe ergopawere.

Voi ce ma sfatuiti? Campa Record pe 10 este ca si performanta sub Ultegra 6700?

...nu sa mai scris nimic de ceva timp pe aici, asa ca m-am gandit sa pun o intrebare: am gasit un grup Campa Record pe 10, la un pret ok. Este nou si vroiam sa stiu daca se merita sa-l iau sau sa merg pe ultegra 6700?! La ultegra nu ma "inteleg" cu priza pe ergopawere.

ce intelegi prin pret ok?

Sub? Sigur nu este sub la performanta :) Doar considerabil mai usor.

• Upvote 3

Si considerabil.....considerabil mai fiabil 

Mai bine nu scriai  :D

Ultegra e un grup foarte bun,Insa In comparatie cu Record as zice ca e foarte slab.Asa ca nu mai sta pe ganduri,Record taica

Nu zic mai mult ca vede 'dusmanu' si imi da ban  :))

• Upvote 2

Grupul Record pe 10 este considerat de multi(chiar si ciclisti de top) unul dintre cele mai bune grupuri de cand se fabrica. La fel si Dura Ace 7800.

Asa ca nu ezita :) Daca este intr-o stare buna, poti sa mai te bucuri de el multi ani de zile de acum incolo.

Da este nou nout, gasit intr-un magazin la reducere. Ca si pret este idem cu ultegra 6700, doar ca fiind model 2009 ma gandeam ca este inferior 6700-lui...

chiar nu stie nimeni cum se deosebesc pinioanele campagnolo?!

PS scuze pt "sa-ti" :D

in general campagnolo isi scrie sigla pe toate piesele chiar si saibe /suruburi etc.

Grupul Record pe 10 este considerat de multi(chiar si ciclisti de top) unul dintre cele mai bune grupuri de cand se fabrica. La fel si Dura Ace 7800.

Asa ca nu ezita :) Daca este intr-o stare buna, poti sa mai te bucuri de el multi ani de zile de acum incolo.

uite calitate garantata pe viata  >>>  http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=147;page=1;menu=1000,4,27;mid=0;pgc=0;orderby=3

care ar fi diferenta dintre QS si noile manete? cele noi par a avea o ergonomie mai buna...

Stiu cateva persoane care au folosit Athena si sunt foarte multumite. E ca un Campagnolo Centaur doar ca pentru 11 pinioane(foarte bun)!

Eu folosesc Veloce si sunt foarte multumit de el, asa ca iti dai seama ca cum trebuie a fie Athena :D

Campagnolo... calitate... garantie... dar mai ales pret. cati dintre voi stiu, defapt, ca trecand dinspre sud inspre munte prin Maracineni, Arges, trec fix pe la poarta fabricii care toarna pinioane de titan pentru  Campa!? So... calitate... garantie... dar mai ales pret. Sunt cu italienii, de data asta, dar, what's next?! taiwan?! china?! Hmmm

ontopic acum, despre 11. nu apreciez. de la nivelul meu de amator imi sunt suficiente max 9, dar, cum bine au remarcat si altii, in lipsa de alternativa, mai devreme sau mai tarziu, majoritatea vom avea 11. vine valul si ne ia, vrem nu vrem. ne electronificam sau ne multiplicam de voie de nevoie. evolutie, spunea cineva mai devreme. cand sa spui ca, gata, mai bun, mai fiabil, mai usor, mai kinky-blinky nu se poate, surpriza, se poate. o fi bine, o fi rau? greu de spus. multi dintre noi deja suntem frustrati de disparitia unor componente dragi noua. noi, oamenii, le facem, noi le distrugem. hai ca o dau in filozofeala. go Campa, go!

Campagnolo... calitate... garantie... dar mai ales pret. cati dintre voi stiu, defapt, ca trecand dinspre sud inspre munte prin Maracineni, Arges, trec fix pe la poarta fabricii care toarna pinioane de titan pentru  Campa!? So... calitate... garantie... dar mai ales pret. Sunt cu italienii, de data asta, dar, what's next?! taiwan?! china?! Hmmm

ontopic acum, despre 11. nu apreciez. de la nivelul meu de amator imi sunt suficiente max 9, dar, cum bine au remarcat si altii, in lipsa de alternativa, mai devreme sau mai tarziu, majoritatea vom avea 11. vine valul si ne ia, vrem nu vrem. ne electronificam sau ne multiplicam de voie de nevoie. evolutie, spunea cineva mai devreme. cand sa spui ca, gata, mai bun, mai fiabil, mai usor, mai kinky-blinky nu se poate, surpriza, se poate. o fi bine, o fi rau? greu de spus. multi dintre noi deja suntem frustrati de disparitia unor componente dragi noua. noi, oamenii, le facem, noi le distrugem. hai ca o dau in filozofeala. go Campa, go!

:-bd I love campagnolo de foarte multi ani >>> si eu umblu cu campagnolo record 11 , mai ales ca miam gasit multvisatul angrenaj cu brate de 180 mm.Aceasta firma merita tot respectul pentru calitatea si fiabilitatea pieselor(O spun in cunostinta de cauza >>>shimano lasa mult de dorit la fiabilitate mai ales ).Este o firma care nu are nevoie publicitate .se vede clar de la distanta acest lucru in activitatea lor .Nu cred ca voi trece vreodata pe electronice.(stiu de schimbatoarele electronice de cind a alergat Greg Lemond pe MAVIC electroinic in premiera si nu ma pasionat asa ceva pe bicicleta). :D/

Am trecut si eu de curand la Campa 11. Nu e Super Record dar e Chorus...inca nu am iesit la teste dar abia astept. Saptamana viitoare imi vine grupul 12-27...pe roti am acum 11-23(trebuie sa scap de el ca nu-i de mine)Pana acum am mers pe Shimano de care, personal am fost foarte multumit. Sa vedem cum e pe Campa.

Daca te tine buzunarul ti-as recomanda sa nu dai 11-23, bun de plat dar as lua 12-29 in loc de 12-27.

Cu doua casete esti capitan si la ses, si la deal.

Daca te tine buzunarul ti-as recomanda sa nu dai 11-23, bun de plat dar as lua 12-29 in loc de 12-27.

Cu doua casete esti capitan si la ses, si la deal.

Eh...nu mai am ambitii de capitan. Am pus deja 12-27-le...pentru pretentiile mele actuale e foarte bun. Merci de sfat.

Hai ca suntem cam off topic:)