silviusm

Spania - Maroc - Portugalia

Recommended Posts

Zi 33 (21.10.2012 | 20:05 - 17°C)

Agua del Mar - Castrox (125km - 6:38tm - 18.83av - 51.14mx)

Ca sa intru in Lisabona a trebuit sa iau un bac care a costat 1.6e. Multi turisti prin oras.

M-am dus direct la oceanarium(16E). Aici nu voia sa mi se inchida antifurtul si era cat pe ce sa nu-l mai vizitez.

A durat o ora plimbarea prin oceanarium, dar ar mai fi mers inca o ora.

Ma indrept spre munte, nu mai vreau pe coasta...

Am pus cortul langa linia de tren.

Zi 34 (22.10.2012 | 19:45 - 18°C)

Castrox - Sao Domingo (113km - 7tm - 16.19av - 51.64mx)

Ieri cand pedalam a strigat cineva de pe drum "Forsaa" si astazi s-a intamplat la fel.

De dimineata am plecat pe ploaie.

Zi 35 (23.10.2012 | 18:58 - 18°C)

Sao Domingo - Rogueiro (89km - 6:15tm - 14.22av - 59mx)

Aseara a alergat un animal mare prin padure.

Drumul a fost cu multe urcari si coborari. 

Foarte frumos drumul, pustiu si pe margine multe ferigi.

M-am ratacit putin pentru ca era un sat cu acelasi nume pe harta.

Am vrut sa cer indicatii in doua sate si femeile care le intrebam pareau putin speriate de mine. Nu voiau sa imi raspunda, faceau semn ca nu nu... Nu am inteles de ce.

La terasa mi-a dat o femeie un ciorchine mare de struguri.

In timp ce coboram, cu viteza, m-a lovit o mare rafala de vant direct din fata si m-a dezechilibrat.

Zi 36 (24.10.2012 | 18:51 - 15.4°C)

Rogueiro - Fundao (71km - 4:42tm - 15.14av - 54.19mx)

Iar am plecat de dimineata cu ploaie. 

Este cel mai bine la munte!

Am gasit intr-un loc pe marginea drumului multi multi struguri, foarte buni.

Zi 37 (25.10.2012 | 15:00 - 13°C)

Fundao - Covalha (28km - 2:14tm - 12.79av - 49mx) - Camping 5.5e

De dimineata am vazut ca am pus cortul chiar langa un camping.

M-am oprit la McDonald's din Covalha sa vad cum o sa fie vremea.

Din Covalha am urcat vreo 400m altitudine si aproape de un camping a inceput marea ploaie torentiala.

Iar am schimbat biletul de avion cu data de 21 noiembrie din Barcelona.

img_1170-63.jpg

• Upvote 7

Silviule, felicitari! Nu pot, pentru ca n-am cum (inca) dar, daca s-ar putea, si maine as pleca asa cum ai facut-o tu! Drumurile cu cortul sunt cu adevarat fermecatoare... Inca o data felicitari pentru reusita!

Superb! Eu unul n-aș face așa ceva, nu singur :P

Este de incercat si singur macar o data :D.

Silviule, felicitari! Nu pot, pentru ca n-am cum (inca) dar, daca s-ar putea, si maine as pleca asa cum ai facut-o tu! Drumurile cu cortul sunt cu adevarat fermecatoare... Inca o data felicitari pentru reusita!

Sigur se gaseste un liber de o saptamana - doua.

La asa excursie, asa film ! :-bd

Felicitari, f faine pozele.

Alarma ca a ta am si eu si-s multumita de ea. Am luat-o de pe ebay.com cu aproape 5$, free shipping.

Isi face treaba mult mai bine decat ma asteptam, pt banii astia...

In ceea ce priveste cricul, mi-am facut si eu unul pt tandem din undita. S-a rupt in primele zile. Cred ca la fel ar fi patit si cu niste bete de cort pt ca era prea greu.

Am luat apoi un bat de lemn dintr-o padure si a fost ff bun tot drumul, si acu il mai am pt urmatoarea excursie

DSCN9717.JPG

Foarte frumos in Portugalia. Am fost si eu la munca cu multi ani in urma si inca simt mirosul padurilor de eucalip si de pini.

Cand voi avea bani si timp Portugalia va fi prima pe lista.

Splendida tura, imi aduce amintiri placute de Maroc, Merzouga, ceaiul minunat, lumea, desert...

Gasesti bere si chiar si tarie mai pretutindeni unde sunt hoteluri- dar nu la toate.

O sa revin pe topic, sa savurez pozele care din comentarii deduc ca sunt splendide.

Felicitari pt. tura!

mult prea tare !!! si filmul ... am ramas fara cuvinte :)

felicitari, de departe cea mai interesanta tura prezentata anul asta.

cand e si scula, talent fotografic si tura mai "neortodoxa" rezultatul e pe masura.

Felicitari!

Foarte tare si filmul. Mi-a placut si finalul, despre cum l-ai realizat.

Formidabila aventura ta pe bicicleta! Ramai gura casca privind fotografiile!

Personal, cel mai mult admir modestia raspunsurilor si solitudinea evadarii tale, ceea ce m-a dus cu gandul la citatul: "Cand e singur, omul rau se simte ca-n iad; pentru omul bun singuratatea e raiul". Feuchtwanger “Intelepciunea nebunului”.

• Upvote 9

gmarco, ai pus punctul pe "i".

In ceea ce priveste cricul, mi-am facut si eu unul pt tandem din undita. S-a rupt in primele zile. Cred ca la fel ar fi patit si cu niste bete de cort pt ca era prea greu.

Am luat apoi un bat de lemn dintr-o padure si a fost ff bun tot drumul, si acu il mai am pt urmatoarea excursie

Eu mi-am pierdut cricul in primele doua saptamani si de atunci am folosit ca si voi un bat :).

Formidabila aventura ta pe bicicleta! Ramai gura casca privind fotografiile!

Personal, cel mai mult admir modestia raspunsurilor si solitudinea evadarii tale, ceea ce m-a dus cu gandul la citatul: "Cand e singur, omul rau se simte ca-n iad; pentru omul bun singuratatea e raiul". Feuchtwanger “Intelepciunea nebunului”.

Prea multe laude :). 

Va multumesc.

• Upvote 1

Eu mi-am pierdut cricul in primele doua saptamani si de atunci am folosit ca si voi un bat :).

:D Mi s-a parut mie ca ai ceva din lemn, desi citisem la topicul de cricuri ca ti-ai facut din bete de cort.

O intrebare despre filmare: mai prelucrezi filmul sa scoti tremuriciul? Eu nu am reusit sa filmez din mana si sa nu fie tremurat, pt asta trebuie sa-l mai prelucrez.

Calitatea-i f buna, am vazut ca ai hero2, eu am un 960 si nu-s multumita de calitate. As vrea un hero2, mai ales ca s-au mai ieftinit de cand a aparut hero3. Tu esti multumit de camera?

Nu am prelucrat nimic la film. Fac miscarile cat mai line.

Cel mai mult este filmat cu aparatul foto (canon 600d) cu 18-55mm (stabilizare), 12-24 si 135mm.

Merita banii GoPro 2, mai ales pentru filmari subacvatice (cu carcasa speciala).

Si ce card ai folosit?

Eu am unul de 30mb/sec si nu e destula viteza pentru 550d daca filmez HD (compactul functioneaza).

Un sandisk cu 45mb/s pentru 600d, iar pentru gopro un card cu 20mb/s.

Trebuie sa fie de clasa 10 cardul ca sa mearga fara probleme.

Multumesc, am toate cardurile clasa 10 doar ca trebuie mai mare de 30mb/s (imi confirmi si tu).

Mdea... Am reusit si eu sa vad pozele precum si filmul... Tura relativ banala, iar la film ar mai fi mers lucrat un pic.

• Upvote 2