sopinel

GLOBAL BIKE TROTTING

Recommended Posts

Un proiect interesant.

Pentru a ajuta un sat din India in a avea apa potabila, oricine se poate inscrie pe site sa pargurga o distanta mai mare sau mica pe o bicicleta construita din tevi de bambus.

Deocamdata bicicleta a ajuns in Ungaria, undeva pe la Budapesta si probail ca o sa intre in Romania pe la Pilu si tot probail o sa treaca si prin Sibiu daca o sa se gaseasca cineva sa preia stafeta si prin partile noastre.

Mai multe detalii gasiti aici

Cum spuneam...m-am inscris, am fost "acceptat", iar in weekend s-ar putea sa preiau bicicleta din Sibiu si s-o aduc la Pitesti. Dupa aceea vad eu unde trebuie s-o duc :)

Sa ne ti la curent cu programul, sa venim sa te insotim macar pana la iesirea din oras.

Bicicleta e acum la o unguroaica ce ieri a plecat pe ea din Plescuta. Maine, poimaine sau raspoimaine va ajunge la Sibiu.

Sopinel, ai PM!

M-am inscris si eu pe ruta Bucuresti - Constanta.

ma inscriu si eu ptr Pitesti Bucuresti sau Bucuresti Giurgiu

Shine, inscrie-te pe site si poti sa duci tu bicicleta de la Pitesti la Bucuresti.

Ruta lui Silviu, Bucuresti-Constanta, a fost acceptata si el va scoate bicicleta din Capitala. Eu le-am propus sa duc bicicleta la Bucuresti, dar daca vrei pot sa-ti cedez tie locul ;)

Ruta lui Silviu, Bucuresti-Constanta, a fost acceptata si el va scoate bicicleta din Capitala. Eu le-am propus sa duc bicicleta la Bucuresti, dar daca vrei pot sa-ti cedez tie locul ;)

Unde vezi ca a fost acceptata? Am primit un mail de la ei, dar nu vad pe harta traseul...

Am vorbit cu Matthias si ideea e asa: Ibzk o ia de la Sibiu la Pitesti sambata, eu de la Pitesti la Bucuresti duminica si apoi Silviu o va duce de la Bucuresti la Constanta. :)

Ma gandesc ca ar fi frumos, daca tot (ne) plimbam (cu) bicicleta asta de bambus, sa si facem rost de niste bani pt scopul in care ea a plecat spre India. In Sibiu si Pitesti o sa stea prea putin pt a putea fi vazuta de catre cei interesati si dornici sa ajute, dar daca in Bucuresti bicicleta va putea zabovi mai mult ar fi bine daca ar putea sta intr-un loc public unde sa aiba vizibilitate si sa stranga ceva bani.

Ar fi pacat doar sa ne plimbam cu ea fara a face in schimb si ceva pt programul Global Bike Trotting. Care aveti idei, pune-ti-le in aplicare si apoi anunta-ti-le aici.

eu deja am vb la vreo 2-3 firme sa acorde donatii in schimbul unui spatiu publicitar pe mine /pe bicla. :D Sa vedem ce iese.

Aveti vreunu` cunostinte pe la vreo Televiziune? poate reusim sa facem un reportaj ceva...

Am primit sms de la unguroaica! Era pe la Miercurea Sibiului, asa ca astazi va ajunge la Sibiu. Maine o sa plec eu intr'acolo, iar sambata de dimineata voi incerca sa urc si sa cobor Trans-ul pe ea si apoi sa ajung teafar acasa :D

Daca tot e vorba de apa, era misto sa vorbim la firme care vand apa imbuteliata. Coca Cola are Dorna si sediu in Bucuresti. Mai e vreuna?

din pacate nu am cunostinte sau pile la televiziune, poate altcineva ?

sambata de dimineata voi incerca sa urc si sa cobor Trans-ul pe ea si apoi sa ajung teafar acasa :D

Catalin, vezi ca s-ar putea sa fie tunelul inchis la Balea.

cred ca cu bicicleta se poate trece.

Are careva din Sibiu o geanta pt portbagaj pe care mi-o poate imprumuta pana saptamana viitoare? As avea nevoie de ea pt a-mi transporta hainele de civil cu care voi veni imbracat pana la Sibiu si pe care n-as prea vrea sa le duc in rucsac, in spinare. Geanta o voi folosi doar sambata, iar luni o pot pune la posta. Multumesc!

Poti pune hainele intr-un sac de compresie sau ceva de genul si il legi de portbagaj fata/spate cu o cordelina elastica.

eu nu am asa ceva ca te ajutam cu placere, poate altcineva ...

M-am gandit si eu la faza cu cordelina, insa nu stiu daca maine am de unde sa fac rost de una. Dimineata o sa fiu la serviciu, apoi o sa plec direct la Sibiu, iar dupa aceea o sa fiu cu bicicleta dupa mine.

din pacate nu am cunostinte sau pile la televiziune, poate altcineva ?

Unde sunt oengeurile alea prezente pe mai peste tot?

Unde sunt activiștii? Hipstării? Comunitățile feisbuciste? Salvatorii planetei, ecologiștii baicări...? Fotografii (pozarii) de evenimente pe doo roți?

Ha!

mă scuzați de off-topic.

• Upvote 4

M-am gandit si eu la faza cu cordelina, insa nu stiu daca maine am de unde sa fac rost de una. Dimineata o sa fiu la serviciu, apoi o sa plec direct la Sibiu, iar dupa aceea o sa fiu cu bicicleta dupa mine.

Am eu o cordelina in masina. Poate te ajuta. Trec azi pe la tine la magazin si ti-o dau.